SKVL: Asuntomarkkinat eivät ole romahtaneet

Suomen suurimman asuntokaupan verkoston Suomen Kiinteistönvälittäjien SKVL:n markkinaennuste loppuvuodelle on julkaistu. SKVL:n jäsenyritysten syyskuu vain noin kolme prosenttia hiljaisempi kuin elokuu – Asunnonvaihtotarve ei ole muuttunut – omakotitalot ovat edelleen halutuimpia. Asuntokauppaa hidastaa rahoituksen saanti pienemmillä paikkakunnilla. Tulevan talven lämmitysenergiasta tullut liian iso puheenaihe suhteessa siihen, että asunto on pitkän ajan investointi ja lämmityksen osuus vain puolet sähkölaskusta.

Asuntomarkkinoiden lievä hidastuminen on luonnollinen reaktio korkojen pienestä noususta ja muun elinkustannustason noususta.

– Ihmisten tarve vaihtaa asuntoja ei ole kuitenkaan muuttunut ja aiheuttaa sen, että hiljaisemman hetken jälkeen markkinoilla on odotettavissa vilkkaampi vaihe, kun patoutunut tarve purkautuu suurempaan kysyntään ja tarjontaan, kommentoi SKVL:n toimitusjohtaja Jussi Mannerberg.

Markkinat ovat palanneet viiden vuoden keskimääräiseen volyymiin ja maailmantilanteen kehitys vaikuttaa siihen, milloin markkina lähtee jälleen nousuun.

– Asunnon hankinta on juuri nyt järkevintä ostajan kannalta, sillä seuraavan nousun alkaessa tarjonta on taas kysyntää vähäisempää ja hinnat nousevat, jatkaa Mannerberg.

– Ennusteemme mukaan loppusyksy tulee olemaan keskimäärin noin viisi prosenttia edellistä vuosineljännestä hiljaisempi ja hinnat keskimäärin noin 2–3 prosentin laskussa, mutta tämä on tyypillistä Suomen märässä ja pimeässä syyssäässä. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että jokaisen myytävän asunnon hinnasta putoaisi näin paljon pois vaan sitä, että pyyntihintoja on useimmiten jo korjattu ja kauppojen toteutuessa ne tulevat tilastoihin. Halutuimmissa asunnoissa nähdään todennäköisesti hintojen pysymistä ennallaan tai loivaa nousuakin.

Pörssikurssien vaikutus on aiemminkin näkynyt melko selvästi asuntomarkkinoiden nousuissa ja laskuissa. Nyt pörssikurssit ovat laskeneet vuodessa viiden vuoden keskimääräiselle tasolle koronapiikin jälkeen ja monet odottelevat nousun palaamista ennen kuin siirtävät varojaan asuntoihin.

Viime tiistaina 27. syyskuuta julkistetun Tilastokeskuksen kuluttajien luottamusindikaattorin mukaan seuraavan 12 kuukauden asunnonvaihtoaikeiden määrä on myös pysynyt korkealla tasolla ja vain hiukan laskenut viime vuoden huippulukemista.

– Tämä kertoo myös selvästi siitä, että kuluttajat ovat realisteja mutta harkitsevat pidempään ratkaisujaan asunnonvaihdossa, kommentoi Mannerberg. Tämä näkyy nyt selvästi asuntojen keskimääräisissä myyntiajoissa, jotka ovat pidentyneet selvästi vuonna 2022. Kysynnän laskiessa tarjonta on jonkin verran lisääntynyt mutta ei niin paljon, että hinnoissa olisi odotettavissa merkittäviä muutoksia. Moni myyjä ja ostaja odottelee tällä hetkellä, miten markkina kehittyy ja koska käänne ylöspäin alkaa. Asuntosijoittajat ovat jo alkaneet ostaa, sillä tarjolla on hyviä uusiakin asuntoja parhailla paikoilla.

