Henrik Saxén ja Guillaume Jacquemet saavat Åbo Akademin kansleripalkinnon

Kansleri Marianne Stenius myönsi nuoremman tutkijan kanslerinpalkinnon solubiologian apulaisprofessorille Guillaume Jacquemetille. 
Kansleri Marianne Stenius myönsi nuoremman tutkijan kanslerinpalkinnon solubiologian apulaisprofessorille Guillaume Jacquemetille. Kuva: Åbo Akademi

Professori Henrik Saxén ja apulaisprofessori Guillaume Jacquemet saavat kansleri Marianne Steniuksen jakaman palkinnon menestyksekkäästä tutkimuksesta Åbo Akademissa.

Lämpötekniikan professori Henrik Saxénille myönnetään Åbo Akademin vanhemman tutkijan kanslerinpalkinto merkittävästä lämpötekniikan tutkimuksesta liittyen erityisesti raudan- ja teräksenvalmistukseen, jossa pääteemana on masuuni. Viime vuosina hänen tutkimuksensa tällä alalla on keskittynyt uudenlaisen vetypohjaisen raudanvalmistusteknologian kehittämiseen kuilu-uuneissa. Noin 250 kansainvälisellä aikakauslehtijulkaisullaan Saxén on maailman eniten masuuniteknologiasta julkaissut henkilö.

Saxén on toiminut lämpötekniikan professorina Åbo Akademissa vuodesta 1997. Hän väitteli kemian tekniikasta Åbo Akademissa vuonna 1988. Hän on vieraileva professori Shanghain yliopistossa sekä University of Science and Technology -yliopistossa Pekingissä. Vuodesta 2019 lähtien Saxén on vastannut prosessi- ja energiatekniikan klusterista luonnontieteiden ja tekniikan tiedekunnassa. Hän on toiminut myös tutkimusasioista vastaavana vararehtorina (2006–09) sekä Åbo Akademin entisen kemiallis-teknillisen tiedekunnan dekaanina (1998–2000).

Saxén on vetänyt lukuisia kansallisia ja kansainvälisiä tutkimushankkeita, mukaan lukien Research Fund for Coal and Steel (RFCS) -ohjelman rahoittamaa yhdeksää eurooppalaista hanketta, useita muita EU-hankkeita sekä Suomen Akatemian ja Business Finlandin rahoittamia hankkeita. Tällä hetkellä hän johtaa yhtä RFCS-hanketta, kahta Horizon EU -hanketta, yhtä Suomen Akatemian hanketta sekä yhtä Business Finlandin hanketta, joiden kaikkien pääteemana on terästeollisuuden vihreä siirtymä.

Henrik Saxén tutkii laajasti, miten teollisuuden prosesseja voidaan tehostaa matemaattisen mallinnuksen, simuloinnin, optimoinnin ja tekoälyn avulla. Koska terästeollisuus aiheuttaa suuria hiilidioksidipäästöjä, suuri osa hänen työstään on keskittynyt siihen, miten voidaan löytää päästöjä vähentäviä ratkaisuja ilman, että terästuotanto muuttuu taloudellisesti kestämättömäksi.

Solubiologian apulaisprofessori Guillaume Jacquemetille myönnetään Åbo Akademin nuoremman tutkijan kanslerinpalkinto. Jacquemet on erikoistunut solubiologiaan, syöpäbiologiaan ja mikroskopiatekniikoihin, mukaan lukien korkean tarkkuuden kuvaamiseen, reaaliaikaiseen solukuvaamiseen sekä kuvantamiseen. Jacquemetin artikkeleita on lainattu yli 4 300 kertaa, ja määrä jatkaa kasvuaan. Tämä osoittaa, että hänen tutkimuksellaan on suuri merkitys.

Jacquemet opiskeli biologiaa Université de Reims Champagne-Ardenne -yliopistossa Ranskassa ennen kuin vuonna 2008 liittyi Martin Humphriesin laboratorioon Manchesterin yliopistossa osana nelivuotista Wellcome Trust -hyväntekeväisyyssäätiön myöntämää tohtorikoulutettavan apurahaa. Vuonna 2013 Jacquemet valmistui biokemian tohtoriksi Manchesterin yliopistosta.

Vuosina 2014–19 Jacquemet työskenteli professori Johanna Ivaskan laboratoriossa (Turun yliopistossa) tutkijatohtorina keskittyen filopodioiden rooliin syöpäsolujen liikkumisessa. Tuolloin hänen rahoituksensa muodostui pitkästä EMBO-apurahasta sekä Suomen Akatemian tutkijatohtorin apurahasta.

