Kuntavaaleissa valituista 41,4 prosenttia uusia valtuutettuja

Kuntavaaleissa valittiin 8 586 valtuutettua kunnan- ja kaupunginvaltuustoihin. Valituista edustajista 41,4 prosenttia oli uusia valtuutettuja. Naisten osuus valituista oli 45,0 prosenttia, mikä on 4,7 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuoden 2021 kuntavaaleissa.

Valituilla on korkeampi koulutus ja suuremmat tulot kuin äänioikeutetuilla keskimäärin. Valituissa oli vähemmän vieraskielisiä kuin äänioikeutetuissa.

Tiedot perustuvat lainvoimaiseen äänioikeusrekisteriin sekä Tilastokeskuksen tilastoaineistoihin, kuten väestö- ja työssäkäyntitilastoihin sekä tutkintorekisteriin.

Kuntavaaleissa valituksi tulleista 5 032 eli 58,6 prosenttia istui kunnanvaltuustossa myös edellisellä vaalikaudella. Suhteellisesti eniten paikkansa uusineita valtuutettuja on perussuomalaisilla (77,1 %) ja RKP:lla (65,0 %). Suhteellisesti vähiten istuvia kunnanvaltuutettuja valittiin vihreistä (52,2 %). Lukumääräisesti eniten istuvia kunnanvaltuutettuja valituista on keskustalla (1 476 valtuutettua) ja vähiten Liike Nytillä (10 valtuutettua). Kuntavaaleissa istuvia kansanedustajia valtuustoihin valittiin 161 ja istuvia aluevaltuutettuja 913.

Kuntavaaleissa valittiin 3 862 naista, mikä on 45,0 prosenttia kaikista valituista valtuutetuista. Naisten osuus vuoden 2025 kuntavaalien valituista on 4,7 prosenttiyksikköä suurempi kuin vuonna 2021. Naisten osuus ehdokkaista oli 42,3 prosenttia, joka kasvoi 2,6 prosenttiyksikköä vuoden 2021 vaaleista. Äänioikeutetuista naisia on 50,8 prosenttia.

Vihreän liiton valituista valtuutetuista 79,2 prosenttia on naisia. Eduskuntapuolueista naiset ovat enemmistönä myös Vasemmistoliiton (57,5 %) ja SDP:n valituista (53,6 %), kun pienimmät naisten osuudet ovat perussuomalaisilla (26,0 %) ja Liike Nytillä (31,6 %). Valitsijayhdistyksissä naisten osuus valituista on 39,5 prosenttia.

Eniten naisten osuus valituista kasvoi Vasemmistoliitolla (9,6 prosenttiyksikköä) ja väheni Liike Nytillä (5,2 prosenttiyksikköä). Lähes kaikilla eduskuntapuolueilla valittujen naisten osuus valituista kasvoi. Suhteellisesti eniten naisia valittiin Helsingin (63,5 %) ja Uudenmaan (52,3 %) vaalipiireissä. Suhteellisesti vähiten naisia valittiin Vaasan (38,6 %), Oulun (42,0 %), Keski-Suomen (42,7 %) ja Satakunnan (42,7 %) vaalipiireissä.

Vuoden 2025 kuntavaaleissa valittujen valtuutettujen keski-ikä on 51,2 vuotta. Kuntavaalien ehdokkaiden keski-ikä on 50,7 vuotta ja äänioikeutettujen 51,3 vuotta. Valittujen miesten keski-ikä on 53,1 vuotta ja naisten 48,9 vuotta. Valitut naiset ovat keskimäärin 3,7 vuotta nuorempia kuin naispuoliset äänioikeutetut, valitut miehet 3,0 vuotta vanhempia kuin miespuoliset äänioikeutetut.

Valituista keskimääräistä nuorempia ovat Vihreän liiton ehdokkaat (keski-ikä 43,3 vuotta), kun korkein keski-ikä (56,6 vuotta) eduskuntapuolueista on Liike Nytillä. Kaikista kuntavaaleissa valituista 5,1 prosenttia on alle 30-vuotiaita ja 27,7 prosenttia on yli 60-vuotiaita. Äänioikeutetuista alle 30-vuotiaita on 16,5 prosenttia ja yli 60-vuotiaita 35,6 prosenttia. Yli 65-vuotiaiden miesvaltuutettujen osuus on 24,0 prosenttia, joka on pienempi kuin saman ryhmän osuus äänioikeutetuista (26,5 %). Valittujen osuus on äänioikeutettuja suurempi naisilla 35–64-vuotiaiden ja miehillä 40–64-vuotiaiden ryhmissä.

