Kysely: Yksinäisyys lisääntyy nuoruudessa ja heikentää opiskelumotivaatiota

HelsinkiMission School to Belong -yksinäisyyskyselyyn vastasi lähes 10 000 nuorta. Kyselyn mukaan haitallinen yksinäisyys oppilaitoksissa yleistyy iän myötä: 13-vuotiaista sitä kokee kuusi prosenttia, mutta 19-vuotiaista jo joka viides (20 %). Jatkuvaa yksinäisyyttä kokevista lähes kaksi kolmesta kertoo yksinäisyyden heikentävän haluaan oppia ja opiskella.

School to Belong -yksinäisyyskysely tuo ilmi, että nuorten kokemukset yksinäisyydestä oppilaitoksissa ovat kaksijakoisia. Lähes joka neljäs opiskelija kertoo kokevansa yksinäisyyttä ainakin joskus, mutta samalla lähes 40 prosenttia nuorista kertoo, ettei koe yksinäisyyttä koskaan. Kyselyn mukaan yksinäisyys kasautuu erityisesti nuoruuden nivelvaiheisiin ja yleistyy iän myötä.

– Tulokset osoittavat, että yksinäisyys yleistyy siirtymässä kohti aikuisuutta. Juuri silloin, kun ihmissuhteet, opiskelu ja tulevaisuuden valinnat ovat muutoksessa, nuoret tarvitsevat vahvoja yhteisöjä ympärilleen. Yksinäisyyden vähentämiseen on myös panostettava koko koulutuspolun ajan, toteaa ohjelmapäällikkö Anna-Kaisa Harju tiedotteessa.

Yksinäisyys ei näy vain hyvinvoinnissa, vaan sillä on selkeä yhteys opiskelumotivaatioon. Jatkuvaa yksinäisyyttä kokevista 63 prosenttia kertoo yksinäisyyden heikentävän heidän haluaan oppia ja opiskella. Niistä, jotka kokevat yksinäisyyttä vain satunnaisesti, vastaava osuus on 15 prosenttia.

– Oppiminen rakentuu osana yhteisöä ja vuorovaikutuksessa muiden kanssa. Tulosten mukaan nuorille vertaissuhteet ja myönteiset kohtaamiset oppilaitosten henkilökunnan kanssa ovat tärkeitä opiskelumotivaation kannalta. Yksinäisyyden vähentäminen tukee paitsi nuorten hyvinvointia myös oppimista, sanoo yksinäisyystyön päällikkö Maria Lähteenmäki.

Kyselyn tulokset osoittavat, että yhteisöllisyyttä voidaan vahvistaa pitkäjänteisellä työllä. Lukioissa, joissa HelsinkiMission School to Belong -ohjelmaa on toteutettu usean vuoden ajan, opiskelijat kokevat verrokkilukioita useammin, että oppilaitoksessa panostetaan riittävästi yksinäisyyden vähentämiseen (67 % vs. 46 %) ja yhteenkuuluvuuden vahvistamiseen (77 % vs. 69 %).

Tulokset viittaavat siihen, että pitkäjänteinen työ yksinäisyyden vähentämiseksi heijastuu opiskelijoiden kokemuksiin oppilaitoksen toimintakulttuurista. School to Belong -ohjelmassa on havaittu, että yhteisöön kuuluminen ei synny pelkästään yksilön sosiaalisista taidoista. Yhtä tärkeää on osata rakentaa ja ylläpitää kuulumisen kokemusta sekä itselle että muille.

School to Belong -ohjelma vähentää yksinäisyyttä ja vahvistaa yhteisöllisyyttä oppilaitoksissa. Toimenpiteet perustuvat tutkittuun tietoon. Tavoitteena on kestävä toimintakulttuurin muutos, jotta yksinäisyyden vähentämisestä tulee koko oppilaitoksen yhteinen asia. Ohjelmassa on mukana jo 250 yläkoulua, toisen asteen oppilaitosta ja korkeakoulua ympäri Suomen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kela selvittää kokemuksia tulojen ja tukien yhteensovittamisesta

Kela kartoittaa kyselyllä kokemuksia työnteon, tulojen ja Kelan tukien yhteensovittamisesta. Kyselyn tuloksia hyödynnetään palvelujen ja asioinnin kehittämisessä. Kysely on avoinna Kelan asiakasyhteisössä 13.9.2026 saakka.

Skotlantilainen kitaristi ja laulaja Simon Kempston ilmaiskeikalla Brinkkalan pihalla

Simon Kempston.

Folkia, bluesia ja kelttiläistä musiikkiperinnettä tuotannossaan yhdistelevä laulaja–lauluntekijä Simon Kempston palaa muutaman vuoden tauon jälkeen keikoille Suomeen. Tarinoillaan ja taidokkaalla fingerstyle-kitaroinnillaan jo useana kesänä turkulaisyleisöä viihdyttänyt skotti tunnetaan omaperäisistä ja runollisista sanoituksistaan sekä intensiivisistä live-esiintymisistään. Vuonna 2008 ilmestyneen debyytin Our Land, Their Freedom jälkeen Kempston on julkaissut 18 täyspitkää levyä, viimeisimpänä tänä vuonna päivänvalon nähnyt Poet or a Painter .

