Turun Seudun Vesi Oy:lle laaja aurinkosähköjärjestelmä

Aki Artimo. Aki Artimo. Kuva: Riitta Salmi

Solar Finland Oy:n tytäryhtiö Salo Solar Oy on toimittanut ja asentanut Turun Seudun Vesi Oy:lle laajan aurinkosähköjärjestelmän, jonka tuottamalla energialla yhtiö esikäsittelee Kokemäenjoen vettä ja pumppaa sitä Virttaankankaan tekopohjavesilaitokselle.

Turun Seudun Vesi Oy on tukkuvesiyhtiö, joka toimittaa käyttöveden noin 300 000:lle seutukunnan asukkaalle. Vesiyhtiön Huittisten esikäsittelylaitoksen uusi aurinkosähkövoimala rakentuu yli tuhannesta kotimaisesta SALO-aurinkopaneelista. Järjestelmän kokonaisteho on noin 500 kilowattipiikkiä (kWp). Järjestelmän tuottamalla sähköllä esikäsitellään Kokemäenjoen vettä Huittisissa. Tämän jälkeen vesi johdetaan Virttaankankaalle imeytettäväksi ja sieltä edelleen Turun seudulle kalliosäiliöihin ja kulutukseen.

– Monille yrityksille kestävät vastuullisuusperiaatteet ovat nykyisin yhä tärkeämpiä. Vastuullisuudesta on tullut edellytys monelle yhteistyölle. Meille vastuullisuus on toimintamme lähtökohta. Siksi pystymme takaamaan tuotantoketjumme vastuullisuuden aurinkopaneelien materiaalivalinnoista aina loppuasennukseen asti, sanoo Anu Areva, Salo Solar Oy:n toimitusjohtaja sanoo.

Turun Seudun Vesi Oy:n toimitusjohtaja Aki Artimo kertoo, että yhtiössä on toteutettu aiemminkin vastaavia hankkeita, joissa ympäristönäkökulmat ovat olleet etusijalla. Esimerkiksi Turun, Raision ja Naantalin alueiden käyttövesi pumpataan kulutukseen päästöttömällä veden virtauksesta saatavalla energialla. Huittisissa haluttiin niin ikään ratkaista osa veden käsittelystä ja pumppaamisesta päästöttömästi.

– Huittisissa valitsimme aurinkoenergian. Meille tärkeä valintaperuste oli hankkia aurinkosähköjärjestelmä paikalliselta toimijalta, jonka tuotteet ovat kotimaisia. Halusimme suunnittelun, asennuksen ja käyttöohjauksen sujuvan mahdollisimman jouhevasti, Artimo sanoo.

– Projektin rakentaminen aloitettiin loppuvuodesta 2020, ja se valmistui keväällä 2021. Nyt järjestelmä on ollut käytössä muutamia kuukausia, ja paneelit tuottavat hyvin sähköä tarpeisiimme. Sähkönkulutuksemme on Huittisissa suuri, ja aurinkosähköjärjestelmän hankinta oli järkevää taloudellisestikin. Päästötön, puhdas energia tukee myös osakaskuntiemme ilmastotavoitteita.

– Monet yritykset ja tuotantolaitokset ovat viime aikoina heränneet pohtimaan oman tuotantonsa hiilijalanjälkeä. Ilmastopaneelin ajankohtaisen raportin mukaan meillä on kiire vähentää päästöjämme. Aurinkosähköjärjestelmät sopivat energiamuotona lähes kaikenlaisiin kohteisiin ja kehittyvät jatkuvasti mm. tehokkuutensa osalta, Areva toteaa.

