Hesburger julkaisi ensimmäisen vastuullisuusraporttinsa

Hesburger on julkaissut ensimmäisen vastuullisuusraporttinsa, jossa avataan yhtiön vastuullisuustyötä ympäristön, sosiaalisen vastuun ja hyvän hallintotavan näkökulmista. Vastuullisuusraportti perustuu Burger-In Oy -konsernin vuoden 2025 tietoihin ja EU:n CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) -kestävyysraportoinnin viitekehykseen. Raportointi ei ole Hesburgerille pakollista, mutta yhtiö halusi koota vastuullisuustyönsä nyt ensimmäistä kertaa yhteen raporttiin.

– Julkaisemme raportin vapaaehtoisesti, koska haluamme kertoa vastuullisuustyöstämme avoimesti ja kattavasti. Raportti auttaa meitä tunnistamaan kehityskohteita ja seuraamaan, miten vastuullisuustavoitteemme etenevät käytännössä, sanoo Hesburgerin kansainvälinen vastuullisuuspäällikkö Eeva Mäki tiedotteessa.

Vuonna 2024 toteutetun sidosryhmäkuulemisen perusteella keskeiset sidosryhmät toivovat Hesburgerilta lisää läpinäkyvyyttä muun muassa viestinnässä, päästöjen vähentämisessä, ruokahävikin minimoinnissa sekä kasviproteiinipohjaisten tuotteiden edistämisessä.

– Yhteydenpito asiakkaiden, henkilöstön, tavarantoimittajien, viranomaisten sekä paikallisyhteisöjen kanssa on meille erittäin tärkeää. Sidosryhmien näkemykset auttavat kehittämään konsernimme liiketoimintaa sekä tunnistamaan siihen liittyviä olennaisia vastuullisuusteemoja, Mäki sanoo.

Hesburger on kasvattanut kasvipohjaisten tuotteidensa valikoimaa aktiivisesti vuodesta 2019 lähtien, ottanut käyttöön ympäristöystävällisempiä pakkausmateriaaleja sekä asettanut useita resurssien käyttöön sekä kiertotalouteen liittyviä tavoitteita. Yksi näistä on materiaalien uudelleenkäyttö. Raportointivuoden 2025 aikana 100 prosenttia Hesburgerin rikkinäisistä kuljetuslaatikoista kierrätettiin ja niistä valmistettiin tarjottimia ravintoloihin.

– Ajatus syntyi, kun pohdimme, miten voisimme paremmin käyttää hyödyksi aiemmin jätteeksi päätynyttä materiaalia. Nyt 31 000 laatikosta on syntynyt jo noin 175 000 tarjotinta, ja ne on havaittu ravintolakäytössä toimiviksi, Mäki kertoo.

Uudelleenkäyttö näkyy myös ravintoloiden kalustuksessa. Käytetyistä työvaatteista valmistuu ravintoloihin terassipöytiä sekä uusia työvaatteita. Työntekijöiden työvaatteiden valmistuksessa hyödynnetään vanhojen työvaatteiden lisäksi kierrätysmuovipulloista saatua polyesteriä.

– Työvaatteiden uusiokäyttö on hyvä esimerkki siitä, miten voimme vähentää jätettä käytännössä. T-paitamme ja lämpötakkimme valmistetaan tekstiiliteollisuuden puhtaasta leikkuujätteestä, joka muuten päätyisi hukkaan. Tällainen materiaali kuluttaa 99 % vähemmän vettä ja sen hiilidioksidipäästöt ovat noin puolet pienemmät kuin vastaavilla neitseellisestä materiaalista valmistetuilla työvaatteilla, Mäki sanoo.

Päästöjä pyritään vähentämään uudelleenkäytön lisäksi jätteiden lajittelulla. Vuonna 2025 42 ravintolassa oli mahdollista lajitella asiakaspuolella jätteet kattavasti eri jätelajeihin. Tavoitteena on laajentaa tämä koskemaan 70 ravintolaa vuoteen 2035 mennessä ja nostaa ravintolatoimipisteiden kierrätysaste 60 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä.

