Aluevaltuusto hyväksyi talousarviomuutoksen, Varha ostamassa Humalistokadun kiinteistön

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) strategian ja palvelustrategian päivitykset hyväksyttiin aluevaltuuston vuoden ensimmäisessä kokouksessa yksimielisesti. Merkittävimmät uudet painotukset strategiassa ovat turvallisuus ja yhdenvertaisuus. Strategiaan kirjatut arvot ovat pysyneet muuttumattomina.

– Tämä on se tavoitepaperi, jota kohti menemme. Ystävällisyys säilyy tärkeänä arvonamme, uusina visioina mukaan tulivat turvallisuus ja yhdenvertaisuus, hyvinvointialuejohtaja Tarmo Martikainen toteaa tiedotteessa.

Palvelustrategia kattaa Varhan kaikki sosiaali- ja terveydenhuollon palvelut. Palvelustrategiassa on aiempaa laajemmin kuvattu sairaalapalveluja sekä lisätty osiot kuvaamaan ensihoidon sekä sosiaali- ja terveyspalvelujen asiakasohjauksen periaatteita ja tavoitteita.

Aiempaa tarkemmin on kuvattu palvelujen yhteensovittamisen keinoja sekä palvelutuottajan valinnan perusteita.

Strategian ja palvelustrategian päivitystä on valmisteltu osallistavasti. Näkemyksiä kysyttiin henkilöstöltä keväällä ja syksyllä sekä työpajoissa että verkkokyselyissä. Asukasraati antoi lausuntonsa aluevaltuustolle ja kunnat sekä järjestöt antoivat lausuntonsa.

– Strategia on aiempaa selkeämpi ja selkokielisempi, ja ohjaa toimintaamme uudistumaan ja laajaan yhteistyöhön, strategia- ja integraatiojohtaja Antti Parpo sanoo.

Puheenvuorossaan Parpo nosti palvelustrategiasta esille perusterveydenhuollon 14 päivän hoitotakuun, joka on kolmen kuukauden enimmäisaikaa merkittävästi lyhyempi. Sosiaali- ja terveyspalvelujen yhteensovittamista vahvistetaan, jotta asiakkaat saavat tarvitsemansa palvelut. Palveluita yhteensovitetaan myös silloin, kun palveluja tuottavat julkinen ja yksityinen tai kolmas sektori yhdessä.

Pelastuspalvelujen palvelut tullaan määrittelemään erillisessä pelastustoimen palvelutasopäätöksessä.

Aluevaltuusto hyväksyi talousarviomuutoksen, joka mahdollistaa Kiinteistö Oy Humalistokatu 9–11:n ostamisen. Kauppahinta on noin 20 miljoonaa euroa. Sote-keskukselle tarvitaan tilat juuri keskusta-alueelta, sillä koko seudun väestönkasvu painottuu Turkuun.

Tilat on suunniteltu sopimaan nimenomaan sote-palveluille. Varha peruskorjaa ja tekee tiloihin tarvittavat muutokset vuoden 2028 aikana.

Varhan kiinteistökehitysjohtaja Timo Seppälä arvioi, että kiinteistön korjaustyöt Varhan käyttöön alkavat vuonna 2028.

– Käsityöläiskadulta päästään muuttamaan Humalistonkadulle todennäköisesti vuoden 2029 alussa.

Keskustan sote-keskus tulee palvelemaan ensivaiheessa noin 75 000 asukasta, ja toimintaa suunnitellaan myöhemmin kaikkiaan 100 000:lle. Humalistonkadulle siirtyy useita Varhan palveluja, joiden nykyiset tilat ovat ahtaat.

Keskustan terveysasemalta Humalistonkadun tiloihin muuttaisivat avoterveydenhuollon lääkäri- ja hoitajavastaanottotoiminta, diabetesvastaanotto, suun terveydenhuolto, fysioterapia, ravitsemusterapia, perhekeskus (äitiys-, lasten sekä perhesuunnittelu- ja ehkäisyneuvola) lasten terapiapalvelut, ravitsemusterapeutit ja avopediatria, mielenterveys- ja päihdepalveluja (konsultoiva sairaanhoitaja), opetus-sote-asema sekä asiakasohjaus.

Aluevaltuustosta eroa Varsinais-Suomesta pois muuttamisen vuoksi pyytäneen Annika Saarikon tilalle aluevaltuustoon nousee turkulainen Perttu Helin (kesk.).

