Silmänliikkeiden muutosten mittaaminen voi auttaa tunnistamaan alkavan muistisairauden

Silmänliikkeiden mittaaminen voisi auttaa tunnistamaan Alzheimerin taudin aikaisemmin, osoittaa lääketieteen lisensiaatti Sanna Hannosen väitöstutkimus. Hannonen väittelee Itä-Suomen yliopistossa 28. elokuuta.

Alzheimerin tautiin liittyvät muutokset alkavat aivoissa jo vuosia ennen muistioireita, ja silmänliikkeiden muutosten ajatellaan voivan heijastaa aivoissa tapahtuvia muutoksia.

Väitöstutkimuksessa tarkasteltiin tietokonepohjaisen katseenseurannan avulla silmänliikkeiden muutoksia Alzheimerin taudissa ja lievissä tiedonkäsittelyn vaikeuksissa. – Keskeinen havainto oli, että Alzheimerin tautiin ja lieviin tiedonkäsittelyn vaikeuksiin liittyviä muutoksia voitiin havaita silmänliikkeissä jo hyvin varhaisessa vaiheessa. Erityisesti sakkadeissa eli nopeissa katseen siirtymissä havaittiin eroja Alzheimerin tautia sairastavien, lievistä tiedonkäsittelyn vaikeuksista kärsivien ja kognitiivisesti terveiden tutkittavien välillä, Hannonen kertoo.

– Erityisen kiinnostavaa oli, että silmänliikkeiden muutoksia havaittiin jo henkilöillä, joiden tiedonkäsittelyn ja toimintakyvyn muutokset olivat vielä hyvin vähäisiä. Silmänliikkeiden mittaaminen voikin tarjota herkän keinon havaita Alzheimerin tautiin liittyviä varhaisia muutoksia.

Silmänliikkeet olivat yhteydessä myös muistisuoriutumiseen. Mitä heikommin tutkittavat suoriutuivat muistia mittaavista neuropsykologisista testeistä, sitä selvempiä muutoksia havaittiin sakkadien kestossa.

Tulos tukee ajatusta siitä, että silmänliikkeiden muutokset voivat heijastaa aivojen tiedonkäsittelyssä tapahtuvia muutoksia. Silmänliikkeissä saattaa tapahtua muutoksia jo ennen selvien muistioireiden ilmaantumista.

Tutkimus oli osa laajempaa tutkimushanketta, jossa selvitetään silmäperäisten biomarkkereiden soveltuvuutta Alzheimerin taudin varhaiseen tunnistamiseen. Tavoitteena oli selvittää, kuinka varhain silmänliikkeissä voidaan havaita poikkeavia muutoksia ja millaisia ne ovat. Lisäksi tutkittiin silmänliikkeiden yhteyttä neuropsykologisissa testeissä suoriutumiseen. Tavoitteena oli myös tunnistaa lupaavimmat silmänliikemittarit varhaisten tiedonkäsittelyn muutosten havaitsemiseen.

Pilottitutkimukseen osallistui 78 henkilöä, joista 21 sairasti Alzheimerin tautia, 20:llä oli lieviä tiedonkäsittelyn vaikeuksia ja 37 oli kognitiivisesti terveitä verrokkeja. Tutkittavien silmänliikkeitä seurattiin heidän lukiessaan ääneen numerosarjoja.

Silmänliikkeiden mittaaminen on nopeaa, turvallista, kivutonta ja helposti toteutettavissa. – Tulevaisuudessa katseenseuranta voisikin täydentää nykyisiä tutkimusmenetelmiä muistioireiden tai lievien tiedonkäsittelyn vaikeuksien arvioinnissa ja auttaa tunnistamaan henkilöt, jotka hyötyisivät tarkemmista jatkotutkimuksista, Hannonen toteaa.

Hannosen väitöskirja Computer based eye-tracking in mild cognitive impairment and Alzheimer’s disease (Tietokonepohjainen katseenseuranta ja silmienliikkeiden tutkiminen lievissä kognitiivisissa häiriössä ja Alzheimerin taudissa) tarkastetaan 28. elokuuta terveystieteiden tiedekunnassa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tekoälyn käyttö herättää opettajissa uteliaisuutta ja huolta, ohjeistus käyttöönottoon puuttuu

Helsingin yliopiston tutkimuksessa selvitettiin, millaisia tunteita ChatGPT herättää opettajissa. Myönteisiä ja kielteisiä tunteita raportoitiin lähes yhtä usein.

Mun Raisio -viikko juhlii viisivuotista taivaltaan

Killin markkinat.

Mun Raisio -tapahtumaviikko järjestetään tänä vuonna viidennen kerran. Vuonna 2021 ensimmäisen kerran järjestetty tapahtumaviikko syntyi Raision Vanhemmat ry:n aloitteesta, ja nykyisin kokonaisuuden koordinoinnista vastaa Raision kaupunki. Tapahtumaviikon ajatuksena on tehdä näkyväksi raisiolaista osaamista ja toimintaa ja tuoda ihmisiä yhteen tapahtumissa.

