Impivaaran uimahallin suurremontti alkaa vuoden 2026 alussa

Kuva: Helmi Entonen

Impivaaran uimahallissa alkaa mittava remontti, jossa muun muassa parannetaan hallin ilmanvaihtojärjestelmää. Halli suljetaan kokonaan kesäajaksi, jolloin tehdään esimerkiksi puku- ja pesutilojen sekä saunojen pintaremontit. Koska Impivaara on pois käytöstä, maauimalat puolestaan pidetään avoinna normaalia pidempään.

Impivaaran uimahalli suljetaan väliaikaisesti remontin vuoksi kesällä 25. toukokuuta–31. elokuuta. Remontin aikana tiloissa tehdään mittavia parannuksia, jotka tähtäävät viihtyvyyden ja turvallisuuden lisäämiseen. Käytöstä poistetun lasten liukumäen tilalle saadaan jo loppuvuodesta 2025 upouusi liukumäki.

– Korjaustöitä tehdään vuosittain, mutta ensi vuonna tehdään pidempiaikaisia ja kestäviä parannuksia. Kiitän jo etukäteen asiakkaita, seuroja ja yhteistyökumppaneita kärsivällisyydestä. Jatkossa tarjoamme entistä paremmat puitteet kaikille käyttäjille, kertoo uimalaitosten päällikkö Roosa-Mari Neitola.

Merkittävin parannus Impivaaran uimahalliin on vuodenvaihteessa alkava ilmanvaihtoremontti. Sen kesto on noin vuosi. Alkuvuodesta käynnistyvä remontti ei heti vaikuta hallin käyttöön. Halli suljetaan vasta alkukesästä, kun yleisö- ja uintitilojen remontti alkaa.

– Kun uimahalli on pois käytöstä, toteutetaan allastilojen kulkuväylien laattakorjaukset 50 metrin altaan, hyppyaltaan ja monitoimialtaan ympäristössä ja puku- ja pesutilojen sekä saunojen pintaremontit. Samalla uusitaan sähkö- ja talotekniikkaa sekä tehdään korjauksia hyppylavoihin, kertoo rakennuttajainsinööri Jouni Anttila tiedotteessa.

Kaikkien kesällä 2026 Impivaaran uimahallia käyttävien seurojen vuoroihin ja tapahtumiin voi tulla muutoksia, kun uimaseurojen ja yhdistysten toimintaa joudutaan remontin takia väliaikaisesti siirtämään muualle.

– Remontti on välttämätön uimahallin käytön turvaamiseksi tulevaisuudessa. Tulemme suunnittelemaan ensi kesän allasvarauksia yhdessä uimaseurojen kanssa, jotta heidän toimintansa häiriintyisivät mahdollisimman vähän, sanoo liikuntapalvelujohtaja Markus Kalmari.

Lapsiperheiden iloksi Impivaara saa myös uuden, entistä hienomman liukumäen. Liukumäki otettiin pois käytöstä turvallisuussyistä vuonna 2024 ja se uusitaan vuoden vaihteessa. Liukumäen asennus kestää arviolta noin neljä viikkoa, jolloin perheallas on pois käytöstä.

Impivaaran remontin aikana Turku aikoo pidentää maauimalakauttaan. Samppalinnan maauimala pyritään avaamaan 13. toukokuuta 2026 ja pidetään avoinna syyskuun puoleen väliin asti. Kupittaan maauimala avautunee kesäkuun alussa ja palvelee asiakkaita vielä elokuun 2026 ajan supistetuin aukioloajoin. Aukioloaikojen muutoksilla vastataan myös turkulaisten toiveisiin maauimalakauden pidentämisestä.

Jo ostetuista liikuntarannekkeista ei Impivaaran uimahallin remontin vuoksi anneta hyvityksiä, sillä muut kaupungin uimalaitokset ja liikuntapaikat ovat avoinna remontin ajan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa eikä kiinteistöveroa

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa (6,4 %) eikä kiinteistöveroa. Kaupunginjohtaja Laura Leppäsen talousarvioesitys ensi vuodelle sekä toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–30 esitellään kaupunginhallituksessa 26. lokakuuta. Kaupunginhallitus käsittelee talousarvion 9. marraskuuta, jonka jälkeen se esitetään kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi 16. marraskuuta.

