Rakennuksia lähellä olevat puut yleinen riski

Liian lähellä rakennuksia olevat puut voivat kaatua rakennusten päälle, tukkia kattovesijärjestelmiä lehdillään tai vaurioittaa viemäriputkia juurillaan.
Liian lähellä rakennuksia olevat puut voivat kaatua rakennusten päälle, tukkia kattovesijärjestelmiä lehdillään tai vaurioittaa viemäriputkia juurillaan. Kuva: If

If on havainnut, että rakennuksia liian lähellä olevat puut ja lumiesteiden puuttuminen on ongelma monissa omakotitaloissa. Ifin alkuvuonna teettämän kyselytutkimuksen mukaan yli puolet suomalaisista on huolissaan siitä, että myrsky, rankkasade tai muu sään ääri-ilmiö vahingoittaisi heidän kotiaan. Pohjoismaisena vakuutusyhtiönä If näkee riskien kasvavan kaikissa toimintamaissaan ja sen, miksi varautuminen on koko ajan yhä tärkeämpää.

– Haluamme auttaa kodinomistajia ennaltaehkäisemään vahinkoja ajoissa. Siksi olemme lisänneet kodin kunnossapitosuunnitelman tarkastuksiin uusia kohtia, jotka huomioivat ilmastonmuutoksen mukanaan tuomat riski, sanoo Ifin omaisuusvakuutuksista vastaava johtaja Mikael Vainio tiedotteessa.

Kodin kunnossapitosuunnitelma kuuluu Ifin omakotitaloille suunnattuihin laajoihin kotivakuutuksiin. Siinä kodin omistaja saa omalle kodilleen suunnattuja ehdotuksia ja vinkkejä turvallisuuteen ja kunnossapitoon liittyen. Tarkastuspisteiden lisäämisen jälkeen Suomessa on tehty jo yli 3 000 tarkastusta omakotitaloihin. Tarkastukset tekee Ifin yhteistyökumppani Anticimex.

Yksi yleisimmistä tarkastuksissa havaituista riskeistä ovat rakennusten lähellä kasvavat puut. Liian lähellä olevat puut voivat kaatua rakennusten päälle, tukkia kattovesijärjestelmiä lehdillään tai vaurioittaa viemäriputkia juurillaan.

Ifin tarkastuksissa rakennuksia liian lähellä olevia puita havaittiin noin 18,5 prosentissa kohteista, yleisimmin ne olivat ongelma vanhemmissa omakotitaloissa.

– Leudommat ja sateisemmat talvet tuovat uudenlaisen riskin. Jos ei tule pakkasta ja maa routaannu, on puun riski kaatua talvimyrskyssä paljon suurempi. Vaikka sama puu olisi ollut 20 vuotta tukevasti pystyssä kotipihalla, voi se tästä syystä kuitenkin osoittautua riskiksi, kommentoi Vainio.

Yleinen suositus on, että alle viiden metrin päässä rakennuksesta olevat puut poistetaan.

Toinen toistuva ongelma ovat puuttuvat tai huonokuntoiset lumiesteet. Niiden puute voi johtaa sekä vahinkoihin rakennukselle että vakaviin henkilövahinkoihin putoavan lumen vuoksi.

Tarkastetuista 1950–80-luvuilla rakennetuista taloista peräti joka neljännessä lumiesteet puuttuivat kokonaan. Sen sijaan uudemmissa, 2000-luvun, taloissa lumiesteet olivat useimmiten kunnossa.

Kodin kunnossapitosuunnitelmassa arvioidaan lisäksi esimerkiksi sokkelin kosteussuojausta, maan kallistuksia rakennusten vierellä ja kellaritilojen varustelua tulvariskien varalta.

– Pienilläkin huoltotoimenpiteillä voidaan ehkäistä vakavia vahinkoja. Jos esimerkiksi puu kaatuu talon päälle, edessä voi olla kuukausien remontti. Siksi ennakointi on vakuutuksen ohella kodinomistajan paras turva, Vainio korostaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Näin nämä asiat koetaan

Näin nämä asiat koetaan. Niin on, jos siltä tuntuu. Tuttuja lauseita. Subjektiivinen kokemus voittaa objektiivisen faktan.

