Joka neljäs suomalainen hyväksyy maistissa ajamisen

Kesä on rattijuopumusten sesonkiaikaa. Suomalaiset pitävät maistissa ajamista huomattavasti hyväksyttävämpänä kuin rattijuopumusrajan ylittämistä. Ajokyky heikkenee kuitenkin jo matalilla alkoholipitoisuuksilla ja etenkin nuoret ovat erityisessä riskiryhmässä. Rattiin ei ole asiaa, jos on juonut. Liikenneturvan uudessa kampanjassa muistutetaan, että vaikealta tuntuvaan tilanteeseen on olemassa helppo ratkaisu.

Suomalaisten suhtautuminen rattijuopumuksiin on yleisesti kielteinen (97 prosenttia pitää rattijuopumusta vakavana rikoksena). Joka neljäs kuitenkin kertoo hyväksyvänsä ajamisen alkoholia juoneena, jos rattijuopumusraja ei ylity.

– Alkoholin vaikutukset alkavat jo ensimmäisestä annoksesta ja väkijuoma vaikuttaa ajokykyyn jo ennen kuin rattijuopumusraja tulee vastaan. Promilleraja ei ole turvaraja vaan rangaistavuuden raja. Alkoholi ja liikenne eivät kuulu yhteen, kiteyttää Liikenneturvan suunnittelija Tomi Niemi tiedotteessa.

– Mieti kulkemiset etukäteen, jos illanviettoon saattaa liittyä alkoholia. Koskaan ei ole tilannetta, että rattiin tulisi lähteä jotain juoneena. Vaihtoehtoja eri tilanteisiin löytyy aina taksikyydistä jalkapatikkaan. Tee itsesi kanssa sopimus nollalinjasta. Jos otat, et aja toimii hyvänä ohjenuorana edelleen, hän jatkaa.

Nuorilla on suurempi riski joutua onnettomuuteen kuin kokeneilla kuljettajilla. Lisäksi alkoholi heikentää erityisesti sellaisia ajotaitoja, jotka ovat kokemattomalla kuljettajalla muutenkin vielä kehittymässä.

– Alkoholi heikentää ajamiseen keskittymistä. Se myös huonontaa koordinaatiokykyä sekä hidastaa päätöksentekoa ja reaktioaikaa. Nuorelle alkoholi voi olla uusi tuttavuus, joten sen määrien ja vaikutusten hahmottaminen saattaa olla vaikeaa, kertoo Liikenneturvan suunnittelija Lotta Ypyä.

Pienetkin alkoholimäärät kostautuvat nuorilla herkemmin, koska heillä ajokokemusta on vasta vähän ja ajaminen ei vielä ole rutinoitunutta. Lisäksi juominen voi lisätä itseluottamusta ja oman ajokyvyn yliarviointia, jolloin myös virhearviot lisääntyvät.

Nuorilla rattijuopumuksiin liittyykin usein muuta riskikäyttäytymistä, kuten turvavyön käyttämättömyyttä tai liian kovia nopeuksia. Myös kaveriporukka takapenkillä voi lisätä kuljettajan riskinottoa. Sosiaalinen normi, eli käsitys siitä, mikä omassa vertaisryhmässä on sallittua ja hyväksyttyä, vaikuttaa nuoren käyttäytymiseen myös liikenteessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Parvovirusinfektio mullistaa isäntäsolun tumajyväsen rakenteen ja toiminnan

Parvovirus infektoituneen tumajyväsen laajennettu mikroskooppikuva (TREx Expansion microscopy). Kuvassa näkyvät kromatiinin (syaani), virusproteiinin (magenta), tumajyväsen fibrillariinin (keltainen) sekä totaali proteiini (harmaa).

Jyväskylän yliopiston tutkimus paljastaa, että autonomiset parvovirukset, kuten koiran parvovirus, kykenevät perusteellisesti vaikuttamaan tumajyväsen sisäiseen tasapainoon. Tulokset tarjoavat uutta perustietoa virusten ja tumajyväsen vuorovaikutuksesta.

Turun Vasemmistoliitto avaa uuden Tilan Turun keskustassa

Turun Vasemmistoliitto avaa uuden Tilan Turun keskustassa osoitteessa Yliopistonkatu 21. Avajaisia vietetään lauantaina 21. helmikuuta. Kello 16 alkaen tila on avoinna yleisölle. Ohjelmassa on muun muassa europarlamentaarikko Li Anderssonin moderoima paneelikeskustelu.

Viking Line, Turun satama ja Tukholman satamat tavoittelevat fossiilivapaata meriliikennekäytävää Turun ja Tukholman välille

Viking Line, Turun satama ja Tukholman satamat toteuttavat yhteistä hanketta, jonka tavoitteena on perustaa fossiilivapaa meriliikennekäytävä Turun ja Tukholman välille vuoteen 2035 mennessä. Kahden vuoden aikana hankkeessa on saavutettu edistysaskeleita biopolttoaineiden käytössä, maasähkössä sekä satamien nollapäästötavoitteissa.

