Inflaatio 0,2 prosenttia heinäkuussa
Tilastokeskuksen mukaan kuluttajahintojen vuosimuutos oli 0,2 prosenttia heinäkuussa. Kesäkuussa inflaatio oli myös 0,2 prosenttia. Kuluttajahintojen kuukausimuutos oli 0,2 prosenttia.
Heinäkuussa inflaatiota nosti eniten yleinen sairaalamaksun, kahvin ja matkaviestintäpalvelujen hinnan nousu.
Inflaation nousua hillitsi eniten asuntolainojen keskikoron, kulutusluottojen korkojen ja sähkön hinnan lasku.
Kuluttajahintaindeksin pohjainflaatio oli 0,3 prosenttia. Pohjainflaation laskennassa otetaan huomioon kaikki kuluttajatuotteet ja -palvelut, lukuun ottamatta elintarvikkeita sekä energiaa, jotka sisältävät muita hyödykkeitä enemmän lyhytkestoista hintojen vaihtelua.
Yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin (YKHI) ennakkotietojen mukaan euroalueen inflaatio oli heinäkuussa 2,0 prosenttia. Kesäkuussa se oli 2,0 prosenttia. Suomen vastaava inflaatio oli heinäkuussa 2,0 prosenttia.
Yhdenmukaistetussa kuluttajahintaindeksissä ei ole mukana omistusasumista, rahapelejä, kulutus- ja muiden luottojen korkoja, omakotitalon palovakuutusta, ajoneuvoveroa eikä kalastus- ja metsästysmaksuja. Yhdenmukaistettuun kuluttajahintaindeksiin kuuluvat kulutuserät ja laadintasäännöt on määritelty EU-asetuksin.
Eurostatin arvio euroalueen inflaatiosta perustuu jäsenmaiden ennakkotietoihin ja energian hinnankehitykseen. Eurostat julkaisee heinäkuun lopulliset yhdenmukaistetut kuluttajahintaindeksit 20. elokuuta.
Yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin (YKHI) vuosimuutos oli heinäkuussa 2,0 prosenttia ja kiinteäveroisen yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin (YKHI-KiVe) vuosimuutos oli prosentin. Viimeisen kahdentoista kuukauden jälkeen tehtyjen hyödykeveromuutosten yhteisvaikutus kuluttajahintoihin oli 1,0 prosenttiyksikköä. Heinäkuussa nostettiin tupakkaveroa. Heinäkuussa yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin kuukausimuutos oli 0,3 prosenttia ja kiinteäveroisen kuluttajahintaindeksin 0,3 prosenttia.
Yhdenmukaistettu kuluttajahintaindeksi kiintein veroin mittaa markkinainflaatiota eli hintojen muutosta, joka johtuu muista syistä kuin hyödykeverojen muutoksista. Veromuutosten hintavaikutus saadaan vertaamalla yhdenmukaistetun kuluttajahintaindeksin ja kiinteäveroisen indeksin kehitystä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)