Lasten kulttuuriviikolla Maskussa satuja, taidetta ja yllätyksiä
Maskun lasten kulttuuriviikkoa vietetään lauantaista ensi viikon sunnuntaihin. Viikon aikana ympäri Maskua nautitaan teematapahtumista, saduista ja kisoista. Luvassa on myös yllätysohjelmaa.
Maskun lasten kulttuuriviikkoa vietetään 25.10.–2.11. Viikon aikana eri puolilla kuntaa on tarjolla runsaasti hauskaa ohjelmaa lapsille ja lapsiperheille. Tapahtumat sijoittuvat kirjastoihin, kouluihin ja muihin yhteisiin tiloihin, ja mukana on myös yhdistystoimijoita. Kulttuuriviikon tavoitteena on tuoda taide ja tarinat lähelle lapsia sekä vahvistaa yhteisöllisyyttä.
Viikko alkaa lauantaina 25. lokakuuta halloween-teemaisella Muksis-tapahtumalla. Kurittulan koululla järjestettävässä tapahtumassa on luvassa diskoilua, kauhukuja, kasvomaalausta ja paljon muuta tekemistä. Maanantaina 27. lokakuuta Askaisten kirjastolla teema jatkuu, kun kirjastolla järjestetään kummitusjahti ja kummitussatuhetki.
Keskiviikkona 29. lokakuuta. Maskun pääkirjastossa vietetään satutuntia ja halloween-tapahtumaa. Lisäksi tokaluokkalaisille on käynnissä äänestykseen edennyt piirustuskilpailu, jonka teemana on Tulevaisuuden Masku vuonna 2125. Kilpailun osallistujat palkitaan yhteisellä piknikillä. Viikon aikana on luvassa myös yllätysohjelmaa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)