Kuntavaalien valitut ovat korkeammin koulutettuja kuin äänioikeutetut ja ehdokkaana olleet. Äänioikeutetuista 12,8 prosenttia on suorittanut vähintään ylemmän korkeakoulututkinnon, ehdokkaista puolestaan 23,4 prosenttia ja valituista 28,1 prosenttia on suorittanut ylemmän korkeakoulututkinnon. Valituista 5,2 prosenttia ei ole perusasteen jälkeistä tutkintoa, kun ehdokkaista vastaava osuus on 8,4 prosenttia ja äänioikeutetuista 22,4 prosenttia.

Kaikista valituista suomen- tai saamenkielisiä on vuoden 2025 kuntavaaleissa 92,2 prosenttia, ruotsinkielisiä 6,8 prosenttia ja vieraskielisiä 1,0 prosenttia. Äänioikeutetuista ruotsinkielisiä on 4,5 prosenttia ja vieraskielisiä 8,7 prosenttia. Ehdokkaissa ruotsinkielisten osuus on 5,6 prosenttia ja vieraskielisten 2,8 prosenttia.

Valituista työllisiä on 84,5 prosenttia, joka on enemmän kuin työllisten osuus äänioikeutetuista (52,5 %) tai ehdokkaista (74,8 %). Valituista eläkkeellä on 10,9 prosenttia, kun eläkeläisten osuus äänioikeutetuista on 30,2 prosenttia. Työttömänä valituista on 2,4 prosenttia, kun äänioikeutetuista työttömänä on 6,3 prosenttia. Opiskelijoiden osuus on myös pienempi valituissa kuin äänioikeutetuissa.

Ehdokkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on noin 32 900 euroa ja äänioikeutettujen noin 25 400 euroa vuodessa. Valittujen käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on puolestaan noin 38 500 euroa. Valituilla on käytössään noin 1,5 kertaa enemmän rahaa kuin äänioikeutetuilla. Valitut ovat korkeammin koulutettuja ja he ovat useammin työelämässä, mikä selittää osaltaan valittujen korkeampaa tulotasoa.

Kun äänioikeutettu väestö järjestetään tulojen mukaan ja jaetaan kymmeneen yhtä suureen osaan, saadaan äänioikeutetun väestön tulokymmenykset. Kaikista ehdokkaista ylimpään tulokymmenykseen kuului 20,3 prosenttia. Valituista ylimpään tulokymmenykseen kuuluu 32,1 prosenttia ja uusista valtuutetuista siihen yltää 24,1 prosenttia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Keskusta myllerrysten areenana

Österbladin tontille kaavaillaan lisää rakentamista.

Keskikaupungin rakennushankkeiden suunnitelmat edistyvät ja niitä on tulossa päätöksentekoon kevään mittaan. Ensimmäisenä käsittelyyn pääsi niin sanottu Hämähäkkitontti. Siitä käynnistyy ideakilpailu ja kaavoitus.

Moni suoraan työkyvyttömyyseläkkeelle päätynyt olisi hyötynyt työkyvyn tukitoimista

Lähes 60 prosentilla työkyvyttömyyseläkkeen saajista syy työkyvyttömyyteen oli tuki- ja liikuntaelinsairaus tai mielenterveyden häiriö. Moni näistä henkilöistä olisi voinut välttyä työkyvyttömyyseläkkeeltä, jos työkyvyn tukitoimia olisi hyödynnetty riittävän varhain.

Hesburger kuluttajien mielestä vastuullisin ravintola-alan brändi

Sustainable Brand Index 2026 -tutkimuksen mukaan Hesburger on kuluttajien mielestä vastuullisin ravintola-alan brändi Suomessa Sustainable Brand Index 2026 -tutkimuksessa.

