Talouskasvu nopeutuu, mutta julkisen talouden alijäämä pysyy syvänä

Suomen talouden kasvu on ollut odotettua nopeampaa, ja kasvu jatkuu koko ennustejakson ajan. Noususuhdanne ei kuitenkaan riitä oikaisemaan julkisen talouden rakenteellista epätasapainoa, arvioi valtiovarainministeriö 21. syyskuuta julkaisemassaan talousennusteessa.

Bruttokansantuotteen (bkt) ennustetaan kasvavan 1,6 prosenttia vuonna 2026, 1,8 prosenttia vuonna 2027 ja 1,5 prosenttia vuonna 2028. Kesäkuussa tilastojen tarkentuminen nosti arviota myös vuosien 2024 ja 2025 talouskasvusta ja työn tuottavuudesta. Kasvun piristyminen näkyy laajasti taloudessa, ja näkymät ovat kirkastuneet sekä yrityksissä että kotitalouksissa.

Kasvun vahvistumisesta huolimatta talouden kuva ei ole yksiselitteisen myönteinen. Työllisten määrä alenee edelleen eikä asuntomarkkinoiden ja asuntorakentamisen toipumisesta ole vielä merkkejä.

– Näyttäisi, että jarru, joka jumitti kysynnän ja tuotannon kasvua viime vuoden aikana, olisi hellittämässä ja taloudessa olisi nyt eväitä perinteiseen kunnon noususuhdanteeseen. Julkisessa taloudessa käänne on sen sijaan jäämässä vaisuksi, sillä suhdannenousu ei riitä oikaisemaan rakenteellista epätasapainoa, joka julkiseen talouteen on syntynyt, sanoo ylijohtaja, osastopäällikkö Mikko Spolander tiedotteessa.

Ennuste on tehty budjettiriihen käyttöön eikä sisällä vielä tietoa Googlen datakeskushankkeista, jotka lisäävät investointeja ennakoituakin enemmän vuosina 2027 ja 2028. Toisaalta öljyn hinta on nyt selvästi korkeampi kuin ennusteessa on oletettu. Sillä on puolestaan negatiivinen vaikutus tämän ja ensi vuoden kasvuun. Ennusteen positiiviset riskit liittyvät erityisesti kotimaisen kysynnän ennustettua nopeampaan kasvuun. Negatiiviset riskit liittyvät kansainvälisen talouden ennakoitua heikompaan kehitykseen.

Maailmantalous on kasvanut ennakoitua nopeammin. Yhdysvaltojen kauppapolitiikan ja Lähi-Idän kriisin kielteiset vaikutukset ovat toistaiseksi jääneet pelättyä pienemmiksi. Suomen vienti on kasvussa ja kysynnän piristyminen näkyy vientiyritysten tilauskannoissa. Tuonti kasvaa kuitenkin vientiä nopeammin, sillä hävittäjä- ja datakeskusinvestoinnit edellyttävät runsaasti tuontia.

Inflaatio on kiihtynyt kuluvana vuonna erityisesti energian hinnan nousun myötä. Hintapaineet ovat muuten maltillisia ja kuluttajahinnat nousevat koko ennustejakson noin kaksi prosenttia vuodessa. Kotitalouksien ostovoiman kasvua ovat hillinneet heikko työllisyystilanne sekä hintojen ja korkojen nousu. Ensi vuonna ostovoima vahvistuu, kun työllisyys kääntyy kasvuun ja sopimuskorotukset nostavat palkkoja. Kotitalouksien varovaisuus jarruttaa yhä kulutusta, ja säästämisaste pysyy aiempaa korkeammalla.

Investointien kasvua vetävät erityisesti datakeskukset ja monitoimihävittäjien toimitukset. Vauhtiin päässeet datakeskushankkeet lisäävät sekä rakentamista, kone- ja laiteinvestointeja että aineettomia investointeja. Myös teollisuuden energiasiirtymä tukee investointeja koko jaksolla.

