Yleisurheiluharrastuksen voi aloittaa vaikka kuusikymppisenä
Moni yleisurheiluharrastaja löytää lajin pariin nuorella iällä, mutta on myös sellaisia, jotka innostuvat lajista vanhemmalla iällä. Aikuisyleisurheiluseura V-S Mastersin Kirsti Viitanen ja Tapio Virta kuuluvat jälkimmäiseen ryhmään. Tosin kuusikymppisenä yleisurheilun aloittaneella Viitasella on harrastusvuosia enemmän kuin monella kansallisella huipulla ikää.
– Aloitin yleisurheilun 23 vuotta sitten. Nuoruudestani minulla oli lentopallotaustaa, mutta sitäkään emme pelanneet kilpatasolla. Lentopallon kautta minä yleisurheilunkin pariin päädyin, kun yksi toinen lentopalloilija houkutteli mukaansa yleisurheiluharjoituksiin, Viitanen muistelee.
Pari vuotta sitten yleisurheilun aloittanut Virta on Viitasen rinnalla vasta-alkaja. Hän aloitti yleisurheilun pari vuotta sitten.
– Aloitin 69-vuotiaana. Ajattelin, että tulen sitten mukaan aikuisyleisurheiluun, kun jään eläkkeelle, mutta jostain syystä se jäi ja jäi. Ehdin kuusi vuotta olla eläkkeellä ennen kuin pääsin toimintaan mukaan, Virta naurahtaa.
Molemmat nostavat yleisurheilun keskeiseksi hyödyksi kunnossa pysymisen.
– Asun kerrostalossa. Yleisurheilun myötä tulee oltua ulkona paljon enemmän. Talvellakin heitämme moukaria ulkona. Kaveriseuraa saa myös. Meillä on hyvä treeniporukka. Ilman tätä harrastusta tuskin olisi kunto tällainen tämän ikäisenä, Viitanen tiivistää.
– Ainakin minulle yksi iso motivaatio on pysyä riittävässä kunnossa, kun ikää tulee lisää. Tulee vähän myös motivaatiota käydä kuntosalilla, kun kisat muodostavat jotain, mitä kohti tähdätä, Virta pohtii.
V-S Mastersissa on noin 300 jäsentä. Ikähaitari on noin neljäkymppisistä ylöspäin.
– 35–40-vuotiaita on aika paljon, mutta suurin osa harrastajista on varmaan 60–70-vuotiaita. Viime aikoina eniten uusia harrastajia on tullut kuudenkympin molemmin puolin, Virta kertoo.
– Jonkun verran on myös sellaisia harrastajia, jotka eivät kisaa ollenkaan. Meille pääsee mukaan, vaikka ei haluaisi osallistua mihinkään kilpailuihin, Virta toteaa.
Tulevana viikonloppuna, 26.–28. kesäkuuta, Turussa kisataan Suomen Aikuisurheiluliiton yleisurheilun SM-kilpailut Paavo Nurmen stadionilla. V-S Masters on seurana mukana järjestelyissä, vaikka päävastuun tapahtumasta kantaakin Turun Urheiluliitto.
Viitanen ja Virta ovat myös kisaamassa mitaleista. Viitanen on ilmoittautunut vaatimattomasti yhdeksään lajiin.
– Enää en ota kisaamisesta menestymispaineita. Ensimmäisinä harrastusvuosina sitä toivoi, että pärjäisi hyvin, mutta nykyään toivoo, että kisasta pääsee terveenä kotiin, Viitanen nauraa.
Ilkka Lappi