– Vastuullisuustyö on meillä osa päivittäistä liiketoimintaa. Ensimmäinen raportti antaa meille hyvän lähtötason, jonka pohjalta voimme kehittää toimintaamme entistä vastuullisemmaksi tulevina vuosina, Mäki sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hesburger julkaisi ensimmäisen vastuullisuusraporttinsa

Hesburger on julkaissut ensimmäisen vastuullisuusraporttinsa, jossa avataan yhtiön vastuullisuustyötä ympäristön, sosiaalisen vastuun ja hyvän hallintotavan näkökulmista. Vastuullisuusraportti perustuu Burger-In Oy -konsernin vuoden 2025 tietoihin ja EU:n CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) -kestävyysraportoinnin viitekehykseen. Raportointi ei ole Hesburgerille pakollista, mutta yhtiö halusi koota vastuullisuustyönsä nyt ensimmäistä kertaa yhteen raporttiin.

Antti Eklundin näyttely kunnioittaa rescuekoiria

Antti Eklundin taidenäyttely Rescued! avautuu Naantalin taidehuoneella 30. kesäkuuta. Näyttely on auki 19. heinäkuuta saakka.

Kolme tuttua pelaajaa tuo Loimulle jatkuvuutta

Raision Loimun valmistautuminen lokakuussa alkavaan seuran 50. peräkkäiseen pääsarjakauteen on jatkunut kolmen entuudestaan tutun pelaajan kanssa sopimuksien allekirjoittamisella. Hakkuri Hugo Kadin ja yleispelaaja Samuel Salmisen kanssa on tehty jatkosopimukset ja viimeiset kaudet Tuto Volleyssa pelannut passari Janne Pyhäjärvi palaa oranssi-mustaan peliasuun. Kaikki kolme sopimusta ovat kestoltaan yhden vuoden mittaisia ja lisäksi niissä on toinen vuosi optiona.

Naantalin uudistunut ilme näkyy nyt katukuvassa

Naantalin uudistunut visuaalinen ilme ja ydinviestit kolmella kielellä näkyvät nyt eri puolilla kaupunkia. Uusi ilme näkyy osassa kaupungin bussipysäkeistä, Fölin linjojen 2 ja 5 busseissa sekä kaupungin tauluissa eri puolilla Naantalia.

Vivaldin vuodenajat soivat Raision kirkossa

Viulisti Frida Backman ja urkuri Aleksanteri Wallius esittävät barokkimestari Antonio Vivaldin Neljä vuodenaikaa -teoksen Raision kirkossa keskiviikkona 8.7. kello 19. Vivaldi (1678–1741) oli yksi barokin merkittävimmistä säveltäjistä ja hänet tunnetaan mm. konserttomuodon kehittäjänä. Konserttoja hän sävelsikin peräti yli 500 kappaletta. Raisiossa kuultavat neljä vuodenaikakonserttoa ovat näistä tunnetuimmat ja samalla luultavasti myös hänen koko tuotantonsa tunnetuimmat teokset.

Kadunrakennustyö katkaisee autoliikenteen Joukahaisenkadulla ensi vuoden loppuun asti

Kadunrakennustyö katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä Joukahaisenkadulla, välillä Untamonkatu –  Kalevansillan kevyen liikenteen väylä. Kiertoreitti opastettu Untamonkadun – Lemminkäisenkadun – Tykistökadun kautta. Liikennejärjestelyt ovat voimassa arviolta vuoden 2027 loppuun saakka.

Saariston romunkeräys keskeytyy –  M/S Roopeen iski tekninen vika

M/S Roope joutuu loppukesäksi korjaustelakalle.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ja Pidä Saaristo Siistinä ry:n (PSS ry) järjestämä saariston romunkeräys on jouduttu keskeyttämään huoltoalus M/S Roopen teknisen vian vuoksi.

Joka kolmas varsinaissuomalainen yritys aikoo palkata lisää väkeä

Piikkio Worksissa rakennetaan hyttejä muun muassa Meyerin telakalla valmistuviin laivoihin.

Usean varovaisen vuoden jälkeen varsinaissuomalaiset yritykset aikovat viimeinkin kasvattaa työpaikkojen määrää loppuvuoden 2026 aikana. Tämä käy ilmi Turun kauppakamarin vuosittaisesta Varsinais-Suomen kilpailukyky -kyselystä, jossa kysytään muun muassa yritysten työllistämisaikeista ja työvoiman saatavuudesta. Kysely tehtiin kesäkuussa ja siihen vastasi 199 Turun kauppakamarin jäsenyritystä.