Valtuustoaloitteesta valtuutettujen palkkioiden tulosperusteisuudesta palauttamisesta valmisteluun äänestettiin. Palautusesitys hävisi äänin 73–4 (1 tyhjä) ja aloite merkittiin loppuun käsitellyksi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Nenästä tuli ilmiö

Lambert Wilson.

Turun saaristoa markkinoidaan nenällä. Kyllä, luitte oikein. Nenällä. Turun, Naantalin ja Paraisten matkailuorganisaatio Visit Turku Archipelago rekrytoi nenää, joka haistelee ensi kesänä viikon ajan saaristoa ja saa työstä palkkaa 2 000 euroa.

Suomi ja Viro laajensivat väestörekisterien automaattista tiedonvaihtoa

Digi- ja väestötietovirasto (DVV) ja Viron sisäministeriö ovat laajentaneet Suomen ja Viron väestörekisterien välistä automaattista tiedonvaihtoa. Suomen ja Viron kansalaisten osoitetietojen muutokset siirtyvät nyt automaattisesti maiden väestörekisterien välillä.

Puurokalenterista iloa joulunodotukseen

Elovena-kaurajuomat ovat saaneet tänä vuonna juhlavan joulukuosin.

Elovena Annospikapuuro -joulukalenterin 24 luukun takaa paljastuu eri makuisia annospikapuuroja, jotka valmistuvat helposti vain kuumaa vettä lisäämällä. Annospikapuurot on valmistettu Suomessa suomalaisesta täysjyväkaurasta. Kalenterin juhlava kuvitus on kuvittaja Sanna Manderin käsialaa.

Varsinais-Suomeen 21 000 euroa Kevan työelämän kehittämisrahaa

Keva on myöntänyt työelämän kehittämisrahaa 23 julkisen alan hankkeelle ympäri Suomea yhteensä 540 000 euroa. Hankkeissa korostuvat ennakoiva työkyvyn tuki, esihenkilöiden osaamisen vahvistaminen, yhteisten toimintamallien rakentaminen sekä hanketyön tulosten järjestelmällinen seuranta.

Turkulainen MarshallAI tähtää kansainvälisille panimomarkkinoille tekoälyllä, joka tarkastaa yli 120 000 tölkkiä tunnissa

MarshallAI:n kehittämä Rogue Can Detector tunnistaa tuotantolinjalle vahingossa päätyneen väärän tölkin yli 120 000 tölkin tuntivauhdilla.

Bittiumin kasvusijoituksen viime vuonna saanut turkulainen tekoäly-yhtiö MarshallAI tähtää teknologiallaan seuraavaksi kansainvälisille juomateollisuuden markkinoille. Yhtiön kehittämä järjestelmä pystyy erottamaan tuotantolinjalla toisistaan lähes identtisiä tölkkejä ja tarkastamaan jokaisen tölkin päiväysmerkinnän sisällön yli 120 000 tölkin tuntinopeudella.

Alkoholin toimituslupia voi hakea Lupa- ja valvontavirastolta

Yli 2,8-prosenttisten alkoholijuomien toimittaminen suoraan kuluttajille edellyttää Lupa- ja valvontaviraston myöntämää toimituslupaa. Toimituslupien hakeminen Lupa- ja valvontavirastolta on mahdollista tiistaista 3. marraskuuta lähtien. Jos vähittäismyyntiluvan hakijan vähittäismyyntipaikka tai toimitusluvan hakijan toimipaikka sijaitsee Ahvenanmaan maakunnassa, luvan myöntää kuitenkin Ahvenanmaan valtionvirasto. Alkoholin toimitus voi kuitenkin alkaa aikaisintaan 3.1.2027.

Jos polttaa puuta oikein, päästöjä voi vähentää merkittävästi

Vähäpäästöisessä puunpoltossa on tärkeää opetella juuri oman tulisijansa oikea käyttö. Piipusta tupruava väritön savu kertoo, että palaminen on vähäpäästöistä.

Puunpoltosta muodostuu aina päästöjä, mutta oikeilla puunpolttotavoilla päästöjä syntyy merkittävästi vähemmän. Tämä parantaa oman kodin ja lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi lämmön saa paremmin talteen ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa. Tärkeintä on polttaa vain kuivaa ja puhdasta puuta.

Furuholm: Keinoja köyhyyskriisin ratkaisemiseksi kyllä löytyisi

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas.) arvostelee oikeistohallitusta köyhyysongelman pahentamisesta. Furuholm piti vasemmistoliiton ryhmäpuheen, kun eduskunta keskusteli elämisen kustannuksia koskevasta opposition välikysymyksestä.

