Kysely: Yritykset toivovat panostuksia nuorten ammattiosaamisen vahvistamiseen

Nuorille pitäisi tarjoutua työelämäkokemusta jo opintojen aikana esimerkiksi kesätöinä ja työharjoitteluina, sanoo Turun kauppakamarin osaamisasioiden asiantuntija Satu Lindén.
Nuorille pitäisi tarjoutua työelämäkokemusta jo opintojen aikana esimerkiksi kesätöinä ja työharjoitteluina, sanoo Turun kauppakamarin osaamisasioiden asiantuntija Satu Lindén. Kuva: Jere Satamo

Kauppakamarien yhteisen osaajakyselyn mukaan yli 80 prosenttia yrityksistä kokee nuorten osaamistason ja valmiuksien haastavan niiden kilpailukykyä tulevina vuosina. Vain alle kolmannes vastaajista arvioi, että ammattiin valmistuneiden osaaminen vastaa työelämän tarpeita. Yritykset toivovatkin maan poliittiselta johdolta toimia nuorten työelämään pääsyn, perustaitojen ja ammattiosaamisen vahvistamiseen.

Kyselyyn vastanneiden yritysten arvioiden mukaan tulevina vuosina niiden kilpailukykyä haastaa eniten nuorten osaamistaso ja työvoiman työkyky. Turun kauppakamarin alueella Varsinais-Suomessa liki puolet (48 %) vastanneista näki nuorten osaamistason ja valmiuksien haastavan kilpailukykyä paljon, ja 33 prosenttia ainakin vähän.

Kauppakamarien jäsenyrityksilleen elokuun puolivälissä tekemään kyselyyn vastasi valtakunnallisesti reilut tuhat yritystä. Varsinais-Suomesta vastaajia oli 93.

– Yrityksissä nähdään nuorissa ja ammattiosaamisessa valtavasti potentiaalia, mutta yritykset kantavat huolta riittävästä opetuksen määrästä ja vaatimustasosta, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen tiedotteessa.

– Nuorten pääsy työmarkkinoille on haastavassa taloustilanteessa vaikeutunut, ja nuorisotyöttömyys on ollut kasvussa. Tämä suuntaus olisi tärkeää onnistua kääntämään. Nuorille pitäisi tarjoutua työelämäkokemusta jo opintojen aikana esimerkiksi kesätöinä ja työharjoitteluina. Työkokemuksen lisäksi nämä kartuttavat kokemusta työpaikalla ja työyhteisössä toimimisesta. Paremmin työelämään valmiita nuoria saadaan tiiviimmällä yritysten ja oppilaitosten välistä yhteistyötä, painottaa Turun kauppakamarin osaamisasioiden asiantuntija Satu Lindén.

Yritykset, jotka ovat rekrytoineet alueensa korkeakoulusta hiljattain valmistuneita nuoria, ovat heidän osaamiseensa pääsääntöisesti tyytyväisiä. Varsinaissuomalaista vastanneista 32 prosenttia arvioi ammattiin valmistuneiden osaamisen vastaavan työelämän tarpeita. Luku on hieman muun maan keskiarvoa parempi (29 %).

– Nuorten saamaan opetuksen määrään, vaatimustasoon ja opiskelukulttuuriin kannattaisi kiinnittää nyt huomiota. Nuorten kasvuun ja kaverisuhteisiin liittyvät tarpeet, käsitys työelämästä ja kyky kantaa vastuuta opiskelustaan ovat usein aika erilaista kuin nelikymppisillä alanvaihtajalla. Yritykset pitävät tärkeänä satsata tähän juuri nyt, sillä nuorissa on maamme tulevaisuus, Pulkkinen sanoo.

Kauppakamarien osaajakysely tehtiin 18.−22. elokuuta ja siihen vastasi 1 035 yritystä eri toimialoilta eri puolilta Suomea.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Palkokasvien lisäämisellä ja punaisen lihan vähentämisellä terveysvaikutuksia

Palkokasvit sopivat hyvin eri ruokalajeihin ja aterioille, kuten herneet monipuolistamaan salaattiannosta.

Helsingin yliopistossa tehdyn tutkimuksen mukaan punaisen ja prosessoidun lihan osittainen korvaaminen herne- ja härkäpapupohjaisilla elintarvikkeilla laskee miesten kokonais- ja ”huonoa” LDL-kolesterolia ja painoa.

Kansliapäällikön talousarvioluonnos valmistunut – tulevat vuoden alijäämäisiä Turussa

Keväällä käynnistynyt ensi vuoden talousarvion virkavalmistelu on päättynyt. Turun kansliapäällikkö on luovuttanut talousarvioluonnoksensa pormestarin talousarviovalmistelun pohjaksi.

