Sähköpotkulautaonnettomuuksia tapahtuu eniten alkukesän lämpiminä viikonloppuina – alkoholi yksi selkeimmistä syistä onnettomuuksiin

Kuva: Riitta Salmi

Sähköpotkulaudalla eli skuutilla ajaneista 18–34-vuotiaista nuorista 44 prosenttia kertoo ajaneensa sääntöjen vastaisesti. Skuuttia käyttäneistä nuorista 29 prosenttia on ajanut alkoholin vaikutuksen alaisena.

Pohjola Vakuutuksen toukokuussa tekemän kyselytutkimuksen mukaan sähköskuutit lisäävät kaikkien liikenteessä kulkijoiden turvattomuutta. Kyselyn mukaan 56 prosenttia jalankulkijoista on pelännyt turvallisuutensa puolesta sähköskuuttien vuoksi. Jopa puolet sähköskuuttaajista pelkää joutuvansa onnettomuuteen.

Jo viime vuonna tehdyssä OP Ryhmän kyselytutkimuksessa nousi esiin, että yli neljännes sivullisista on joutunut sähköskuutin kanssa läheltä piti -vaaratilanteeseen. Erityisesti nuorille sattuu vaaratilanteita kuljettajana. Kuljettajana läheltä piti -tilanteeseen oli joutunut noin viidennes 16–25-vuotiaista.

– Sähköpotkulauta on oiva kulkuväline etenkin kaupungissa, kun sillä liikutaan turvallisesti. On kuitenkin huolestuttavaa, että sattuneiden vahinkojen lisäksi myös läheltä piti -tilanteita on paljon. Tuore kyselymme kertoo, että sähköskuutilla ajaneista nuorista peräti 44 prosenttia on ajanut kahden tai useamman henkilön kanssa samalla skuutilla, ajanut päihtyneenä tai temppuillut skuutilla. Nämä kaikki lisäävät merkittävästi riskejä vakaviin vahinkoihin, korostaa Pohjola Vakuutuksen ajoneuvovakuuttamisesta vastaava johtaja Kristian Hiljander tiedotteessa.

Viime vuosina eniten onnettomuuksia on tapahtunut alkukesän lämpiminä viikonloppuina, ja juhannus korostuu onnettomuuspiikkinä. Toinen yleinen ajankohta on ollut koulujen päättäjäisviikonloppu, jos sää on ollut hyvä.

– Onnettomuuksia tai läheltä piti -tilanteita tapahtuu siellä, missä ihmiset liikkuvat. Riskit kasvavat, jos liikennesääntöjä ei noudateta, liikenneympäristössä on puutteita tai kuljettajan ajokunto ei ole kohdallaan. Sähköpotkulaudallakin on kuljettava sääntöjen mukaan ja havainnoitava sekä ympäristöä että muita liikkujia, korostaa Liikenneturvan koulutusohjaaja Pasi Pohjonen.

Viime vuonna Helsingissä HUS:n päivystyksessä hoidettiin noin 300 sähköpotkulautailussa vamman saanutta potilasta. Näistä puolessa tapauksista vammoja kohdistui pään ja kasvojen alueelle. Reilulle kolmannekselle loukkaantuneista aiheutui yläraajojen vammoja, esimerkiksi ranteen murtumia.

– Sähköpotkulautaonnettomuuksissa loukkaantuneet ovat tyypillisesti alle 30-vuotiaita, joten vaikutukset voivat olla hyvinkin pitkäaikaisia. Vain vajaa 4 prosenttia loukkaantuneista käytti kypärää, kertoo HUS-Akuutin väitöskirjatutkija ja lääkäri Henri Vasara.

Jos skuuttaaja kolaroi vuokrasähköpotkulaudalla, liikennevakuutus korvaa kuljettajan osalta vain sairaanhoidon kustannukset. Tämän takia on tärkeää huolehtia myös omasta vapaaehtoisesta henkilövakuuttamisestaan, jolloin on mahdollista saada korvausta esimerkiksi työkyvyttömyydestä.

Pohjola Vakuutuksen tuoreen tutkimuksen mukaan 29 prosenttia skuuttia käyttäneistä nuorista on ajanut alkoholin vaikutuksen alaisena. HUS:n tilastojen mukaan viime vuonna hieman yli neljännes onnettomuuksista tapahtui kuljettajan ollessa alkoholin vaikutuksen alaisena. Päihtynyt kuljettaja puhalsi keskimäärin 1,5 promillea – autoillessa törkeän rattijuopumuksen raja on 1,2 promillea.

Päihtyneenä kolarointi voi vaikuttaa myös vakuutuskorvauksiin. Korvauksia voidaan vähentää tai ne voidaan jopa evätä, jos henkilö on syyllistynyt törkeään huolimattomuuteen onnettomuustilanteessa.