Saaristomeren pienten jätevedenpuhdistamoiden tehostamiseen haettavissa avustusta ravinnekuormituksen vähentämiseksi

Saaristomeren tilaa heikentää rehevöityminen, jonka vuoksi ravinteiden kierrätystä on tehostettava ja mereen päätyvää ravinnekuormitusta pienennettävä.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus on avannut haun Saaristomeren pienten jätevedenpuhdistamoiden toiminnan kehittämisen hankkeille. Haku on avoinna 31. joulukuuta saakka.

Polaaripyörteen poikkeuksellinen heikkeneminen voi muuttaa alkutalven säätyyppejä

Polaaripyörre on vuodenaikaan nähden erittäin heikko. Mahdolliset vaikutukset Suomen säähän selviävät kuitenkin vasta viikkojen viiveellä. Pohjoisen napa-alueen ylle stratosfääriin, eli noin 10–50 kilometrin korkeuteen, talviaikaan muodostuva tuulijärjestelmä on nyt vuodenaikaan nähden jopa ennätyksellisen heikko. Polaaripyörteeksi nimetty ilmiö tavallisesti voimistuu marraskuussa, kun lämpötilaero kylmenevän napa-alueen ja keskileveysasteiden välillä kasvaa. Samaan talviseen kiertoliikkeeseen liittyy troposfäärin länsivirtaus, joka tuo Suomeen usein lauhaa, tuulista ja sateista säätä.

Kuvataiteilijat voivat hakea Henry Lönnforsin ateljeestipendiaatiksi vuosilla 2027–29

As. Oy Albatrossin ylimmässä kerroksessa oleva huoneisto on tarkoitettu ainoastaan työskentelyyn.

Turun taidemuseota hallinnoivan Turun Taideyhdistyksen rahastonhoitaja Henry Lönnforsin testamentin mukaisesti Taideyhdistys perusti Lönnforsin nimeä kantavan ateljeen vuonna 2004. Turussa Puolalanpuistossa sijaitsevaan ullakkoateljeeseen valitaan nyt hakemusten perusteella kuvataiteilija, joka saa työskentelytilan käyttöönsä seuraavaksi kolmeksi vuodeksi.

OP Varsinais-Suomen edustajiston vaalien äänestys alkanut

OP Varsinais-Suomen edustajiston vaalien äänestys on alkanut. Edustajiston vaaleissa on ehdokkaana 308 OP Varsinais-Suomen omistaja-asiakasta. Ehdokkaisiin voi tutustua vaalikoneessa osoitteessa op.fi/varsinais-suomi/vaalit. OP Varsinais-Suomen omistaja-asiakkaat voivat äänestää vaaleissa 3.–17. marraskuuta.

Apetit haluaa Suomeen 100 000 hehtaaria lisää öljykasveja

Luonnonvarakeskuksen tuoreen satoarvion mukaan rypsin ja rapsin yhteenlaskettu sato nousee 93 miljoonaan kiloon, mikä on 53 prosenttia viime vuotta enemmän.

Suomen nykyistä rypsin ja rapsin viljelyalaa pitäisi kasvattaa 100 000 hehtaarilla. Lisäalan voisi saavuttaa pääosin ottamalla öljykasvit viljan viljelykiertoon. Kotimaiselle sadolle olisi käyttöä: viime vuonna kotimainen rypsi- ja rapsisato kattoi vain 28 prosenttia Suomessa tapahtuneen puristuksen raaka-ainetarpeesta. Kuluvan vuoden sato kasvaa voimakkaasti.

Kirkolliskokous: Tulevaisuudessa kaste voidaan toimittaa painavista syistä ilman kummia

Kirkkohallitus sai tehtäväksi valmistella kirkkojärjestyksen muutoksen, joka mahdollistaisi kummien enimmäismäärän poistamisen. Tällöin kaste voitaisiin painavista syistä kirkkoherran päätöksellä toimittaa myös silloin, kun kastettavalla ei ole yhtään kummia, jos kastettavan lapsen huoltajat tai kastettava itse sitä esittävät.

Hämähäkkitontin loistohotellin suunnittelukilpailu avattu

Parkkipaikkana toimineelle Hämähäkkitontille halutaan loistohotelli.

