Muumimaailma valittiin yhdeksi Euroopan parhaista teemapuistoista!

Kuva: Juha Paju-Heikkilä

Kansainvälinen matkailusivusto Weather2Travel.com valitsi seitsemän parasta teemapuistoa Euroopassa. Suomalainen Muumimaailma oli mukana joukossa.

Naantalissa vuodesta 1993 asti toiminut Muumimaailma on tuttu suomalaisille lapsiperheille. Kotimaan lisäksi vieraita tulee muualtakin Euroopasta ja jopa Japanista asti. Menestys kansainvälisissä vertailussa otetaan Muumimaailmassa ilolla vastaan.

– On upeaa, että Muumimaailma noteerataan maailmallakin. Viime vuonna meidät palkittiin European Travel Awards -kilpailussa ja nyt sitten tuli tämä. Lisäksi olemme saaneet poikkeuksellisen paljon positiivista palautetta myös kävijöiltä, joten totta kai ollaan hyvillä mielin. Laakereille ei silti jäädä lepäilemään, vaan puiston kehittäminen jatkuu, sanoo Muumimaailma Oy:n toimitusjohtaja Tomi Lohikoski.

Weather2Travel.com-matkailusivuston mukaan Muumimaailma mahdollistaa täydellisen uppoutumisen Tove Janssonin luomaan satumaailmaan. Hahmojen ja elämyskohteiden lisäksi hehkutusta saa Muumimaailman luonto.

Muumimaailma on avoinna 18. elokuuta asti joka päivä kello 11-17.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Uudenmaankadun varrelta poistetaan huonokuntoinen lehmus

Uudenmaankadun varrella Tuomiokirkon kohdalla sijaitseva lehmus kaadetaan maanantaina 10. elokuuta. Työn ajaksi osa Tuomiokirkon puoleista bussikaistaa joudutaan rajaamaan pois käytöstä ja rajoittamaan liikkumista puistossa.

Oppimisen tuki uudistui, seuraavaksi vuorossa arviointi

Opetushallitus on suositellut, että koulut rajoittaisivat järjestyssäännöissään oppilaiden puhelinten ja muiden mobiililaitteiden käyttöä oppituntien lisäksi myös opetuksettomana aikana.

Oppimisen ja hyvinvoinnin vahvistaminen on läpileikkaava tavoite kaikissa esi- ja perusopetuksen sekä toisten asteen koulutuksen uudistuksissa, joita on viime vuosina tehty. Mittavin jo voimaan tullut muutos on oppimisen tuen uudistus. Mobiililaiterajoituksia seuraa tänä syksynä liikunnallisen elämäntavan edistäminen. Seuraavana vuorossa on osaamistakuu, joka uudistaa perusopetuksen arvioinnin elokuun 2028 alusta.

Kesän rahankäyttöä suunnitellut etukäteen vain vähemmistö suomalaisista

Suomalaisten itseluottamus rahankäyttäjinä on korkea, vaikka rahankäyttö kesällä on enemmistölle suunnittelematonta. Raha antaa suomalaiselle rauhaa ja turvaa enemmän kuin onnellisuutta. Henkilöä, jolla on vaurautta, pidetään itsevarmana ja tarkkana, mutta myös pihinä ja ahneena.

Kaivuu sulkee ajokaistan Brahenkadulla perjantaina ja maanantaina

Kaivuutyötä tehdään Brahenkatu 15:n kohdalla perjantaina 7. elokuuta kello 6–16 ja maanantaina 10. elokuuta kello 6–16.

Väitös: Hyvinvointivaltio voi selvitä myös ilman talouskasvua

Hyvinvointivaltio on mahdollista ylläpitää nollakasvun taloudessa, osoittaa Helsingin yliopiston väitöstutkimus. Tutkimus haastaa käsityksen, jonka mukaan hyvinvointi edellyttää jatkuvaa kasvua. Tulokset koskevat esimerkiksi eläkejärjestelmiä ja julkisen talouden rahoitusta.

Turvalaitteet ja liikennevalot toimivat taas Pansiontien ja Suikkilantien tasoristeyksessä

Suikkilantien ja Pansiontien risteyksen viereiset tasoristeyspuomit ja muut turvalaitteet sekä risteyksen liikennevalot ovat jälleen toiminnassa normaalisti.