Talonrakentamisen pitkä taantuma alkaa väistyä toimitila- ja teollisuusrakentamisen sekä datakeskus- ja energiahankkeiden vetämänä. Asuntorakentamisessa käännettä ei sen sijaan ole vielä näkynyt, ja asuntomarkkinoilla on otettu ennemminkin takapakkia. Patoutunutta kysyntää on kuitenkin runsaasti, ja asuntorakentamisen toipumisen odotetaan alkavan ensi vuonna.

Työllisten määrän lasku on jatkunut alkuvuonna, ja työttömyys on 2000-luvun suurinta. Työttömyysasteen ennustetaan nousevan 10,3 prosenttiin vuonna 2026 ja laskevan sen jälkeen alle kymmenen prosentin. Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) jää 75,5 prosenttiin kuluvana vuonna.

Tuotannon kasvun nopeutumisen odotetaan kääntävän työllisyyden kasvuun loppuvuoden aikana, mutta työllisyysennustetta ei ole nostettu yhtä paljon kuin bkt-ennustetta, sillä ennusteen tarkistukset ovat kohdistuneet enemmän työn tuottavuuteen kuin työpanokseen.

Suhdanteen kääntyminen ja kasvun vahvistuminen kohentavat julkisen talouden synkkää näkymää vain hiukan. Julkisyhteisöjen alijäämä syvenee tänä vuonna 4,2 prosenttiin suhteessa bkt:hen, kun puolustushankinnat lisääntyvät voimakkaasti. Vuonna 2027 alijäämä kasvaa 4,5 prosenttiin, kun erityisesti paikallishallinnon alijäämä kasvaa. Vuoden 2025 alijäämä tarkentui kesän tilastoissa 3,8 prosenttiin suhteessa bkt:hen, kun aiempi ennakkotieto oli 3,4 prosenttia.

Julkisen talouden alijäämä ei juuri pienene pidemmälläkään aikavälillä, sillä puolustus- ja korkomenojen kasvu pitää sen 4,4 prosentissa suhteessa bkt:hen vielä vuonna 2030. Taloussuhdanteen piristyminen kasvattaa kuluvana vuonna välillisiä verotuloja, mutta toistaiseksi heikko työllisyyskehitys hidastaa ansiotuloverotulojen kasvua. Verotulojen kasvua hidastavat lisäksi vuoden alussa voimaan tulleet ansiotuloverotuksen kevennykset ja ensi vuonna yhteisöveron keventäminen. Julkisen talouden syvä alijäämä on luonteeltaan rakenteellista.

Julkisyhteisöjen velkasuhde nousee tänä vuonna 90 prosenttiin suhteessa bkt:hen. Velkasuhteen kasvu hidastuu kuluvana ja ensi vuonna talouskasvun sekä valtion eläkerahastosta vuonna 2027 tehtävän kertaluonteisen siirron ansiosta mutta kiihtyy jälleen vuodesta 2028 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä velkasuhde kohoaa jo lähes 98 prosenttiin.

Taloudellinen katsaus on valtiovarainministeriön riippumaton talousennuste, joka julkaistaan neljä kertaa vuodessa. Ennusteessa tarkastellaan keskeisiä talouden muuttujia, kuten bruttokansantuotteen kehitystä, inflaatio- ja korkonäkymiä, työllisyyttä, investointeja, julkisyhteisöjen alijäämää ja velkaa. Kevään talousennuste on taustana hallituksen kehyspäätöksille ja syksyn ennuste valtion seuraavan vuoden talousarvioesitykselle. Syksyn katsauksessa esitetään vuosien 2026–28 taloudellista kehitystä koskeva ennuste sekä vuoteen 2030 ulottuvan talouden keskipitkän ajan kehitysarvion. Talouspolitiikan arviointineuvosto on vahvistanut makrotaloutta koskevan ennusteen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varhan aluehallitus yksimielinen säästöohjelmasta – asiakasmaksujen korotuksista aiotaan luopua

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluehallitus päätti maanantaina yksimielisesti esittää aluevaltuustolle tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman hyväksymistä. Neuvotteluissa ohjelmaan tehtiin useita merkittäviä muutoksia, joilla turvataan asukkaiden palveluja ja kohtuullistetaan säästötoimenpiteitä. Lopullisen päätöksen ohjelmasta tekee aluevaltuusto.