Päikkärikontti tänäkin vuonna Ruisrockissa

Turun AMK tuo yhdessä Mieli ry:n kanssa festareille jo kahtena aiempana vuonnakin olleen päikkärikontin. Päikkärikontti tarjoaa festivaalivieraille keinon hengähtää ja palautua keskellä vilkasta festaripäivää. Puolen tunnit päiväunet pääsee ottamaan varaamalla ajan paikan päällä. Lisäksi päikkärien aikana on mahdollisuus ladata puhelinta.

Turkulaiselle ATB Antivirals Oy:lle tuotekehitysrahoitusta

Turun Tiedepuistossa toimiva lääkekehitysyhtiö ATB Antivirals Oy on saanut lähes 2 miljoonan euron tuotekehitysrahoituksen. Rahoitus koostuu yksityistä sijoittajilta saadusta pääomarahoituksesta sekä Business Finlandin myöntämästä tuotekehityslainasta.

Tampereentien ja Satakunnantien liittymäalueen saneeraus alkaa

Tampereentien ja Satakunnantien liittymäalueen saneeraus alkaa 29. kesäkuuta maanantai-iltana. Saneeraustyöt aloitetaan Tampereentien ja Satakunnantien risteyksestä. Risteysalueella on yksi ajokaista pois käytöstä kaikista ajosuunnista.

Kuluttajat uskovat taloustilanteen paranemiseen – Omaan talouteen ei kuitenkaan luoteta

Kuluttajien luottamusindikaattori nousi kesäkuussa korkeimmalle sitten helmikuun 2022. Luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -5,3, kun toukokuussa se oli -10,5. Odotukset omasta ja etenkin Suomen taloudesta kohenivat selvästi.

Turun AMK kutsuu vieraaksi podcastiin Ruisrockissa

Turun ammattikorkeakoulu tuo Ruisrockiin tänä vuonna mahdollisuuden osallistua podcastin äänitykseen festarialueella. Uudessa podcastissa keskustellaan unesta, jaksamisesta ja hyvinvoinnista. Podcast täydentää Turun AMK:n ja Mieli ry:n päikkärikonttia, joka tarjoaa kävijöille lepopaikan keskellä festarivilinää.

Ulkomaanmatka voi estää verenluovutuksen väliaikaisesti

Verenluovuttajia tarvitaan ympäri vuoden, myös kesällä, jolloin monen arki rytmittyy lomien mukaan. Ulkomaanmatka voi kuitenkin estää verenluovutuksen jopa kuukaudeksi Länsi-Niilin viruksen epidemiakauden vuoksi.

Lounais-Suomeen tuli vesienhoidon rahoitusta – syksyllä aukeaa uusi haku

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen vesitalousosasto on myöntänyt kahdeksalle toimijalle yhteensä yli 700 000 eurolla avustusta vesien kestävään käyttöön sekä valuma-aluetyöhön. Avustuksilla parannetaan tulvasuojelua sekä suunnitellaan ja toteutetaan valuma-aluetoimenpiteitä eri puolilla Länsi-Suomea. Seuraava hakukierros käynnistyy 15. syyskuuta.

Viemäri- ja vesijohtotyöt katkaisevat liikenteen Tiilentekijänkadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä Tiilentekijänkadulla Stålarminkadun risteyksen kohdalta 17. heinäkuuta asti. Kiertotie opastettu Mestarinkadun ja Tervahovinkadun kautta.

Taito Shop kotiutui Kuralan kylämäkeen

Erikoisneuvoja Elina Helminen kertoo, että Taito Shop Turun lankavalikoima on entistä laajempi.

Viime helmikuussa Brinkkalan talosta Kuralan Kylämäkeen muuttanut Taito Shop Turku on löytänyt paikkansa idyllisestä museomiljööstä.

Nuorten toiveita äänitaideteoksessa Auransillalla

Elsi Kaisalmi (vas.) ja Leevi Laamanen pääsevät ääneen.

Auransillan ääni- ja videotaidealustalla saa keskiviikkona 1. heinäkuuta ensiesityksensä Turunlahden sanaversomon Mitä me halutaan -äänitaideteos. Sanaversomo järjesti kesäkuussa 12–17-vuotiaille turkulaisille suunnatun verkkokyselyn, jossa sai nimettömänä kertoa siitä, mitä toivoo tai haluaa. Kerätystä aineistosta dramatisoitiin teksti, jonka ympärille lopullinen, heinäkuun alusta lähtien Turun keskustassa kuultava äänitaideteos rakentuu.

