Turun yliopisto perustaa Suomen ensimmäisen biodiversiteettitieteiden laitoksen – perustutkimuksen rinnalla lisätään monitieteisyyttä

Kasvitieteellinen puutarha Turussa, Saaristomeren tutkimuslaitos Seilissä sekä Kevon tutkimusasema Utsjoella ovat osa Turun yliopiston biodiversiteettitieteiden laitosta.
Kasvitieteellinen puutarha Turussa, Saaristomeren tutkimuslaitos Seilissä sekä Kevon tutkimusasema Utsjoella ovat osa Turun yliopiston biodiversiteettitieteiden laitosta. Kuva: Hanna Oksanen

Turun yliopisto on ollut luonnon monimuotoisuuden tutkimuksen edelläkävijä 1990-luvulta lähtien. Tänä vuonna yliopisto vahvistaa tieteenalaa, kun yliopiston biodiversiteettiyksikkö laajentaa toimintaansa ja muuttuu Suomen ensimmäiseksi biodiversiteettitieteiden laitokseksi 1. huhtikuuta alkaen. Laitoksen tavoitteena on perustutkimuksen rinnalla lisätä tutkimuksen monitieteisyyttä, laajentaa biodiversiteettitieteiden opetusta sekä vahvistaa yhteiskunnallista vaikuttavuutta.

Luonnon monimuotoisuus turvaa myös ihmisen tulevaisuuden. Maailmanlaajuisesti etenevä luonnon köyhtyminen rapauttaa esimerkiksi talouden rakenteita ja ruokajärjestelmän toimivuutta, haurastuttaa hyvinvointia ja terveyttä, sekä saa aikaan yhteiskunnallisia konflikteja, väkivaltaa ja ympäristöpakolaisuutta. Luonnon köyhtyminen ei ole vain luontoa koskeva ilmiö, vaan merkittävä yhteiskunnallinen haaste.

Turun yliopisto vahvistaa toimintaansa luonnon monimuotoisuuden turvaamiseksi ja uusien biodiversiteettiosaajien kouluttamiseksi organisaatiomuutoksella, jossa nykyinen biodiversiteettiyksikkö muuttuu uudeksi biodiversiteettitieteiden laitokseksi 1.4.2026 alkaen. Uusi laitos toimii osana matemaattis-luonnontieteellistä tiedekuntaa, ja se on ensimmäinen biodiversiteettitieteiden laitos Suomen yliopistoissa. Laitoksen perustamisen taustalla on biodiversiteettiyksikön toiminnan vakiintuminen ja laajentuminen.

– Olemme iloisia siitä, että Turun yliopiston hallitus antoi vihreää valoa biodiversiteettitieteiden laitoksen muodostamiselle. Turun yliopistoon perustettiin Biodiversiteettikeskus ja ensimmäinen biodiversiteettiprofessuuri jo 1990-luvun alussa. Myöhemmin toimintaa ovat vahvistaneet esimerkiksi yliopiston strateginen profiloituminen biodiversiteetti- ja kestävyysteemoissa sekä nopeasti kehittyvät monitieteiset tutkimusryhmät ja -konsortiot, joten pohja uuden laitoksen muodostamiselle on vahva, biodiversiteettitutkimuksen professori ja laitosjohtaja Ilari E. Sääksjärvi kertoo tiedotteessa.

Biodiversiteettitieteiden laitoksen kautta yliopisto vahvistaa sekä biodiversiteettitutkimusta että siihen pohjautuvaa opetusta ja yhteiskunnallista vaikuttavuutta.

– Luonnon köyhtymisen pysäyttäminen onnistuu vain yhteiskunnan eri osien toimivalla yhteistyöllä. Turun yliopistolla on hyvät mahdollisuudet kouluttaa laaja-alaisia biodiversiteetti- ja kestävyysalojen osaajia sekä vahvistaa biodiversiteettitietoisuutta laajemmin yhteiskunnassa. Myös biodiversiteettitieteiden laitokseen kuuluvat Kevon ja Seilin tutkimusasemat, luonnontieteelliset museot, kasvitieteellinen puutarha, aerobiologian yksikkö sekä LUMA- ja tiedekeskus tarjoavat opiskelijoille ainutlaatuisen mahdollisuuden biodiversiteetti- ja kestävyysalojen opiskeluun, Sääksjärvi kertoo.

Jatkossa biodiversiteettitieteiden laitos koordinoi uutta kansainvälistä maisteriohjelmaa, joka painottaa monitieteisiä lähestymistapoja.