Silakkamarkkinoilta varattu lähes sata myyntipaikkaa

Silakkamarkkinat vetävät väkeä kelissä kuin kelissä. Kuva on viime vuodelta.

Turun 47. Silakkamarkkinat järjestetään 22.–25. lokakuuta. Silakkamarkkinat ovat järjestyksessä 47. nykymuotoiset markkinat. Turun Silakkamarkkinat on vakiinnuttanut asemansa yhdeksi valtakunnan tärkeimmistä kalamarkkinatapahtumista. Virallisten tietojen mukaan kalamarkkinoita Aurajoen rannalla on kuitenkin pidetty ensimmäisen kerran jo vuonna 1636.

Poliisi tuo digitaalisen henkilöllisyystodistuksen osaksi asiointia ensi vuonna

EU:n digitaalisen identiteettilompakon lainsäädäntö tuli voimaan lokakuussa. Uudistus mahdollistaa digitaalisen henkilöllisyystodistuksen käyttöönoton Suomessa ensi vuonna. Poliisi valmistautuu muutokseen kehittämällä toimintamalleja ja teknisiä valmiuksia sen tarkastamiseen.

BirdLife Suomi ry: Linnut huomioitava lasirakenteissa

Tilhiä.

Suomessa on viime päivinä havaittu poikkeuksellisen paljon tilhien ikkunatörmäyksiä. BirdLife muistuttaa, että törmäykset ikkunoihin ovat linnuille yksi merkittävimmistä ihmisen aiheuttamista kuolinsyistä. Törmäyksiä voidaan ehkäistä tekemällä lasipinnat linnuille näkyviksi esimerkiksi tarroilla, uv-kuvioilla, sälekaihtimilla tai käyttämällä valmiiksi pistekuvioitua turvalasia.

Poliisi varoittaa uudesta huijauksesta – ostokset päätyvät puhelinlaskulle

Poliisin tietoon on tullut uudenlainen huijaustapa, jossa rikolliset hyödyntävät matkapuhelinliittymän kautta tapahtuvaa laskutusta. Huijauksessa esiinnytään uhrin ystävänä sosiaalisessa mediassa tehdyllä valeprofiililla. Yhteydenotossa pyydetään uhrin puhelinnumeroa sekä tämän jälkeen puhelimeen saapuvaa vahvistuskoodia.

Onko mahdollista rakentaa kaunista Turkua?

Miten rakennuksia ja asuinalueita voitaisiin suunnitella siten, että ne ovat aidosti viihtyisiä ja kaunistavat ympäristöään, kysytään keskustelutilaisuudessa.

Arkkitehtuurikapina Turku järjestää keskustelutilaisuuden Panimoravintola Koulun Historialuokassa perjantaina 23. lokakuuta kello 18–20.

Sofia Virta jää sairaslomalle leikkauksen vuoksi

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta jää sairaslomalle. Virta on kärsinyt ääniongelmista, joiden vuoksi hänet operoidaan torstaina. Leikkauksen jälkeen Virta jää sairaslomalle ja on puhekiellossa näillä näkymin korkeintaan pari viikkoa.

Väitös: Työikäiset rintasyöpään sairastuneet naiset tarvitsevat tukea terveyteensä liittyvien voimavarojen tunnistamiseen

Marika Skyttä.

TtM Marika Skyttä tutki väitöskirjassaan työikäisten rintasyöpään sairastuneiden naisten terveyteen liittyviä henkilökohtaisia voimavaratekijöitä ja selvitti niiden yhteyttä elämänlaatuun. Tutkimus tuotti itsearviointimittarin, jolla voimavaroja voi arvioida syöpähoitojen aikana.

Varha käynnistää kampanjan työikäisten miesten terveyden tueksi

Varsinaissuomalaisten miesten elintavat ovat muuta maata heikommat, ja terveytensä heikoksi kokevien osuus on kasvussa. Varsinais-Suomen hyvinvointialue käynnistää työikäisille miehille suunnatun Mies kuntoon -kampanjan, joka yhdistää uudella tavalla julkisen ja yksityisen sektorin voimat.