Theodoros Tsirigotis ei jatka TPS:n paidassa

Theodoros Tsirigotis.

Kreikkalaishyökkääjä Theodoros Tsirigotis ei jatka Turun Palloseurassa. Tsirigotis saapui Tepsiin keväällä lainasopimuksella Puolan pääsarjassa pelaavan Gornik Zabrzen joukkueesta. Tuolloin lainasopimuksen sovittiin kestävän 1. elokuuta asti. TPS, Tsirigotis ja Gornik Zabrze kävivät keskiviikkoon asti neuvotteluja lainasopimuksen pidentämisestä, mutta neuvotteluissa ei lopulta päästy yhteisymmärrykseen.

Maahanmuuttovirasto tehnyt ensimmäiset päätökset pidättäytyä lupien myöntämisestä luonnonmarja-alan työnantajille

Maahanmuuttovirasto on tehnyt ensimmäiset pidättäytymiset lupien myöntämisestä luonnonmarja-alalle rekrytoiville työnantajille. Tämä tarkoittaa, että kyseiset työnantajat eivät voi rekrytoida kolmannesta maasta työntekijöitä määräaikana. Syynä pidättäytymispäätöksiin ovat kyseisiin työnantajiin liittyvät epäselvyydet ja laiminlyönnit.

Varha aloittaa kutsukirjeiden lähettämisen myös Varha-sovelluksen kautta

Varha-sovellus toimii sekä älypuhelimissa että tietokoneella.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) aloittaa kutsukirjeiden lähettämisen myös Varha-sovelluksen kautta. Kutsukirjeitä toimitetaan ensisijaisesti Varha-sovellukseen niille asiakkaille, joilla Varha-sovellus on käytössä. Ensimmäiseksi kutsukirjeitä lähetetään sovelluksesta Tyks Orton ja Tyks Sydänkeskuksen potilaille. Kokemusten perusteella toimintamallia laajennetaan myöhemmin myös muille Tyks-sairaalapalveluiden erikoisaloille.

Rikollisliiga toi turvapaikanhakijoita lennoilla Suomeen

Rajavartiolaitoksen Turun rikostorjuntayksikkö on saanut päätökseen esitutkinnan, jossa kansainvälisen rikollisorganisaation epäillään järjestäneen kolmansien maiden kansalaisia Valko-Venäjältä Suomen kautta muualle EU:n alueelle. Esitutkinnan perusteella rikoskokonaisuudessa on järjestetty tai yritetty järjestää yli 40 henkilön laiton maahantulo Suomeen viime joulukuun ja huhtikuun välisenä aikana.

Maailman ensimmäinen Fuusio Fest järjestetään Turussa

Mortal Sin.

Maailman ensimmäinen Fuusio Fest järjestetään Turussa kolmipäiväisenä 13.–15. elokuuta Kulttuuritalo Fuusion tiloissa Humalistonkadun legendaarisessa tapahtumakompleksissa. Tapahtuma tarjoaa kolmen päivän aikana yli 40 artistia talon kaikissa neljässä kerroksessa: Livesali, Level 2, Nirvana ja UG Klubi täyttyvät live- ja DJ-keikoista.

Aikuisten vesirokkorokotukset alkoivat – rokotetta tarjotaan niille, jotka eivät ole sairastaneet tautia tai saaneet rokotuksia

Vesirokko voi olla vakava etenkin raskaana olevilla ja immuunipuutteisilla. Hyvinvointialueet vastaavat rokotusten järjestämisestä ja niistä tiedottamisesta alueellisesti.

Sepelkyyhky noussut metsästäjien suosikiksi – jahti alkaa 10. elokuuta

10. elokuuta käynnistää monelle metsästäjälle odotetun kyyhkyjahdin. Runsastunut sepelkyyhky on tehnyt lajista Suomen yleisimmän saalislinnun.

Poliisi valvoo taajamien liikennettä koulujen läheisyydessä koulujen alkaessa

Poliisi valvoo taajamien liikennettä koulujen läheisyydessä arkipäivisin 10.–21. elokuuta. Valvonnan tavoitteena on parantaa liikenneturvallisuutta erityisesti taajamissa, varmistaa pienten koululaisten turvalliset koulumatkat sekä ehkäistä liikenneonnettomuuksia. Poliisi jalkautuu näkyvästi myös koulujen pihoille.