– Pyrimme aloittamaan uusien opiskelijoiden haun uuteen maisteriohjelmaan jo ensi vuonna. Opetusta annetaan jatkossa yhteistyössä yliopiston muiden laitosten kanssa. Tavoitteenamme on vahvistaa jo toimivaa yhteistyötä esimerkiksi maantieteen ja geologian laitoksen, biologian laitoksen, Turun yliopiston kauppakorkeakoulun ja humanistisen tiedekunnan kanssa sekä jatkaa verkostoitumista yhteistyöpohjan laajentamiseksi, laitoksen tutkimuksesta ja opetuksesta vastaavat varajohtajat apulaisprofessori Ricardo Correia ja yliopistotutkija Sanna Huttunen kertovat.

Biodiversiteettitieteiden laitos jatkaa vahvasti myös yhteiskunnallista vaikuttavuutta, luonnon monimuotoisuuteen ja tieteeseen liittyvää viestintää sekä lasten ja nuorten tiedetoimintaa.

– Biodiversiteettitieteiden toiminta näkyy myös jatkossa vahvasti yliopiston pääkampuksella, kasvitieteellisellä puutarhalla sekä tutkimusasemillamme Saaristomerellä ja Utsjoella. Kasvitieteellisen puutarhan laajan peruskorjauksen on määrä alkaa tämän vuoden aikana. Luonnontieteitä esittelevää yleisötoimintaa pyritään järjestämään mahdollisuuksien mukaan kasvitieteellisellä puutarhalla remontin aikanakin, mutta myös laitoksen muissa tiloissa esimerkiksi pääkampuksella, laitoksen yhteiskunnallisesta vaikuttavuudesta vastaava varajohtaja Pasi Nurmi kertoo.

Sääksjärvi muistuttaa, että luonnon köyhtymisen pysäyttäminen on edelleen mahdollista.

– Yliopistolla on biodiversiteettitieteiden laitoksen muodostamisen kautta merkittävä mahdollisuus rakentaa ja kehittää uudenlaista tieteenalaa, jossa yhdistyvät ihmis- ja luonnontieteiden lähestymistavat. Luonnon monimuotoisuuden turvaaminen tulee olemaan yksi ihmiskunnan kohtalonkysymyksistä tulevienkin vuosikymmenten aikana. Toivomme, että pystymme toimintamme kautta rakentamaan aivan uudenlaisia lähestymistapoja ihmistä ja muuta luontoa uhkaavan kierteen pysäyttämiseksi, Sääksjärvi tiivistää.

Tiedotteessa mainittu kasvitieteellisen puutarhan peruskorjaus on tällä hetkellä suunnitteluvaiheessa, ja sen aikataulu on alustava. Peruskorjauksen käynnistymisestä sekä sen vaikutuksista puutarhan yleisötoimintaan tiedotetaan tarkemmin keväällä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista

Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä.

Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita

Ihmisen hymy vetää koiran katseen puoleensa.

Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.

Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni

Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.

Väitös: Pitkäunisuus ja univaikeudet yhteydessä heikompaan kognitioon

Tea Teräs.

Tuore väitöskirjatutkimus osoittaa pitkäunisuuden ja univaikeuksien olevan yhteydessä heikompaan kognitioon myöhäisessä keski-iässä ja vanhuudessa. Eläkkeelle siirtymisen yhteydessä kognition osoitettiin hetkellisesti paranevan riippumatta muutoksista unessa.

Pohjoismaiden Investointipankki rahoittaa koulujen ja päiväkotien rakentamista ja peruskorjausta Turussa

Pohjoismaiden Investointipankki (NIB) ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet 250 miljoonan euron puitesopimuksen 25 vuoden laina-ajalla koulujen ja päiväkotien rakentamisen ja peruskorjauksen rahoittamiseksi.

Kaupunginhallitus hyväksyi uuden brändin Naantalille

Brändiuudistukseen osallistuivat sekä kuntalaiset että kaupungin työntekijät. Työpaja kaupungintalolla viime joulukuussa.

Kaupunginhallitus hyväksyi 2. maaliskuuta Naantalin uuden strategisen viestintäsuunnitelman ja brändikirjan. Brändiuudistuksen lähtökohtana oli yksi Naantali-brändi. Uuden brändin ydinviesti on ”Ilo olla”.

Varsinais-Suomessa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna 13 siltaa

Satakunnassa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna kolme siltaa ja Varsinais-Suomessa 13 siltaa. Uusittavana on myös yhdeksän putkisiltaa, joista neljä sijaitsee Varsinais-Suomessa ja viisi Satakunnassa. Viime vuonna aloitetuista siltojen uusimishankkeista jatkuvat Polsu Säkylässä, Tattaranjoki Nakkilassa ja Marikari Paraisilla.

