Teleste solmii kumppanuuden Hitachi Railin kanssa raitiovaunujärjestelmien toimituksesta
Teleste on allekirjoittanut sopimuksen Hitachi Railin kanssa matkustajainformaatiojärjestelmien toimittamisesta uusiin akkukäyttöisiin raitiovaunuihin. Ensimmäinen projekti on Firenzessä, Italiassa, kattaen 16 viisivaunuista raitiovaunuyksikköä, sisältäen option 14 lisäyksiköstä.
Telesten toimitus sisältää kattavan matkustajainformaatioalustan, johon kuuluvat informaationäytöt, videovalvonta, Ethernet-yhteydet sekä automaattinen matkustajalaskenta.
Ensimmäinen projekti on merkittävä askel kohti kaupunkiliikenteen modernisointia historiallisessa Firenzessä, kun Hitachi Railin akkukäyttöiset raitiovaunut otetaan käyttöön. Uudet raitiovaunut mahdollistavat suuren matkustajamäärän kuljettamisen kaupungin keskustassa ilman ilmajohtoja säilyttäen samalla kaupunkikuvan visuaalisen eheyden.
– Firenze on ensimmäinen kaupunki, joka hyötyy Hitachi Railin akkukäyttöisestä raitiovaunuteknologiasta. Olemme ylpeitä siitä, että voimme olla mukana tukemassa tämän innovatiivisen järjestelmän käyttöönottoa. Uskomme, että kaupunkien julkisella liikenteellä on keskeinen rooli liikenteen vihreässä siirtymässä, ja haluamme varmistaa, että matkustajilla on koko matkan ajan käytössään korkealaatuista ja reaaliaikaista tietoa, sanoo Valerian Sand, joka on Telesten Public Safety and Mobility -liiketoimintajohtaja.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)