Debatti: Porvari vs. Demari
Raitiotie vai ei? Kas siinä pulma.
Maaskola: Tehdään yhdessä sovitut selvitykset loppuun saakka. Katsotaan niiden tulos. Mukaan täytyy liittää varmuus valtion rahoituksesta. Siinä kohtaa poliitikoilla on varmaan valmius lähteä kertomaan oma näkemyksensä.
Hartiala: Minulla on ollut vuosikaudet sama näkemys, että raitiotie on turhaa haihattelua. Se on jämähtämistä siihen aikakauteen, kun ei ollut vielä sähköautoja tai kun oli vain fossiilisilla polttoaineilla käyviä kulkuneuvoja. Silloin se tuntui hienolta ajatukselta. Kehitys kehittyy ja pitäisi pysyä nykyajassa.
MM: Ratikkakeskustelu vei aika paljon ilmatilaa (kevään) vaaleista. Se on itse asiassa vienyt sitä useimmissakin vaaleissa. Soisi, ettei enää neljänsiä ratikkavaaleja käydä mutta vaarana on se, että eduskuntavaaleissa asiasta keskustellaan, koska valtionosuus on niin merkittävä.
KH: Kaikki pyörillä kulkevat ovat hirveän paljon joustavampia kuin kiskoihin sidottu. Turussa korostetaan ilmastoasioita. Se valtava määrä betonia, joka 60-metrisiin paaluihin täytyy laittaa ja teräsrakenteet kiskoihin ovat ilmaston kannalta aivan hasardi.
MM: Iso, haastava ja mielipiteitäkin jakava päätös. Olen harmissani siitä, että kun Tampereen kanssa aikoinaan aloitettiin samaan aikaan selvittämään asiaa, niin siellä tehdään jo seudullista ratkaisua. Se olisi voinut täälläkin kääntää vastustajien päitä, jos olisi saatu jo alun perin seudullinen päätös. Jos vertaa Turun ja Tampereen päätöksentekoa, niin me vähän voisimme ottaa Tampereelta mallia.
KH: Laskelmat siitä kuinka paljon ratikka lisää julkisen liikenteen käyttöä ovat aivan absurdeja. Varissuolaiset käyttävät nyt jo julkista liikennettä. Kalevantie on täysin tyhjä. Busseja mahtuu vaikka kuinka paljon menemään Varissuolle.
MM: Selvitykset maksavat 15 miljoonaa euroa, josta valtio on sitoutunut maksamaan viisi miljoonaa euroa.
KH: Tällä rahalla niiden olisi pitänyt olla jo valmiita.
MM: Selvityksillä saadaan hintalaput. Se on vastuullista päätöksentekoa. Kun meillä on virkavastuulla tehdyt selvitykset, tehdään tietoon perustuva päätös. Päivänselvää on, että jonkinlainen voimakas joukkoliikenneväline tarvitaan. Myös superbussi tarvitsee omia rännejään.
KH: Joukkoliikennettä täytyy kehittää mutta tasapuolisesti.
Lasse Virtanen