Sustainable Brand Index 2026 -tutkimuksen mukaan Hesburger on kuluttajien mielestä vastuullisin ravintola-alan brändi Suomessa Sustainable Brand Index 2026 -tutkimuksessa. Samalla Hesburger on yksi tutkimuksen suurimmista nousijoista: se paransi sijoitustaan kaikkien brändien kokonaislistauksessa sijalta 102 sijalle 59.

Bergqvist: Ehdotus Kemiön poliisiaseman lakkauttamisesta hallitusohjelman vastainen

Poliisihallitus harkitsee poliisiasemaverkoston supistamista osana poliisin toimitilojen tarkastelua. Esille on tullut jopa 21 poliisiaseman lakkauttaminen. Listalla on myös Kemiönsaaren poliisiasema.

Nikotiinipussikaupalla vältelty veroja yli kaksi miljoonaa euroa

Tulli on tutkinut rikoskokonaisuutta, jossa yrityksen epäillään tuoneen Suomeen toisista EU:n jäsenvaltioista nikotiinipusseja, joista ei ole maksettu tupakkaveroa. Toiminta on ollut laajaa ja nikotiinipusseja on myyty muun muassa suomalaisille vähittäiskaupoille.

Avustus öljy- ja maakaasulämmityksestä luopuville päättyy

Omakoti- ja paritalojen omistajat voivat vielä hakea avustusta öljy- ja maakaasulämmityksen vaihtoon elinvoimakeskuksesta. Avustushaku päättyy 25. toukokuuta.

Avustushaku öljy- ja maakaasulämmityksestä luopuville omakoti- ja paritalojen omistajille päättyy 25. toukokuuta. Lämmitysjärjestelmän vaihtoa suunnittelevien kannattaa toimia nyt nopeasti, mikäli haluaa hakea remonttiin avustusta elinvoimakeskuksesta.

Eloranta: Hallituksen kotoutumiskoulutuksen muutos uhkaa vapaata sivistystyötä

Kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) pitää lausuntokierroksella ollutta hallituksen kotoutumispalvelujen uudistusta vakavana uhkana vapaan sivistystyön oppilaitoksille ja kotoutumiskoulutuksen laadulle. Esitysluonnos poistaisi vapaan sivistystyön oppilaitoksilta kotoutumiskoulutuksen rahoituksen opetus- ja kulttuuriministeriön valtionosuuksista ja siirtäisi koulutuksen kunnille kilpailutettavaksi työvoimapalveluksi.

Santa’s Ice Cream aikoo tehdä samppanjajäätelöä

Jens Lönnqvist.

Turkulainen jäätelövalmistaja Santa’s Ice Cream tuo markkinoille uuden jäätelömaun. Sweet Santa suolainen kinuski on uutuus, joka perustuu perinteiseen kermajäätelöpohjaan. Samalla yritys valmistelee uuden Champagne Ice Cream Collection -sarjan lanseerausta myöhemmin tänä keväänä.

Ensimmäiset Ukrainasta sotaa paenneet voivat saada Kelan eläkkeitä keväästä alkaen

Ukrainasta sotaa paenneet, jotka ovat täyttäneet 65 vuotta ja asuneet Suomessa vakinaisesti kolme vuotta, voivat saada Kelan maksamaa eläkettä keväällä. Hakemusta ei tule lähettää ennen asumisajan täyttymistä, jotta sitä ei jouduta hylkäämään.

Arpajaisten tuotto vähävaraisten lasten auttamiseen

Saara Paananen, Sirpa Tähtinen, Tarmo Koivunen ja Anna Ojala.

Naantalin ja Maskun perussuomalaiset järjestivät Naantalin Tuhkamarkkinoilla hyväntekeväisyysarpajaiset, jonka tuotto lahjoitettiin lyhentämättömänä Naantalin seurakunnalle vähävaraisten lasten auttamiseen.

Kolmannes kokee jääneensä ilman tarvitsemaansa apua

Suomalaisten luottamus sosiaali- ja terveydenhuoltoon on heikentynyt merkittävästi viime vuosina. Kyselyn mukaan valtaosa suomalaisista uskoo terveydenhuollon heikkenevän tulevaisuudessa entisestään; viidennes jopa merkittävästi. Jotta suomalaisten luottamus terveydenhuollon tulevaisuuteen voidaan palauttaa, on rajalliset resurssit kohdennettava kaikkien toimijoiden yhteistyössä tarkoituksenmukaisesti.

