Eeva Kilven elämä ja runot heräävät henkiin uudessa draamassa
Nämä juhlat jatkuvat vielä -draama esitetään ensi kerran Turun kaupunginteatterissa 23. lokakuuta. Yhteistuotannon esitykset jatkuvat keväällä Suomen Kansallisteatterissa. Päärooleja tulkitsevat Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt.
– Olemme tehneet tässä prosessissa tarkkaa työtä, aivan kuten Eeva Kilpikin urallaan teki. Katsojalle on tulossa rikas kokemus, sillä käyttöön valitut visuaaliset ja äänelliset ratkaisut tuovat mukaan teatterin taikaa niin, että Eevalle tärkeä luontoteema nousee esiin, kuvailee näyttelijä-laulaja Eija Ahvo tiedotteessa.
Kati Kaartisen uusi näytelmä pohjautuu Anna-Riikka Carlsonin kirjaan rakas Eeva Kilpi – Nämä juhlat jatkuvat vielä (WSOY, 2024). Kansalliskirjailijan ja kustannustoimittajan sukupolvirajat ylittävästä ystävyydestä kertovan tarinan on ohjannut Laura Mattila ja sitä siivittää Maija Ruuskasen teosta varten säveltämä musiikki. Esitys keskittyy siihen, mihin mikään ajan hammas ei pure: Kilvelle tärkeimpiin asioihin ja hänen lukijoilleen rakkaisiin runoihin.
– Muistojen museossamme jalustoille ja kehyksiin nousee Eeva Kilven elämälle tärkeitä esineitä - kirjoituskone, kuva kuolleesta koirasta, Ylen hulvaton peruukki ja purkillinen tyhjiksi kirjoitettuja kyniä. Suurten ja näyttävien taideteosten sijaan pieniä ja arkisia välähdyksiä eletystä. Vähän kuin Eevan runoissa, joissa tarkka katse hakeutuu näkemään ohi katsotun ja ylitallatun, avaa ohjaaja Laura Mattila toteutusta.
Myös kirjoittamisen palo on isossa roolissa ystävysten välisessä vuoropuhelussa. Kilven laajan tuotannon keskeisiä teemoja ovat evakkokarjalaisuus, ihmissuhteet ja luonto. Esityksessä lempeä katse ihmiseen vaihtuu välistä teräväksi metsien puolustuspuheeksi ja puhe yltyy lauluksi. Eija Ahvo tulkitsee Eeva Kilven roolin Jonna Järnefeltin esittäessä ystävä Aadaa. Säveltäjä Maija Ruuskanen on näyttämöllä mukana muusikkona ja sivurooleissa ja ääniroolissa kuullaan myös Kristo Salmista.
– Näiden nuorten, hienojen taiteilijoiden kanssa on ollut suuri ilo työskennellä. Minun kaltaiselleni eläkeläiselle tämä on suorastaan terveyspalvelua, kun pääsen jumppauttamaan omaa muistiani näyttämöllä. Tekstiä on valtavasti, eikä se Eeva Kilven runoissa ole suoraa puhekieltä, vaan siinä on erilaisia toistoja. Itseäni puhuttelee varsinkin runojen luontoteema. Eeva on aina ollut kiivas luonnonpuolustaja. Se on ehdottoman ajankohtainen aihe, luontotuhosta ei puhuta ollenkaan tarpeeksi, kertoo Ahvo roolityöstään.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)