Missäs oot?: Toimitusjohtajan lomapäivä
Tavoitimme Taiteen talon toimitusjohtaja Jere Pensikkalan perjantaina kello 10.00.
Missäs oot?
– Olen kotona. Tämä päivä menee lomalla, vaikka suurimman osan viikosta olenkin ollut töissä.
Aloitit Taiteen talon johdossa vajaat neljä vuotta sitten. Aloittaessasi tavoitteenasi oli muun muassa saada Taiteen talo osaksi turkulaisten kulkureittejä. Miten tämä on onnistunut ensimmäisen vajaan olympiadin aikana?
– Sen kanssa on menty oikeaan suuntaan. Viime vuonna meillä oli reilut 105 000 kävijää ja siihen päälle ravintolakäynnit ja Valon polun kaltaiset isot tapahtumat. Kun olemme saaneet tapahtumien lisäksi palveluita Taiteen talon ympäristöön, ihmisillä on syitä tulla alueelle. Nykyään alueella tapahtuukin päivittäin. Myös ihmiset ovat tuntuneet ottaneen alueen aika hyvin omakseen. Aika usein kuultu lause on, miksi tätä ei tehty aiemmin.
Tapahtumia on ja ravintolapalveluita on, mutta onko tällä hetkellä jotain segmenttiä, minkä haluaisit saada toimintaan Taiteen talon ympäristössä?
– Tällä hetkellä Brinkkalan talon ympäristön kehitys on sellainen asia, johon panostetaan. Viime vuonna Brinkkala ja Vanha Raatihuone siirtyivät Taiteen talon alle. Haemme parhaillaan erilaisia puoteja alueelle, joista toivottavasti pääsemme tiedottamaan kevään kuluessa. Ensi kesäksi myös kesäteatteriesitykset siirtyvät Brinkkalan sisäpihalle.
Olympialaisista puheenollen, oletko ehtinyt seurata kisoja?
– Kyllä niitä on tässä säännöllisesti katsottu.
Ilkka Lappi

