– Tärkeintä on huolehtia omasta ja muiden turvallisuudesta sähköpotkulautaa käytettäessä. Niillä tulisi aina ajaa olosuhteet ja kanssaliikkujat huomioon ottaen, Hiljander muistuttaa

Aja vain selvinpäin. Käytä kypärää. Älä temppuile, älä ota turhia riskejä ohittaessa tai aja liian lujaa. Opettele liikennesäännöt. Opettele tunnistamaan riskit ennen liikkeelle lähtöä. Risteykset, reunakiveykset ja ruuhka ovat erityisiä vaaran paikkoja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Perusopetuksen kustannukset kasvoivat oppilasmäärän vähentyessä

Perusopetuksen oppilasmäärä on lähtenyt laskuun, mutta kustannukset eivät ole pienentyneet. Pienenevät ikäluokat eivät merkitse automaattisia säästöjä. Väestömurros haastaakin kuntia arvioimaan palvelujen järjestämisen tapoja tulevina vuosina.

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .

Väkivallan ehkäisystä ei saa leikata

Suomi on tilastojen mukaan Euroopan väkivaltaisin maa naisille. Vuonna 2026 on elokuuhun mennessä tapettu ennätysmäärä naisia nykyisen tai entisen kumppanin toimesta: 15 naista. Tämä on lähes kaksi naista kuukaudessa.

Poliisi valvoo metsästystä Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitos muistuttaa metsästäjiä turvallisesta aseenkäsittelystä ja tehostaa metsästyksen valvontaa metsästyskauden aikana.

Kirjastossa voi tunnistuttaa sieniä Raisiossa

Raision Kirjastotalon aulassa on esillä sieninäyttely lauantaina 12. syyskuuta kello 10–14. Näyttelyssä on esillä Turun, Raision ja lähialueiden ajankohtaista sienisatoa helttasienistä orakkaisiin. Paikalle voi tuoda sieniä tunnistettavaksi.

Raision kaupunki muisti kultamitalisti Silja Kososta 13 000 euron rahapalkinnolla ja perusti nuorten urheilijoiden kasvuohjelman

Silja Kososen kultajuhlat järjestettiin Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta Kaupunki muisti raisiolaista moukarinheiton Euroopan mestaria 13 000 euron rahapalkinnolla. Saman summan kaupunki käyttää nuorten urheilijoiden tukemiseen.

Vuokrasähköpotkulaudoista yli 600 000 euron vahingot

Suurin osa sähköpotkulaudoilla tapahtuvista vahingoista on kaatumisia, joista kuljettajalle korvataan vain sairaanhoitokulut.

Vuokrasähköpotkulaudoilla aiheutettiin viime vuonna 380 liikennevakuutuksesta korvattua vahinkoa, joista maksettiin korvauksia yli 600 000 euroa. Korvattujen vahinkojen määrää voi alentaa merkittävästi se, etteivät kuluttajat vielä tiedä vuokralautojen kuuluvan liikennevakuutuksen piiriin.

Turun katolinen seurakunta täyttää sata vuotta

Nykyinen Turun katolinen seurakunta eli Pyhän Birgitan ja autuaan Hemmingin seurakunta viettää satavuotisjuhlaansa itsenäisenä seurakuntana.

Barokin labyrinteissä -festivaali neljän konsertin sarjana

Sanna Kola.

Barokin labyrinteissä -festivaali tarjoilee vanhan musiikin ystäville musiikillisen kattauksen Turunmaan saariston pimenevissä syysilloissa. Festivaali järjestetään neljän konsertin sarjana. Konsertit järjestetään 11. syyskuuta, 25. syyskuuta, 23. lokakuuta ja 13. marraskuuta.

Tavaravienti vahva heinäkuussakin

Suomen tavaravienti jatkui vahvana heinäkuussa, kun tavaraviennin arvo oli Tullin ennakkotilaston mukaan 6,5 miljardia euroa. Tammi–heinäkuun yhteenlaskettu vienti nousi 10,3 prosenttia.

Maahan muuttaneet äidit vähentäneet kotihoidon tuen käyttöä

Kotihoidon tukea käyttäneiden osuus (%) Suomessa ja ulkomailla syntyneistä äideistä, 2015–21 syntyneiden lasten äidit. Kuvasta näkee, että kotihoidon tuen käyttö on vähentynyt sekä maahan muuttaneilla että Suomessa syntyneillä äideillä.

Kotihoidon tuen käyttö on vähentynyt sekä ulkomailla että Suomessa syntyneillä äideillä. Ulkomailla syntyneistä äideistä pienempi osuus käyttää tukea, mutta tukijaksot ovat keskimäärin pidempiä. Lähtömaiden välillä on huomattavia eroja, mutta tulotaso ja koulutus selittävät osan eroista.

