Tuulivoimaloiden rakennusbuumi hidastumassa

Tuotannossa olevat, rakenteilla olevat, luvitetut sekä kaavoitetut tuulivoimalat.
Tuotannossa olevat, rakenteilla olevat, luvitetut sekä kaavoitetut tuulivoimalat. Kuva: Tuulivoimayhdistys

Uusiutuvan energian lähteet, etenkin tuulivoima, ovat kasvaneet merkittävästi osana vihreän siirtymän agendaa Suomessa ja koko Euroopassa. Tuulivoimaloihin on investoitu laajasti ja uusia voimaloita ja hankkeita on syntynyt tiheään tahtiin viime vuosina. Mihin rakentaminen loppuu?

Suomessa todellinen tuulivoiman kasvuharppaus nähtiin jo 1990-luvun lopulla. Ensimmäiset suuremmat tuulivoimahankkeet käynnistyivät, ja siitä lähtien ala on kasvanut vakaasti. Uusia investointeja on tehty kiihtyvällä tahdilla, ja vuoden 2021 tuotantomäärästä on noustu yli 4 000 megawatilla vuoden 2024 tuotantoon verrattuna. Koko Suomen sähköntuotannosta lähes 98 prosenttia katettiin kotimaisesti viime vuonna eli Suomi on lähes täysin itsenäinen sähköntuottaja.

Nykyisten hankkeiden valmistuessa investointien seuraava vaihe näyttää epävarmalta. Suurin kysyntä on täytetty ja olemassa olevia hankkeita valmistuu tulevina vuosina. Sähkönkulutuksen pitäisi kuitenkin kasvaa, jotta uusien tuulivoimaloiden rakentaminen olisi kannattavaa. Tämä kasvu voisi tulla esimerkiksi teollisuuden investoinneista tai vedyn jalostamisesta, mutta toistaiseksi markkinoilla ei ole riittävästi kysyntää uusille voimaloille.

Vetytalouteen uskovat toivovat lisää tuulivoimaa, jotta vetytalous saataisiin kunnolla käyntiin Suomessa.

Tästä herää kysymys millä investoinnit kustannetaan ja kumpaan keskitytään ensin: sähköntuotannon kasvattamiseen vai sähkönkulutuksen kasvattamiseen? Sähköntuotannon kasvu ilman kulutusta ei ole kannattavaa, mutta kulutuksen kasvu esimerkiksi vihreän vedyn jalostamisella ei ole kannattavaa ilman suurta uusiutuvan sähkön tuotantoa.

Suurin osa suomen tuulivoimaloista sijoittuu länsirannikolle, jossa ei enää myöskään ole tilaa rakentaa lisää. Itä-Suomi näyttää kartalla tyhjältä ja kapasiteettia sieltä löytyisikin. Ongelmana on kuitenkin puolustusvoimien tutkat, joita uudet tuulivoimalat ja tuulivoimapuistot häiritsisivät. Uusilla teknologisilla ratkaisuilla ongelma voidaan hoitaa, mutta jälleen kerran kustannuskysymys nousee vahvasti esille. Alla olevassa kartassa näkyvillä ovat tuotannossa olevat, rakenteilla olevat, luvitetut sekä kaavoitetut tuulivoimalat.

Investointinäkökulman lisäksi Suomessa on esiintynyt asukkaiden huolia tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista, kuten melusta ja infraäänistä. Erilaisia huhuja on vuosien varrella ollut väitetyistä terveyshaitoista, mutta nämä väitteet on suurelta osin kumottu. Suurimmat kritiikin kohteet liittyvät maisemallisiin kysymyksiin sekä tuulivoimaloiden vaikutuksiin asuinviihtyvyyteen.

Toinen haaste on tuulivoimaloiden vaikutus eläimiin, kuten lepakoihin, joista on raportoitu vahingoittuvan voimaloiden aiheuttamista paineaalloista. Vaikka nämä tapaukset ovat harvinaisia, ne ovat nostaneet keskustelua ympäristövaikutuksista.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Joulumusiikki soi VPK:n talolla

Turun konservatorio ja Turun VPK järjestävät koko perheen jouluisen tapahtuman sunnuntaina 14. joulukuuta kello 14–19 Turun VPK:n talolla (Eskelinkatu 5).