Kivikauden vainaja puettiin näyttävään sulka- ja turkispäähineeseen

Taiteilijan näkemys Skateholmin hautasaaresta. Etualalla on poika, jonka haudasta löytyi hirvieläimen karva sekä mahdollisesti tikan sulan fragmentti.

Uusi tutkimusmenetelmä avaa täysin uudenlaisen ikkunan kivikautisiin hauta-asuihin ja niiden koristelutapoihin. Tuore tutkimusartikkeli käsittelee noin 7 000 vuotta sitten haudattujen vainajien vaatteiden ja hautavarusteluiden mikroskooppisia jäännöksiä.

Yrittäjät: Pakettiralliin luvassa tolkkua

– On erittäin tärkeää, että hallitus laajentaa Tullin mahdollisuuksia ja pyrkii velvoittamaan kiinalaisyhtiöt maksamaan lähetysten tuottajavastuumaksut eli kierrätyskulut Suomessa. Halpatuonnin hillitseminen vaatii lisäksi määrätietoisia toimia EU:ssa, asiantuntija Sanna Lempiäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Itäisen Rantakadun pyörätiet saavat jatkoa – kohta pyöräillään Tervahovinkadulle saakka

Itäisen Rantakadun pyörätien jatko-osan työmaa.

Itäisellä Rantakadulla on jo viime vuodet poljettu uusia yksisuuntaisia pyöräteitä pitkin. Edellinen osuus valmistui jouluksi 2024. Nyt työt jatkuvat, ja uutta pyörätietä saadaan ajella loppukesästä jo Tervahovinkadulle saakka.

Turun keskustan vartiointi- ja asiakaspalvelu ympärivuotiseksi

Yhteistyö Turun keskustan turvallisuuden suhteen laajenee. Aiemmat kolme vuotta kesäkaudella toimineesta kiinteistöjen yhteisestä vartioinnista ja julkisten alueiden asiakaspalvelusta tulee ympärivuotista. Maaliskuun alussa aloitettava palvelu jatkuu myös kesäkauden jälkeen aina vuoden loppuun asti.

Turun Taideyhdistys jakaa apurahoja turkulaisille kuvataiteilijoille

Konstföreningen i Åbo – Turun Taideyhdistys ry. on perustettu edistämään taiteen harrastusta, ymmärtämystä ja sen harjoittamista Varsinais-Suomen alueella sekä ylläpitämään taidekokoelmaa.

Turun taidemuseota hallinnoiva Turun Taideyhdistys ry. jakaa vuosittain apurahoja Turun alueella asuville ammattikuvataiteilijoille. Ajalla 10.3.–10.4. haettavana ovat 10 000 euroa Magnus ja Ellen Dahlströmin testamenttirahastosta sekä 5 000 euroa Helena Bruunin rahastosta.

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.

Kela maksoi etuuksia 17,5 miljardilla viime vuonna

Kelan etuuskulut kasvoivat 188 miljoonalla eurolla eli 1,1 prosentilla viime vuonna. Kela maksoi viime vuonna etuuksia 17 446 miljoonaa euroa.

Näköislehti

Urheilu

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.

KF Kosova rakentaa jatkoa ensimmäiselle liigakaudelleen

Kosovan tiivis seurayhteisö näkyi ja kuului joukkueen kotipeleissä. Paikallispelit TPK:ta vastaan keräsivät Kupittaan palloiluhalliin toista tuhatta silmäparia.

Miesten Futsal-liigan runkosarja päättyi viime viikonloppuna. Turkulaiselle KF Kosovalle se tarkoitti samalla kauden päättymistä. Runkosarjan kymmenenneksi sijoittuneen turkulaisjoukkueen keskuudessa ollaan kuitenkin tyytyväisiä, vaikka kausi päättyikin kuuden ottelun tappioputkeen. Ensimmäistä kauttaan Futsal-liigassa pelannut joukkue säilytti sarjapaikkansa ilman karsintoja.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.