Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa. Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Bryggman on edustanut SHL:ssä myös Malmö Redhawksia sekä Luleå HF:ää. Suomessa Bryggman muistetaan vuosistaan Pelicansissa, jota hän edusti vuosina 2022–25. Tänä aikana hän pelasi Liigassa yhteensä 158 runkosarjaottelua ja teki niissä 50+67=117 pistettä. Liigan pudotuspeleissä hän on kirjannut 35 ottelussa tehot 10+9=19. Kaudella 2024–25 Bryggman oli Pelicansin kapteeni.

Bryggman on hallitseva Ruotsin mestari, sillä Skellefteå AIK kaatoi SHL:n finaaleissa Rögle BK:n.

– Mestaruuden voittaminen oli todella hienoa ja oikeastaan lapsuuden unelman täyttymys. Meillä oli vahva kausi ja omalta osaltani tuntui, että kausi meni koko ajan parempaan suuntaan. Pudotuspeleissä pelasin ehkä parasta jääkiekkoani. Nyt lähden kuitenkin erittäin innostuneena kohti uutta haastetta – on hienoa päästä Turkuun ja TPS:ään. Tunnen Liigan ja joukkueet jo ennestään melko hyvin, joten minulla oli hyvä käsitys siitä, mihin olen tulossa. Kun mahdollisuus siirtyä TPS:ään tuli vastaan, se tuntui heti oikealta ratkaisulta, Bryggman kertoo tiedotteessa.

– Olen ehtinyt jutella paljon Tomi Kallion ja muutamien muiden joukkueen ympärillä työskentelevien kanssa. Lisäksi olen puhunut paljon Oliver Lauridsenin kanssa, jonka tunnen ajoilta Malmöstä. Hän on puhunut joukkueesta ja Turusta pelkästään hyvää. Hän on ollut siellä jo muutaman vuoden ja tietää, miten asiat toimivat. Se tuo tietynlaista turvallisuuden tunnetta, kun muuttaa koko perheen kanssa uuteen paikkaan ja siellä on entuudestaan tuttu, joka tuntee paikan ja pystyy auttamaan käytännön asioissa. Tulee varmasti erityinen kausi, mutta uskon ja toivon, että pystymme taistelemaan sarjan kärjessä. Haluan omalta osaltani auttaa joukkuetta kovalla työnteolla ja vahvalla kahden suunnan pelaamisella. On todella hienoa päästä aloittamaan, ja olen erittäin innoissani ensi kaudesta – toivottavasti nähdään Gatorade Centerissä, Bryggman lähettää terveisensä TPS-kannattajille.

TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemen mukaan Bryggman edustaa juuri sellaista pelaajaprofiilia, jota TPS tarvitsee.

– Hänen persoonansa ja ammattimainen tapansa toimia sopivat erinomaisesti siihen toimintakulttuuriin, jota haluamme täällä rakentaa. Lasse edustaa juuri sellaista pelaajaprofiilia, jota olemme etsineet, joten on hienoa saada hänen tasoisensa pelaaja sitoutettua meille kahdeksi vuodeksi, TPS:n urheilujohtaja kommentoi.

TPS:n päävalmentaja Toni Söderholm korostaa Bryggmanin monipuolisuutta ja kykyä vaikuttaa peliin monella eri osa-alueella.

– TPS saa kokeneen ja voittavan pelaajan, joka tietää oman pelillisen identiteettinsä. Kaikin puolin vahva pelillinen johtaja meille. Hän tuo voimaa, kokoa ja ulottuvuutta. Tietenkin toivomme, että hän viihtyy maalin edessä, missä hän on monesti ollut todella tehokas. Irtokiekkojen voittaminen sekä tilan tekeminen erikoistilannepelaamisessa ovat sellaisia vahvuuksia, joita toivotaan hänen tuovan meille – sekä tietenkin monipuolisuutta. Sen näki tällä kaudella hienosti, mitä hän toi omaan joukkueeseensa: vahva kaksinkamppailupelaaminen, vahva sitoutuminen joukkueen peliin ja joukkueen etuun. Ne olivat asioita, jotka pistivät omaan silmään erityisen positiivisesti, Söderholm toteaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Geenitieto ja tutkimus avaavat uusia mahdollisuuksia syövän hoidossa

Syövän hoito kehittyy nopeasti kohti entistä yksilöllisempää suuntaa. Kansallisen syöpästrategian mukaan syöpää ei tule nähdä yhtenä sairautena, vaan joukkona erilaisia sairauksia, jotka vaativat erilaisia hoitoratkaisuja. Tyksissä hoitoa räätälöidään entistä tarkemmin syövän biologisten ominaisuuksien sekä potilaan yksilöllisen tilanteen mukaan.