Kärsimättömän aika on pitkä

On helppo unohtaa, että vielä joku aika sitten ihmiset odottivat asioita. Kirjeitä, telkkarisarjoja, uutisia, valokuvien kehittymistä ja ehkä jopa toisiaan. Odotus ajettiin hiljaa takaovesta ulos samaan aikaan, kun pikakuljetukset, suoratoistosarjat ja ruokasovellukset muuttivat olohuoneisiimme.

Työssäoppimispaikka tärkeä ponnahduslauta työelämään

Kansallinen koulutuksen arviointikeskus (Karvi) on julkaissut ensimmäiset tulokset arvioinnista, jossa tarkastellaan ammatillisen perustutkinnon suorittaneiden työllistymistä, osaamista ja koulutuksen vastaavuutta työelämän tarpeisiin. Tulokset nostavat esille sekä vahvuuksia että kehittämiskohteita ammatillisessa koulutuksessa.

Lapset tuovat eloa taloyhtiöön

Taloyhtiön piha on parhaimmillaan eri-ikäisten asukkaiden kohtaamispaikka, joka tukee yhteisöllisyyttä.

Taloyhtiön piha on parhaimmillaan eri-ikäisten asukkaiden kohtaamispaikka, joka tukee yhteisöllisyyttä.

Yrttiaho: Telakkateollisuutta rahoittavan Finnveran lainsäädännössä tulee estää halpatyövoiman hyväksikäyttö

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti vastalauseen eduskunnan talousvaliokunnan mietintöön rahoituskonserni Finnveran lainsäädäntöön esitetyistä muutoksista. Hän näkee hallituksen esityksessä vakavia puutteita: ulkomaisen halpatyön laajaan hyväksikäyttöön ei puututa ja niin sanotun suomalaisen intressin määrittely heikkenee, korkeariskisen rahoituksen kahdeksan miljardin lisäystä ei lainkaan perustella ja eduskunnan budjettivaltaa Finnveran 50 miljardin valtuuksista ja 20 miljardin varainhankinnan vastuista rajoitetaan merkittävästi.

Miia ja Antti Huuhka aloittavat kauppiasuransa K-Market Kokinvuoressa Raisiossa

Antti ja Miia Huuhka.

K-Market Kokinvuoren kauppiasvastuun ottaa 15. tammikuuta alkaen vastaan Miia Huuhka yhdessä puolisonsa Antti Huuhkan kanssa.

Kela-korttien toimituksiin lyhyt viive

Kela-korttien toimittamisessa on tilapäinen katkos korttien toimittajan vaihtumisen vuoksi. Katkos ajoittuu joulukuun puoliväliin, ja toimitukset jatkuvat normaalisti mahdollisimman pian sen jälkeen.

Joulukalenteri innostaa kokkaamaan

Suklaatryffelit.

Miltä kuulostaa uunilohi, jonka pinnalla on joulupipari- ja homejuustomurua sekä hunajaa? Tuloksena on mehevä, makeansuolainen ja yllättävän helppo jouluherkku – piparilohi.

Yrittäjät: YEL-uudistuksen pitää vahvistaa yrittäjyyttä – alarajaa ylös ja lisää vapautta

Suomen Yrittäjät haluaa lisätä yrittäjien vapautta päättää eläke- ja sosiaaliturvastaan pakollisen YEL-vakuuttamisen alarajan yläpuolella.

Turun konservatorion sävellyskilpailu ratkeaa itsenäisyyspäivän juhlamatineassa

Turun konservatorio on kunnioittanut kuluvana vuonna 80-vuotisjuhlaansa viettävää Suomen säveltäjät ry:tä esittämällä niin oppilaskonserteissaan kuin opettajien Timanttisarjassa uutta suomalaista taidemusiikkia. Säveltäjät Tytti Arola , Aino Tenkanen , Robert Ruohola ja Lauri Mäntysaari ovat vierailleet syksyn aikana musiikin perusteiden ryhmissä vetämässä erilaisia pienimuotoisia workshopeja sekä ohjaamassa omien sävellystensä esityksiin valmentautumista.

