TPS tarvitsee superkaudella onnistumisia monella sektorilla

Lukas Wernblom on yksi TPS:n tärkeimmistä pelaajista myös alkavalla kaudella. Lukas Wernblom on yksi TPS:n tärkeimmistä pelaajista myös alkavalla kaudella. Kuva: Jori Liimatainen

Jääkiekon odotettu Liiga-kausi ”superkausi” käynnistyy tänään. TPS kohtaa sarja-avauksessa Turkuhallissa viime kevään hopeajoukkue KooKoon. Miltä Palloseuran lähtökohdat näyttävät ja mitkä asiat ratkaisevat TPS:n menestyksen alkavalla kaudella?

Riittääkö hyökkäyksen leveys?

TPS:n kärki alkavalla kaudella on terävä. Lukas Wernblomin jatko sekä Lukas Haudumin ja Lars Bryggmanin saapuminen Turkuun tarkoittavat, että lähtökohtaisesti hyökkäyksen tulosyksikkö on kunnossa. Harjoitusotteluissa kolmikko on myös onnistunut mukavasti. Iso palanen on myös Kouvolasta saapunut Otto Paajanen.

Kärjen varaan on laskettu paljon. Jos tehoja ei synny tai tulee loukkaantumisia, ongelmat ovat ilmeisiä. Alemmista ketjuista löytyy profiilipelaajia, mutta ei välttämättä hirveästi maalintekouhkaa.

Onko pakistossa kiekollisuutta?

Johtavan kiekollisen puolustajan rooli langennee TPS:ssä jatkavalle Alexis Binnerille. Kiekollisuuden suhteen hän on elintärkeä. Kiekollista roolia on tyrkyllä urheilujohtaja Mika Suoraniemen lausuntojen mukaan elokuun lopussa Turkuun tulleelle Gabriel Chicoinelle. Kaksi edellistä kautta Slovakian pääsarjassa pelannut kanadalainen ehti tehdä pelaamissaan 95 ottelussa 74 pistettä.

TPS:n puolustus on kohtuullisen vahvoissa kantimissa Axel Landénin, Niklas Frimanin ja pelikieltoaan alkukauden kärsivän Oliver Lauridsenin myötä, mutta kiekollisuus on kysymysmerkki.

Kestävätkö maalivahdit?

TPS:llä on kolme liigatason maalivahtia, joten siihen joukkueen ei pitäisi kaatua. Eetu Mäkiniemellä ja Noa Valilla on kuitenkin ollut loukkaantumishuolia myös kuluvan harjoituskauden aikana, joten kolmanneksi maalivahdiksi hankitulla Markus Ruusulla saattaa olla kauden aikana yllättävän paljon töitä edessään.

Olipa maalin suulla kuka tahansa, onnistumisia tolppien välissä TPS alkavalla kaudella tarvitsee.

Otetaanko steppejä?

TPS:ssä uskotaan ja toivotaan pelaajien kehittymiseen. Se määrittelee myös Palloseuran onnistumista. Seurassa on iso joukko parikymppisiä kiekkoilijoita. Eetu Vahalahti, Aatos Koivu, Atte Uusikartano, Jesse Pärssinen, Sisu Lehtonen ja niin edelleen. Nuorten pelaajien varaan ei kannata vielä laskea hirveästi, mutta kehitysaskelia heiltä TPS tarvitsee.

Tärkeää, luonnollisesti, on myös, miten Toni Söderholmin johtama valmennus onnistuu. Harva muistaa, mutta TPS aloitti viime kauden pirteästi, mutta tasaisuutta pelaamiseen ei löytynyt missään vaiheessa kautta. Millä tavalla TPS tällä kaudella reagoi muutoksiin kauden aikana?

Ilkka Lappi

Kiinteistöliiton toive parveketupakoinnin kieltämisestä lailla ei sisälly hallituksen esitykseen

Taloyhtiö voi jatkossa itse päättää parveke- ja huoneistopihatupakointikielloista sekä asuintilan sisäosaan määrättävästä tupakointikiellosta mutta viranomainen ei niitä enää valvo.

Kiinteistöliiton ensisijainen toive parveke- ja huoneistopihojen tupakoinnin kieltämisestä lailla taloyhtiöissä ei sisälly hallituksen 27. elokuuta antamaan tupakkalain muutosesitykseen. Parveke- ja huoneistopihatupakoinnin kieltäminen suoraan lailla kohtelisi samassa taloyhtiössä asuvia osakkaita ja vuokralaisia tulevaisuudessa yhdenvertaisesti. Lakiesitys sisältää kuitenkin muita merkittäviä muutoksia asuntoyhteisöjen tupakointikieltosääntelyyn.

Elokuu ja kesä lämpötiloiltaan tavanomaisia – sateita kertyi paikoin runsaasti

Hellepäiviä oli koko maan tasolla kesällä tavanomainen määrä, mutta alueellisesti liki kaikkialla tavanomaista vähemmän.

Puolukkasato kypsyi tavanomaista paremmin

Puolukasta on tiedossa hyvä sato.