Turun jokiranta saa tulevina vuosina uuden maamerkin, kun Hämähäkkitontille on päätetty sijoittaa kansainvälisen tason loistohotelli. Turun kaupunki on tänään avannut kehityskilpailun kohteesta. Tontti sijaitsee Turun keskeisten kulttuurikohteiden Fuugan, kaupunginteatterin ja WAMin naapurissa.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Ratapihankadulla

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään 4.–5. marraskuuta Ratapihankadulla LogoHubin kohdalla. Yksi ajokaista on pois käytöstä Helsingin suuntaan ajettaessa. Työt aloitetaan keskiviikkona kello 9 ja molemmat ajokaistat Helsingin suuntaan ovat jälleen käytössä torstaina kello 16:een mennessä.

Arkkipiispa Tapio Luoma: Jakolinja hyvään ja pahaan kulkee jokaisen sisimmässä

Kirkolliskokouksen marraskuun istuntoviikko käynnistyy Linnasmäen opistolla maanantaina 2. marraskuuta. Arkkipiispa Tapio Luoma käsitteli avauspuheessaan dualistista maailmankuvaa, jossa mustavalkoisesti esitetään jako meihin ja muihin, hyvän puolella oleviin ja pahan puolella oleviin.

Maxim Fedorov vierailee Martinsalissa

Maxim Fedorov.

Toimittaja ja tietokirjailija Maxim Fedorov vierailee Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa tiistaina 17. marraskuuta kello 18–19.

Näköislehti

Urheilu

Petteri Lindbohm siirtyy TPS:ta ulkomaille

Petteri Lindbohm.

TPS:n ja puolustaja Petteri Lindbohmin välinen pelaajasopimus on purettu pelaajan käytettyä sopimukseensa sisältyneen ulkomaanoption. Syyskuussa TPS:n vahvuuteen liittynyt Lindbohm siirtyy jatkamaan uraansa ulkomaille. Lindbohm solmi TPS:n kanssa syyskuussa loppukauden kattavan sopimuksen, johon sisältyi mahdollisuus siirtyä ulkomaille kesken kauden.

Otteluanalyysi: Inter roikkuu mukana mestaruustaitossa

Jean Botué päätti kuivan kautensa Veikkausliigassa.

Inter ja Gnistan järjestivät todelliset maalikarkelot jalkapalloilun Veikkausliigan toiseksi viimeisellä pelikierroksella, joka oli samalla Interin viimeinen kotiottelu. Inter vei maalijuhlat lopulta 4-3. Etenkin loppuhetkillä mätettin maaleja vuoronperään.

Ommi Mingsupphakunille thainyrkkeilyn Euroopan mestaruus

Ommi Mingsupphakun voitti thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa teknisellä tyrmäyksellä.

Turku Muay Thain Ommi Mingsupphakun voitti viime lauantaina thainyrkkeilyn ISKA-liiton Euroopan mestaruuden 63,5 kilon sarjassa toisen erän teknisellä tyrmäyksellä. Mingsupphakun löi Tanskan Siam Warriors -tapahtumassa Kööpenhaminassa kyynärpäällä haavan vastustajalle silmien väliin. Mingsupphakun on vienyt jo kolmannen mestaruusvyön ulkomailta.

Puukkokatsomo: Raju ulospuhallus TPS:ssä

Jos joku olisi sanonut jalkapallokauden 2026 alla, että TPS on Veikkausliigassa yhdeksäs, eikä joudu jännittämään sarjapaikkansa puolesta viimeisillä kierroksilla, moni turkulainen olisi varmasti ottanut tilanteen avosylin vastaan.

Maahockeyseura Kilppari vetäytyy Slovakian turnauksesta venäläisseurojen mukaantulon takia

Turkulainen maahockeyseura HC Kilppari vetäytyy ensi toukokuussa Slovakiassa järjestettävästä kansainvälisestä turnauksesta. Syynä on venäläisseurojen mahdollinen hyväksyminen turnaukseen. Jo aiemmin Valko-Venäjä hyväksyttiin takaisin eurooppalaiseen hockeykilpailutoimintaan.

Iida Suloselle tuplapotti tanko- ja ilmaurheilun MM-kisoista

Iida Sulonen nousi toisen kerran kakkoskorokkeelle.

Turkulainen Iida Sulonen , 18, voitti torstai-iltana hopeaa Artistic Pole Senior 18+ Women -sarjassa tanko- ja ilmaurheilun maailmanmestaruuskilpailuissa Prahassa. Kisat ovat lajien vuoden suurimmat. Tapahtumaan osallistuu yli 650 urheilijaa kymmenistä eri maista ja useassa sarjassa vain maansa paras lunastaa paikan MM-kisoihin.