Näköislehti

Kaupunki
Samppa Rinne odottaa malttamattomana muutaman kuukauden päästä alkavan Fuugan valmistumista. Tällä hetkellä talossa on aluillaan viimeistelytyöt.
Elsi Kaisalmi (vas.) ja Leevi Laamanen pääsevät ääneen.
Salla Knaapi.
Urheilu

Kolme tuttua pelaajaa tuo Loimulle jatkuvuutta

Raision Loimun valmistautuminen lokakuussa alkavaan seuran 50. peräkkäiseen pääsarjakauteen on jatkunut kolmen entuudestaan tutun pelaajan kanssa sopimuksien allekirjoittamisella. Hakkuri Hugo Kadin ja yleispelaaja Samuel Salmisen kanssa on tehty jatkosopimukset ja viimeiset kaudet Tuto Volleyssa pelannut passari Janne Pyhäjärvi palaa oranssi-mustaan peliasuun. Kaikki kolme sopimusta ovat kestoltaan yhden vuoden mittaisia ja lisäksi niissä on toinen vuosi optiona.

Otteluanalyysi: TPS nousi voittoon Muzacin lisäaikamaalilla

Albijon Muzaci.

TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa, kun se löi Kupittaalla FF Jaron 3–2. Voittomaali syntyi dramaattisesti ottelun lisäajalla. Albijon Muzaci iski voittomaalin.

Turkulaisseuran nuoret urheilijat hakivat arvokasta arvokisatuntumaa tankotanssin EM-kisoista Puolasta

Viime viikonloppuna juhannuksena Puolassa kisatuissa tankotanssin EM-kilpailuissa nähtiin vahvaa turkulaisedustusta, kun turkulaista Aerial Unlimited -seuraa edustavat nuoret lupaukset debytoivat kansainvälisillä areenoilla. Kaksinkertainen maailmanmestari Iida Sulonen edusti Suomen maajoukkuetta tällä kertaa valmentajan roolissa ja luotsasi oppilaansa Viivi Lamppulan (12) ja Erika Saarikon (18) heidän uransa ensimmäisiin kansainvälisiin arvokisoihin.

Yleisurheiluharrastuksen voi aloittaa vaikka kuusikymppisenä

Kirsti Viitanen ja Tapio Virta aloittivat yleisurheilun harrastamisen kuusikymppisinä. – Ilman tätä harrastusta tuskin olisi kunto tällainen tämän ikäisenä, Viitanen sanoo.

Moni yleisurheiluharrastaja löytää lajin pariin nuorella iällä, mutta on myös sellaisia, jotka innostuvat lajista vanhemmalla iällä. Aikuisyleisurheiluseura V-S Mastersin Kirsti Viitanen ja Tapio Virta kuuluvat jälkimmäiseen ryhmään. Tosin kuusikymppisenä yleisurheilun aloittaneella Viitasella on harrastusvuosia enemmän kuin monella kansallisella huipulla ikää.

Åboraakkeli: Inter olympiamaisemiin

Kotimaisessa liigassa vahvan alkukauden pelannut Inter saa Konferenssiliigan ensimmäisellä karsintakierroksella vastaansa FK Sarajevon Bosnia ja Hertzegovinasta. Inter aloittaa kaksiosaisen otteluparin vieraissa 9. heinäkuuta. Ratkaiseva toinen osaottelu pelataan Kupittaalla viikkoa myöhemmin 16. heinäkuuta.

Trojansin Jansen ja Wulff lippupallon Team LA -kehitysjoukkueeseen

Suomen lippupallon naisten kansallinen kehitysjoukkue Team LA on valittu kaudelle 2026. Tänä vuonna seitsemän uutta urheilijaa on nostettu osaksi Team LA:ta. Uudet jäsenet tuovat ryhmään kansainvälistä kokemusta, kansainvälisen tason yleisurheilutaustaa sekä EM-mitalien makuun päässeitä nuoria lippupalloilijoita. Joukkue koostuu 21 olympiapaikkaa janoavasta urheilijasta.