Jacquemet perusti oman laboratorionsa Åbo Akademissa vuonna 2019 ja hänet nimitettiin Suomen Akatemian akatemiatutkijaksi vuonna 2021. Hänet nimitettiin apulaisprofessoriksi (tenure track) Terveyteen liittyvät ratkaisut -tutkimusprofiiliin ja InFLAMES-lippulaivaohjelmaan syyskuusta 2022 alkaen.

Guillaume Jacquemet on saanut paljon tunnustusta merkittävästä tutkimuksestaan. Vuonna 2021 Jacquemet voitti Turun Syöpätutkijat ry:n (Turku Cancer Research Society) jakaman Young Investigator Prize -palkinnon. Hänet valittiin vastikään arvostettuun viisivuotiseen K. Albin Johansson -tutkijaprofessorin toimeen, jonka rahoittajina toimivat K. Albin Johansson stiftelsen -säätiö yhdessä Suomen Syöpäinstituutin kanssa.

Palkinnon saajat on valinnut laitosten ehdotuksesta palkintotoimikunta, ja valinta perustuu tutkimuksen laatuun ja vaikuttavuuteen. 40 000 euron palkintosumma jaetaan siten, että Saxén saa 20 000 euroa ja Jacquemet 20 000 euroa. Palkinnot jaetaan ÅAU Research Day -tiedepäivän yhteydessä 12. joulukuuta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Pannaan Jaakko-kulta soimaan

Jacques Chirac.

Kuka muistaa kuinka syksyllä 1995 piti boikotoida Ranskaa ja ranskalaisia tuotteita? Vain harvat, jos sitäkään. Ranskan aloittamat ydinkokeet kaukana Tyynenmeren atolleilla herättivät maailmanlaajuista suuttumusta. Suomessakin purtiin uhmakkaana hammasta ja jätettiin sen syksyn ”busuleet” ostamatta.

Viking Line mukaan Matkahuollon sovellukseen

Viking Line on ensimmäisenä varustamona liittynyt mukaan Matkahuollon Matkat-palveluun. Sovelluksessa matkustaja voi ostaa kaikki laivamatkaansa liittyvät kotimaan yhteydet yhdellä kertaa ja yhdestä paikasta, olipa määränpäänä Tallinna, Tukholma tai Ahvenanmaa.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Kotitalouksien varallisuus laskenut reaalisesti viidenneksellä

Pääkaupunkiseudulla asuvien varallisuus on tuottanut 50 000 euroa enemmän kuin muualla maassa asuvien varallisuus sitten vuoden 2016. Pääkaupunkiseudulle keskittynyt rahoitusvarallisuus kasvattaa eroa, vaikka asuntojen hinnat laskevat koko maassa.

Selkolukupiiri sopii suomea opiskeleville

Raision kaupunginkirjaston lehtiosaston työpajatilassa kokoontuu selkolukupiiri keskiviikkona 11. maaliskuuta kello 17–18.

Väärällä ilmiannolla voi olla vakavat seuraukset

Seksuaalirikokset ovat vakavia rikoksia ja poliisi suhtautuu niihin aina vakavasti. Joskus seksuaalisesta kanssakäymisestä tehdään poliisille kuitenkin rikosilmoitus myöhemmän katumuksen takia tai jopa kostomielellä. Väärä ilmianto on rikos ja sillä saattaa olla vakavia seurauksia ilmiannon kohteelle.

Kuormittavat elämäntapahtumat voivat heijastua sukupolvelta toiselle

Mikä suojaa lapsia kuormittavien elämäntapahtumien vaikutuksilta?

Turun yliopiston FinnBrain-syntymäkohorttitutkimuksen Studia Generalia -yleisöluento tuo yhteen eri tieteenalojen näkökulmia ja tarkastelee, mitä tällä hetkellä tiedämme vanhempien kuormittavien elämäntapahtumien merkityksestä lapsen kehitykselle. Kaikille avoin tilaisuus järjestetään tiistaina 17. maaliskuuta kello 17.30–19.30 Publicumissa, Mauno Koivisto -luentosalissa Turun yliopistolla.

Useimmat mielenterveyden häiriöt eivät estä vakuutuksen saamista

Vain puolet suomalaisista uskoo, että henki- ja terveysvakuutuksen voi saada, jos henkilöllä on aiemmin ollut mielenterveyden häiriö. Yli puolet (61 %) myös kokee, etteivät vakuutusyhtiöt kerro kyllin selkeästi mielenterveyden vaikutuksista vakuutusten myöntämiseen. Tulokset käyvät ilmi LähiTapiolan Arjen Katsaus -kyselystä.

