Turun kaupunki jakaa 1,4 miljoonaa euroa hyvinvointia ja terveyttä edistävään toimintaan
Turun kaupunki pitää hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen avustusten kokonaismäärärahan edellisten vuosien tasolla. Kaupungin hyvinvoinnin yhteisvaikuttava toimikunta päätti kokouksessaan 10. helmikuuta jakaa yhteensä 1 419 700 euroa 143 turkulaiselle yhdistykselle.
Avustuksia haettiin 164 hakemuksella, ja haettu kokonaissumma oli 2 751 977 euroa. Kaupungin tuki yhdistysten toiminnalle on erityisen merkittävää, sillä järjestöjen toimintaedellytykset ovat viime vuosina heikentyneet valtakunnallisiin avustusmäärärahoihin kohdistuneiden leikkausten vuoksi. Myös tukityöllistämisen muutokset ovat vaikuttaneet järjestöjen toimintaan.
Kaupungin avustuksilla vahvistetaan pitkäjänteisesti sellaista ennaltaehkäisevää toimintaa, joka tukee asukkaiden arjessa selviytymistä, osallisuutta ja yhteisöllisyyttä.
Avustukset jaettiin neljän painopisteen mukaisesti: asuinalueiden osallisuuden ja yhteisöllisyyden edistäminen 512 900 euroa, yksinäisyyden ja syrjäytymisen ehkäiseminen 648 300 euroa, kotoutumisen ja yhdenvertaisuuden edistäminen 199 500 euroa ja aktiivisen vapaa-ajan tai luontoyhteyden edistäminen 59 000 euroa.
– Yhdistykset ja koko kolmas sektori ovat Turun kaupungille tärkeitä kumppaneita. Järjestöissä tehtävä valtava vapaaehtoistyö tukee merkittävästi kaupunkilaisten hyvinvointia, aktiivisuutta, mielen vireyttä ja virkistymistä, toteaa hyvinvoinnin apulaispormestari Mirka Muukkonen (vas.).
Toimikunta päätti avustuksista esityslistan mukaisesti.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















