Verenluovutustilaisuus Åbo Svenska Teaterin näyttämöllä
Veripalvelu järjestää jo kahdeksannen kerran verenluovutustilaisuuden yhteistyössä Åbo Svenska Teaterin kanssa keskiviikkona 12. maaliskuuta kello 12–18. Tilaisuus toteutetaan yhdessä Turun alueella toimivien korkeakoulujen ja yliopistojen opiskelijajärjestöjen kanssa.
Veripalvelun tavoitteena on yli 20 000 uutta luovuttajaa tänä vuonna. Tavoite saadaan toteutumaan ainoastaan vapaaehtoisten verenluovuttajien avulla.
– Turussa on 40 000 opiskelijaa eli korkeakouluyhteistyön vahvistamisessa on valtava potentiaali. Opiskelijajärjestöt tekevät arvokasta työtä osallistumalla tähän verenluovutuskampanjaan, Turun Veripalvelun aluepäällikkö Pekka Kukko kiittelee tiedotteessa.
Veripalvelun ja Åbo Svenska Teaterin yhteistyö alkoi teatterin aloitteesta Suomen 100-vuotisjuhlavuonna, ja menestykseksi osoittautunut tempaus on nyt vakiintunut vuosittaiseksi osaksi teatterin yhteiskunnallista toimintaa.
– On ilahduttavaa tehdä yhteistyötä Veripalvelun kanssa ja avata teatteri ainutlaatuisella tavalla hyödylliseen ja tärkeään tarkoitukseen, sanovat Åbo Svenska Teaterin tuotantokoordinaattori Anna Ehrström ja viestintävastaava Maria Olin.
Teatteri takaa verenluovutukselle tavallisesta poikkeavat puitteet. Tilaisuuden aikana teatterisali on kauniisti valaistu ja taustalla soi musikaalimusiikki. Tämänvuotisen verenluovutustilaisuuden teemana on ”haalarit”.
Verenluovutuksen jälkeen teatterille voi vielä jäädä nauttimaan kahvia ja välipalaa sekä seuraamaan teatteriluovutusta permannolta käsin. Veripalvelu tarjoaa luovuttajille täytettyjä croissanteja, munkkeja, smoothieta, kahvia ja teetä.
Verenluovutukseen Åbo Svenska Teaterin päänäyttämölle pääsee suoraan Hansan kauppakeskuksesta.
Suurin osa verenluovutusikäisistä sopii verenluovuttajiksi. Ensimmäistä kertaa verta voi luovuttaa 18–59-vuotiaana, ja jo aiemmin luovuttaneet voivat jatkaa 70-vuotiaaksi asti.
Oman luovutussoveltuvuutensa voi testata helposti osoitteessa sovinkoluovuttajaksi.fi.
Aika verenluovutukseen varataan osoitteessa veripalvelu.fi/ajanvaraus. Paikalle voi saapua myös ilman ajanvarausta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)