Improvisaatioteatteri Neljäs Seinä vierailee Raision Teatterissa
Improvisaatioteatteri Neljäs Seinä on show- ja musiikki-improvisaatioon erikoistunut, ympäri Etelä-Suomea sadoilla keikoilla marinoitunut improryhmä.
Neljäs Seinä loihtii menneistä tapahtumista yhdessä yleisön kanssa aivan uusia tulkintoja, lauluja ja uskomattomia juonenkäänteitä ilman valmista käsikirjoitusta. Kyseessä on väliajallinen (noin 40 + 40 minuuttia) koko illan esitys, jossa leikitellään musiikki- ja teatteri-improvisaation keinoin paikallisella murteella, kulttuurilla sekä paikallishistorialla. Esitys avaa eläväisellä tavalla paikkakunnan historiaa, niin huumorin kuin vakavuudenkin keinoin.
Miten käsitellä historiaa improvisaatioteatterin keinoin? Esityksessä inspiroidutaan sekä paikkakunnalla oikeasti tapahtuneista historiallisista tapahtumista, minkä lisäksi yleisö saa antaa oman mausteensa kohtausten ja laulujen kulkuun. Luvassa täysin myllättyä historiaa, nykypäivää uudelta kantilta sekä monenlaisia tulevaisuudenkuvia Improvisoitua historiaa on esitetty kotipaikkakunnallamme Forssassa ja sitä on lisäksi tilattu Raisioon ja Lappeenrantaan.
Improvisaatioteatteri Neljäs Seinä esittää Raision Teatterin päänäyttämö Poplarissa 6. syyskuuta kello 18 ja 13. syyskuuta kello 18 Raision improvisoidun historian.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)