Sähköpotkulaudalla ei saa kyyditä lasta tai kaveria

Sähköpotkulaudalla ei saa kyyditä kaveria. Sähköpotkulaudalla ei saa kyyditä kaveria. Kuva: Nina Mönkkönen

Vuokrattava sähköpotkulauta on monelle helppo ja kätevä tapa siirtyä paikasta toiseen. Sähköpotkulautailijan tulee muistaa noudattaa sitä koskevia liikennesääntöjä. Kevyeksi sähköajoneuvoksi luokiteltavalla sähköpotkulaudalla liikkuja rinnastetaan polkupyöräilijään ja heitä koskevat samat liikennesäännöt. Liikenneturva muistuttaa, että vuokrattavalla sähköpotkulaudalla saa matkustaa vain yksi henkilö kerrallaan eikä kaveria saa kyyditä.

Suomessa kaikki vuokrakäyttöiset sähköpotkulaudat ovat kevyitä sähköajoneuvoja, joiden rakenteellinen enimmäisnopeus on 25 km/h ja jatkuva nimellisteho enintään 1 000 W. Niillä on ajettava polkupyöräilijän sääntöjen mukaan.

– Myynnissä on paljon kulkuvälineitä, joilla ei ole mitään asiaa tieliikenteeseen, Liikenneturvan yhteyspäällikkö Elias Ruutti huomauttaa tiedotteessa.

– Vastuu on laitteen käyttäjällä, joten ostajan on oltava tarkkana, ettei hanki tieliikennekäyttöön soveltumatonta ajoneuvoa.

Suomessa tieliikennekelpoiset sähköpotkulaudat ovat pääosin kevyitä sähköajoneuvoja. Jalankulkua avustavaksi tai korvaavaksi liikkumisvälineeksi (enintään 15 km/h ja enintään 1 000 W) luokiteltavat sähköpotkulaudat ovat varsin harvinaisia ja pääasiassa lapsille tarkoitettuja.

Jotta kevyellä sähköajoneuvolla voi kuljettaa matkustajaa, olisi siinä oltava asianmukainen istuin. Laitteen valmistajan antamista tiedoista selviää, onko ajoneuvo tarkoitettu matkustajan kuljettamiseen. Sähköpotkulaudat kuitenkin ovat käytännössä aina vain yhden henkilön käyttöön tarkoitettuja.

Liian usein näkee liikenteessä vanhemman kuljettavan sähköpotkulaudalla edessään seisovaa lasta, jolloin lapsen kasvot ovat ohjaustangon korkeudella. Jarrutustilanteessa on suuri riski sille, että lapsen kasvot osuvat ohjaustankoon aiheuttaen vakavia vammoja pään alueelle.

Jos toinen henkilö seisoo sähköpotkulaudalla kuljettajan takana, pystyy henkilö pitämään kiinni ainoastaan kuljettajasta. Mitään tukevaa kiinnipitopaikkaa ei matkustajalla ole. Pienikin ajovirhe tai yllättävä tilanne saattaa aiheuttaa tasapainon menetyksen ja kaatumisen, minkä lisäksi ajoneuvon käsittely matkustaja kyydissä on ylipäätään haastavaa.

Moni saattaa verrata sähköpotkulaudalla kyyditsemistä polkupyörällä kyyditsemiseen, mutta Ruutti muistuttaa senkin olevan kiellettyä ilman asianmukaista istuinta.

Aikaan perustuva hinnoittelumalli ei kannusta turvalliseen liikennekäyttäytymiseen

Monissa tapauksissa vuokrattavan sähköpotkulaudan hinta määräytyy minuuttiperusteisesti. Tämä valitettavasti kannustaa ajamaan mahdollisimman lujaa tilanteessa kuin tilanteessa. Lisäksi rahan säästäminen houkuttaa ottamaan kaverin sähköpotkulaudan kyytiin.

Ruutti harmittelee hinnoittelumallia ja peräänkuuluttaa niin vuokrayritysten kuin vanhempien vastuuta:

– Mikään hinnoittelumalli tai ajansäästö ei oikeuta tieliikennelain rikkomiseen. Rauhalliset tilannenopeudet ja liikenteenohjauksen noudattaminen tekevät liikkumisesta sekä itselle että muille helpompaa ja säästävät onnettomuuksista aiheutuvilta kustannuksilta.

Ruutti ihmettelee vanhempia, jotka mahdollistavat operaattorilautojen käytön alaikäisille lapsilleen:

– Tuntuu, että vanhemmilla ei ole käsitystä puutteellisiin liikennetaitoihin liittyvistä vaaroista puhumattakaan siitä, miten hataraa meno sähköpotkulaudalla on matkustajaa luvattomasti kuljetettaessa.

