Kaskenmäen sote-keskus aloittaa uuden ajan
Sosiaali- ja terveyspalveluiden uudistuksen tärkeä perustelu oli sosiaalipalveluiden ja terveydenhoidon hoitopolkujen yhdistäminen. Integraatio on edennyt kangerrellen mutta kohta alkaa tapahtua, kun Kaskenmäen uusi sote-keskus avautuu ensi vuoden loppuun mennessä.
Erik Bryggmanin suunnittelema vuodelta 1951 peräisin oleva suojeltu vanha rakennus saneerataan ja sitä täydennetään laajennusosalla. Saman katon alle tulee sekä sosiaalipalveluja että perusterveydenhoitoa. Sote-keskus on kaksikielinen.
– Kaskenmäen sote-keskus on ensimmäinen uusi sote-keskus hyvinvointialueen aikana, luonnehtii Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) sote-palveluiden tulosaluejohtaja Mikko Pakarinen.
– Tämä on meille iso asia, päänavaus, sanoo Pakarinen ja luonnehtii Kaskenmäkeä kaksikielisten palvelujen kruununjalokiveksi.
Sote-keskus on jotain muuta kuin entinen terveysasema tai terveyskeskus. Neuvolapalveluiden rinnalle tulee lastensuojelu. Mielenterveys- ja päihdepalvelut saavat rinnalleen aikuissosiaalityön. Avoterveydenhuollon vastaanottojen yhteydessä on fysioterapian suoravastaanotto. Lasten perusterveydenhuollon palvelujen yhteydessä on avopediatria.
– Se on laajan palvelun toimipaikka, määrittelee projektipäällikkö Terhi Painilainen.
– Uudet tilat tukevat paremmin omatiimimallin toimintaa.
Kaskenmäen sote-keskuksen palvelujen piirissä on noin 50 000 asukasta. Kuka tahansa voi hakeutua Kaskenmäelle. Paraisten ja Kemiönsaaren kaksikieliset palvelut säilyvät entisellään.
– Asiakas voi itse valita oman sote-keskuksen riippumatta siitä, missä kunnassa asuu, muistuttaa Painilainen.
Uusia virkoja tai toimia ei ole luvassa. Henkilöstökyselyn avulla kartoitetaan halukkuutta työskennellä Kaskenmäellä. Avoinna on myös asukaskysely.
Kaskenmäen jälkeen ovat tulossa Varissuon sote-asema (2029) ja keskustan sote-keskus Humalistonkadulle.
– Tämä on iso palapeli, sanoo Pakarinen.
Lasse Virtanen


