Suomalaiset ovat saaneet nauttia kuluvana marjakautena hyvästä mustikkasadosta. Myös puolukasta on tiedossa hyvä sato, selviää Luonnonvarakeskuksen (Luke) loppukesän satoennusteesta.

Perheille avautunut uusia palveluja Varha-sovellukseen

Perheneuvolaan, ennaltaehkäisevään perhetyöhön ja lapsiperheiden kotipalveluun voi nyt ottaa yhteyttä Varha-sovelluksessa. Näiden varhaisten perhepalvelujen sähköinen yhteydenottolomake otetaan käyttöön koko Varhan alueella 1. syyskuuta. Lisäksi perheoikeudellisten palvelujen eropalveluohjaukseen saa yhteyden Varha-sovelluksen kiireettömällä viestillä. Myös Varha-sovelluksessa tarjolla olevat neuvolapalvelut ovat laajentuneet kesän aikana.

Eläke kasvaa nopeimmin työuran huippuvuosina

Työeläke kertyy eri tahtiin eri ikäisillä, koska ansiot yleensä kasvavat iän myötä. Viisikymppiselle kertyy vuodessa työeläkettä keskimäärin kaksinkertainen määrä 25-vuotiaaseen verrattuna. Työeläkeote näyttää oman kertymäsi ja auttaa hahmottamaan tulevaa eläkettä. Eläkkeen suuruuteen vaikuttavat työansiot ja työuran pituus.

Turun Food First vie ruoka-avun uudistamisen oppeja kansainväliseen huippukokoukseen Bhutaniin

Turun kaupunki esittelee Bhutanissa mallia, jossa ruoka-apu yhdistyy digitaalisiin ratkaisuihin, palveluohjaukseen ja yhteisöllisyyteen. Tavoitteena on vahvistaa asukkaiden hyvinvointia ja oppia kansainvälisiltä kumppaneilta.

Hirvikolaririski kasvaa syysiltojen hämärtyessä

Hirvet liikkuvat aktiivisesti erityisesti iltaisin, juuri silloin kun heikkenevä näkyvyys vaikeuttaa eläimen havaitsemista tien laidalla.

Syksyn hämärtyvät illat kasvattavat hirvikolarien riskiä Suomen teillä. Hirvet liikkuvat aktiivisesti erityisesti iltaisin, juuri silloin kun heikkenevä näkyvyys vaikeuttaa eläimen havaitsemista tien laidalla.

Hiippavuori: Kokoomuksen kestettävä vaikea keskustelu

Kokoomuksen Turun valtuustoryhmä on päättänyt erottaa Elina Hiltusen (ent. Ruohonen) määräajaksi ryhmän toiminnasta hänen sosiaalisen median julkaisujensa vuoksi. Päätös herättää Varsinais-Suomen aluevaltuuston ja Maskun kunnanhallituksen puheenjohtaja Katriina Hiippavuoren mukaan kokoomuslaisena kysymyksen siitä, millaista keskustelua puolueessamme halutaan sallia.

Brinkkalan pihan ulkoilmasarja huipentuu livesäestettyyn mykkäklassikkoon

Alla Nazimova.

Turun elokuvakerhon ja Kirjakahvilan perinteinen ulkoilmaelokuvanäytösten sarja päättyy keskiviikkona 2. syyskuuta. Sarjan viimeisessä näytöksessä Brinkkalan pihassa nähdään vuonna 1922 valmistunut mykkäklassikko Salóme livesäestyksellä.

Åbo Akademissa käynnistää muutosneuvottelut, koulutusuudistus etenee

Koulutusuudistus etenee Åbo Akademissa. Yliopiston hallitus valtuutti 28. elokuuta pitämässään kokouksessa rehtori Gunilla Widénin käynnistämään ja toteuttamaan muutosneuvottelut, jotka koskevat uudistuksen mahdollisia vaikutuksia yliopiston toimintaan ja henkilöstöön. Rehtori toimitti neuvotteluesityksen pääluottamushenkilöille 31. elokuuta.

Pysäköintialue poistuu käytöstä Aurinkotien ja Tuulensuunkadun risteyksessä Naantalissa

Väliaikainen pysäköintialue poistuu käytöstä.

Tullikadun, Tuulensuunkadun ja Aurinkotien risteyksessä sijaitseva väliaikainen pysäköintialue poistuu käytöstä maanantaina 7. syyskuuta, kun Estelle-kerrostalojen rakentamista valmistelevat työt käynnistyvät.

Kiilto käynnistää muutosneuvottelut ja aikoo siirtää tuotantoa Hankasalmelta Turkuun

Kiilto käynnistää muutosneuvottelut 2. syyskuuta. Kiilto kertoi viime vuonna yhdistävänsä Kiilto Groupin, KiiltoClean Groupin ja Kiilto Familyn yhdeksi Kiilto Groupiksi.

Tutustu Astra-teosten taiteilijoihin

Maria Wolfram.

