Nimpparisankari: Klassikoista bongattu
KunPetja Raaska syntyi 1970-luvulla, Petja-nimi oli Suomessa vielä hyvin harvinainen. Tämä ei kuitenkaan ole Raaskaa koskaan haitannut.
– Se hyvä puoli nimessäni on ollut, ettei se koskaan ole mennyt sekaisin muiden kanssa. Lapsena samalla luokalla saattoi olla montakin samannimistä, mutta ei koskaan muita Petjoja ollut. Aina tiesi, ketä tarkoitettiin, kun puhuttiin Petjasta, Raaska toteaa.
Vuonna 1977, jolloin Raaska syntyi, Petjan kutsumanimekseen sai vain muutama lapsi. Senkään jälkeen nimi ei ole ollut yleinen. 2010-luvulle tultaessa Petjan vuosittain sai muutama kymmenen lasta. Mistään muotinimestä siis ei ole koskaan ollut kyse.
Siihen nähden Raaska on törmännyt suorastaan hämmentävän moneen kaimaan.
– Kun aloin teatteripiireissä enemmän pyöriä, tutustuin näyttelijä Petja Lähteeseen, joka on vuoden minua vanhempi. Aikanaan myös pikkuveljeni esitteli minulle hyvän ystävänsä, jonka nimi myös oli Petja.
Miksi sitten Raaska niinkin harvinaisen nimen kuin Petja sai?
– Tarkkaa tietoa minulla ei ole, mutta olen saanut sellaisen käsityksen, että teatteri siinäkin oli jonkinlaisessa roolissa. Äitini on koko elämänsä ollut teatterin kanssa tekemisissä ja Petja on hyvin yleinen nimi, jota venäläisissä klassikoissa käytetään. Luulen, että äitini on jostain venäläisestä teatteriklassikosta nimen bongannut ja mieltynyt siihen, Raaska epäilee.
Nimen harvinaisuus ei ole häirinnyt, mutta erääseen väärinymmärrykseen se on johtanut.
– Kerran työasioissa sovin tapaamisen bulgarialaisen ihmisen kanssa sähköpostilla. Kun hänet sitten kohtasin, hän hämmästyi kovasti ja sanoi, ettei hänelle ollut tullut mieleenkään, että olisin mies.
Virallisen nimipäivän Raaska sai muutama vuosi sitten, kun Petja-nimi lisättiin almanakkaan 2020. Suurta mullistusta Raaskan elämään nimipäivän lisääminen ei kuitenkaan tuonut.
– Lapsena minua tietysti harmitti vähän, kun nimipäivää ei ollut kalenterissa. Nimipäivää sitten vietettiin lapsuudessani pienimuotoisesti kakun merkeissä Pekan päivänä. Kun Petja sitten kalenteriin tuli, samalle päivälle se laitettiin.
Petjan nimipäivä on 29. kesäkuuta.
Ilkka Lappi