Asukasbudjettiäänestyksessä voittaneita ideoita työstetään asukastilaisuuksissa

Asukasbudjetti tarjoaa jokaiselle turkulaiselle mahdollisuuden vaikuttaa siihen, mihin kaupungin varoja käytetään. Asukasbudjettiin on varattu kolmen miljoonaa euroa. Kierros on edennyt ideoiden kehittämisvaiheeseen.

Selvitys: Kuntien luottamushenkilöpalkkiot nousseet maltillisesti – kuntien väliset erot suuria

Turun kaupunginvaltuusto kokoontuu Linnasmäen opistolla kaupungintalon remontin ajan.

Valtuutettujen kokouspalkkiot vaihtelevat 30 ja 455 euron välillä Manner-Suomen kunnissa. Tiedot käyvät ilmi Kuntaliiton selvityksestä, jossa on kartoitettu kuntien luottamushenkilöiden kokous- ja vuosipalkkioita valtuustokauden 2025–29 alussa.

Weisell-säätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 100 000 euroa havaitsevan tähtitieteen alalle

Weisell-säätiö lahjoittaa Turun yliopistolle 100 000 euroa havaitsevan tähtitieteen alalle. Lahjoitus kohdennetaan tähtitieteeseen perustettavaan apulaisprofessuuriin ja apulaisprofessuurin tieteenalan tukemiseen. Uuden professuurin ala on havaitseva tähtitiede ja optiset havaintolaitteet.

Hevosen hoito, elinolot ja vuorovaikutussuhde omistajaan muovaavat sen luonnetta

Tutkijan oma hevonen Star sai erittäin korkeat pisteet ihmissosiaalisuudessa.

Uusi tutkimus osoittaa, että hevosen luonne ei riipu pelkästään perimästä, iästä tai rodusta, vaan liittyy systemaattisesti myös siihen, miten hevosta pidetään, ratsastetaan ja hoidetaan. Myös omistajan ja hevosen välisen suhteen laadulla on merkitystä. Tulokset korostavat jokapäiväisten hoitoon ja käsittelyyn liittyvien valintojen merkitystä hevosen luonteelle ja hyvinvoinnille.

Junnila: Amnestyn tulee kunnioittaa demokratiaa

Hallitus esittää kahden vuoden jatkoa niin kutsutulle rajaturvallisuuslaille. Kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) kiittää sisäministeri Mari Rantasta (ps.) asian edistämisestä ja muistuttaa lain jatkamisen välttämättömyydestä nykyisessä maailmantilanteessa. Junnila nosti esiin myös lisääntyneen disinformaation.

Turun kaupunki saa yli kuuden miljoonan euron korvaukset Logomon sillan suunnitteluvirheistä

Sweco on jo maksanut sille määrätyn yli kuuden miljoonan korvauksen Logomonsillan suunnitteluvirheistä.

Välitysoikeus on vahvistanut Turun kaupungin näkemyksen, että Logomon sillan suunnittelussa oli vakavia virheitä. Sweco tuomittiin maksamaan kaupungille korvauksia ja viivästyskorkoja yli kuusi miljoonaa euroa. Sillan suunnittelusopimukseen liittyvät vastuut siirtyivät yrityskaupan myötä Swecolle vuonna 2019. Pääosa suunnittelusta oli tehty ennen tätä.

Leikkisiä ja tilallisia maailmoja

Jenni Vakkilainen, Awakening, Öljy kankaalle, 170 cm x 200 cm, 2026.

Jenni Vakkilaisen näyttely My Paradise on esillä Auran Galleriassa 11.–29. syyskuuta. Avajaiset ovat torstaina 10. syyskuuta.

Näköislehti

Urheilu

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .

Julius Tauriainen Interissä myös ensi kaudella

Julius Tauriainen.

FC Inter on solminut jatkosopimuksen puolustajansa Julius Tauriaisen kanssa. Uusi sopimus on voimassa kauden 2028 loppuun asti.

Puukkokatsomo: Tutolla hinku neljän sakkiin

Myös Mestis-kausi alkaa poikkeuksellisen jännittävissä merkeissä, vaikka sarjasta on aiemminkin voinut pudota. Tänä vuonna panokset ovat kuitenkin aiempaa suuremmat, sillä syksyllä 2027 B-liigan ja kolmannen sarjatason välinen ero on monella tapaa merkittävä.

Otteluanalyysi: Tasapeli jatkoi TPS:n tappiottomien pelien sarjaa

Elmer Vauhkonen.

TPS avasi jalkapalloilun Veikkausliigan karsintasarjan maalittomalla tasapelillä Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan. SJK joutuu yhä ponnistelemaan sarjapaikkansa puolesta ja tarvitsee lisäpisteitä. TPS:n sarjapaikka on jo varma.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.