Varhan sosiaalihuollon asiakastiedot alkavat näkyä asiakkaiden OmaKannassa tammikuusta alkaen

Asiakastietolain vaatimusten mukaan kaikkien sosiaalihuollon palveluntuottajien tulee liittyä Kansaneläkelaitoksen Kanta-palvelujen käyttäjiksi viimeistään 1.9.2026. Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) siirtyy uuteen käytäntöön jo 8. tammikuuta alkaen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Yli tuhat omistaja-asiakasta osuuspankkien edustajistoihin

OP Pohjolan 30 osuuspankissa järjestettiin marraskuussa edustajiston vaalit, joissa omistaja-asiakkaat valitsivat keskuudestaan edustajiston omaan pankkiinsa seuraavaksi neljäksi vuodeksi.

Itsenäisyyspäivän kulkue etenee Tuomiokirkolta hautausmaalle

Turun yliopiston ylioppilaskunnan järjestämä Itsenäisyyspäivän kulkue 6. joulukuuta kello 16 alkaen etenee reitillä Tuomiokirkontori–Uudenmaankatu–Uudenmaantie–Seppelkuja–Turun hautausmaa.

Puolison kuolinsyyllä yhteys leskien kuolleisuuteen – avoliitossa ero korostuu

Oulun yliopiston tutkijat ovat löytäneet merkittäviä eroja avo- ja avioliitosta leskeksi jääneiden kuolleisuudessa puolison kuolinsyyn perusteella. Kumppanin tapaturmainen kuolema lisää leskien kuolleisuusriskiä enemmän kuin sairausperäinen menetys. Etenkin avoliitossa eläneiden kuolleisuus kasvaa selvästi puolison menetyksen jälkeen.

Taito-kampus sai rakentamisluvan

Havainnekuva Taito-kampuksesta.

Rakennus- ja lupalautakunta myönsi torstaina rakentamisluvan Taito-kampukselle. Taito-kampus on Itäharjun alueella. Kalevantien, Lemminkäisenkadun ja Karjakadun väliin jäävä alue muutetaan kävely- ja joukkoliikennepainotteiseksi asumisen ja liiketilojen uudeksi keskittymäksi eli Kupittaan kärjeksi.

Varhaa suosittelisi työnantajana viimevuotista useampi

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen työntekijöistä yli 60 prosenttia suosittelee Varhaa työnantajana. Tämä selviää Varhan henkilöstölleen tekemästä kyselystä. Kyselyyn vastasi syys–lokakuussa 13 097 varhalaista (60 %). Tulokset esiteltiin aluehallitukselle 1. joulukuuta.

Pansio ja Pernon alueen palvelujen toteutusvaihtoehtoja esiteltiin asukkaille

Rakennetaanko Pernoon uusi monitoimitalo vai keskitetäänkö palvelut peruskorjattavaan Pansion kouluun? Päätöksiä on luvassa ensi vuonna.

Pansio, Pernon ja Artukaisten alueiden palveluverkkoa uudistetaan laajalla suunnitelmalla, jonka tavoitteena on vastata alueen tarpeisiin lyhyellä ja pitkällä aikavälillä. Asukastilaisuudessa 4.12. Pansion koululla esiteltiin palveluiden vaihtoehtoisia toteutusratkaisuja ja kuultiin asukkaiden näkemyksiä niihin.

Urheilu

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.

FBC Turku ei ole onnistunut tiivistämään puolustustaan

Tuttu näky FBC Turun otteluista tällä kaudella. Pallo on maalissa, vastustaja juhlii.

14 ottelua, viidessä ottelussa omiin yli kymmenen maalia, omiin yhteensä 116 ja maaliero -75.

Aliisa Soini tarjoili Suomen ennätyksiä EM-altaassa

Aliisa Soini.

Uinnin lyhyen radan EM-kilpailut starttasivat tiistaina Puolan Lublinissa. Suomen suuresta 24 hengen joukkueesta ensimmäisenä päivänä altaassa nähtiin peräti 20.

Puukkokatsomo: Liigan tulevaisuus positiivisen puolella

Viime torstaina Liigan konklaavi kokousti pitkään ja hartaasti, kun pöydällä oli suomalaisen jääkiekon tulevaisuus. Yömyöhällä savupiipusta pöllähti savua. Valkoista toivottiin, mutta harmaata saatiin.