Liedossa torjuttiin lähes 30 900 neliömetriä vieraslajeja mobiilipelillä

Lupiineja.

Kesän vieraslajitorjunta on saatu päätökseen Liedossa. Crowdsorsa-pelaajat kitkivät kesän aikana yhteensä lähes 30 900 neliömetriä haitallisia lupiineja ja jättipalsameja. Tehokkain vieraslajiraivaaja tienasi yli 880 euroa.

Yrittäjät ja Turun kauppakamari: Varhan ja yritysten yhteistyön tiivistämiseksi perustettava yhteistyöfoorumi

Varsinais-Suomen Yrittäjät ja Turun kauppakamari esittävät, että Varsinais-Suomen hyvinvointialue perustaa säännöllisesti kokoontuvan yhteistyö- tai elinvoimafoorumin, jossa käydään yritysten edustajien kanssa vuoropuhelua muun muassa hyvinvointialueen hankinnoista ja ostoista sekä yritysvaikutusten arvioinnista.

Ajan kulkureitit piirtyvät maisemiin

Milla Kuisma, Hyvä hetki.

Milla Kuisman näyttely Kerrokset on esillä Auran Galleriassa 19.9.–7.10.

Maskun kunnassa työskennellyt opettaja tuomittu kahdesta seksuaalisesta kajoamisesta lapseen

Maskussa työskennellyt opettaja on saanut kaksi tuomiota seksuaalisesta kajoamisesta lapseen. Maskun kunta järjestää tukitoimia kunnan kouluille yhteistyössä Varhan kanssa.

Marikarin silta ja sulku uusitaan – suljetaan liikenteeltä 29. syyskuuta alkaen

Marikarin siltatyö alkaa syyskuun lopussa.

Marikarin sillan kannen purkutyön ja kansielementtien asennustyön ajaksi liikenne maantiellä 12030 katkaistaan. Liikennekatkon ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle (mt 1804 ja mt 42655) urakoitsijan laatiman kiertotiesuunnitelman mukaisesti. Syyskuun 29. päivä alkava sulku kestää kaksi kuukautta.

Luvaton liikkuminen rautateillä lisääntynyt viime vuodesta

Luvaton liikkuminen rautateillä on lisääntynyt viime vuodesta. Fintrafficin tilastojen mukaan elokuun loppuun mennessä on raportoitu noin 1 450 junan myöhästymistä asiattoman radalla liikkumisen vuoksi. Viime vuonna määrä samalla aikajaksolla oli reilu 1 300 ja koko vuoden osalta 2021.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Martinkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Raisiossa

Viemäri- ja vesijohtotyö on edennyt Martinkadulla Raisiossa Kreetankujan ja Kirkkoväärtinkujan väliselle osuudelle. Työmaa Martinkadulla etenee Kreetankujan suunnasta kohti Kirkkoväärtinkujaa. Tie on poikki moottoriajoneuvoliikenteeltä työmaan kohdalla 18.9.–15.11.

Kalenterikutsuiksi verhoillut tietojenkalasteluviestit testaavat yritysten tietoturvaa

Telian tietoturvavalvomo on tunnistanut uuden ikävän tietojenkalasteluilmiön, jossa huijarit kiertävät sähköpostien roskaviestien suodatusta kalenterikutsujen kautta.

Jo 10 000 turkulaista tutustunut raitiotien suunnitelmiin

Kaupunginvaltuuston on määrä päättää viimeistään ensi kesäkuussa rakennetaanko Turkuun raitiotie vai ei.

Turkuun suunniteltavan raitiotien alustavat katusuunnitelmat ovat herättäneet kaupunkilaisissa paljon kiinnostusta. 8. syyskuuta julkaistuista suunnitelmista kerätään kommentteja karttapohjaisessa kyselyssä, jossa jo 10 000 ihmistä on tutustunut suunnitelmiin. Kommentteja on tullut jo 500. Kysely sulkeutuu 28. syyskuuta.

Yliopistot sopivat valtakunnallisesta yhteistyöstä jatko-opinnoissa

Suomalaiset yliopistot vahvistavat jatkokoulutuksen yhteistyötä avaamalla väitöskirjatutkijoille entistä laajemmat mahdollisuudet oman osaamisensa syventämiseen. Turun yliopisto, Aalto-yliopisto, Helsingin yliopisto, Itä-Suomen yliopisto, Lapin yliopisto, Svenska handelshögskolan, Taideyliopisto ja Åbo Akademi ovat allekirjoittaneet sopimuksen, joka mahdollistaa jatko-opintojen suorittamisen eri yliopistoista.