Moni miettii tulevan talven energiakustannuksia. Kustannuksia arvioidessa kannattaa huomioida se, että yli miljoona kotitaloutta Suomessa asuu omakoti- tai paritalossa sekä yli 250 000 taloutta asuu omassa rivitaloasunnossa. Kerrostaloasujien määrä omassa omistusasunnossa on yllättäen vain noin 500 000 asuinkuntaa. Sähkölämmitteisiä pientaloja on yli 40 prosenttia. Puulämmitteisiä on vielä yllättävän paljon, noin 20 prosenttia omakotitaloista.

Öljylämmityksen osuus on myös noin 20 prosenttia ja maalämmön osuus noin kymmenen prosenttia. Useimmissa sähkölämmitteisissä taloissa on helppo vaikuttaa merkittävästi energiankulutukseen melko pienilläkin investoinneilla kuten ilmalämpöpumpuilla ja aurinkopaneeleilla. Lisäksi sähkön kulutuksessa on huomioitava, että merkittävä osa sähkönkulutuksesta pientalossa on sama kaikilla lämmitysmuodosta riippumatta kuten valaistus, käyttöveden lämmitys, pyykinpesu, sauna ja muu eläminen. Lämmityksen osuus jää siis useimmilla pienemmäksi kuin moni ajattelee. Ennusteiden mukaan sähkön hinta tulee talvikauden jälkeen laskemaan merkittävästi, kun tuotannon omavaraisuus Suomessa alkaa toteutua.

Loma-asuntojen kauppamäärät ovat tänä vuonna olleet noin viiden vuoden keskimääräisellä tasolla. Koronan nostavat vaikutukset on poistuneet ja moni onkin kiinnostunut ulkomaan loma-asunnoista. Koronan aikana ulkomaille ei oikein päässyt edes asuntoja katsomaan ja nyt on selvästi havaittavissa, että suomalaiset ostavat lämpimästä kakkosasuntojaan. Pelkästään Espanjan aurinkorannikolla suomalaiset tekevät useita satoja asuntokauppoja vuodessa.

Pienet vuokra-asunnot ovat jo melko normaalin kysynnän ajassa. Tarjontaa on silti enemmän markkinoilla kuin aiempina vuosina ja tämä aiheuttaa sen, että vuokratasoissa ei ole syksyn aikana odotettavissa muutoksia. Kustannustason noustessa asuntosijoittajat pyrkivät sijoittamaan uudempiin tai peruskorjattuihin energiatehokkaisiin taloihin.

Moni ostaja haluaa siirtyä edullisempiin asuntoihin pois keskuksista ja näitä tyrmätään erityisesti sähkölämmitteisissä taloissa. Pankit pyrkivät ohjaamaan suomalaiset pois elinvoimaisilta pienemmiltä paikkakunnilta pieniin asuntoihin ja kalliimpiin kasvukeskuksiin.

– Pidämme tätä politiikkaa lyhytnäköisenä ja Suomen kansan aliarvioimisena. Monet isommat pankit ovat avoimesti myöntäneet, että eivät halua rahoittaa muuta kuin kasvukeskuksissa sijaitsevia asuntoja. Tässä on mielenkiintoista lähtökohtaa kevään vaaleihin ja asuntopoliittiseen keskusteluun, kommentoi Mannerberg.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ensi talven suden kiintiömetsästys valmistellaan syksyn aikana

Metsästyskauden 2026–27 suden metsästyksen valmistelu on käynnistynyt. Suomen riistakeskus valmistelee esityksen ja kuulee valmistelun aikana myös alueellisia toimijoita. Valmistelun jälkeen esitys toimitetaan maa- ja metsätalousministeriölle, joka päättää suden metsästyskiintiöistä marraskuussa.

Suomalaisinnovaatio korjaa äänieristettyjen työtilojen näkymättömän ongelman

Vetrospace haluaa muuttaa käsitystä toimistopodeista ainoastaan lyhyen puhelun tai palaverin tilana ja tehdä niistä ympäristöjä, joissa voi työskennellä vaikka kokonaisen työpäivän.