Paimion Lämpökeskus investoi sähköistettyyn lämmöntuotantoon

Paimion Lämpökeskuksen toimitusjohtaja Pekka Vihervuori ja Calefan toimitusjohtaja Petri Vuori käynnistivät yhteisen lämpöpumppuprojektin.

Paimion Lämpökeskus sähköistää lämmöntuotantoaan. Calefa toimittaa yhtiölle 1,6 megawatin lämpöpumppulaitoksen ja 1,2 megawatin sähkökattilan, joiden tavoitteena on vähentää polttoon perustuvaa energiantuotantoa ja lisätä tuotannon joustavuutta muuttuvassa energiamarkkinassa.

Suomeen perustetaan poliisin reservi

Suomeen perustetaan poliisin reservi, jonka avulla varmistetaan poliisin riittävät voimavarat poikkeuksellisissa tilanteissa. Valtioneuvosto esitti istunnossaan, että tasavallan presidentti hyväksyisi lain poliisin reservistä perjantaina 22. toukokuuta. Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan pääosin 1.1.2027.

Nautelankosken museon myllärintuvan edessä järjestetään pihakirkko

Pihakirkko järjestetään Nautelankosken museon myllärintuvan edessä.

Liedon seurakunta järjestää yhteistyössä Liedon museon kanssa sunnuntaina 24. toukokuuta kello 13 pihakirkon Nautelankosken museon myllärintuvan edessä, jossa kirkkosalin muodostavat pihanurmikolle tuodut penkit. Keväisen jumalanpalveluksen pappina on kappalainen Harri Ruskeepää ja kanttorina Svetlana Jääskeläinen . Pihakirkon päätyttyä juodaan seurakunnan tarjoamat kirkkokahvit Lauri Nautelan museon kahvilassa.

Disney-musikaaliin jo yli 15 000 myytyä ja varattua lippua

Esmeraldan roolissa nähtävä Mitra Matouf.

Samppalinnan Kesäteatterissa kesällä nähtävä Disney-musikaali Notre Damen Kellonsoittaja kiinnostaa: lippuja on varattu ennakkoon jo yli 15 000 kappaletta.

Telinetorstaiviikon tehovalvonnassa ei havaittu hengenvaarallisia telineitä

Lupa- ja valvontaviraston työsuojeluosaston rakennusalan tarkastajat toteuttivat viikolla 19 Telinetorstaiviikon tehovalvonnan. Valvonnassa tarkastettiin rakennustelineitä noin 60 rakennustyömaalla eri puolilla maata. Valvonnan perusteella rakennustelineiden turvallisuustaso on tyydyttävällä tasolla.

Suomessa vain yksi kunta, jossa valinnanvapauskokeilua ei ole vielä käytetty

Valinnanvapauskokeilun käyttö painottuu määrällisesti suurimpiin kaupunkeihin, koska siellä on eniten potentiaalisia asiakkaita. Suhteellisesti yleisintä käyttö on kuitenkin ollut pienemmillä paikkakunnilla. Yli 200 kunnassa ei ole ollut yhtäkään kokeilun vastaanottoja pitänyttä lääkäriä, mutta on silti asukkaita, jotka ovat hyödyntäneet kokeilua.

Baltic Metal Storm -festivaaleilla keskustellaan myös turvallisuuspolitiikasta

Tänä vuonna ensimmäistä kertaa Turussa järjestettävä Baltic Metal Storm -festivaali on muutakin kuin musiikkifestivaali. Tapahtuman ohjelmistoa laajennetaan yhteiskunnalliseen keskusteluun järjestämällä turvallisuuspoliittisen ajankohtaispaneelin otsikolla Taivas lyö tulta – kuka määrää tahdin Itämerellä . Keskustelutilaisuus järjestetään lauantaina 1. elokuuta Linnanpuistossa Baltic Metal Storm -festivaalien tapahtuma-alueen VIP-teltassa kello 12–13.

Tapahtumien superpäivä tuo nuoret estradille

Brainterror nähdään Turku Rock Academyn 15-vuotisjuhlakonsertissa.

Turun nuorisotyön 80-vuotisjuhlavuonna järjestetään tapahtumien superpäivä, jonka keskiössä ovat nuoret ja musiikki. Lauantaina 23. toukokuuta kaiken ikäisille suunnattu tapahtumaohjelma antaa nuorille musiikin harrastajille mahdollisuuden päästä kokemaan suuri lava ja yleisö. Tapahtumien superpäivänä eri puolilla Turkua koetaan kolme tapahtumaa, Syvisfest, Fendarifest sekä Turku Rock Academy 15-vuotisjuhlakonsertti. Tapahtumat ovat maksuttomia ja ikärajattomia.

SKAPA-kehittämistukea tarjolla yhteistyöhankkeisiin

Turkulaisilla vapaan kentän toimijoilla on mahdollisuus hakea kehittämistukea lukuvuodelle 2026–27 ruotsinkielisen, vapaa-ajalla tapahtuvan lasten ja nuorten taide- ja kulttuuriharrastamisen yhteistyöhankkeisiin.

