Ruumiin kokemus hallitsemattomassa ajassa
Koreografi Tuija Lappalaisen uusi teos tutkii ruumiin kokemusta hallitsemattomassa ajassa. Nowhere is left untouched by its dark presence on ensi-illassa Nykytaidetila Kutomolla Turussa 2. lokakuuta.
Näyttämöteos tarkastelee tästä ajasta nousevia kysymyksiä hallitsemattomasta ja siihen liittyvästä kokemuksellisuudesta tavalla, joka rehottaa ja läikkyy moninaisena.
Torstain 8. lokakuuta esityksen jälkeen pääsee kuulemaan tekijöiden ajatuksia syvemmin, kun Ehkä-tuotannon yleisötyöntekijä-kirjoittaja Heidi Horila ja kotidramaturgi Even Minn haastattelevat työryhmää ja jakavat omia ajatuksiaan esityksestä.
Lappalainen työskentelee monitaiteisesti koreografian, ohjauksen, dramaturgian ja esiintymisen parissa uuden tanssin, nykyesitystaiteen ja teatterin kentillä. Hänen praktiikkaansa ohjaa kiinnostus tarkastella kokemuksen, ruumiillisuuden ja merkityksen muodostumista suhteissa, joissa näkyvät ja näkymättömät vaikutukset, affektit ja materiaalit kietoutuvat toisiinsa. Teoksessa esiintyvät tanssitaiteilijat Iiris Hilden, Maria Mäkelä ja Pauliina Sjöberg, joka on myös teoksen pukusuunnittelija.
Esityksen äänisuunnittelusta vastaa Johanna Porola ja valosuunnittelusta Luca Sirviö. Mukana teoksen prosessissa on myös Ehkä-tuotannon kotidramaturgi Even Minn.
Lappalaisen teos kytkeytyy filosofi Timothy Mortonin ekologiseen ajatteluun, jossa elollinen ja eloton, organismit, materiaalit ja ympäristöt kietoutuvat toisiinsa. Mortonin dark ecology hahmottaa tätä kokemuksena, joka on samanaikaisesti läheinen, outo ja hallitsematon. Nowhere is left untouched by its dark presence tutkii ruumiillista kokemusta tilanteessa, jossa ei voida täysin hallita tai ymmärtää niitä voimia, suhteita ja virtauksia, joiden keskellä ollaan.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