Kysely: Yksinäisyys lisääntyy nuoruudessa ja heikentää opiskelumotivaatiota

HelsinkiMission School to Belong -yksinäisyyskyselyyn vastasi lähes 10 000 nuorta. Kyselyn mukaan haitallinen yksinäisyys oppilaitoksissa yleistyy iän myötä: 13-vuotiaista sitä kokee kuusi prosenttia, mutta 19-vuotiaista jo joka viides (20 %). Jatkuvaa yksinäisyyttä kokevista lähes kaksi kolmesta kertoo yksinäisyyden heikentävän haluaan oppia ja opiskella.

Joka kolmas perheellinen suomalainen ollut lähellä nukahtaa rattiin

Kyselyn mukaan vaarallisen väsyneenä ajamisen kokemukset ovat yleisiä puolison ja lasten kanssa asuvilla perheellisillä. Univaje heikentää ajokykyä samoin kuin alkoholi, mutta sitä ei tunnisteta yhtä suureksi riskiksi, sanoo LähiTapiolan johtaja Heli Vuori tiedotteessa.

Muisti-ilta tarjoaa tietoa ja tukea muistisairaan läheiselle

Onko lähipiirissäsi henkilö, jolla on muistisairaus, mutta et ole hänen omaishoitajansa? Muisti-illassa maanantaina 21. syyskuuta kello 16.30–19 pääsee kuulemaan eri toimijoiden antamasta tuesta ja palveluista läheisen sairauden eri vaiheissa. Avoimessa yleisötilaisuudessa tarjotaan asiantuntijatietoa, jaetaan kokemuksia ja tutustutaan mahdollisuuksiin saada vertaistukea. Paikkana on seurakuntien toimitalon juhlasali (Eerikinkatu 3, toinen kerros).

Raision kirjastossa luento nettihuijausten tunnistamisesta

Raision Kirjastotalon Martinsalissa pidetään Kuluttajaliiton luento nettihuijauksista tiistaina 8. syyskuuta kello 14.30–16.

Kiusaaminen ei ala kiusaamisena – tutkija kertoo varhaiset merkit, jotka jäävät aikuisilta usein huomaamatta

Lasten ja nuorten keskinäinen kiusaaminen rakentuu vähitellen jo kauan ennen kuin tilanne näyttää ulospäin kiusaamiselta, häirinnältä tai väkivallalta. Tutkija korostaa aikuisten roolia varhaisessa tunnistamisessa.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Kalevantiellä

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Kalevantiellä lähellä Jaanintien risteystä 7.–9. syyskuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä keskustan suuntaan ajettaessa.

Näitä suomalaiset ostivat rautakaupasta tänä kesänä

Suomeen on viime vuosina tullut tuhansia uusia kompostoijia.

K-Raudan myyntidatan perusteella suomalaiset ovat tänä kesänä sekä nauttineet kesästä terasseillaan että valmistautuneet jo syksyyn. Sähkölämmittimien myynti viime kesään verrattuna nousi yli 70 prosenttia. Syy saattaa löytyä uudesta rakentamislaista.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Lintujen syysmuutto näkyy vilkastuvana liikenteenä taivaankannella

Arosuohaukka.

Lintujen syysmuutto on vilkastunut syyskuun alussa eri puolilla Suomea. Näkyvin liike on nyt ollut Perämerellä, missä käpytikkojen vaellus on jatkunut voimakkaana. Samalla pähkinähakit muuttavat edelleen, ja kuusitiainen on liittymässä vaeltajien joukkoon.

Tuulituho voi altistaa metsän uusille vaurioille vuosiksi

Myrskyt ovat yksi merkittävimmistä metsien luonnollisista häiriötekijöistä Pohjois-Euroopassa. Ne aiheuttavat laajamittaista puustokuolleisuutta, taloudellisia menetyksiä ja pitkäaikaisia muutoksia metsien rakenteessa. Laajojen myrskytuhojen määrä on viime vuosikymmeninä kasvanut Keski- ja Pohjois-Euroopan metsissä. Boreaalisilla alueilla, kuten Suomessa, lämpenevät talvet ja lyhenevä routakausi voivat lisäksi heikentää puiden vakautta ja lisätä niiden alttiutta tuulituhoille.

