Ensimmäiset suuret aurinkovoimalat parhaillaan rakenteilla tai luvitusvaiheessa

Teollisen aurinkovoiman rakentaminen on alkanut Suomessa nopeasti. Ala on kokenut parin vuoden aikana kasvupyrähdyksen niin kapasiteetiltaan kuin hankemäärältään. Tällä hetkellä aurinkovoimaa tuotetaan yli 20 suomalaisessa kunnassa ja teollisen aurinkovoiman kokonaiskapasiteetti on reilu 120 megawattia.

Teollista, eli teholtaan yli yhden megawatin, aurinkovoimaa on rakennettu Suomeen isommassa mittaluokassa nyt noin kahden vuoden ajan. Viime vuoden lopussa teollisen kokoluokan aurinkovoimaa oli tuotannossa reilu 120 megawattia ja tästä lähes puolet, eli hieman alle 60 megawattia, valmistui vuonna 2024. Aurinkovoimaa tuotetaan nyt jo yli 20 suomalaisessa kunnassa, tällä hetkellä suurin tuotannossa oleva aurinkovoimala (32 megawattia) sijaitsee Rauman Lakarissa.

Tulevina vuosina aurinkovoiman kasvu tulee kiihtymään Suomessa. Ensimmäiset suuret, yli 100 megawatin aurinkovoimalat, ovat parhaillaan rakenteilla tai luvitusvaiheessa. Näiden hankkeiden perusteella Suomen teollisen mittaluokan aurinkovoimakapasiteetti tulee nopeasti moninkertaistumaan. Fingridin ennusteiden mukaan aurinkovoimaloiden kapasiteetti voisi kasvaa 16 gigawattiin vuoteen 2035 mennessä.

– Suomessa on loistavat puitteet aurinkovoimatuotannolle. Auringon säteily on Suomen etelä- ja keskiosissa samaa luokkaa Pohjois-Saksan kanssa, ja Saksa puolestaan on Euroopan johtaja aurinkovoimassa. Suomen viileä ilmasto sopii aurinkovoimatuotantoon erinomaisesti, sillä aurinkopaneelien hyötysuhde on parempi viileässä. Lisäksi kiistaton kilpailuvalttimme on laaja maa-alue: tilaa riittää. Aurinkovoima soveltuu monenlaiseen ympäristöön ja myös heikomman maankäytöllisen arvon alueita, kuten vanhoja turvesoita, voidaan hyödyntää tuotantoon tehokkaasti. Suomi nähdäänkin kiinnostavana markkinana myös kansainvälisesti”, kertoo Suomen uusiutuvien edunvalvontapäällikkö Klaara Tapper tiedotteessa.

Aurinkovoima ja tuulivoimatuotanto täydentävät hyvin toisiaan. Aurinkovoima tuottaa sähköä erityisesti kesäkuukausina ja päivänvalon aikaan, kun taas tuulivoiman tuotanto on suurinta talvella. Aurinko- ja tuulivoimaa voidaan rakentaa samalle alueelle niin, että pystytään hyödyntämään yhteistä infraa, kuten huoltoteitä ja liityntäjohtoa, ja alueellinen tuotanto tasaantuu.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

RKP Varsinais-Suomen puheenjohtajisto hakee jatkokautta

RKP Varsinais-Suomen puheenjohtajisto hakee jatkokautta huhtikuussa järjestettävässä piirikokouksessa. Piirin puheenjohtaja Markus Blomquist (Turku) sekä varapuheenjohtajat Laura Wickström (Parainen) ja Roger Hakalax (Kemiönsaari) haluavat yhdessä jatkaa tehtävässään.

Mikä avuksi siitepölyallergian oireisiin?

Siitepölyallergian yleisimpiä oireita ovat nenän tukkoisuus, kirkas vuoto, aivastelu, silmien kutina ja vuotaminen sekä väsymys.

Siitepöly aiheuttaa monelle erilaisia silmä- ja nenäoireita, kun pensaat, lehtipuut ja heinät kukkivat. Siitepölykausi alkaa Suomessa kevättalvella ja jatkuu pitkälle syksyyn. Tällä hetkellä käynnissä on lepän ja pähkinäpensaan kukinta.

Yrittäjät varoittaa laajoista energiatukitoimista – veroale voi pahentaa tilannetta

Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta sekä nostaa energian ja logistiikan kustannuksia pk-yrityksissä. Suomen Yrittäjät varoittaa Orpon hallitusta energian ja polttoaineiden laajamittaisista veronalennuksista ja hintasääntelystä. Veroalet voivat jopa pahentaa tilannetta.

