Turku Energian Timo Honkanen Energiateollisuus ry:n puheenjohtajaksi

Timo Honkanen. Timo Honkanen. Kuva: Riitta Salmi

Energiateollisuus ry valitsi puheenjohtajakseen Turku Energian toimitusjohtajan Timo Honkasen liittokokouksessaan Tampereella tiistaina 22. lokakuuta. Honkanen seuraa tehtävässään Helenin toimitusjohtajaa Olli Sirkkaa.

Honkanen tarttuu tehtäväänsä keskellä nopeasti etenevää energiamurrosta, joka haastaa niin energian tuottajia, jakelijoita, myyjiä kuin asiakkaitakin reagoimaan muuttuviin olosuhteisiin. Sähkön tuotannon painopiste on siirtynyt kaupungeista rannikoille, sähköverkkoihin pitää investoida yhä enemmän uuden tuotannon saamiseksi jakeluun, sähkön myynti keskittyy, kaasujen rooli kasvaa, asiakkaat vaihtavat kiihtyvällä vauhdilla pörssisähköön ja kaupunkiyhtiöt keskittyvät enenevissä määrin lämpöön ja energiaverkkoihin.

Energia-ala kehittyy nyt ennennäkemätöntä vauhtia, Honkanen toteaa.

– Sähkönkulutuksen kasvu, puhdas siirtymä ja sen edellyttämät investointitarpeet uusiutuvaan energiantuotantoon sekä riittävä ja toimitusvarma sähköverkkokapasiteetti ovat tämän murroksen keskiössä. Edistääksemme toimialallamme puhdasta siirtymää, meidän tulee varmistaa, että uusiutuvan energian investointien lisäksi myös uuden energiateknologian kehittämiseen ja käyttöönottamiseen on riittävät edellytykset olemassa, Honkanen sanoo tiedotteessa.

Toimitusvarmat ja tehokapasiteetiltaan riittävät sähköverkot ovat Honkasen mukaan avainasemassa tässä muutoksessa. Jakelukapasiteetin lisääminen on välttämätöntä energiasiirtymän kasvuedellytysten luomiseksi. Puhtaan siirtymän edistämisen keskiöön on tärkeää valjastaa myös jo vuosikymmeniä sitten käyttöönotetut, yhä keskeiset alan ratkaisut, kuten kaukolämpö. Sillä on Honkasen mukaan merkittävä rooli tulevaisuuden energiajärjestelmässä: se mukautuu ja kasvaa kaupunkien ja niiden asukkaiden tarpeiden mukana ja muovautuu talousalueen kehittyessä, eikä ole sidottu mihinkään tiettyihin energiantuotantomuotoihin. Lisäksi kaukolämpöverkko voi vastaanottaa esimerkiksi vedyn tuotannon sivutuotteena syntyvää lämpöä ja tarjoaa mahdollisuuden energian varastointiin.

Käsissämme on keskeiset ratkaisun edellytykset ilmastonmuutoksen torjuntaan ja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseen, Honkanen sanoo.

– Olenkin innoissani saadessani toimia puheenjohtajan tehtävässä alamme etujärjestössä tässä kriittisessä vaiheessa. Olen sitoutunut edistämään näitä tavoitteita yhteistyössä muiden alan toimijoiden kanssa, Honkanen jatkaa.

Energiateollisuus ry:n hallituksen jäsenet (10/2024-) ovat Tuure Aho, Pohjois-Karjalan Sähkö Oy, Stefan Damlin, Vaasan Sähkö Oy, Måns Holmberg, Porvoon Energia Oy, Timo Honkanen, Turku Energia Oy, Veera Höglund, Infratek Finland Oy, Tuomo Kantola, Alva-yhtiöt Oy, Esa Koivula, Keuruun Sähkö Oy, Sanna Kytömäki, Hyvinkään Lämpövoima Oy, Minna Laakso, Pohjolan Voima Oyj, Mikael Lemström, Fortum Power and Heat Oy, Asta Sihvonen-Punkka, Fingrid Oyj, Olli Sirkka, Helen Oy, Jyrki Tammivuori, Caruna Oy, Jari Viitanen, Sastamalan Lämpö Oy ja Timo Virikko, Rovakaira Oy.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.

Eurojackpotin potti nousee 120 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantain arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Tiistain arvonnassa pelin potti nousee 120 miljoonaan euroon.

Margot Åbergin värikäs taidenäyttely Tuorlan Majatalossa

Margot Åberg.

Margot Åbergin näyttely Mahdottoman kaiku / Ett eko av det omöjliga tuo Tuorlan Majataloon väriä, keramiikkaa ja monipuolista taiteellista ilmaisua 1.–30. lokakuuta. Paraislainen Åberg, 73, on työskennellyt koko elämänsä tukea tarvitsevien ihmisten parissa sosionomina. Taiteen tekeminen on kulkenut hänen rinnallaan jo vuosikymmenten ajan.