Solar Finland Oy on Salossa sijaitseva aurinkoenergiaan keskittynyt konserni, joka koostuu kolmesta tytäryhtiöstä. Salo Tech Oy valmistaa kotimaisia aurinkopaneeleita. Salo Solar Oy suunnittelee ja asentaa kokonaisvaltaisia aurinkosähköjärjestelmiä. Salo Automation Oy valmistaa automatisoituja aurinkopaneeleiden tuotantolinjoja vientimarkkinoille.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Myyräkannat kasvussa Lounais-Suomessa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) seurantojen perusteella jyrsijämäärät ovat runsastumassa kohti monivuotisen kannanvaihtelunsa huippuvaihetta Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun eteläosissa. Pohjois-Suomessa kannat ovat myös kasvamassa, mutta huippu on odotettavissa aikaisintaan syksyllä 2027. Itäisessä Suomessa, Keski-Suomessa ja Etelä-Pohjanmaalla myyräkannat ovat romahtaneet syksyn 2025 huipusta. Lounais-Suomessa myyriä esiintyy kohtalaisesti.

Ilmalämpöpumppujen vahinkoriski kasvaa hellesäällä

LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan lämpimät kesät ovat saaneet puolet (49 %) suomalaisista investoimaan jollain tavalla viilennykseen. Helteet lisäävät myös vahinkoriskiä: viime kesän ennätyspitkän hellejakson aikana ilmalämpöpumppuihin liittyviä vahinkoilmoituksia ilmoitettiin vakuutusyhtiöön kolminkertainen määrä tavanomaiseen kesäkuukauteen verrattuna.

Tutkija: Punkkirokotetta kannattaa harkita suositusalueiden ulkopuolellakin

Lämpimän kevään myötä punkit aktivoituivat tänä vuonna monilla alueilla tavanomaista aikaisemmin ja punkkihavaintoja on tehty tähän mennessä poikkeuksellisen runsaasti eri puolilla maata.

Turun Suurtorin keskiaika nimitti kunniajäsenikseen Benito Casagranden ja Petteri Järven

Keskiajan Turku -tapahtumaa järjestävä Turun Suurtorin keskiaika ry julkisti kunniajäsenet perjantaina 26. kesäkuuta Brinkkalan pihalla osana tapahtuman ohjelmaa. Tänä vuonna tulee kuluneeksi 30 vuotta ensimmäisistä Turun keskiaikaisista markkinoista. Nykyisin Keskiajan Turku nimeä kantava tapahtuma on Suomen suurin keskiaika- ja muinaistapahtuma, jossa vierailee vuosittain yli 100 000 kävijää.

Turun keskustan elävyys vahvistunut

Turun keskustassa tehtiin vuonna 2025 noin 22,2 miljoonaa käyntiä, mikä on noin kaksi prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Samalla keskustassa viivyttiin aiempaa pidempään ja asiointien määrä kasvoi.

Turkulaisseuran nuoret urheilijat hakivat arvokasta arvokisatuntumaa tankotanssin EM-kisoista Puolasta

Viime viikonloppuna juhannuksena Puolassa kisatuissa tankotanssin EM-kilpailuissa nähtiin vahvaa turkulaisedustusta, kun turkulaista Aerial Unlimited -seuraa edustavat nuoret lupaukset debytoivat kansainvälisillä areenoilla. Kaksinkertainen maailmanmestari Iida Sulonen edusti Suomen maajoukkuetta tällä kertaa valmentajan roolissa ja luotsasi oppilaansa Viivi Lamppulan (12) ja Erika Saarikon (18) heidän uransa ensimmäisiin kansainvälisiin arvokisoihin.

Ratapihankadun kerrostalon peruskorjaus valmistui

Ratapihankatu 43 talo valmistuu peruskorjauksesta ja asukkaat pääsevät muuttamaan uusiin koteihinsa 1. heinäkuuta.

Uusi K-Market Houtskari avautuu tiistaina

Paraisten Houtskarissa juhlitaan tiistaina 30. kesäkuuta uuden K-Marketin avaamista. K-kauppiaana toimii Johnny Wikstedt .

Satamakadun liikenteeltä sulkemista jatketaan vuoden 2027 elokuuhun

Satamakatu välillä Vallihaudankatu-Linnankatu pysyy suljettuna kaikelta liikenteeltä elokuuhun 2027 saakka, eikä vain kuluvan vuoden loppuun, kuten aikaisemmin tiedotettiin.