Sähköpotkulautailijan tulee noudattaa pyöräilijän liikennesääntöjä. Sähköpotkulaudalla liikutaan siis ensisijaisesti pyörätiellä. Pyörätien puuttuessa ajetaan pientareella, pientareen puuttuessa muiden ajoneuvojen tavoin ajoradalla. Jalkakäytävälle kevyellä sähköajoneuvolla ei ole asiaa.

– Kannattaa tutustua omaan reittiin etukäteen ja miettiä mikä on se paras vaihtoehto päästä ehjänä perille, Ruutti kehottaa.

– Kaupungissa ajettaessa itselle mieluisinta väylätyyppiä ei välttämättä ole joka korttelissa, Ruutti jatkaa.

Kulje pyöräväylillä – ei jalkakäytävillä. Hidasta risteyksiin, noudata liikennevaloja ja anna tietä suojatiellä.

Aja vain selvinpäin. Käytä kypärää. Älä kuljeta matkustajia. Keskity ajamiseen – kännykkä käteen vasta tauolla.

Sähköpotkulaudalla tarkoitetaan kevyeksi sähköajoneuvoksi luokiteltavaa sähköpotkulautaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vauvojen urkufestarit Turun tuomiokirkossa

Turun tuomiokirkossa on syksyn aikana neljä Vauvojen urkujuhlat -konserttia.

Vauvat ja taaperot voivat vaihtaa vapaalle urkumusiikin tahtiin, kun neljän konsertin festivaalisarja tutustuttaa perheen pienimmät urkujen äänimaailmoihin. Turun tuomiokirkossa on syksyn aikana neljä Vauvojen urkujuhlat -konserttia, joiden teemat vaihtelevat kuukausittain. Konsertit ovat keskiviikkoisin kello 10, ja luvassa on niin urkumusiikkia, -muskaria kuin äänikylpyäkin.

Noin puolet suomalaisista ei huomioi, mitä käyttökelpoista heittää roskiin

65 prosenttia suomalaisista on itse sitä mieltä, että omistaa liikaa tavaraa. Naisista niin ajattelee 72 prosenttia. Miehistä 58 prosenttia.

Harkon arkeologisessa näyttelyssä syvennytään esihistorialliseen keramiikkaan

Raision museo Harkossa on esillä syksyllä esihistoriallista keramiikkaa Astioita savesta – Esihistoriallista keramiikkaa Suomesta -näyttelyssä. Katriina Törmänen, Ruukut, 2025, vesiväri.

Raision museo Harkon juhlavuoden kolmantena näyttelynä avautuu Astioita savesta -näyttely, jossa tutustutaan kivi-, pronssi- ja rautakauden keramiikkaan arkeologisten löytöjen kautta.

Kysely: Nuorten yrittäjyysasenteet ennätysmyönteisiä – puolet harkitsee yrittäjäksi ryhtymistä

Nuorten yrittäjyysasenteet ovat kehittyneet lupaavaan suuntaan Suomessa. Omistajanvaihdosten kannalta on myönteistä, että nuoria kiinnostaa eritoten mahdollisuus ryhtyä yrittäjäksi olemassa olevaan yritykseen. Uuden yrityksen perustaminen kiinnostaa eniten maahanmuuttajaperheiden nuoria.

Kamarikuoro Key Ensemblen 20-vuotisjuhlakonsertissa soi Rahmaninov: Vigilia

Key Ensemble.

Key Ensemble juhlii 20-vuotista taivaltaan Sergei Rahmaninovin Vigilian parissa Martinkirkossa lauantaina 13. syyskuuta kello 16. Kuoro on historiansa aikana esittänyt teosta lukemattomia kertoja ja levyttänyt sen runsas kymmenen vuotta sitten silloisen johtajansa Teemu Honkasen johdolla.

Kirjanpainajat virkistyivät loppukesän lämmössä

Heinäkuun pitkä hellejakso vilkastutti kirjanpainajia ja parveilu lisääntyi maan eteläosassa. Kevättä ja alkukesää leimanneet vaihtelevat ja epävakaiset säät hillitsivät alkukesän parveilua, joten kirjanpainajamäärien osalta kuusien kuolleisuusriski jää aiempaa vähäisemmäksi. Kuusien kuolleisuusriskiä määrittää kirjanpainajankannan koon lisäksi kuusien puolustuskyky.

Turkulaisen Ehkä-tuotannon syksyn ohjelmisto tarjoaa tanssi- ja esitystaidetta

Suvi Kemppainen ja työryhmä: From A Great Height.