Yksityislääkärin palkkiosta maksetut korvaukset kasvoivat viime vuonna 20 prosenttia

Kela maksoi viime vuonna yksityislääkärin palkkioista korvauksia 107 miljoonaa euroa ja korvausta sai yli 1,5 miljoonaa henkilöä. Luvut selviävät Kelan sairausvakuutustilastosta 2025.

Talouskasvu nopeutuu, mutta julkisen talouden alijäämä pysyy syvänä

Suomen talouden kasvu on ollut odotettua nopeampaa, ja kasvu jatkuu koko ennustejakson ajan. Noususuhdanne ei kuitenkaan riitä oikaisemaan julkisen talouden rakenteellista epätasapainoa, arvioi valtiovarainministeriö 21. syyskuuta julkaisemassaan talousennusteessa.

Väitös: Lapsuuden perheympäristö ja sisarusten määrä voivat näkyä sydämen ja aivojen terveydessä vielä keski-iässä

Jukka Pihlman.

Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa selvitettiin lapsuuden perheympäristön vaikutusta keski-iän terveyteen. Vanhempien tupakoinnille altistuminen vaikutti negatiivisesti sydän- ja verisuoniterveyteen sekä kognitiiviseen suoriutumiseen vielä keski-iässä. Lisäksi ainoilla lapsilla oli jo epäedullisempi sydän- ja verisuonitautien riskitekijäprofiili koko elämänkulun ajan.

Kalatalousalalle tarvitaan uusia osaajia – Turun AMK käynnistää uuden koulutuspolun

Turun ammattikorkeakoulussa käynnistyy syksyllä uusi kalatalousalan ammattilaisille suunnattu kalan jalostusketjun ja tuotekehityksen koulutuspolku. Koulutus vastaa alan osaajatarpeeseen tilanteessa, jossa kalatalousala uudistuu ja tarvitsee uudenlaista osaamista. Vastaavaa AMK-tasoista koulutusta ei tällä hetkellä ole tarjolla Suomessa.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Luolavuorentiellä

Luolavuorentiellä tehdään 21.9.–2.10. jyrsintä- ja päällystystyötä Vähäheikkiläntien ja Kunnallissairaalantien välillä. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Impivaaran uimahallin kuntosalit avautuvat 22. syyskuuta – allasalueen remontti venyy vuodenvaihteeseen

Impivaaran uimahallin remontti on osoittautunut pitkäkestoisemmaksi kuin alun perin arvioitiin. Kuntosalit ja liikuntasali saadaan kuitenkin auki tiistaina 22. syyskuuta. Altaille pääsyä joudutaan odottamaan vuodenvaihteeseen.

NCC rakentaa palvelutalon Herttuankulmaan

Nelikerroksinen, noin 4 600 bruttoneliömetrin laajuinen palvelutalo tarjoaa 114 asukaspaikkaa.

NCC ja Urban Partnersin hallinnoima Nordic Income+ (NIP) -rahasto ovat allekirjoittaneet sopimuksen palvelutalon rakentamisesta Herttuankulmaan. NCC on vastannut hankkeen kehittämisestä ja toteuttaa kohteen rakentamisen. Hankkeen arvo NCC:lle on noin 14 miljoonaa euroa.

Päivitetty ilmastotiekartta vahvistaa varautumista ilmastoriskeihin

Varsinais-Suomen ilmastotiekartta ohjaa maakuntaa kohti hiilineutraaliutta sekä vahvistaa alueen valmiuksia vastata ilmastonmuutoksen vaikutuksiin. Vuonna 2021 julkaistua tiekarttaa on tänä vuonna päivitetty vastaamaan paremmin nykytilannetta. Päivitystyöstä ovat vastanneet osana Varsinais-Suomen liittoa toimiva kuntien kestävän kehityksen asiantuntijaorganisaatio Valonia sekä Lounais-Suomen elinvoimakeskus. Päivitettyjä tavoitteita ja toimenpiteitä voi nyt kommentoida.