Lounais-Suomen tienvarsia niitetään elokuun loppuun asti

Tienvarsien niitot ovat alkaneet kesäkuun alussa, ja niittoja jatketaan elokuun loppuun saakka. Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen mukaan viherhoitoluokasta riippuen tienvarsia niitetään 1–4 kertaa kesässä. Suurin osa Varsinais-Suomen teistä niitetään kertaalleen pääasiassa juhannuksen ja elokuun lopun välisenä aikana. Kasvuolosuhteet vaihtelevat vuosittain, mikä vaikuttaa niittoaikatauluihin ja -kertoihin.

Yleisurheiluharrastuksen voi aloittaa vaikka kuusikymppisenä

Kirsti Viitanen ja Tapio Virta aloittivat yleisurheilun harrastamisen kuusikymppisinä. – Ilman tätä harrastusta tuskin olisi kunto tällainen tämän ikäisenä, Viitanen sanoo.

Moni yleisurheiluharrastaja löytää lajin pariin nuorella iällä, mutta on myös sellaisia, jotka innostuvat lajista vanhemmalla iällä. Aikuisyleisurheiluseura V-S Mastersin Kirsti Viitanen ja Tapio Virta kuuluvat jälkimmäiseen ryhmään. Tosin kuusikymppisenä yleisurheilun aloittaneella Viitasella on harrastusvuosia enemmän kuin monella kansallisella huipulla ikää.

Päällystystyö kaventaa kaistaa Tammitiellä

Jyrsintä- ja päällystystyö vaikuttaa liikenteeseen Tammitiellä, välillä Hämeentie-Vanha Hämeentie, 3. heinäkuuta asti. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Paikalla on liikenteenohjaajat ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Hartela valittu Turun Karhunaukion monitoimitalohankkeen kehitysvaiheeseen

Hartela on valittu toteuttamaan Turkuun rakennettavan Karhunaukion monitoimitalon yhteistoiminnallisen KVR-hankkeen kehitysvaihe. Kehitysvaiheen sopimus on allekirjoitettu kesäkuussa 2026.

Trojansin Jansen ja Wulff lippupallon Team LA -kehitysjoukkueeseen

Suomen lippupallon naisten kansallinen kehitysjoukkue Team LA on valittu kaudelle 2026. Tänä vuonna seitsemän uutta urheilijaa on nostettu osaksi Team LA:ta. Uudet jäsenet tuovat ryhmään kansainvälistä kokemusta, kansainvälisen tason yleisurheilutaustaa sekä EM-mitalien makuun päässeitä nuoria lippupalloilijoita. Joukkue koostuu 21 olympiapaikkaa janoavasta urheilijasta.

Varsinais-Suomeen 175 000 euroa avustusta arvokkaan rakennusperinnön hoitoon

Vuonna 2026 Lounais-Suomen elinvoimakeskus myönsi Varsinais-Suomen alueelle yhteensä 175 000 euroa avustuksia rakennusperinnön hoitoon. Hakemuksia saapui määräaikaan mennessä yhteensä 95 kappaletta, joista 40 hakijaa sai myönteisen päätöksen.

Teatteri Akselin vauhdikas farssi Vaimoni Maurice riemastuttaa Puolalanpuistossa heinäkuussa

Teatteri Akselin kesätuotantona nähdään tänä vuonna maailmanlaajuiseksi hitiksi noussut farssi. Raffy Shartin vuonna 1997 kirjoittama Vaimoni Maurice saa ensi-iltansa Rakennusperinteen Ystävät ry:n idyllisessä pihapiirissä Puolalanpuistossa perjantaina 3. heinäkuuta. Farssin ohjaa persoonallisista sovituksistaan tunnettu Kauno Takarautio .