Kolumni: Mieluummin tahi ei

Itäinen Rantakatu on ollut työmaana koko kesän.

Ajan töistä kotiin autolla Martinsillan yli ja käännyn Itäiselle Rantakadulle. Paitsi etten ole enää vähään aikaan kääntynyt. Rantakadulla rakennetaan pyöräteitä ja liikenne muuttui yksikaistaiseksi. Sillä pääsee vain yhteen suuntaan kerrallaan. Kokemukseni on, että punavalo hohkaa aina siihen suuntaan, josta olen tulossa riippumatta vuorokauden ajasta tai siitä onko muuta liikennettä. Siinä sitä seistään ja ihmetellään.

Varsinais-Suomen kansanedustajat ehdottavat rahoitusta huoltovarmuutta parantaviin kohteisiin

Varsinais-Suomen kansanedustajaryhmä on jättänyt yhteisiä aloitteita valtion vuoden 2027 talousarvioon. Aloitteissa ehdotetaan määrärahan kohdentamista muun muassa maatilojen investointiavustuksiin ja Saaristomeren tilan parantamiseen, keskeisille pääteille ja sotilaallisen liikkuvuuden kannalta merkittäville yhteyksille sekä huoltovarmuuden kannalta kriittisen Uudenkaupungin radan peruskorjaukseen.

Turun Plus Autohuolto Oy valittiin vuoden parhaaksi oppisopimuspaikaksi

Turun Plus Autohuolto Oy ja Heikki Heikkilä saivat tunnustuksen vuoden parhaasta oppisopimuspaikasta.

Ammattiopisto Spesia myöntää vuosittain Vuoden Parhaat -tunnustukset työelämäkumppaneille, jotka ovat edistäneet ansioituneesti opiskelijoiden oppimista, työelämävalmiuksia ja työllistymistä. Vuoden 2026 parhaat työelämäyhteistyöt palkittiin 1. lokakuuta Työ & Yhteistyö -webinaarissa. Turun Plus Autohuolto Oy ja Heikki Heikkilä saivat tunnustuksen vuoden parhaasta oppisopimuspaikasta.

Kausi-influenssarokotusten ajanvaraus avautuu 7. lokakuuta

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen kausi-influenssarokotukset alkavat terveysasemilla viikolla 43 (19.10. alkava viikko). Rokotusajanvaraus avautuu Varha-sovelluksessa 7. lokakuuta. Kaikki ajantasaiset tiedot influenssarokotuksista, ajanvarauksesta ja rokotustapahtumista löytyvät osoitteesta varha.fi/influenssa.

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Työpaikan ympäristövastuu monille suomalaisille palkkaa tärkeämpää

Ympäristövastuusta on puhuttu yrityksissä vuosia, mutta nyt jotain on muuttunut: ympäristövastuuta ei jätetä enää vain vastuullisuusraporttiin tai markkinointipuheisiin. Se näkyy yhä useammin siinä, mihin ihmiset hakevat töihin, missä he haluavat työskennellä ja millaisiin yrityksiin he sitoutuvat.

Iltavirkuilla muita suurempi riski päätyä työkyvyttömyyseläkkeelle

Iltavirkuilla on keskimäärin heikompi terveys ja enemmän haasteita työelämässä kuin aamuvirkuilla.

Iltavirkkujen riski jäädä ennenaikaisesti eläkkeelle on 1,7-kertainen aamuvirkkuihin verrattuna, selviää Oulun yliopiston johtamasta tutkimuksesta. Taustalla on todennäköisesti se, että iltavirkuilla on keskimäärin heikompi terveys ja enemmän haasteita työelämässä kuin aamuvirkuilla.

Ostohuijaukset yleistyvät, verkkorikosten pelko väheni

Hieman yli kuusi prosenttia Suomessa asuvista 15–74-vuotiaista koki viime vuonna vähintään läimäisyn käsittävää väkivaltaa. Väkivallan uhriksi joutuneiden osuus on pysynyt samalla tasolla jo pitkään.

Jehovan todistajille uusi valtakunnansali Naantaliin

Rakennustyötä valvova Olli Heimonen kertoo, että kohde valmistuu jopa edellä alkuperäistä aikataulua.

Jehovan todistajille valmistuu uusi valtakunnansali Naantaliin. Naantalin kokouspaikan rakentaminen on sujunut hyvin. Jehovan todistajien uusi kokouspaikka on valmistumassa Putkikadulle Naantalin Murikkoon. Uusi sali korvaa Raisiossa Kaanaantie 108:ssa olevan salin, joka on pantu myyntiin.

Pyhän Henrikin säätiön kulttuuripalkinto Roope Lipastille

Roope Lipasti.

Pyhän Henrikin säätiön kulttuuripalkinto on myönnetty kirjailija ja toimittaja Roope Lipastille . Turun arkkihiippakunnan piispa Mari Leppänen luovutti palkinnon Turun kirjamessuilla 2. lokakuuta.