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistan Eteläkaarella ja Ispoisten puistotiellä

Eteläkaarella ja Ispoisten puistotiellä tehdään jyrsintä- ja päällystystyötä Juhanankadun ja Ispoisten kiertotien välillä 21.–25. syyskuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Päällystyskausi päättyy, korjausvelkaa alkaa jälleen kasvaa

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen päällystysohjelman pituus on tänä vuonna noin 240 kilometriä, josta kävely- ja pyöräilyväylien osuus on noin 24 kilometriä. Päällystyksiin kohdistunut rahoitus sisälsi vielä kahden edellisen vuoden tapaan hallituksen korjausvelan taittamiseen myöntämää lisärahoitusta. Tarpeeseen tullut lisärahoitus on nyt päättymässä, ja tulevien vuosien rahoitustaso näyttää erittäin niukalta.

Suomessa heitetään ruokaa roskiin yli 1 100 eurolla minuutissa

Luonnonvarakeskus (Luke) tutki kotitalouksien ruokahävikkiä Topinojalla keväällä sekajätteen koostumustutkimuksen yhteydessä.

Suomalaiset heittävät vuosittain roskiin ruokaa noin 590 miljoonan euron arvosta. Se tarkoittaa noin 1,6 miljoonan euron hävikkiä päivässä ja yli 1 100 euroa minuutissa. Tänään alkavalla valtakunnallisella Hävikkiviikolla Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) herättelee pohtimaan, kuinka paljon syömäkelpoista ruokaa päätyy turhaan jätteeksi ja jakaa vinkkejä siitä, miten ruokahävikkiä voidaan vähentää.

Funikulaarin vetoköysissä lankakatkelmia

Kakolanmäen Funikulaarin vetoköysissä on havaittu lankakatkeamia. Leitner GmbH on uusinut nykyiset köydet kustannuksellaan vuoden 2023 keväällä. Kaupunki on reklamoinut Leitner GmbH:ta uusittujen köysien vaurioista. Köydet on vaihdettava mahdollisimman pian.

Turussa marssitaan kaivoshankkeen uhkaaman Viiankiaavan puolesta

Viiankiaapa on yksi Euroopan merkittävimmistä luonnontilaisista aapasuokokonaisuuksista.

Turussa järjestetään lauantaina 26. syyskuuta kello 13 alkaen mielenosoitus Sodankylässä sijaitsevan Viiankiaavan aapasuon puolesta. Luontoliiton Varsinais-Suomen piiri ja Turun Ilmastoisovanhemmat kutsuvat turkulaiset mukaan marssille, jossa vaaditaan, että jo suojeltu luonto pidetään suojeltuna kaivostoimijoiden hankkeilta.

Väitöskirja osoittaa, miten investointeja energian pitkäaikaisvarastointiin voidaan lisätä

Globaali siirtymä vähähiilisiin sähköjärjestelmiin lisää tarvetta varastoida energiaa pitkäaikaisesti (LDES). Wärtsilän kanssa yhteistyössä tehty Andreij Selänniemen väitöskirja osoittaa, miten teollisuus voi vauhdittaa uusien LDES-teknologioiden käyttöönottoa perehtymällä strategisiin, organisatorisiin ja taloudellisiin tekijöihin ja hallitsemalla niitä. Tulokset tuovat esiin toimittajien, yhteiskunnan ja asiakkaiden näkökulmia.

Naantalin pääkirjaston hissiremontti alkaa

Hissiremontista johtuen esteetöntä kulkua kirjaston 2. kerrokseen ei pystytä järjestämään.

Naantalin pääkirjaston hissi remontoidaan syksyllä. Hissiremontti alkaa maanantaina 21. syyskuuta. Hissi on poissa käytöstä arviolta viiden viikon ajan. Remontti vaikuttaa koko Tullikadun kiinteistön toimintaan.

