OP Varsinais-Suomen lahjoitushaku auki elokuun loppuun saakka
OP Varsinais-Suomen ”Yhdessä meillä on leveämmät hartiat” -lahjoitushaku on auki 31. elokuuta saakka. Lahjoitushaun kautta tuetaan 100 000 eurolla pankin toimialueella tehtävää työtä paikallisten yhteisöjen hyvinvoinnin ja elinvoiman edistämiseksi.
Lahjoitusta voivat hakea pankin toimialueella toimivat, yleishyödylliset rekisteröidyt yhdistykset ja säätiöt. Lahjoituksia voidaan myöntää konkreettisiin tekoihin, hankkeisiin, tapahtumiin tai projekteihin, jotka edistävät alueen ja sen asukkaiden hyvinvointia ja elinvoimaa.
– Arvojemme ja perustehtävämme mukaisesti haluamme huolehtia toimintaympäristömme hyvinvoinnista konkreettisilla teoilla. Lahjoitushaun tavoitteena on tukea ja edistää toiveikkaampaa tulevaisuutta ja hyvinvointia laajasti pankkimme toimialueella. Leveämmät hartiat -lahjoitushaulla haluamme olla mukana mahdollistamassa hankkeita, joilla on todellista merkitystä ihmisten arjessa eri puolilla Varsinais-Suomea, kertoo OP Varsinais-Suomen toimitusjohtaja Petteri Rinne tiedotteessa.
Lahjoituskohteiden valinnoissa painotetaan OP Varsinais-Suomen arvoja – ihmisläheisyys, vastuullisuus ja yhdessä menestyminen – sekä pankin vastuullisuusohjelmaa. Lisäksi valinnoissa huomioidaan pankin omistaja-asiakkaiden vastaukset vuoden 2025 Kaikkien aikojen tekoja -kyselyssä sekä lahjoitusten tasapuolinen jakautuminen pankin koko toimialueelle.
Lahjoitushaku on auki elokuun loppuun saakka ja hakemukset käsitellään syyskuun aikana OP Varsinais-Suomen johtoryhmän nimeämässä työryhmässä, joka tekee esityksen lahjoituksen saajista pankin hallitukselle. Lahjoitusta hakeneisiin ollaan yhteydessä hallituksen päätöskokouksen jälkeen lokakuussa.
Lahjoitusta voi hakea pankin verkkosivuilta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)