Utön yhteysalusreitin kilpailutuksesta vuosille 2027–42 järjestetään keskustelutilaisuus

Paraisten kaupunki ja ELY-keskus järjestävät keskustelutilaisuuden Utön yhteysalusreitin kilpailutuksen tavoitteista. ELY-keskus käynnistää syksyn aikana hankinnan Utön reitin liikennöinnille vuosille 2027–2042. Tilaisuus on suunnattu reitin käyttäjille ja päättäjille. Tilaisuudessa on mahdollisuus tuoda esiin näkemyksiä käyttäjien tarpeista.

Rakennuksia lähellä olevat puut yleinen riski

Liian lähellä rakennuksia olevat puut voivat kaatua rakennusten päälle, tukkia kattovesijärjestelmiä lehdillään tai vaurioittaa viemäriputkia juurillaan.

If on havainnut, että rakennuksia liian lähellä olevat puut ja lumiesteiden puuttuminen on ongelma monissa omakotitaloissa. Ifin alkuvuonna teettämän kyselytutkimuksen mukaan yli puolet suomalaisista on huolissaan siitä, että myrsky, rankkasade tai muu sään ääri-ilmiö vahingoittaisi heidän kotiaan. Pohjoismaisena vakuutusyhtiönä If näkee riskien kasvavan kaikissa toimintamaissaan ja sen, miksi varautuminen on koko ajan yhä tärkeämpää.

Seitsemän vinkkiä flunssan ehkäisyyn

Tavallista flunssaa kiertää Suomessa koko ajan. Virukset leviävät kuitenkin syksyllä innokkaammin ja loppuvuodesta käynnistyy tyypillisesti myös influenssakausi.

Uuden Muotoilun Syysmarket Forum Korttelissa

Uuden Muotoilun Syysmarket täydentää Turun päivän tapahtumatarjontaa tuomalla muotoilua Forum Kortteliin sunnuntaina 21. syyskuuta. Syysmarketin järjestää Varför Paris, vi har ju Åbo -tuotemerkistään tunnettu Uuden muotoilun yhdistys.

Ulosottolaitos supistaa toimipaikkaverkostoaan

Ulosottolaitoksen toimipaikkaverkostoon tulee muutoksia vaiheittain 1. lokakuuta alkaen. Ulosottolaitoksella on jatkossa 29 toimipaikkaa aiemman 64:n sijaan.

Sokerijuurikkaan hinta laskee, viljelyala ennätyslukemissa

Sucros Oy ja Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto (MTK) sekä Svenska Lantbruksproducenternas Centralförbund (SLC) ovat solmineet ensi vuotta koskevan toimialasopimuksen. Sokerijuurikkaan hinta laskee, mutta hintataso säilyy kilpailukykyisenä. Kiinnostus sokerijuurikkaan viljelyä kohtaan on voimakasta.

Infektioiden torjunta rokotuksilla myös sepsiksen ennaltaehkäisyä

Sepsis eli arkikielessä verenmyrkytys on tyypillisesti bakteerin aiheuttama vakava yleisinfektio. Arvioiden mukaan maailmalla todetaan vuosittain noin 47–50 miljoonaa sepsistä ja ainakin 11 miljoonaa sepsiksen aiheuttamaa kuolemaa. Suomessa ihmisen verestä löydetään vuosittain kymmenittäin eri lajin bakteereja. Rokottautuminen ja infektioiden torjunta ovat merkittäviä keinoja sepsiksen ehkäisyssä. Maailman sepsispäivää vietettiin 13. syyskuuta.

Mörri-Möykyn suvi ensi-illassa Turun Nuoressa Teatterissa

Iina Kuivainen.