Chilen suosittu seikkailukaksikko kuvaa Turussa

Chilen Canal 13 suosittu prime time -ohjelma Socios por el Mundo saapuu Suomeen. Ohjelman tähdet Francisco ”Pancho” Saavedra ja Jorge Zabaleta kuvaavat Suomessa 1.–7. lokakuuta.

RKP nimesi Nissinaho-Backin ja Bondestamin eduskuntavaaliehdokkaiksi

RKP Varsinais-Suomen piirihallitus on nimennyt kaksi uutta ehdokasta vuoden 2027 eduskuntavaaleihin: Miia Nissinaho-Backin Kaarinasta ja Axel Bondestamin Turusta.

Elokuun loppuun mennessä 109 kuolonkolaria – nuorten onnettomuudet vähenivät hieman

Tammi–elokuussa tapahtui 109 kuolemaan johtanutta tieliikenneonnettomuutta, joissa menehtyi 118 ihmistä.

Kuolemaan johtaneita tieliikenneonnettomuuksia on ollut tammi–elokuussa 109. Niissä menehtyi 118 ihmistä. Onnettomuuksia tapahtui kuusi vähemmän ja menehtyneitä oli kymmenen vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Alle 21-vuotiaiden kuljettajien aiheuttamia moottoriajoneuvo-onnettomuuksia tapahtui vähiten viiteen vuoteen.

Kela pyytää noin 25 000 opiskelijalta selvitystä siitä, miksi opinnot eivät ole edistyneet – opintotuki ja asumislisä voidaan lakkauttaa osalta

Kela seuraa vuosittain, etenevätkö toisen asteen ja korkeakoulujen opiskelijat opinnoissaan riittävästi. Opiskelijan täytyy edetä opinnoissaan riittävästi, jotta Kela voi maksaa opintotukea ja asumislisää.

Valinnanvapauskokeilussa yli puolet kahdesti asioineista palasi samalle lääkärille

65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeilussa kaksi kertaa lääkärillä käyneistä 52 prosenttia asioi molemmilla kerroilla samalla lääkärillä. Alustavat tulokset osoittavat, että hoidon jatkuvuus toteutuu kokeilun sisällä kohtalaisen hyvin. Kun asiakkaiden kaikki perustason lääkärikäynnit eri palvelukanavissa otetaan huomioon, hoidon jatkuvuus on kuitenkin alhaisempaa.

Näköislehti

Urheilu

TPS solmi akatemiasopimuksen kahden lupauksen kanssa

Joel Ahen.

Turun Palloseura on solminut kaksivuotiset GANT-akatemiasopimukset junioripelaajiensa Joel Ahenin ja Frans Salosen kanssa. Molemmat nuoret lupaukset ovat vuoden 2010 ikäluokkaa.

Niko Lehtiranta maksoi oppirahoja Hockenheimissa

Niko Lehtiranta kilpaili Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa Pro Stock 1000 -luokassa.

Niko Lehtiranta kilpaili viikonloppuna Hockenheimissa ratamoottoripyöräilyn Euromoto-sarjan finaaliviikonlopussa villillä kortilla RVS Motorsportin riveissä Pro Stock 1000 -luokassa.

Åboraakkeli: Interin loppusuora aukeaa

Jalkapallon mestaruussarjan loppusuora alkaa reilun viikon päästä. Joukkueilla on seitsemän ottelua jäljellä ennen 8. marraskuuta päättyvää kautta. Herkullisimmista lähtökohdista mestaruustaistoon ei voitaisi lähteä.

Jukolan viesti halutaan Iso-Tervon saareen Paraisille

Jukolan viesti juostiin Mynämäellä vuonna 2022.

Pargas IF ja Paimion Rasti hakevat Jukolan Viestin järjestelyoikeuksia Paraisille Iso-Tervon (Stortervo tai Stortervolandet)) saareen joksikin vuosista 2031–33. Kilpailukeskus olisi Paraisten Marinan telakka-alueella.

TPS Juniorijalkapallo rakentaa Impivaaraan tekonurmikentän

Impivaaran nurmikenttä on ollut myös muun muassa rugbyn pelaajien käytössä.

TPS Juniorijalkapallon uusi, kolmevuotinen strategiakausi käynnistyy kaudella 2027. Yksi keskeisimmistä tavoitteista on seuran harjoitus- ja peliolosuhteiden kehittäminen.

Tuto Volley luopuu liigapaikastaan kauden kynnyksellä

Tuto Volleyn tarina päättyy kauden kynnyksellä.

Tuto Volleyn viisi kautta kestänyt liigataival päättyy ennen kuin kuudes kausi ehtii alkamaankaan. Seuran mukaan taloudelliset rahkeet ja henkilöresurssit eivät riitä liigatason toiminnan pyörittämiseen.