Kiinnostaako remontoitava talo?

Osa ostajista etsii remonttikuntoista taloa, jonka arvoa voisi remontoimalla nostaa.

Remontoitavan talon kunto vaikuttaa lainansaantiin enemmän kuin moni uskoo. Tulevan remontin tekijä kannattaa valita huolella, sillä kotivakuutus ei korvaa suunnittelu-, perustus-, asennus-, työ- tai rakennustyövirheestä johtuvia vahinkoja.

Turun päivänä palkittiin urheilun parissa toimivia vapaaehtoisia sekä viranomaisten ja nuorten yhteistyön kehittäjiä

Turun pormestari Piia Elo (sd.) palkitsi Turun päivän iltajuhlassa 20. syyskuuta Turku-mitalein Paavo Nurmi Gamesin vapaaehtoiset sekä Turun seudun mopomiittityöryhmän merkittävästä työstä Turun ja seutukunnan hyväksi sekä yhteisöllisyyden vahvistamiseksi.

Näköislehti

Urheilu

Kolme turkulaista jalkapallon U17-maajoukkueeseen

Suomen alle 17-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa Ranskan harjoitusmaaotteluissa 23. ja 25. syyskuuta. Interistä maaotteluihin on valittu Otso Saikkonen ja Vilho Grönblom sekä TPS:stä Joel Ahen . Maaottelut toimivat Minihuuhkajien EM-karsintakenraaleina.

Niko Lehtirannan kausi jatkuu Hockenheimissa

Niko Lehtiranta.

Moottoripyöräilijä Niko Lehtirannan kilpailukausi on edennyt loppusuoralle, mutta kausi ei suinkaan ole vielä ohi. Suunta käy Saksan Hockenheimiin ja Euro Moto -sarjan finaaliin.

Otteluanalyysi: Ilves kantona TPS:n kaskessa

Kauden tarina. Ilves tekee maalit ja jättää TPS:n pisteittä.

Ilves oli liian kova vastustaja TPS:lle jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella. Joukkueet kohtasivat kolme kertaa ja joka kerralla Ilves oli parempi. Ilves pudotti TPS:n myös Suomen cupista. Viimeisessä kohtaamisessa Kupittaalla liigan karsintasarjassa Ilves otti puhtaan 3–0-voiton. Peli ei ollut näin epätasainen mutta Ilves teki maalit paikoistaan, TPS ei.

RaiFu lähtee vahvistuneena alkavaan futsal-kauteen

RaiFu sai pidettyä viime kauden runkopelaajat ryhmässään. Lisäksi uusina pelaajina tuli mielenkiintoisia vahvistuksia.

Viime kausi naisten Futsal-liiga päättyi pettymykseen Raisiossa. RaiFu lähti puolustamaan kevään 2025 Suomen mestaruuttaan runkosarjan ykkösenä. Kausi päättyi kuitenkin ilman mitalia, kun välierissä Ilves oli parempi ja pronssiottelussa HIFK kaatoi RaiFun.

Åboraakkeli: Interillä maalikuninkuus otettavissa

Alie Conteh.

Inter tavoittelee tänä syksynä kahden Cup-mestaruuden lisäksi Suomen mestaruutta tosissaan. Kotimainen tripla olisi joukkue- ja organisaatiotasolla huikea juttu, mutta panosta riittää myös yksilötasolla.

Elmeri Töyrylle voimanoston maailmanmestaruus

Elmeri Töyry.

Turkulainen Elmeri Töyry voitti 10. syyskuuta voimanoston maailmanmestaruuden Englannin Manchesterissa. Hän sai myös Overall-palkinnon, joka jaetaan MM-kisojen kaikkien painoluokkien parhaalle nostajalle. Painoluokkia on alle 67,5 kilosta yli 125-kiloisiin. Töyry kilpailee tällä hetkellä alle 75-kiloisissa ja nostaa lähes neljä kertaa kehonpainonsa kyykyssä, joka on hänen vahvin lajinsa.