Kuinka luemme koiran ilmeitä? Tutkimus valottaa, kuinka lajit tulkitsevat toistensa tunteita

Ihmisen hymy vetää koiran katseen puoleensa.

Ihmiset ja koirat tarkkailevat oman lajinsa tunteita silmistä, mutta suun alue tarjoaa tärkeimmät vihjeet lajienvälisessä tunteiden tunnistamisessa. Näin osoittaa Jyväskylän yliopiston ja Plymouthin yliopiston tutkimus, jossa verrattiin ihmisten ja koirien tapaa katsoa kasvoja.

Valkohäntäpeurojen ja kauriiden saalis pieneni

Valkohäntäpeuran ja metsäkauriin metsästys päättyi helmikuun puolivälissä. Koko maassa saaliiksi saatiin noin 40 500 valkohäntäpeuraa ja noin 10 600 metsäkaurista.

Väitös: Pitkäunisuus ja univaikeudet yhteydessä heikompaan kognitioon

Tea Teräs.

Tuore väitöskirjatutkimus osoittaa pitkäunisuuden ja univaikeuksien olevan yhteydessä heikompaan kognitioon myöhäisessä keski-iässä ja vanhuudessa. Eläkkeelle siirtymisen yhteydessä kognition osoitettiin hetkellisesti paranevan riippumatta muutoksista unessa.

Pohjoismaiden Investointipankki rahoittaa koulujen ja päiväkotien rakentamista ja peruskorjausta Turussa

Pohjoismaiden Investointipankki (NIB) ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet 250 miljoonan euron puitesopimuksen 25 vuoden laina-ajalla koulujen ja päiväkotien rakentamisen ja peruskorjauksen rahoittamiseksi.

Kaupunginhallitus hyväksyi uuden brändin Naantalille

Brändiuudistukseen osallistuivat sekä kuntalaiset että kaupungin työntekijät. Työpaja kaupungintalolla viime joulukuussa.

Kaupunginhallitus hyväksyi 2. maaliskuuta Naantalin uuden strategisen viestintäsuunnitelman ja brändikirjan. Brändiuudistuksen lähtökohtana oli yksi Naantali-brändi. Uuden brändin ydinviesti on ”Ilo olla”.

Varsinais-Suomessa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna 13 siltaa

Satakunnassa peruskorjataan tai uusitaan tänä vuonna kolme siltaa ja Varsinais-Suomessa 13 siltaa. Uusittavana on myös yhdeksän putkisiltaa, joista neljä sijaitsee Varsinais-Suomessa ja viisi Satakunnassa. Viime vuonna aloitetuista siltojen uusimishankkeista jatkuvat Polsu Säkylässä, Tattaranjoki Nakkilassa ja Marikari Paraisilla.

Varpunen häviämässä Varsinais-Suomen pienemmistä taajamista ja maaseudulta

Varpusen kanta oli suurimmillaan 1960- ja 1970-lukujen vaihteessa. Nykyään kanta on selvästi alle kymmenen prosenttia silloisesta määrästä.

Erittäin uhanalainen varpunen on vähentynyt jo vuosikymmeniä ja on vaarassa hävitä kokonaan Varsinais-Suomen maaseudulta. Turun Lintutieteellinen Yhdistys on seurannut monella tavalla lajin kannanmuutoksia.

Näköislehti

Urheilu

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.

Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin

Matej Hradecký.

Huhtikuun alussa alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura saa vahvistuksen riveihinsä, kun turkulainen TPS-kasvatti Matej Hradecký palaa mustavalkoisiin. TPS on solminut Hradeckyn kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

TPS ei ole pystynyt täyttämään Hannu Ansaksen jättämää aukkoa

TPS:n pelilliset otteet ovat jättäneet toivomisen varaa, mutta isoimmat ongelmat ovat kaukalon ulkopuolella.

TPS:n jääkiekkomiehistö nousi helmikuun lopulla ensimmäistä kertaa kuluvalla kaudella kiekko-Suomea laajasti puhuttaneeksi joukkueeksi. Syy ei ollut siinä, että Palloseura olisi huikeassa pelillisessä iskussa runkosarjan kaartuessa loppusuoralle. TPS:llä itse asiassa on totinen vääntäminen siinä, että selvittää tiensä 12 parhaan joukkoon ja pudotuspeleihin.