Casa Haartman saa Bryggman-laatan satavuotisjuhlavuotensa kunniaksi

Casa Haartman.

Taiteilijakoti Casa Haartman täyttää tänä vuonna sata vuotta. talo on Naantalissa. Bryggman-seura juhlistaa merkkivuotta 23. lokakuuta paljastamalla taloon kiinnitettävän muistolaatan. Rakennuksen on suunnitellut arkkitehti Erik Bryggman . Juhlaviikonloppu jatkuu 24.–25. lokakuuta, jolloin museo on avoinna viimeistä kertaa tänä vuonna.

Impivaaran uimahallin 25 metrin allas ja lastenaltaat avataan rajatuille käyttäjäryhmille joulukuun alussa

Impivaaran uimahalli pyritään saamaan osittain auki jo joulukuun alussa rajatuille käyttäjäryhmille. Iso allas voidaan ottaa käyttöön vasta vuodenvaihteessa, sillä altaan loiskekourua jouduttiin korjaamaan ennakoitua enemmän. Kaikille uimareille halli avautuu vuodenvaihteessa.

Paraisten keskustaan uusi asumiskortteli

Havainnekuva Kansliakorttelista.

Turun Teollisuuden Rakentajat Oy (TTR) ja Paraisten seurakuntayhtymä ovat allekirjoittaneet sopimuksen seurakuntayhtymän omistaman Kansliakorttelin kehittämisestä Paraisilla.

Yli 50 000 ohjattiin työllisyyspalveluihin tai hakemaan ensisijaisia etuuksia reilussa puolessa vuodessa toimeentulotuen uudistuksesta

Toimeentulotuen uudistuksen jälkeisen ensimmäisen reilun puolen vuoden aikana yli 35 000 tuensaajaa sai Kelalta kehotuksen ilmoittautua työllisyyspalveluihin ja yli 20 000 kehotuksen hakea ensisijaisia etuuksia. Kumpaakin kehotusta noudatti noin 12 500 tuensaajaa. Alennettua tuen perusosaa saaneiden joukossa korostuvat muun muassa miehet, yksin ja vanhemman luona asuvat sekä Suomen kansalaiset.

YIT ja Turun kaupunki sopivat Kupittaan kärjen hankkeessa uusista katu- ja kunnallisteknisistä töistä

Näkymä Ilmattarenpuistosta havainnekuvassa.

YIT ja Turun kaupunki ovat sopineet Kupittaan kärjen kumppanuushankkeeseen kuuluvasta lisähankinnasta, joka toteutetaan osana käynnissä olevaa infrahanketta laajuusmuutoksena. Kokonaisuus sisältää katujen, yleisten alueiden sekä vesihuollon ja muun kunnallistekniikan rakentamista, jotka täydentävät jo käynnissä olevaa infrahanketta sekä Taito-kampuksen rakentamista. Työt käynnistyvät lokakuussa. Niiden on määrä valmistua syyskuun 2028 loppuun mennessä yhdessä hankekokonaisuuden kanssa.

Raision Lehterinvuoressa alkaa ulkoilualueen rakentamisen valmistelu

Lupa- ja valvontaviraston puoltava lausunto mahdollistaa Lehterinvuoren ulkoilualueen rakentamisen. Alueen valmistelutyöt käynnistyvät lokakuun lopussa puuston poistolla ja maa-ainesten kuljetukset alkavat ensi vuoden alussa.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Tervahovinkadun liikenteeltä lokakuun loppuun saakka

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Tervahovinkadun moottoriajoneuvoliikenteeltä Stålarminkadun risteyksen kohdalta 22.–30. lokakuuta. Kiertotie on opastettu Mestarinkadun ja Tiilentekijänkadun kautta.

Bergqvist: Naisiin kohdistuva väkivalta vaatii määrätietoisia toimia

Naisiin kohdistuva väkivalta ja lähisuhdeväkivalta ovat Suomen vakavimpia tasa-arvo- ja ihmisoikeusongelmia. Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja, Sandra Bergqvist vaatii lisää konkreettisia toimia väkivallan ennaltaehkäisemiseksi, uhrien suojelemiseksi sekä sen varmistamiseksi, että oikeusvaltio reagoi nopeasti ja tehokkaasti.

Näköislehti

Urheilu

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.