Silmänliikkeiden muutosten mittaaminen voi auttaa tunnistamaan alkavan muistisairauden

Silmänliikkeiden mittaaminen voisi auttaa tunnistamaan Alzheimerin taudin aikaisemmin, osoittaa lääketieteen lisensiaatti Sanna Hannosen väitöstutkimus. Hannonen väittelee Itä-Suomen yliopistossa 28. elokuuta.

Näyttelyn teokset syntyivät käsityöaktivismipajoissa

Hanna Väätäisen taidenäyttely Tanssimme kuuluu kauas on esillä Linnasmäen galleriassa 24.8.–29.10. Näyttelyn avajaiset ovat 24. elokuuta kello 16–18.

Varsinais-Suomi vaatii E18:ta ja Uudenkaupungin rataa valtion investointiohjelmaan

Varsinais-Suomen keskeiset vienti-, satama- ja lähijunayhteydet on tunnistettu valtion suunnitelmissa, mutta ne puuttuvat Väyläviraston tuoreesta investointiohjelmasta. Maakunnasta ohjelmaan mahtuu vain kourallinen pieniä tiehankkeita, vaikka alue vastaa 11 prosentista koko maan viennistä. Maakuntahallitus vaatii lausunnossaan rahoitusta kriittisille kohteille, kuten E18-tien jatkoparantamiselle, Uudenkaupungin radalle ja lähijunaliikenteen seisakkeille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Parannusta palvelutiskien ja allastilojen hygieniassa

Turun kaupungin ympäristöterveyden tämän kesän pintapuhtausprojekteissa selvitettiin myymälöiden palvelutiskien sekä yleisten allastilojen pintahygienian tasoa. Tulokset osoittavat, että palvelutiskien hygieniataso oli kokonaisuudessaan hyvä ja aiempia vuosia parempi. Allastiloissa pintapuhtaus on kohentunut vuosi vuodelta, mutta erityisesti suihkutilojen puhtaudessa on edelleen parannettavaa.

Pikkulotista kasvatettiin ihanteellisia ja uhrautuvia isänmaan palvelijoita, jotka halusivat antaa panoksensa maanpuolustukselle

Heli Teittisen Suomen historian väitöskirja tarkastetaan Turun yliopistolla perjantaina 28. elokuuta.

Lotta Svärdin tyttötyö alkoi sisäpoliittisesti levottomaan aikaan 1930-luvun alussa. Pikkulotat olivat 8–16-vuotiaita tyttöjä, ja he siirtyivät 17-vuotiaina aikuisiin lottiin.

43 työtöntä töihin seurakuntayhtymälle Täsmänä-hankkeen kautta

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä on tarjonnut työ- tai työkokeilupaikan 43 pitkäaikaistyöttömälle Täsmänä – tukea työpoluille -hankkeen kautta viimeisen vuoden aikana. Työ- ja työkokeilupaikkoja on löytynyt erityisesti Varikko-kohtaamispaikoista mutta myös mm. keskuskeittiöltä, hautausmailta, hallinnosta, vaateapu Karderoopista sekä lapsi- ja perhetyöstä.

Maskun kunta juhlistaa Yhdenvertaisuusviikkoa sateenkaariliputuksella

Sateenkaariliput liehuvat Maskun kunnantalolla neljättä kertaa.

Maskun kunta on nostanut sateenkaariliput kunnantalon salkoihin Yhdenvertaisuusviikon ajaksi. Liputuksella kunta haluaa ilmaista sitoutumisensa yhdenvertaisuuteen, osallisuuteen ja kaikkien ihmisten tasapuoliseen kohteluun.

Ilmastonmuutos koettelee hengitystä – helle ja maastopalot pahentavat astmaa

Helleaallot ja laajat maastopalot Euroopassa muistuttavat, että ilmastonmuutos on myös terveyskysymys. Ilmastonmuutos lisää astman riskiä ja kuormittaa erityisesti hengityselinsairauksia sairastavia, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto.

TFO:n maksuton kävelykonsertti vie Konserttitalolta Fuugan kulmille

TFO jättää Konserttitalon.

Turun filharmoninen orkesteri kutsuu kaupunkilaiset mukaan maksuttomaan kävelykonserttitapahtumaan keskiviikkona 26. elokuuta kello 16.30–20. Usean konsertin Soittaen Fuugaan! -kokonaisuus johdattelee yleisön kohti musiikkitalo Fuugaa.

Uudet kartat auttavat varautumaan ilmastoriskeihin Varsinais-Suomessa

Lounaistiedon karttapalveluun kootut aineistot tukevat kuntien ja yritysten työtä, kun tulviin, kuumuuteen, maaperään ja pohjavesiin liittyviä riskejä huomioidaan suunnittelussa, rakentamisessa ja varautumisessa.