Varpunen häviämässä Varsinais-Suomen pienemmistä taajamista ja maaseudulta

Varpusen kanta oli suurimmillaan 1960- ja 1970-lukujen vaihteessa. Nykyään kanta on selvästi alle kymmenen prosenttia silloisesta määrästä.

Erittäin uhanalainen varpunen on vähentynyt jo vuosikymmeniä ja on vaarassa hävitä kokonaan Varsinais-Suomen maaseudulta. Turun Lintutieteellinen Yhdistys on seurannut monella tavalla lajin kannanmuutoksia.

Pansion ja Pernon kehittämiselle vihreää valoa kaupunginhallituksessa

Kaupunginhallitus käsitteli Pansion ja Pernon palveluverkkosuunnitelmaa toistamiseen kulttuuri -, liikunta-, kaupunkiympäristö- sekä lasten ja nuorten palveluiden lautakunnalta saamiensa lausuntojen pohjalta. Suunnitelmassa on huomioitu myös alueen asukkaiden palaute, jossa korostui lähipalveluiden merkitys.

Aurassa Varsinais-Suomen innokkaimmat kierrättäjät

Suomalaiset lahjoittivat UFF:n vaatekeräykseen yli 12 miljoonaa kiloa käytettyjä vaatteita viime vuonna.

Suomalaiset lahjoittivat UFF:n vaatekeräykseen yli 12 miljoonaa kiloa käytettyjä vaatteita viime vuonna. Varsinais-Suomen innokkaimmat kierrättäjät löytyivät Aurasta, Laitilasta ja Somerolta. Auralaiset ylsivät lahjoituksillaan valtakunnallisesti kärkikymmenikköön, lahjoitusvaatteita kertyi 4,2 kiloa asukasta kohti. Määrällisesti eniten lahjoitettiin Turussa, lähes 383 000 kiloa vaatteita.

Turun ammattikorkeakoulun tutkimushanke ennakoi vakavia hajoamiseen johtavia moottorivikoja

Turun ammattikorkeakoulu on käynnistänyt yhdessä teollisuuden kumppaneiden kanssa Early Detection of Extreme Engine Events (EDE3) -tutkimusprojektin, jonka tavoitteena on vakavien moottorivaurioiden varhainen tunnistaminen, ennustaminen ja ennaltaehkäisy suurissa moottoreissa.

Tetenarsissit valtaavat kadut keskiviikkona

Tetenarsissit valtaavat Suomen kadut keskiviikkona.

Kauppapuutarhaliitto ja Kauniisti Kotimainen järjestävät sesongin kunniaksi perinteisen tempauksen, jossa ympäri Suomen jaetaan keväisen keltaisia tetenarsisseja ohikulkijoiden iloksi kotiin vietäväksi. Tempaus järjestetään keskiviikkona 11. maaliskuuta.

Työhyvinvointi heikentynyt samalla, kun huoli oman työn tulevaisuudesta kuormittaa

Miten Suomi voi? -tutkimuksen mukaan suomalaisten työuupumusoireilu on kasvanut ja työkyky on heikentynyt lievästi. Odotukset oman työn tulevaisuudesta ovat muuttuneet kielteisemmiksi. Työn voimavarat ovat edelleen hyvällä tasolla, mutta trendi on laskeva. Huolen ja epävarmuuden kielteisiä vaikutuksia voidaan torjua vahvistamalla työyhteisöjen voimavaroja.

Näköislehti

Urheilu

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

TPS ei ole pystynyt täyttämään Hannu Ansaksen jättämää aukkoa

TPS:n pelilliset otteet ovat jättäneet toivomisen varaa, mutta isoimmat ongelmat ovat kaukalon ulkopuolella.

TPS:n jääkiekkomiehistö nousi helmikuun lopulla ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella kiekko-Suomea laajasti puhuttaneeksi joukkueeksi. Syy ei ollut siinä, että Palloseura olisi huikeassa pelillisessä iskussa runkosarjan kaartuessa loppusuoralle. TPS:llä itse asiassa on totinen vääntäminen siinä, että selvittää tiensä 12 parhaan joukkoon ja pudotuspeleihin.

Inter kohtaa Ilveksen Liigacupin välierässä

Liigacupin loppuottelu pelataan joko Turussa tai Tampereella.

Liigacup jatkuu torstaina pelattavan lohkovaiheen päätösottelun jälkeen välierillä. Toisessa välierässä kohtaavat FC Inter ja Ilves, toisessa välierässä AC Oulu isännöi joko HJK:ta tai FC Lahtea riippuen torstain ottelun IFK Mariehamn–FC Lahti tuloksesta.