Uusissa postimerkeissä kansallismaisemia, kurkia ja kahvittelua

Posti julkaisee tiistaina 9. syyskuuta kolme uutta postimerkkijulkaisua, joissa ovat esillä Pohjolan linnut, kansallismaisemat ja suomalaiset tavat. Pohjolan linnut -merkeissä kuvataan kurki ja joutsen. Reetta Rannan ja Riikka Haron suunnittelemissa merkeissä on suomalaisen maalaustaiteen kultakauden henkeä, ja niiden pohjana on käytetty myös tekoälyä luovana työkaluna. Ranta kertoo tavoitteena olevan suomalaisesta mytologiasta ja luontoviisaudesta helposti lähestyttävä kokonaisuus. Kurki ja joutsen ovat olleet vahvasti esillä suomalaisissa kansantarinoissa: kurkea on pidetty lintujen kuninkaana ja joutsenta puhtauden, kauneuden sekä elämän ja kuoleman symbolina.

Kotimaista ruista riittää, vaikka sato jää pieneksi

Ruista riittää, vaikka sato jää tavanomaista pienemmäksi.

Luonnonvarakeskuksen (LUKE) antaman vuoden ensimmäisen satoarvion mukaan ruissato jää kuluvana syksynä huomattavasti tavanomaista pienemmäksi. Vaikka arvioitu 66 miljoonan kilon sato ei riitä kattamaan vuotuista rukiin tarvetta, edellisvuosien ruisvarastojen hyvä tilanne varmistaa kotimaisen rukiin saannin tulevanakin talvena.

Meripelastuksen mestaruus Turkuun

Sari Kivelä, Jessica Silfver ja Sonja Silver.

Suomen Meripelastusseura järjesti lauantaina yhdessä Espoon Meripelastajien kanssa Espoossa valtakunnalliset meripelastustaitokilpailut. Voiton vei turkulainen Se toinen oikea -niminen joukkue, jonka muodostivat Sari Kivelä , Jessica Silfver ja Sonja Silver .

Joka neljäs suomalainen harkinnut työpaikan vaihtoa stressin vuoksi

Lähes puolet 30–44-vuotiaista naisista on kuluneen vuoden aikana harkinnut työpaikan vaihtoa stressin vuoksi.

Työstressi tai mielenterveyteen liittyvät syyt ovat ajaneet joka neljännen suomalaisen pohtimaan työpaikan tai alan vaihtoa, kertoo Ifin selvitys. Useimmin vaihtoa ovat kuluneen vuoden aikana harkinneet 30–44-vuotiaat. Kesälomien jälkeen kannattaa keskustella työpaikalla avoimesti odotuksista ja työhyvinvoinnista.

Siniset valaistukset muistuttavat ensi kertaa yleisimmästä neurologisesta sairaudesta

Migreeniviikolla 7.–13. syyskuuta valaistaan ensi kertaa kaupunkikohteita siniseksi eri puolilla Suomea. Valaistus muistuttaa siitä, että migreeni on maailman yleisin neurologinen sairaus.

Louhintatöistä johtuvia pysäytyksiä kasitiellä

E18 Raision keskusta -hankkeen maanrakennus- ja louhintatyöt vaikuttavat liikennejärjestelyihin kasitien ja Mahittulan alueella. Lehterinvuorentie ja Kullaanpolku suljetaan liikenteeltä, ja kasitien liikennettä pysäytellään syyskuun toiselta viikolta alkaen.

Näköislehti

Urheilu

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.

Puukkokatsomo: Interin väkevä vuosi

Alie Conteh, Ilari Kangasniemi ja Jussi Niska.

Vaikka Inter ei Konferenssiliigan liigavaiheeseen selvinnytkään, oli joukkueen suoritus kansainvälisissä otteluissa erinomainen. Vastaava menestys on ollut turkulaisittain äärimmäisen harvinaista.

Kalle Mäkisen paineissa osallistujaennätys

Kupittaan palloiluhalli muuntuu myös painiareenaksi. Kuva on viime vuodelta.

Turun Voimamiehet ry järjestää lauantaina 5. syyskuuta Kupittaan Palloiluhallissa kansainvälisen Kalle Mäkinen -turnauksen, joka kokoaa Turkuun 550 nuorta painijaa viidestä maasta. Turkulaisen olympiavoittaja Kalle Mäkisen nimeä kantava kilpailu järjestetään jo 43. kerran.

Inter kohtaa avauskierroksella HJK:n Helsingissä, TPS saa vastaansa SJK:n Kupittaalla

Inter ja TPS eivät enää kohtaa jalkapalloilun Veikkausliigassa tällä kaudella.

Mestaruussarjaan selvinneet kuusi runkosarjan parasta joukkuetta mahtuvat kymmenen pisteen sisään. Jaossa on vielä 30 pistettä, joten jokainen kuudesta voi olla mestari kauden päättyessä. Mestaruussarjan kolme parasta tai mahdollisesti neljä pelaavat ensi kaudella Euroopan kilpailuissa. Karsintasarjassa neljä kuudesta joukkueesta voi vielä päätyä joko suoraan putoavalle 12. sijalle tai liigakarsintoihin joutuvalle 11. sijalle.