Perseidien tähdenlentoja näkyy taas

Ruskolla viime vuonna kuvattu perseidi.

Perseidien tähdenlentoparvi on usein yksi vuoden näyttävimmistä ja ainoa suuri parvi, joka osuu Suomessa lämpimään vuodenaikaan. Tänä vuonna Kuu ei haittaa tähdenlentojen näkymistä. Parasta havaintoaikaa ovat yöt 10.–14. elokuuta ja aivan erityisesti torstain aamuyö 13. elokuuta.

Poliisin virka-aputehtävä Lumikonkadulla Pansiossa päättynyt

Lounais-Suomen poliisin virka-aputehtävä yksityisasunnossa Pansiossa sijaitsevalla Lumikonkadulla on ohi. Poliisi oli paikalla turvaamistehtävässä toisen viranomaisen pyynnöstä. Sivullisille ei aiheutunut tehtävän aikana vaaraa.

DigiOne käyttöön Turun kouluissa – pilottikouluna Paattinen

Paattisten koulu siirtyy elokuussa käyttämään DigiOnea, joka on uusi oppimisen ja koulutuksen digitaalinen alusta. Wilman korvaava DigiOne otetaan alkavan lukuvuoden aikana käyttöön myös kaikissa muissa Turun perusopetuksen kouluissa.

Funikulaari poissa käytöstä vuosihuollon vuoksi ensi viikolla

Funikulaari on ensi viikolla vuosihuollossa.

Funikulaarin taittopyörät vaihdetaan normaalina vuosihuoltona elokuussa viikolla 33 eli 10.–14. elokuuta. Asennustyöt kestävät noin viikon. Funikulaari on tämän aikaa poissa käytöstä.

Näköislehti

Urheilu

Theodoros Tsirigotis ei jatka TPS:n paidassa

Theodoros Tsirigotis.

Kreikkalaishyökkääjä Theodoros Tsirigotis ei jatka Turun Palloseurassa. Tsirigotis saapui Tepsiin keväällä lainasopimuksella Puolan pääsarjassa pelaavan Gornik Zabrzen joukkueesta. Tuolloin lainasopimuksen sovittiin kestävän 1. elokuuta asti. TPS, Tsirigotis ja Gornik Zabrze kävivät keskiviikkoon asti neuvotteluja lainasopimuksen pidentämisestä, mutta neuvotteluissa ei lopulta päästy yhteisymmärrykseen.

Inter-leirissä valmistaudutaan tasaiseen mittelöön Vaduzia vastaan

Inter on saanut energiaa Konferenssiliigan karsinnoissa menestymisestä, vaikka pelit ovatkin lisänneet rasitusta.

FC Interin Euro-ottelut jatkuvat tänään torstaina, kun Inter saa Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen ensimmäisessä osassa Kupittaalla vastaansa liechtensteinilaisen FC Vaduzin kello 18 alkavassa ottelussa.

Inter vahvistaa rivejään, nyt haaviin tarttui slovakialaiskärki

Lukáš Prokop.

FC Inter on sopinut MŠK Žilinan kanssa slovakialaishyökkääjä Lukáš Prokopin lainasta loppukaudeksi. Sopimus sisältää option pysyvästä siirrosta.

Laitahyökkääjä Lauri Laine lainalle Interiin osto-optiolla

Lauri Laine.

FC Inter ja tšekkiläinen FC Baník Ostrava ovat sopineet laitahyökkääjä Lauri Laineen loppukauden mittaisesta lainasiirrosta. Sopimuksessa on Interin optio tehdä siirrosta pysyvä.

Virjonen ja Kumlander Eugenessa

Enni Virjonen.

Alle 20-vuotiaiden yleisurheilun MM-kisat kisataan Eugenessa Yhdysvalloissa 5.–9. elokuuta. Turkulaisista MM-kisoissa nähdään Turun Urheiluliiton seitsenottelija Enni Virjonen ja Raision kuulaa edustava keihäänheittäjä Minea Kumlander .

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.