OP Turun Seutu tarjoaa kesäduunin 50 nuorelle OP:n piikkiin
OP Turun Seutu etsii yleishyödyllisiä yhdistyksiä, jotka voivat tulevana kesänä tarjota 15–17-vuotiaille nuorille kesätyötä. Kesäduuni OP:n piikkiin -kampanjassa yhdistys työllistää nuoren kahdeksi viikoksi, ja OP Turun Seutu lahjoittaa nuoren palkan yhdistykselle. Haku on auki 18. helmikuuta saakka osoitteessa op.fi/turunseutu.
Yleishyödyllinen yhdistys voi palkata nuoren työskentelemään esimerkiksi somereportterina, apuna urheiluseuran tai kyläyhdistyksen kesätapahtumissa, kunnossapitohommissa tai apulaisohjaajana kesäleirille. Osuuspankin tuki yhden nuoren työllistämiseksi on 500 euroa. Yhdistys puolestaan hoitaa käytännön palkanmaksun ja vastaa työnantajavelvoitteista.
Kesäduuni OP:n piikkiin tarjoaa monelle 15–17-vuotiaalle nuorelle elämänsä ensimmäisen työpaikan.
– Me OP Turun Seudussa haluamme olla mukana tarjoamassa nuorille myönteisiä ja onnistuneita kokemuksia työelämästä. Itse ansaittu kesätyön palkka konkretisoi nuorelle rahaa ja opettaa oman talouden hallintaa. Oma raha on myös edellytys sille, että oma talous alkaa kiinnostaa. Rahan käyttö ja talouden hallinnan taidot ovat tärkeitä kansalaistaitoja, sillä omasta taloudesta huolehtiminen kasvattaa koko ajan merkitystään. Taloustaidot luovat pohjaa pitkälle aikuisuuteen, ja kiinnostus talouteen on tärkeää niin henkilökohtaisella, ammatillisella kuin yhteiskunnallisellakin tasolla, sanoo OP Turun Seudun muutos- ja kehitysjohtaja Irma Hyvärinen tiedotteessa.
Kampanjan avulla OP Turun Seutu haluaa myös tukea toimialueensa (Turku, Kaarina, Lieto, Naantali, Parainen, Raisio, Rusko ja Vehmaa) yhdistysten toimintaa. Pankki tarjoaa tukea yhteensä 25 000 euroa, jonka avulla kesäksi työllistyy 50 nuorta. OP Turun Seutu valitsee helmikuun loppupuolella tuen saavat yhdistykset ja on yhteydessä kaikkiin tukea hakeneisiin yhdistyksiin.
Osuuspankit ympäri Suomen tarjoavat kesällä 2024 kesätyöpaikkoja 15–17-vuotiaille nuorille OP:n piikkiin yleishyödyllisissä yhdistyksissä. Kampanja on osa OP:n vastuullisuustyötä ja tavoitteena on työllistymisen rinnalla tukea nuorten taloustaitojen oppimista sekä tukea kolmannen sektorin toimintaa.
Yhdistykset voivat hakea Kesäduuni OP:n piikkiin -tukea 18. helmikuuta saakka osoitteessa op.fi/turunseutu.
Nuoret voivat hakea Kesäduuni OP:n piikkiin -kampanjan yhdistysten tarjoamaa kesätyötä 4.–31. maaliskuuta. Ohjeistus kesätyönhakuun julkaistaan hakuajan alkaessa edellä mainitussa osoitteessa op.fi/turunseutu.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