Tänä syksynä Åbo Akademin säätiö järjestää uuden Astra Art Talk -keskustelusarjan, jossa Astra -kampusrakennuksessa esillä olevien teosten taiteilijat kertovat taiteestaan, työskentelytavoistaan ja teostensa taustalla olevista ajatuksista. Kaikki taiteesta kiinnostuneet ovat lämpimästi tervetulleita mukaan.

Auto ulos Tarvasjoentieltä Paimiossa, kuski sairaalaan

Auto ajautui ulos Tarvasjoentieltä Kotimäentien kohdalla Paimiossa tiistaina aamulla. Ajoneuvo päätyi ulosajon seurauksena katolleen.

Turun pääkirjaston ensi vuoden näyttelyhaku käynnistyy

Näyttelyaikaa voivat hakea yksityishenkilöt, yhteisöt tai työryhmät, ammattilaistaiteilijat, kuva- tai kädentaitojen harrastajat sekä toimintaansa esittelevät yhdistystoimijat.

Turun kaupunginkirjaston pääkirjaston näyttelytilojen haku ensi vuodelle 2027 on auki 1.–30. syyskuuta. Kaikille avoin haku lisää läpinäkyvyyttä ja tasa-arvoisuutta pääkirjaston tilojen käytön suhteen.

Oikaisu

Suojatieturvallisuutta käsittelevässä jutussa ( Aamuset 25.8.) oli virhe. Liikenneturvan koulujen lähisuojateillä tekemissä mittauksisa nopeusrajoituksen ylitti 83 prosenttia autoilijoista.

Kaupunginvaltuusto hyväksyi Herkuleksen korttelin ja Asemanaukion asemankaavanmuutokset

Kaupunginvaltuusto hyväksyi maanantaina yksinmielisesti ja ilman keskustelua Herkuleksen korttelin ja Asemanaukion asemankaavanmuutokset.

Sari Aalto ja Mikko Harju Skanssiaisten tähtivieraina

Sari Aalto.

Kauppakeskus Skanssin perinteistä Skanssiaiset-tapahtumaa vietetään keskiviikosta sunnuntaihin 2.–6. syyskuuta. Skanssiaisten ohjelmassa nähdään tänä vuonna muun muassa vatsastapuhuja Sari Aalto , laulaja Mikko Harju , hyvinvointivalmentaja Anna Saivosalmi , tubettajaduo Reissubroidit sekä MasterChef Suomi -voittaja Samuli Sepponen .

Näköislehti

Urheilu

TPS tarvitsee superkaudella onnistumisia monella sektorilla

Lukas Wernblom on yksi TPS:n tärkeimmistä pelaajista myös alkavalla kaudella.

Jääkiekon odotettu Liiga-kausi ”superkausi” käynnistyy tänään. TPS kohtaa sarja-avauksessa Turkuhallissa viime kevään hopeajoukkue KooKoon. Miltä Palloseuran lähtökohdat näyttävät ja mitkä asiat ratkaisevat TPS:n menestyksen alkavalla kaudella?

Otteluanalyysi: Inter nousi lisäaikamaalilla KuPSin kantaan

Eetu Huuhtanen sai jälleen tililleen nollapelin, vaikka KuPSin maalin hylkääminen kirvoittikin mielipiteitä vieraiden leiristä.

Interin ja KuPSin Veikkausliigan runkosarjan päättänyt kärkikamppailu ei noussut otteluna suurten klassikoiden joukkoon, mutta Interin viime hetken voittomaalin ansiosta lähtökohdat puolentoista viikon päästä alkavaan mestaruussarjaan ovat huikeat. Kärkikaksikon ero kauden huipennukseen lähdettäessä on yksi piste.

Gabriel Chicoine vahvistaa TPS:n takalinjoja

TPS on solminut kanadalaispuolustaja Gabriel Chicoinen kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen.

Wirmo ei lähde F-liigaan vain selviytymään

Valtaosa viime kaudella nousua juhlineesta Wirmon joukkueesta nähdään myös F-liigassa..

Salibandyn naisten F-liiga sai ensi kaudeksi lisää varsinaissuomalaista väriä, kun SBS Wirmo nousi viime keväänä korkeimmalle sarjatasolle. Syyskuun puolivälissä Varsinais-Suomesta Wirmon lisäksi sarjassa pelaavat TPS ja FBC Loisto.

Puukkokatsomo: Saku nostetaan legendojen rinnalle

Saku Koivu.

Monen TPS-fanin odottama päivä koittaa lokakuussa. Saku Koivun (kuvassa) pelinumero 11 nousee Turkuhallin kattoon.

Benedek Oláh siirtyi Kosken Kaikuun

Benedek Oláh.

Pöytätennisseura Kosken Kaiku saa riveihinsä kovan vahvistuksen, kun Benedek Oláh edustaa jatkossa varsinaissuomalaisseuraa. Oláh on Suomen kaikkien aikojen paras pelaaja, jonka korkein maailmanlistasijoitus on 50. Suomen ykköspelaaja hän ollut jo 15 vuotta ja edusti Suomea myös Rio de Janeiron olympialaisissa. Oláh pelaa ensimmäistä kertaa kotimaan pääsarjassa, sillä hän lähti ulkomaille jo ennen pääsarjadebyyttiään.