Lasten muistolehto ja Tyhjän sylin muistopaikka käyttöön Kuolleiden lasten muistopäivänä

Lasten muistolehdon kivi.

Turun hautausmaalle on valmistunut Lasten muistolehto ja Tyhjän sylin muistopaikka, jotka otetaan käyttöön valtakunnallisena Kuolleiden lasten muistopäivänä 23. syyskuuta.

Timo Furuholm: STT:n alasajo ja mediakentän kaventuminen vaarantavat demokratian

Kansanedustaja, liikenne- ja viestintävaliokunnan varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas.) on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen suomalaisen mediakentän kaventumisesta ja erityisesti STT:n tilanteesta. Sanoma Median aikeet vähentää STT:n uutispalveluiden käyttöä tai lopettaa se kokonaan uhkaavat koko 138-vuotiaan uutistoimiston olemassaoloa.

Suomen Joutsenen isomasto lasketaan alas ja keulamasto nostetaan takaisin ylös

Suomen Joutsen takilaa kunnostetaan.

Suomen Joutsenen ulkomuoto kokee syyskuun lopussa muutoksen, kun laivan isomasto lasketaan alas ja keulamasto nostetaan takaisin ylös. Ennen työn alkua yleisön on vielä mahdollista vierailla Suomen Joutsenella Turun päivänä 21. syyskuuta.

V-S FinFami sopeuttaa toimintaansa rahoitusleikkausten vuoksi

Varsinais-Suomen mielenterveysomaiset FinFami (V-S FinFami) joutuu sopeuttamaan toimintaansa rahoitusleikkausten vuoksi. Yhteistyö Auttamisesta Arkea -lahjoituspalvelun kanssa tarjoaa uusia mahdollisuuksia

Supikoirakanta saatu roimaan laskuun arvokkailla lintuvesillä

Supikoira.

Laajamittainen vieraspetojen pyyntihanke on tuottanut tulosta. Supikoirakanta on saatu laskuun useilla arvokkailla lintuvesillä, mikä turvaa vesilintujen pesimäolosuhteita.

Varsinais-Suomen pelastuslaitos sai Roihahdus-palkinnon

Varsinais-Suomen pelastuslaitos kasvatti merkittävästi NouHätä!-pelastustaitokampanjaan osallistuvien koulujen määrää lukuvuonna 2024–25. Yhä useampi nuori sai turvallisuusopetusta, jossa he oppivat ehkäisemään onnettomuustilanteita ja toimimaan niissä oikein.

Urheilu

Bismark Ampofo jatkaa Interin keskikentällä

Bismarck Ampofo.

FC Inter on käyttänyt Bismark Ampofon sopimuksessa olleen option. Ghanalaisen keskikenttäpelaajan sopimus Interin kanssa jatkuu myös ensi kaudella.

Nuori laitapuolustaja Musa Hietakangas SJK:sta Interiin

Musa Hietakangas.

FC Inter ja Seinäjoen Jalkapallokerho ovat sopineet 17-vuotiaan Musa Hietakankaan siirrosta turkulaisten riveihin. Hietakankaan sopimus Interissä on kolmen vuoden mittainen.

Aresh Amirkhanin toimintakiellolle sinetti

Vapaaottelija Aresh Amirkhani on tuomittu neljän vuoden toimintakieltoon. Tuomion taustalla on viime kevään tapahtumat, jolloin Amirkhani kieltäytyi dopingtestistä kiireisiin vedoten. Suekin mukaan Amirkhani ei ole vastannut määräaikaan mennessä syytekirjelmään, jolloin Suek tulkitsee Amirkhanin hyväksyneen tuomionsa.

Lentopallon miesten Mestaruusliigan alku siirtyy kuukaudella

Lentopallon kotimaisen miesten Mestaruusliigan kauden 2025–26 avaus siirtyy suunnitellusta eteenpäin. Alkuperäisen suunnitelman mukaan kauden piti alkaa 20. syyskuuta, mutta Kansainvälisen lentopalloliiton (FIVB) linjaus kansainvälisen seurasiirtoikkunan suhteen estää tämän. Usea Euroopan maa on samassa tilanteessa omien liigojensa kanssa.

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.

Puukkokatsomo: Huipennus edessä

Axel Kouame.

Kotimaisen jalkapalloliigan huipennus, kuuden joukkueen mestaruussarja, käynnistyy lauantaina 13. syyskuuta. Interin osalta mestaruussarja alkaa Gnistanin vieraana. Ensimmäinen mestaruussarjan kotiottelu on edessä 23. syyskuuta, jolloin HJK vierailee Kupittaan nurmella.