Turun Nuori Teatteri tuo syksyn ensi-illassaan 21. syyskuuta näyttämölle rakastetun lastenmusiikkiklassikon Mörri-Möykyn suvi , joka saa erityisen merkityksen tänä vuonna, kun säveltäjä ja sanoittaja Marjatta Pokelan syntymästä on sata vuotta. Pokela oli kansanmuusikko, suomalaisen lastenmusiikin uranuurtaja, jonka laaja tuotanto ja lämminhenkiset laulut ovat olleet osa monen sukupolven lapsuutta. Esitys toimii kunnianosoituksena Pokelan mittavalle elämäntyölle suomalaisen lastenkulttuurin parissa.

Osaavatko kaikki turkulaiset ruotsia?

Turku on kaksikielinen kaupunki ja Turun päivän 21. syyskuuta kunniaksi kaupunkilaiset pääsevät opettamaan ruotsia keskustan maskotti Förrille Rettiginrinteessä kello 12–15. Projektet Levande tvåspråkighet i Åbo (Åbosamfundet) och Turku Center ordnar ett Påkkaruotsi–Påkkasvenska-evenemang på Åbodagen i Rettigbrinker från klockan 12 till 15.

Hukkumiskuolemat synkensivät Länsi-Suomen merivartioston kesää

Pelastavista valtaosa oli moottoriveneitä.

Suomessa hukkui kesä–elokuussa 45 ihmistä. Viime vuoden vastaava tilastolukema oli 49. Tämän vuoden lukemalla on kuitenkin synkkä varjo. Kolmas osa hukkuneista menehtyi uimarannoilla.

Sofia Virta: Suomella velvollisuus toimia kansanmurhan pysäyttämiseksi

Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan on ilmiselvää, että Suomi ei ole tehnyt riittävästi palestiinalaisten kansanmurhan pysäyttämiseksi. Virran mukaan kyse on perustavanlaatuisesta kysymyksestä, ihmiskunnan yhteisestä vastuusta, jota ei pitäisi sotkea puoluepolitiikkaan.

Turun yliopisto käynnistää ICDx-hankkeen uuden sukupolven hormonitestien kaupallistamiseksi

Kuva havainnollistaa anti-immunokompleksiteknologiaa. Hormonit (oranssi rakenne) sitoutuvat vasta-aineisiin (tummanvihreä), ja muodostavat vasta-aine–hormoni-kompleksin. Testissä merkityt anti-immunokompleksivasta-aineet (vaaleanvihreä) tunnistavat nämä kompleksit ja sitoutuvat niihin. Merkintä (keltainen) tuottaa havaittavan signaalin, joka on sitä voimakkaampi, mitä enemmän hormonia näytteessä on. Menetelmä mahdollistaa erittäin tarkan ja herkän hormonien havaitsemisen, ja sitä voidaan soveltaa sekä terveydenhuollossa että kotitesteissä.

Uudessa tutkimushankkeessa kehitetään tarkkoja ja helposti saatavilla olevia hormonitestejä, ja hankkeen tavoitteena on tuoda uudenlaiset testit terveydenhuollon markkinoille muutaman vuoden sisällä. Terveydenhuollon käytön lisäksi uutta teknologiaa voisi hyödyntää myös kotitestauksessa.

Lounais-Suomen poliisi tutkii mittavaa räjähderikoskokonaisuutta

Ensin löytyi Salosta varastettu henkilöauto, jossa oli puoli kiloa räjähteitä. Sen jälkeen löytyi lisää räjähteitä Paimiossa ja lopulta kontillinen räjähteitä Kemiönsaaressa. Lounais-Suomen poliisi selvittää poikkeuksellisen laajaa räjähderikoskokonaisuutta, jossa on neljä epäiltyä.

Suurmarkkinat Kauppatorilla Turun päivänä

Suurmarkkinat täyttää Kauppatorin Turun päivänä eli sunnuntaina 21. syyskuuta. Kuva on viime maaliskuulta.

Turun päivää on vietetty vuodesta 1961 lähtien monipuolisella ohjelmalla koko Turun laajuudelta. Vuosittain syyskuun kolmantena sunnuntaina järjestettävä juhlapäivä tarjoaa runsaasti nähtävää ja koettavaa ympäri kaupunkia. Pitkät perinteet omaavan kotiseutupäivän ohjelmassa on mukana musiikkia, tanssia, urheilua sekä kulttuuria. Tapahtumien takana ovat Turun kaupungin lisäksi paikalliset yhdistykset, yritykset ja seurat. Yksi päivän kohokohdista on perinteiset markkinat Kauppatorilla.

