Taitotärppi: Kuinka kodin tavarakaaos selätetään?
– Yleisin ongelma kodin järjestyksessä pitämisen kanssa on, että tavaraa on yksinkertaisesti liikaa. Se johtaa jatkuvaan kaaokseen, sanoo Selkeämpi arki-järjestyspalvelun perustaja Sanna Pääskynen.
Pääskynen kouluttautui ammattijärjestäjäksi kolme vuotta sitten. Hän auttaa asiakkaitaan kodin tai esimerkiksi autotallin tai yrityksen varastotilan kaaoksen selättämisessä.
– Asiakkaillani on usein elämässä jonkinlainen haaste, jonka vuoksi kotiin kertyneiden tavaroiden läpikäyminen ei onnistu itsenäisesti. Esimerkiksi kiireinen lapsiperhearki tai liiikuntarajoite, Pääskynen kertoo.
Tavaroiden määrää karsitaan ja jäljelle jääville tavaroille keksitään uudet, käytännöllisemmät paikat. Pääskysen mukaansa tavaraa kannattaa karsia rohkeasti, vaikka niihin liittyisi tunneside.
– Kaapeissa ja varastossa saattaa olla isot määrät perinnöksi saatuja tarpeettomia astiastoja, huonekaluja tai esimerkiksi tauluja, joista ei raaskita luopua, hän sanoo.
Kodin järjestelyyn ei tarvita uusia tilaratkaisuja, kuten kaappeja. Tavaroita voi järjestellä esimerkiksi kenkä- ja karkkilaatikoihin sekä kestokasseihin. Myös läheisiltä voi kysyä ylimääräiseksi jääneitä laatikoita.
– Tärkeintä on alkaa miettimään mitä kodissasi oikeasti tarvitset. Lopeta turha tavaroiden ostaminen, vuokraa, lainaa, korjaa ja entisöi vanhaa, Pääskynen sanoo.
Kolme järjestyksen kultaista sääntöä kuuluvat seuraavasti: tavaroita tulee olla sopiva määrä, jokaisella tavaralla tulee olla oma paikkansa ja tavara on palautettava paikalleen heti käytön jälkeen.
– Tavaroita ei kannata säilyttää turhan panttina kaapissa. Tavarat eivät löydy ja tulee vain ostettua lisää, kun ei muista mitä kaikkea omistaa, Pääskynen sanoo.
Tilda Karus