Toimistopodeissa on kilpailtu pitkään akustiikalla, yksityisyydellä ja designilla. Suomalainen Vetrospace nostaa kilpailutekijäksi ilmanlaadun. Yhtiön uusi Cognitive Air -järjestelmä ja Ambient Vectoring -teknologia parantavat toimistopodien sisäilman laatua ja vähentävät heikon ilmanlaadun haitallisia vaikutuksia keskittymiskykyyn ja työssä jaksamiseen.

Eläke epäilyttää, tulevaisuus ei

Nordea Henkivakuutuksen Suuren eläkekyselyn mukaan 58 prosenttia alle 40-vuotiaista on jo varautunut tai suunnittelee varautuvansa eläkeajan toimeentuloon sijoittamalla. Nuorten kokemukset ovat osa laajempaa luottamuspulaa eläkejärjestelmää kohtaan: valtaosa suomalaisista pitää omaehtoista varautumista välttämättömänä ja lähes kaksi kolmesta kannattaa mallia, jossa voisi itse valita, mihin osa eläkemaksuista sijoitetaan.

Perusvoiteiden korvattavuuden poistaminen voisi säästää noin 12 miljoonaa euroa lääkekorvauksista

Yhdellä ostokerralla toimitettujen perusvoidepakkausten lukumäärä ennen lääkekaton ylitystä ja sen jälkeen, osuus lääkekaton ylittäneiden henkilöiden perusvoideostoista vuonna 2025. Kuvasta näkee, että valtaosa korvatuista perusvoideostoista sisältää vain maltillisen määrän pakkauksia.

Valtaosa perusvoiteita sairausvakuutuksesta korvattuna ostaneista hankkii voiteita maltillisia määriä, myös lääkekaton ylittymisen jälkeen. Jos perusvoiteiden Kela-korvattavuus poistettaisiin, säästyisi sairausvakuutusmenoja noin 12 miljoonaa euroa vuodessa. Kustannukset kasvaisivat silloin erityisesti perheillä, joihin kuuluu useampi ihosairautta sairastava lapsi.

Turun uudet kulttuurikohteet ja saaristo esittäytyvät Tukholmassa ja Berliinissä

Turku esittäytyy syyskuussa kansainväliselle medialle ja kulttuurivaikuttajille Tukholmassa ja Berliinissä kiinnostavana kulttuuri- ja matkailukaupunkina. Erityisesti esille nostetaan uusi musiikkitalo Fuuga, uudistuva WAM nykytaiteen museo sekä Turun ja saariston monipuolinen matkailutarjonta.

Turkuseura kerää piispis-runoutta

Turkuseura kerää juhlapäivän kunniaksi turkulaisilta piispis-runoutta.

Piispanmunkki eli piispis saa tänä vuonna oman juhlapäivän. Kirjoita oma piispis-fiilistelysi ja tule kuulemaan se kauppahalliin perjantaina 18. syyskuuta.

Kysely: Kaksi kolmesta ei suoriudu töistään parhaalla mahdollisella tavalla

Vain vajaa kolmannes (30 %) suomalaisista kokee suoriutuvansa töissä optimaalisesti, käy ilmi LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä. Valtaosa (65 %) arvioi, ettei saa työssään aikaan parasta mahdollista suoritusta. LähiTapiolan henkilöstöjohtajan mukaan monilla työpaikoilla on edelleen parannettavaa siinä, miten työn tekemisen edellytyksiä johdetaan.

Raision keskustan tietyömaan järjestelyistä asukastilaisuus

Työt ovat käynnissä Raision keskustassa.

E18 Raision keskustan kohta -hankkeen vaiheen 1 toteutus on käynnistynyt. Asukastilaisuudessa kuullaan hankkeen ajankohtaiset kuulumisia torstaina 10. syyskuuta kello 17–19 Raision pääkirjaston Martinsalissa (Eeronkuja 2).

Martat lahjoittavat kotitaloustarvikkeita opiskelijoille

Lounais-Suomen Martat kerää opiskelijoille kotitaloustavaraa. Tavarat jaetaan Uusia alkuja -kierrätystorilla torstaina 1. lokakuuta kello 10–15. Uusia alkuja järjestetään Turun AMK:n Kupittaan kampuksella, Educity-talossa. Päivän aikana kaikki turkulaiset opiskelijat voivat noutaa tapahtumasta tarvitsemiaan kotitaloustarvikkeita – astioita, aterimia, pyyhkeitä.