Furuholm: Postin listautuminen pörssiin vaarantaisi paitsi työpaikat, myös huoltovarmuuden

Kansanedustaja ja liikenne- ja viestintävaliokunnan varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas.) arvioi, että valtion luopuminen Postin omistuksista olisi pitkällä aikavälillä huono ratkaisu.

Vartiovuoren Tähtitorni vaihtaa omistajaa

Tähtitornista halutaan paikka arkkitehtuurin luomiselle, tapahtumille ja näyttelyille. Se halutaan myös avata yleisölle.

Vartiovuoren Tähtitornin rakennus vaihtaa omistajaa ja saa uuden käyttötarkoituksen monipuolisena arkkitehtuurin tekemisen ja tapahtumien talona. Åbo Akademin säätiö sr on allekirjoittanut kiinteistökauppasopimuksen, jolla Carl Ludvig Engelin suunnittelema Turun Vartiovuoren observatoriorakennus siirtyy Koy Turun Tähtitornille. Lundén Architecture Oy operoi rakennusta. Suunnitelmana on tehdä siitä aktiivinen paikka, joka tarjoaa puitteet arkkitehtuurin luomiselle, tapahtumille ja näyttelyille. Se halutaan avata myös yleisölle.

Turkulainen Lauri Salo ehdolla Keskustanuorten puheenjohtajaksi

Turkulaista Lauri Saloa , 24, esitetään keskustan nuorisojärjestön, Keskustanuorten puheenjohtajaksi kaudelle 2026–27. Häntä tehtävään esittää Varsinais-Suomen Keskustanuoret.

Urheilu

Puukkokatsomo: Pikkuhuuhkajilla väkevä startti

Tuskin olisi Suomen miesten alle 21-vuotiaiden matka kohti vuoden 2027 EM-kisoja paremmin alkaa kuin se syyskuun karsintaikkunassa alkoi. Kupittaalla nähty 7–0-voitto San Marinosta oli muuten pikkuhuuhkajien kaikkien aikojen suurinumeroisin voitto, eikä jatkoksi otettu 5–0-voitto Kyproksestakaan jokapäiväistä herkkua ole.

Bismark Ampofo jatkaa Interin keskikentällä

Bismarck Ampofo.

FC Inter on käyttänyt Bismark Ampofon sopimuksessa olleen option. Ghanalaisen keskikenttäpelaajan sopimus Interin kanssa jatkuu myös ensi kaudella.

Nuori laitapuolustaja Musa Hietakangas SJK:sta Interiin

Musa Hietakangas.

FC Inter ja Seinäjoen Jalkapallokerho ovat sopineet 17-vuotiaan Musa Hietakankaan siirrosta turkulaisten riveihin. Hietakankaan sopimus Interissä on kolmen vuoden mittainen.

Aresh Amirkhanin toimintakiellolle sinetti

Vapaaottelija Aresh Amirkhani on tuomittu neljän vuoden toimintakieltoon. Tuomion taustalla on viime kevään tapahtumat, jolloin Amirkhani kieltäytyi dopingtestistä kiireisiin vedoten. Suekin mukaan Amirkhani ei ole vastannut määräaikaan mennessä syytekirjelmään, jolloin Suek tulkitsee Amirkhanin hyväksyneen tuomionsa.

Lentopallon miesten Mestaruusliigan alku siirtyy kuukaudella

Lentopallon kotimaisen miesten Mestaruusliigan kauden 2025–26 avaus siirtyy suunnitellusta eteenpäin. Alkuperäisen suunnitelman mukaan kauden piti alkaa 20. syyskuuta, mutta Kansainvälisen lentopalloliiton (FIVB) linjaus kansainvälisen seurasiirtoikkunan suhteen estää tämän. Usea Euroopan maa on samassa tilanteessa omien liigojensa kanssa.

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.