Kaupunkien valkoposkihanhilla poikasia vähemmän kuin viime vuonna

Valkoposkihanhia Vuosaaressa.

Kaupungeissa pesivien valkoposkihanhien määrä pysyi vakaana, mutta poikasia havaittiin vähemmän kuin viime vuonna.

Paraisten keskustassa käynnistyy useita rakennushankkeita

Paraisten keskustassa käynnistyy useita rakennushankkeita. Investoinnit ovat osa keskustan kehittämistä ja tukevat kaupungin tavoitteita kasvaa, vahvistaa vetovoimaansa sekä luoda edellytyksiä elinvoimaiselle keskustalle.

Turku Energia muuttaa kaukolämmön hinnoittelua

EnergiaOnline-palvelusta voi seurata omia kaukolämmön kulutustietoja.

Turku Energia uudistaa kaukolämmön hinnoitteluaan 1. joulukuuta alkaen. Uudistuksen tavoitteena on lisätä hinnoittelun läpinäkyvyyttä ja varmistaa, että kaukolämmön perusmaksu vastaa asiakkaan todellista tehontarvetta. Muutos koskee kaikkia Turku Energian kaukolämpöasiakkaita. Asiakkaita tiedotetaan uudistuksesta erillisellä kirjeellä elo-syyskuun vaihteessa. Kaukolämmön kokonaishinta säilyy asiakkailla pääasiassa ennallaan. Muutos ei edellytä toimenpiteitä Turku Energian asiakkailta.

Kerrostalon ulko-oven edustalla tulipalo Suikkilassa

Kerrostalon ulko-oven edustalla syttyi pieni tulipalo Toistalontiellä Suikkilassa sunnuntain ja maanantain välisenä yönä.

Kysely: EU-laajentuminen saa suomalaisilta varovaista tukea – suosikkeja uusiksi jäsenmaiksi Norja ja Islanti

Suomalaiset suhtautuvat varovaisen myönteisesti EU:n laajentumiseen. Sitran ja Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA:n yhteisen kyselyn mukaan tuki laajentumiselle on kuitenkin ehdollista: laajentumisen halutaan tapahtuvan unionin toimintakykyä vaarantamatta.

Näköislehti

Urheilu

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Palaako Olli Santalahti Ice Cage 8:ssa voittojen tielle?

Olli Santalahti.

Ice Cage 8 -kamppailu-urheilutapahtuma otellaan Turkuhallissa 19. syyskuuta. Kotihäkissä jälleen otteleva Olli Santalahti saa mielenkiintoisessa suomalaisten kohtaamisessa vastaansa Riku Urholinin . Porilainen on tunnettu erityisesti brasilialaisen jujutsun taitajana. Santalahden viiden ottelun voittoputki katkesi edellisessä ottelussa toukokuussa Andre Fialhoa vastaan. Myös Fialho ottelee syyskuussa Turussa.

Otteluanalyysi: Elmo Henriksson torjui vajaamiehiselle TPS:lle pisteen kuumassa derbyssä

Elmo Henrikssonin torjunnat toivat poisteen TPS:lle.

Sekä TPS että Inter olisi tarvinnut voiton jalkapalloilun Veikkausliigan kauden toisesta paikalliskamppailusta. TPS tarvitsee pisteitä, sillä se tavoittelee yhä paikkaa ylemmästä loppusarjasta eli Mestaruussarjasta. KuPS hävisi kotonaan yllättäen jumbo IFK Mariehamnille ja Inter olisi päässyt voitolla kuopiolaisten kantaan. Kumpikaan ei voittoa saanut, sillä ajoittain kuumaksi käynyt derby päättyi maalittomana 0–0.

Interin Euro-menestys vie huomiota sunnuntain derbystä

Kauden ensimmäinen paikallisottelu ratkesi Jasse Tuomisen maalilla. Tuominen on ollut hyvässä iskussa myös viime aikoina.

Inter on viime aikoina ansaitusti hallinnut turkulaisen jalkapallon ilmatilaa. Joukkueen eteneminen Konferenssiliigan karsinnoissa on ollut komea tarina, joka jatkuu tällä viikolla. Kiitos sen, Turussa on aluillaan huikea jalkapalloviikko.

Gambialaispuolustaja Abdoulie Tamba Ruotsista lainalle TPS:aan

Abdoulie Tamba.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkue vahvistaa puolustustaan. Abdoulie Tamba siirtyy turkulaisseuran riveihin loppukauden kattavalla lainasopimuksella IFK Norrköpingin joukkueesta. Tamba, 20, pystyy pelaamaan niin keskuspuolustajana kuin vasempana laitapuolustajanakin.

Puukkokatsomo: Katse Losiin olympia-altaaseen

Aliisa Soini.

Viime viikolla käytiin yleisurheilun EM-kisojen lisäksi myös toiset EM-kisat, kun uimarit ratkoivat paremmuuksia Pariisissa.