Näin teet kodistasi energiatehokkaamman kovilla pakkasilla

Tiivistä ovet ja ikkunat.

Suomessa on meneillään harvinaisen kireä pakkasjakso ja pörssisähkö huitelee pilvissä. 59 prosenttia tuhannesta vastaajasta tekisi energiaremontin nimenomaan taloussyistä, kertoo Starkin viime vuonna teettämä Suomalaiset remontoivat ja rakentavat -selvitys.

Turku Craft Beer jälleen VPK:n talolla

Turku Craft Beer Festival kokoaa oluen, viinin ja siiderin ystävät VPK:n talolle.

Turku Craft Beer Festival järjestetään 5.–7. maaliskuuta Turun VPK:n talolla. Festivaali tarjoaa kattauksen kotimaisia panimoita sekä viini- ja siiderituottajia, ruokaa ja tunnelmaa nostattavaa musiikkia DJ-seteillä.

Matkavakuutuksen tuplaturva voi maksaa turhaan satoja euroja vuodessa

Talvilomat kolkuttelevat jo ovella, ja monet suomalaiset suuntaavat innolla pohjoisen tai Keski-Euroopan rinteisiin, etelän aurinkoon ja kaupunkilomille. Harva kuitenkaan huomaa tekevänsä yhden yllättävän ja täysin turhan virheen: maksavansa ylimääräisestä matkavakuutuksesta. Yli miljoonalla suomalaisella on matkustajavakuutus Keskinäisessä Vakuutusyhtiössä Turvassa, sillä heidän ammattiliittonsa on vakuuttanut jäsenensä matkustajavakuutuksella, mutta moni ei huomioi sitä.

NuorisoLeader tarjoaa nuorille mahdollisuuden työllistää itse itsensä

NuorisoLeader-rahoitus on konkreettinen keino tukea nuorten omaa aktiivisuutta, yrittäjyyttä ja rohkeutta kokeilla omia ideoita käytännössä. Nuorille tarjotaan mahdollisuus työllistää myös itse itsensä, erityisesti silloin, jos perinteisen kesätyöpaikan saaminen ei olekaan mahdollista.

Loton potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon

Loton illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti kasvaa kolmeen miljoonaan euroon.

Mikko Innasen Juhlayhtye tuo Turku Jazz Festivalin lavalle Emma Salokosken, Eero Koivistoisen ja Kalevi Louhivuoren

Emma Salokoski.

Saksofonisti-säveltäjä Mikko Innanen kokoaa maaliskuun Turku Jazz Festivalilla ympärilleen huippuyhtyeen, joka tarjoaa monipuolisen katsauksen suomalaiseen jazzmusiikkiin eilen ja tänään Jazz Suomi 100 -juhlavuoden hengessä.

Omakotitalo paloi asuinkelvottomaksi Mynämäellä

Omakotitalossa syttyi tulipalo Pöyköntiellä Mynämäellä lauantaina alkuillasta. Rakennus tuhoutui asuinkelvottomaksi. Palo pääsi pureutumaan talon rakenteisiin siten, että sammutustyö oli hidasta käsityötä.

Kolme pointtia raitiotiestä

Raitiovaunu kulkisi myös Tyksin ohitse. Havainnekuva.

Turkulaisten kaksijakoisuus alkaneessa ratikkataistossa perustunee kolmeen pointtiin. Toiset näkevät jäykkyyden, kiveen (mutaan) hakkaamisen, pysyvän kiinteyden reiteissä olevan suurin kannatusperuste. Toiset taas ylivoimaisena heikkoutena.

Tubecon Awards -yleisöäänestyksessä vuorokaudessa jo yli 600 000 ääntä

Mandimai ja Joona Hellman.

Suomen suurin vaikuttajagaala Tubecon Awards järjestetään Logomossa 8. toukokuuta. Tubecon Awards Gaalassa palkitaan vuoden parhaat vaikuttajat 29 eri kategoriassa.

Valkonen: Suomalaisilta vahva ”ei” lisäveroille

Kansanedustaja ja eduskunnan verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen (kok.) pitää Ajatuspaja Toivon kyselytutkimuksen tuloksia vahvana viestinä päättäjille siitä, että veronkorotukset eivät ole kansan valinta valtiontalouden tasapainottamiseen seuraavallakaan vaalikaudella.

Kansantarustoa kolmen kuoron voimin Kalevalan päivänä

Kansalliseepos Kalevalan tekstejä on lausuttu ja laulettu kautta aikojen, mutta teoksen ensimmäistä runoa ei ole ennen hyödynnetty sellaisenaan kokonaisen sävellyksen pohjana. Turkulaistaustainen säveltäjä Robert Ruohola alkoi räätälöidä aihetta paikallisten kuorojen kanssa, ja yhteistyöstä kehkeytyi kolmen kuoron suurteos. Kalevala: Ensimmäinen runo kantaesitetään Kalevalan päivänä 28. helmikuuta kello 19 Martinkirkossa.