Turkulaisen Ehkä-tuotannon syksyn ohjelmisto on kattaus tanssi- ja esitystaidetta – ensi-iltoja, yhteistöitä, opetustoimintaa ja festivaaleja. Ehkä-tuotannon osatuottamista kantaesityksistä kaksi koetaan Helsingissä Zodiakissa ja Kiasma-teatterissa ja yksi omalla kotinäyttämöllä Nykytaidetila Kutomolla Turussa.

Loton potti nousee kahteen miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 36/2025 täysosumia. Ensi viikolla potissa on kaksi miljoonaa euroa.

Raision kirjaston asukasilloissa tavataan viranhaltijoita

Eero Vainio.

Raision kaupunginjohtaja Eero Vainio on vieraana Raision kaupunginkirjaston ensimmäisessä asukasillassa torstaina 11. syyskuuta kello 17.30.

Kauppakeskusten myynti ja kävijämäärä kasvoivat vuoden toisella neljänneksellä

Kauppakeskusten kokonaismyynti kääntyi nimellisesti 1,6 prosentin kasvuun vuoden toisella neljänneksellä viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Inflaatiokorjattuna myynti kasvoi 1,2 prosenttia. Kasvu oli ripeintä huhtikuussa, mutta myös touko- ja kesäkuun kokonaismyynti ylitti vuoden 2024 vastaavien kuukausien tason.

Tekstiilitaide ilmentää tietoa Galleria Askissa

Riikka Kupsala kokeilee valmistamansa kolmiulotteisen pylvään painoa työhuoneellaan.

Turkulaisen kuvataiteilija Riikka Kupsalan tekstiiliteokset käsittelevät henkilökohtaista tietoa pukeutumisesta ja vaatteista. Teokset ovat nähtävillä Kuluttavat kuteet -näyttelyssä Galleria Askissa 12.–23. syyskuuta.

Pimeässä hohtava panssarisiimalevä loppukesän ilmiö

Viime päivinä eri puolilta rannikkoa on tullut kyselyjä sinertävästä hohdosta veden pinnassa. Kyseessä on yksisoluisen mikrolevän Alexandrium ostenfeldii aiheuttama ilmiö. Tämä myrkyllinen panssarisiimalevä hohtaa runsaana esiintyessään pimeässä sinertävänä, sillä se tuottaa bioluminesenssia. Päivänvalossa vesi voi näyttää punertavan ruskealta.

Suomen historian jännät naiset Sopukan syksyn esitysten yleisömagneetti

Suomen historian jännät naiset myi jo etukäteen loppuun kaikki kymmenen näytöstään Sopukassa.

Kaupunginteatterin vapaan kentän yhteistyöareenana toimivan Sopukka-näyttämön ohjelmistoon kuuluu tänä syksynä useita esityksiä: Suomen historian jännät naiset , Pete Poskiparran Miraakkeli ja Jore Marjarannan tähdittämä uutuusdraama Mä aion elää . Näiden lisäksi 31. joulukuuta saa ensi-iltansa musiikkiteatteriesitys Kirka – This Time It´s Personal .

Ilveskanta vahvassa kasvussa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan ilveskanta on vahvassa kasvussa. Kanta on vahvistunut kaikkialla Suomessa.

Myllyn uusi karvainen brändilähettiläs aloitti työnsä

Oranssi, karvainen Myllykkä on Kauppakeskus Myllyn uusi brändilähettiläs.

Kauppakeskus Mylly on palkannut uuden brändilähettilään, Myllykän, jonka vastuulla on kauppakeskuksen kävijöiden ja vuokralaisten yllättäminen ihmeellisillä tempauksilla.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin Kuparivuorella järjestetään lauantaina 13. syyskuuta kello 10–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Käyrätorven ja urkujen duetto päättää Liedon kesämusiikki -sarjan

Petri Komulainen ja Jan Lehtola.

Liedon kesämusiikki -sarja saa päätöksensä syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina, kun käyrätorvisti Petri Komulainen ja urkuri Jan Lehtola esittävät yhdessä värikkään duetto-ohjelman, jossa yhdistyvät konsertti- ja kirkkomusiikki.

Suomalaiset Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa

Eurooppalaisissa kotitalouksissa uinuu unohdettu yli miljardin euron aarrekammio. Kuluttajien laatikoihin hylkäämissä kännyköissä odottaa tuhansia tonneja arvokkaita raaka-aineita, jotka voisi kierrättää hyötykäyttöön. Yksistään kobolttia on 5 000 tonnia ja kultaa 9 tonnia eurooppalaisten kaapeissa ja piirongeissa. Suomalaiset ovat Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.