Asuntolainojen takaisinmaksuajat pidentyneet

Uusien asuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika on pidentynyt vuoden ajan. Maksuajat ovat pidentyneet etenkin omistusasumiseen otetuissa lainoissa. Osassa asuntolainoista myös korontarkistus voi vaikuttaa lainan lopulliseen takaisinmaksuaikaan.

Moni vuokranantaja jättää ilmoittamatta vuokratuloja verotukseen

Vuokratulojen verovalvonta tuo vuosittain kymmeniä miljoonia euroja lisää veroja yhteiskunnalle. Vuokratulot pitää ilmoittaa verotukseen itse. Myös virtuaalivaluutoista tai somenäkyvyyden kautta saadut tulot pitää ilmoittaa verotukseen. Esitäytetyn veroilmoituksen määräpäivät ovat 1., 14., 21. ja 28. huhtikuuta.

Aurajokisuulla pääsee polskimaan jo ensi kesänä

Kaarle Knuutinpojan rantatien varteen, Aurajokisuulle, rakennetaan uusi uimaranta. Työt ranta-alueella alkavat 30. maaliskuuta. Uimareille rakennetaan pukukopit, ulkosuihku ja väliaikainen wc.

Lupa- ja valvontavirasto aloittanut tarkastuskäynnit lastensuojelulaitoksiin ja kehitysvammaisten yksiköihin

Lupa- ja valvontavirasto on aloittanut tarkastuskäynnit lastensuojelulaitoksiin ja kehitysvammaisten yksiköihin. Tarkastukset kohdistuvat erityisesti rajoitustoimenpiteiden käyttöön. Osa tarkastuksista voidaan tehdä ennalta ilmoittamatta.

Kellot kesäaikaan sunnuntaina

Talvi- eli normaaliaika päättyy ja kesäaikaan siirrytään lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kellojen viisareita siirretään tunti eteenpäin ensi sunnuntaina 29. maaliskuuta aamuyöllä kello 3.

Turun AMK:n hanke tavoittelee sähköautojen akuille korjattavuutta ja uudelleenkäyttöä

Sähköautojen akut halutaan tehokkaampaan ja pitkäikäisempään käyttöön mahdollistamalla niiden korjaaminen. Turun AMK:n uuden hankkeen tavoitteena on löytää menetelmiä sähköautojen akkujen korjaamiseen ja uusiokäyttöön sekä selvittää, olisiko se kannattavaa liiketoimintaa.

Kuninkaantien muusikot esittää neljän evankelistan teksteihin sävelletyt varhaiset passiot

Paulus BucaenuksenMatteus-passio esitetään Mynämäen Pyhän Laurin kirkossa.

Kuninkaantien muusikot esittää hiljaisella eli pääsiäistä edeltävällä viikolla kaikkien neljän evankelistan teksteihin sävelletyt varhaiset passiot. Tämä on tiettävästi ensimmäinen kerta Suomessa – ainakin moderneina aikoina – kun vastaava hanke toteutetaan. Neljän passion esityspäivät ja passiotekstien järjestys pohjautuvat Turun messukirjaan, Missale Aboenseen .

Lähestymiskieltojen määrässä huomattavaa kasvua viime vuonna

Lähestymiskieltojen määrä kasvoi Suomessa viime vuonna selvästi. Kieltoja määrättiin 1 650, mikä on lähes 15 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Lähestymiskieltoon määrätyistä miehiä oli 1 516. Määrä oli 16 prosenttia edellisvuotta suurempi.

Näin reaktiomme vaikuttavat siihen, mitä sosiaalisessa mediassa pidetään eettisenä

Kun seuraavan kerran kirjaudut Instagramiin tai Linkediniin, pidä mielessäsi, että jokaisella reaktiolla on väliä. Olemme kaikki mukana muokkaamassa sitä, mitkä arvot ovat vaikuttavia ja mitkä haastetaan sekä mitä pidetään digitaalisessa ajassamme eettisenä, Anna Granstedt sanoo.

Sosiaalinen media on nykyään itsestään selvä osa useimpien ihmisten arkea. Monet meistä seuraavat sosiaalisessa mediassa yrityksiä ja reagoivat koskettaviin kuviin ja kampanjoihin.

Digitan huoltotöistä Turun radio- ja tv-asemalla lähetyskatkos ensi keskiviikkona

Digita tekee huoltotöitä Turun radio- ja tv-asemalla 1.–2. huhtikuuta kello 10–15 välisenä aikana. Työturvallisuuden takaamiseksi kaikille asemalta lähetettäville tv-kanaville tulee enintään kahden tunnin katkos 1. huhtikuuta. Kaikki asemalta lähetettävät radiokanavat lähetetään alennetulla lähetysteholla huoltotöiden aikana 1. huhtikuuta ja 2. huhtikuuta. Osalle radiokanavista tulee noin kymmenen minuutin katkos töiden alkaessa 1. huhtikuuta noin kello 10 ja päättyessä 1. huhtikuuta noin kello 15. Tehonalennukset voivat aiheuttaa häiriöitä peittoalueen reunamilla.