Liikkuva lajitteluasema Siira kiertää syksyllä ympäri Lounais-Suomea

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) liikkuvan lajitteluaseman Siiran syksyn jätteenkeräyskierrokset ovat käynnistyneet. Siira pysähtyy syksyn aikana yli 20 kohteessa ja ottaa vastaan samoja jätteitä kuin LSJH:n kiinteät lajitteluasemat.

Suomalaisnuorten luonnontieteiden osaaminen edelleen selvästi OECD-maiden keskitasoa parempaa

OECD:n PISA-tutkimuksen mukaan suomalaisnuorten osaaminen on edelleen heikentynyt, mutta on OECD-maiden keskitasoa parempi. Vuoden 2025 tutkimuksen pääalueena oli luonnontieteet.

TFO palaa vuoteen 1952 ja esittää Turun konserttitalon vihkiäiskonsertin ohjelman

Matti Koponen.

Aninkaistenmäelle valmistui syksyllä 1952 Suomen ensimmäinen konserttikäyttöön rakennettu sali. Arkkitehti Risto-Veikko Luukkosen suunnittelema Turun konserttitalo vihittiin käyttöönsä 27.11.1952 Turun kaupunginorkesterin konsertissa.

Selvitys: Sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty mahdollista huomioida laajemmin maanomistajien korvauksissa

Selvitystyö sähkölinjoista maanomistajille maksettavista korvauksista on valmistunut. Selvityksen mukaan sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty voitaisiin ottaa nykyistä laajemmin huomioon sähkölinjoista maanomistajille maksettavissa korvauksissa. Selvityksessä ei kuitenkaan löytynyt valmista mallia, joka voitaisiin sellaisenaan ottaa käyttöön Suomessa. Selvitys on nyt lausuntokierroksella.

Bonavalta uusia koteja Kirstinpuistoon

Bonava rakennuttaa Kirstinpuistoon 67 asunnon asuinkerrostalon.

Bonava rakennuttaa Turun Kirstinpuistoon 67 asunnon asuinkerrostalon. Asunto Oy Turun Kirstinpuiston Silmuun tulee A-energialuokan koteja yksiöistä perheasuntoihin sekä yhdisteltäviä Duo-koteja, joista voidaan muodostaa jopa 116-neliöinen kokonaisuus. Omalle tontille rakennettavan seitsenkerroksisen talon rakennustyöt käynnistyvät lokakuussa. Talon on määrä valmistua loppuvuonna 2027.

Hyvinvointivaltion aukot näkyvät kirkon työssä

Sosiaaliturvan muutokset, lapsiperheköyhyys ja ihmisten arjen ongelmien kasautuminen näkyvät seurakuntien diakonia- ja kasvatustyössä, osoittaa tuore Diakonian ja kasvatuksen barometri.

#Harrastamaan esittelee Hjeltin talolla harrastusmahdollisuuksia

#Harrastamaan on Valo-Valmennusyhdistys Ry:n, Turun Ohjaamon ja Turun nuorisotyön yhteistyössä järjestämä harrastusviikon tapahtuma Hjeltin talolla 9. syyskuuta kello 13-17 (Vanha Suurtori 7). Aiheena ovat maksuttomat tai edulliset harrastusmahdollisuudet 18–29-vuotiaille. Tapahtumassa voi tutustua julkisen sekä kolmannen sektorin erilaisiin harrastusmahdollisuuksiin.

Kesällä hukkui 46 ihmistä

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) median ja avoimien viranomaislähteiden perusteella keräämien ennakkotietojen mukaan elokuussa hukkui 14 ihmistä. Neljä hukkumista liittyi vesikulkuneuvolla liikkumiseen, kaksi tapahtui uidessa ja kahdeksassa tapauksessa tapahtumien kulku ei ole selvillä.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

Näköislehti

Urheilu

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.