Mynämäen henkirikoksessa kiinniottoja

Lounais-Suomen poliisi on ottanut kiinni kolme henkilöä, joiden osallisuutta Mynämäellä tapahtuneeseen henkirikokseen selvitetään. Poliisi esittää kolmikkoa vangittavaksi.

Strand Properties kasvatti rajusti markkinaosuuttaan

Suomessa 2024 toimintansa aloittanut kiinteistövälitysketjun Strand Properties Oy:n liiketoiminta on kasvanut poikkeuksellisen nopeasti. Yhtiö yli kaksinkertaisti välityspalkkiotuottonsa ja kasvatti merkittävästi myyntivolyymiaan toukokuun 2025 ja toukokuun 2026 välisenä aikana. Kasvun taustalla on nopeasti vakiinnutettu asema päätalousalueilla, välittäjäverkoston laajentuminen sekä aktiivinen markkinointi.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: TPS nousi voittoon Muzacin lisäaikamaalilla

Albijon Muzaci.

TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa, kun se löi Kupittaalla FF Jaron 3–2. Voittomaali syntyi dramaattisesti ottelun lisäajalla. Albijon Muzaci iski voittomaalin.

Turkulaisseuran nuoret urheilijat hakivat arvokasta arvokisatuntumaa tankotanssin EM-kisoista Puolasta

Viime viikonloppuna juhannuksena Puolassa kisatuissa tankotanssin EM-kilpailuissa nähtiin vahvaa turkulaisedustusta, kun turkulaista Aerial Unlimited -seuraa edustavat nuoret lupaukset debytoivat kansainvälisillä areenoilla. Kaksinkertainen maailmanmestari Iida Sulonen edusti Suomen maajoukkuetta tällä kertaa valmentajan roolissa ja luotsasi oppilaansa Viivi Lamppulan (12) ja Erika Saarikon (18) heidän uransa ensimmäisiin kansainvälisiin arvokisoihin.

Yleisurheiluharrastuksen voi aloittaa vaikka kuusikymppisenä

Kirsti Viitanen ja Tapio Virta aloittivat yleisurheilun harrastamisen kuusikymppisinä. – Ilman tätä harrastusta tuskin olisi kunto tällainen tämän ikäisenä, Viitanen sanoo.

Moni yleisurheiluharrastaja löytää lajin pariin nuorella iällä, mutta on myös sellaisia, jotka innostuvat lajista vanhemmalla iällä. Aikuisyleisurheiluseura V-S Mastersin Kirsti Viitanen ja Tapio Virta kuuluvat jälkimmäiseen ryhmään. Tosin kuusikymppisenä yleisurheilun aloittaneella Viitasella on harrastusvuosia enemmän kuin monella kansallisella huipulla ikää.

Åboraakkeli: Inter olympiamaisemiin

Kotimaisessa liigassa vahvan alkukauden pelannut Inter saa Konferenssiliigan ensimmäisellä karsintakierroksella vastaansa FK Sarajevon Bosnia ja Hertzegovinasta. Inter aloittaa kaksiosaisen otteluparin vieraissa 9. heinäkuuta. Ratkaiseva toinen osaottelu pelataan Kupittaalla viikkoa myöhemmin 16. heinäkuuta.

Trojansin Jansen ja Wulff lippupallon Team LA -kehitysjoukkueeseen

Suomen lippupallon naisten kansallinen kehitysjoukkue Team LA on valittu kaudelle 2026. Tänä vuonna seitsemän uutta urheilijaa on nostettu osaksi Team LA:ta. Uudet jäsenet tuovat ryhmään kansainvälistä kokemusta, kansainvälisen tason yleisurheilutaustaa sekä EM-mitalien makuun päässeitä nuoria lippupalloilijoita. Joukkue koostuu 21 olympiapaikkaa janoavasta urheilijasta.

Mingsupphakun iski maailmanmestariksi

Turkulainen thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti torstaina amatöörien MM-finaalissa ruotsalaisen Ewin Atesin kaikin tuomariäänin 3-0.