Maailman suurimmat laulukilpailupalkinnot jaossa nuorille lahjakkuuksille Mirjam Helin -kilpailussa Turussa

Camilla Nylund on Mirjam Helin -kilpailun 2027 tuomariston puheenjohtaja.

Turkuun on odotettavissa ensi vuoden kesäkuussa laulun ja kilpailujen ystäviä Suomesta ja eri puolilta maailmaa. Samoin kuin urheilutapahtumat, laulukilpailut vetävät puoleensa yleisöä, joka haluaa eläytyä kisatunnelmaan ja kannustaa omia suosikkejaan.

Välitilat täyttyvät valosta, äänistä ja kohtaamisista

Turun kaupunki kumppaneineen on valinnut kulttuurin välitilojen sekä pop up -taiteen ohjelmahaun taide- ja kulttuuritoimijat. Valinnat tuovat maksuttomia taidehetkiä ja yllätyksellisiä kulttuurielämyksiä eri puolille kaupunkia.

EVA: Niukasti toimeentulevat pitävät verotusta muita useammin liian ankarana

Suomalaisten enemmistö pitää verotusta kaiken kaikkiaan liian ankarana, mutta kriittisimmin verotuksen tasoon suhtautuvat ne, jotka pärjäävät vain käyttämällä tulojaan harkiten tai joilla on vaikeuksia tulla toimeen, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Johannes Yrttiaho: Hankintalaki murentaa kuntien itsehallintoa

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti yhdessä keskustan ja SDP:n edustajien kanssa eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan lausuntoon hankintalain muutoksesta.

Vain neljännes suunnitellut toimintaa tulipalotilanteessa

Ainoastaan neljännes on talvella tehdyn kyselyn mukaan suunnitellut, miten toimisi tulipalotilanteessa.

Suomalaisista noin kolmannes ei kiinnitä paloturvallisuuteen huomiota. 75 prosenttia ei ole suunnitellut, miten toimisi käytännössä tulipalotilanteessa. Noin 70 prosenttia aikuisista kertoo kiinnittävänsä paloturvallisuuteen huomiota arjessaan. 18–29-vuotiaista nuorista vain 52 prosenttia ja miehistä 60 prosenttia kiinnittää asiaan huomiota Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön teettämän kyselyn mukaan.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.

Eero Vuorjoki, Oscar Häggström ja Vincent Ulundu Pikkuhuuhkajien matkassa

Vincent Ulundu.

Pikkuhuuhkajat kohtaa San Marinon vieraissa 26. maaliskuuta kello 19 Suomen aikaa ja Kyproksen kotona Tampereella 31. maaliskuuta kello 18.

TPS:n Olli Kuismalle kahden vuoden jatkopahvi

Olli Kuisma.

TPS:n salibandymiesten ykkösmaalivahti Olli Kuisma jatkaa Palloseurassa. Kuisman allekirjoittama jatkosopimus pitää miehen TPS:n maalilla kahden seuraavan kauden ajan, kevääseen 2028. Kuluvalla kaudella Pöytyän Urheilijoiden kasvatti on ollut TPS:n tärkeimpiä yksilöitä. Kuisma on pelannut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta kaikki kauden liigaottelut. Kuisman jatkosopimus tuo jatkuvuutta TPS:n miehistöön.

Kreikkalaiskärki lainalle Puolasta TPS:aan

Theodoros Tsirigotis.

Pääsiäisviikonloppuna alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa miehistöään uudella kärkipelaajalla. TPS lainaa keskushyökkääjä Theodoros Tsirigotisin Puolan pääsarjassa pelaavalta Gornik Zabrzen joukkueelta. Tsirigotisin lainasopimus turkulaisseuran kanssa ulottuu 1. elokuuta asti.

Missäs oot?: Toiminnanjohtaja jääkaapilla

Janne Kytölä.

Tavoitimme TPS Salibandyn toiminnanjohtaja Janne Kytölän torstaina kello 14.15.

Daniel Ståhl jahtaa yhä puuttuvaa kultaansa

Oklahoman Ramonassa sijaitseva ”ennätysten pelto” ei kiinnosta Daniel Ståhlia. – Haluan heittää pitkälle oikeissa kisoissa ja voittaa arvokisamitaleja, mies linjaa.

Eurooppalaisten yleisurheilijoiden päätavoite alkavana kesänä on Englannin Birminghamissa elokuussa käytävät EM-kisat. Myös kiekonheittäjä Daniel Ståhlin tämän kauden tähtäin on asetettu Birminghamiin.