Yli tuhat katsojaa kokoontui vielä kerran Tarvashovin ympärille

Four Forcemen Tarvashovin lavalla viimeistä kertaa.

Tarvasjoella lauantaina 16. toukokuuta järjestetty Thrash to Dust – Tarvashovi Finale kokosi yli tuhat maksanutta katsojaa Tarvashovin ympärille. Lions Club Liedon järjestämä hyväntekeväisyystapahtuma yhdisti metallimusiikin, paikallishistorian, lämpimän yhteisöllisyyden ja paikallisten nuorten tukemisen tavalla, joka teki illasta paljon enemmän kuin tavallisen festivaalikeikan.

Alle 18-vuotiaiden määrä putosi alle miljoonan ensimmäistä kertaa itsenäisyyden aikana

Alle 18-vuotiaiden määrä laski ensimmäistä kertaa Suomen itsenäisyyden aikana alle miljoonan. Huhtikuun lopussa alle 18-vuotiaita oli 999 232.

Sanna Vauranoja keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi

Sanna Vauranoja.

Varsinais-Suomen Keskusta on nimennyt kaarinalaisen Sanna Vauranojan eduskuntavaaliehdokkaakseen. Vauranoja tunnetaan Varhan ensimmäisen valtuustokauden hallituksen puheenjohtajana ja pitkän linjan yhteiskunnallisena vaikuttajana.

Toimitusjohtaja Pasi Flinkman jättää Raisio Oyj:n

Raisio Oyj:n toimitusjohtaja Pasi Flinkman on ilmoittanut siirtyvänsä toisen yhtiön palvelukseen. Flinkman jatkaa toimitusjohtajan tehtävässä marraskuuhun asti tai kunnes uusi toimitusjohtaja on nimitetty. Raision hallitus on käynnistänyt uuden toimitusjohtajan hakuprosessin välittömästi.

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Vartija havaitsi kaasun hajua yökierroksella Ravattulan Citymarketissa

Vartija havaitsi kaasun hajua Ravattulan Citymarketin sisätiloissa ja tuli huonovointiseksi keskiviikon ja torstain välisenä yönä. Vartija soitti hätäkeskukseen. Pelastuslaitos kävi tarkastamassa kiinteistön sisätilat. Sisätiloissa ei havaittu enää kaasun hajua ja hajun alkuperä jäi mysteeriksi.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Savustamonkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Savustamonkatu 6:n kohdalta Hannunniitussa. Kulku Savustamonkatu 7–26:n kiinteistöihin käy Kotimäenkadun ja Kauselantien kautta.

Finnsementti Oy:n tiloissa Paraisilla tulipalo kuljetinhihnalla maan alla

Finnsementti Oy:n tiloissa Paraisilla syttyi myöhään keskiviikkona illalla tulipalo kuljetinhihnalla, joka sijaitsi maan alla noin 15 metrin syvyydessä.

Näköislehti

Urheilu

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Puukkokatsomo: Pitkä tie maailmanmestareiksi

Leea Kaisti.

Palataan vielä toviksi salibandyn alle 19-vuotiaiden naisten MM-kisoihin, jotka päättyivät Suomen kultajuhliin. FBC Loiston ja TPS:n pelaajia oli kultajoukkueessa yhteensä seitsemän. Tuoreita maailmanmestareita ovat muun muassa Ella Virtanen , Leea Kaisti , Aada Honkuri , Minnea Kärki , Janella Järvinen , Neea Rinne ja Ella Holopainen .

Kristian Tuohilammesta väliaikainen Tuto Hockeyn toimitusjohtaja

Kristian Tuohilampi.

Tuto Hockey ja toimitusjohtaja Toni Arppe ovat purkaneet sopimuksensa. Arppe ehti olla Tuton toimitusjohtajana vain vajaan vuoden. Tuton väliaikaisena toimitusjohtajana toimii pitkään Tutoa kaukalon puolella edustanut Kristian Tuohilampi . Muutos liittyy Tuton omistajamuutoksiin.

Tanssiurheiluseura Bolerolle SM-menestystä Järvenpään ikäkausimestaruuskilpailuista

Boleron juniorijoukkue.

Vakio- ja latinalaistanssien ikäkausimestaruuskilpailut Järvenpäässä kokosivat 16.–17. toukokuuta Suomen parhaat kilpatanssijat ratkomaan SM-mitaleita useissa ikäluokissa. Tanssiurheiluseura Bolero oli viikonlopun aikana näkyvästi esillä laajalla osallistujamäärällä ja useilla finaali- sekä mitalisijoilla. Aikuisten joukkuekilpailussa Bolero tanssi itsensä SM-pronssille 23 joukkueen joukosta.

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.