Furuholm: Hallitus petti lupauksensa ja jätti nuoret miehet syrjäytymään

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas.) arvostelee Orpon hallitusta nuorten miesten unohtamisesta. Hallituksen leikkaukset toimeentulotuesta osuvat etenkin tulottomiin, yksinäisiin nuoriin miehiin.

Edellinen maalaus on johtanut toiseen

Markku Laakso: Caravaggion kangas, Matilda, 2024.

Markku Laakson näyttely Wanderer im Wunderland on esillä Auran Galleriassa 20.2.–10.3. Avajaiset ovat torstaina 19. helmikuuta.

Joka kolmas nuori säästänyt riittävän puskurin pahan päivän varalle

Nordean tuoreen asiakasdatan perusteella merkittävä osa säännöllistä tuloa saavista nuorista on ehtinyt kerätä jo riittävän puskurin pahan päivän varalle.

Raija-Leena Söderholm kauppakamareiden vuoden kouluttaja

Kauppakamareiden valtakunnallinen koulutuspooli on valinnut paraislaisen Raija-Leena Söderholmin Vuoden kouluttajaksi vuonna 2026.

Kauppakamareiden valtakunnallinen koulutuspooli on valinnut paraislaisen Raija-Leena Söderholmin Vuoden kouluttajaksi 2026. Valinnassa korostuivat hänen vahva asiantuntijuutensa, käytännönläheinen otteensa sekä kyky tehdä hallitustyön teemoista innostavia ja helpommin omaksuttavia. Tunnustus jaettiin Turussa HHJ-kurssipäivän päätteeksi 11. helmikuuta.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Tulos toi sähköä Suomen cupiin

Aurelija Zarina (13.).

Tämä selvisi, kun Aurelija Zarina iski jatkoajalla FBC Loiston voittomaalin TPS:ää vastaan Suomen cupin semifinaalissa. Palloseura on hallitseva mestari vielä 1. maaliskuuta pelattavaan finaaliin saakka. Tuolloin uudeksi mestariksi kruunataan joko Loisto tai Eräviikingit.

Kristians Samitis IPK:sta Tutoon loppukaudeksi

Santeri Virta (vas.) ja Kristians Samitis. Samitis vaihtaa loppukaudeksi Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen latvialaishyökkääjän Kristians Samitisin kanssa. Samitis on pelannut tällä kaudella IPK:ssa 38 ottelua tehden tehot 6+7.

Veera Sipilä TPS:n vahvuuteen, Rosa Rantanen jatkaa keskikentällä

Veera Sipilä.

TPS on tehnyt kauden 2026 kattavan sopimuksen wingbackina ja laitapelaajana viihtyvän Veera Sipilän kanssa. 19-vuotias Sipilä on Tampereen Ilveksen kasvatti. Oikeajalkainen, 168-senttinen Sipilä tunnetaan erityisesti vahvasta työmoraalistaan, tunnollisuudestaan ja kyvystään pelata laajalla alueella kentän laidalla.

Bolerolle kaksi mitalia latinalaistanssien SM-kilpailuista

Juuso ja Tiia Karonen.

Salossa tanssittiin lauantaina 31. tammikuuta latinalaistanssien Suomen mestaruuksista. Tanssiurheiluseura Boleron edustajat toivat kotiin kaksi mitalia. Salossa käydyissä kilpailuissa kilpailtiin eri ikäsarjoissa aina Juniori 1 -luokasta, 12-vuotiaista, Seniori 1 -luokkaan, yli 35-vuotiaisiin asti. Semifinaali- ja finaalisijoitusten lisäksi Bolero saavutti kaksi pronssimitalia.

Iina Maria Pienimäki Seinäjoelta TPS:ään

Iina Maria Pienimäki.

TPS:n jalkapallonaiset saivat vahvistuksen ensi kauden keskikentälle, kun SJK:n organisaatiossa viime kaudella pelannut Iina Maria Pienimäki teki sopimuksen Palloseuran kanssa. Alkujaan Pienimäki on lähtöisin Kemistä.

Palloiluhallin tulevaisuuden alustaa selvitetään kevään aikana

Salibandy käyttää Kupittaan palloiluhallia neljän pääsarjajoukkueen voimin. Kaupunki tekee kevään aikana selvityksiä, olisiko aika vaihtaa palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon.

Turun kaupunki selvittää mahdollisuutta vaihtaa Kupittaan palloiluhallin kiinteä parketti salibandymattoon. Selvityksiä asian tiimoilta tehdään kevään aikana. Mahdollisten muutostöiden aikataulu selviää myöhemmin, jos vaihtamiseen päädytään.