Uusiutuvan energian kulutus ohittanut fossiilisen tuontienergian määrän

Uusiutuvan energian tuotannosta neljä prosenttia on tuulivoimasta. Uusiutuvan energian tuotannosta neljä prosenttia on tuulivoimasta. Kuva: Jori Liimatainen

Uusiutuvan energian osuus energian kokonaiskulutuksesta ylitti viime vuonna fossiilisen tuontipolttoaineiden osuuden. Päästöoikeuden hinnan nousu edistää uusiutuvan energian investointeja ja käyttöä samalla kun teknologinen kehitys parantaa tuulivoimainvestointien kannattavuutta. Nämä tiedot käyvät ilmi Uusiutuvan energian toimialaraportista.

Uusiutuvan energian osuus energian kokonaiskulutuksesta oli viime vuonna 37 prosenttia, kun fossiilisen tuontienergian osuus oli 35 prosenttia. Uusiutuvan energian käyttö nousi kahdella prosenttiyksiköllä vuodesta 2017 käytön kasvaessa yhteensä viidellä terawattitunnilla (TWh).

Uusiutuvan energian tuotannosta 74 prosenttia on peräisin puuraaka-aineesta, yhdeksän prosenttia vesivoimasta, viisi prosenttia lämpöpumpuista ja neljä prosenttia tuulivoimasta. Puupolttoaineet ovat suurin energialähde 27 prosentin osuudella. Metsähaketta käytettiin energiantuotantoon kahdeksan miljoonaa kuutiota, mikä on kolme prosenttia enemmän kuin vuonna 2017.

Päästöoikeuden hinta on viimeisen kahden vuoden aikana lähes kuusinkertaistunut. Päästöoikeuden hinta kävi korkeimmillaan heinäkuussa, jolloin sen hinta oli noin 29,50 euroa per hiilidioksiditonni. Kolmen kuukauden keskiarvo syyskuussa päättyneellä vuoden kolmannella kvartaalilla oli 27 euroa.

Tilastokeskuksen ennakkotiedon mukaan vuonna 2018 uusiutuvan energian toimialaan kuuluvien yritysryhmien tuotannon bruttoarvo oli 5,36 miljardia euroa ja jalostusarvo 1,02 miljardia euroa. Uusiutuvan energian toimintaa harjoitettiin kaikkiaan 1 189 yrityksessä ja 1 784 toimipaikassa, jotka työllistivät yhteensä 6 104 henkilöä.

Tuulivoimainvestoinnit ovat aiempaa kannattavampia teknologisen kehityksen avittamina ja voimaloiden koon kasvaessa. Myös aurinkosähköinvestoinnit jatkavat kasvuaan, kun kotitaloudet, yritykset ja maatilat ovat lisänneet merkittävästi investointeja aurinkoenergiaan.

Tarve vähentää kasvihuonepäästöjä ohjaa vahvasti energiapolitiikkaa. Maailmalla erityisesti tuulivoiman, bioenergian ja aurinkoenergian investointien kasvu on nopeaa. Samalla kuitenkin myös fossiilisten polttoaineiden käyttö kasvoi edelleen vuonna 2018.

Uusiutuvan energian pk-toimialabarometrin mukaan toimialan yritykset arvioivat lähiajan yleiset suhdannenäkymät koko maata ja vertailutoimialoja selvästi heikommiksi. Myös näkymät henkilöstön määrän osalta ovat selvästi negatiivisemmat kuin vuosi sitten.

Suomen vaihtotase vuonna 2018 oli energiatuotteiden osalta 5,3 miljardia euroa alijäämäinen. Suomeen tuotiin erilaisia energiatuotteita 10,7 miljardilla eurolla. Eniten tuontia tapahtui Venäjältä, jonka osuus tuonnin arvosta oli 61 prosenttia. Vastaavasti Suomesta vietiin energiatuotteita 5,4 miljardilla eurolla. Energiatuotteita vietiin eniten EU-maihin.

Hallitusohjelmaan on kirjattu, että hallitus toimii tavalla, jonka seurauksena Suomi on hiilineutraali vuonna 2035 ja hiilinegatiivinen nopeasti sen jälkeen. Tavoitteeseen pääsemiseksi nopeutetaan päästövähennystoimia ja vahvistetaan hiilinieluja. Tavoitteeseen pääseminen edellyttää lisäksi vuoden 2030 päästövähennysvelvoitteen tiukentamista vähintään 55 prosenttiin vuoteen 1990 verrattuna. Samalla hallitus sitoutuu uudistamaan Euroopan unionin ja Suomen ilmastopolitiikkaa siten, että teemme oman osamme maailman keskilämpötilan nousun rajoittamiseksi 1,5 asteeseen. Lisäksi Suomi pyrkii maailman ensimmäiseksi fossiilivapaaksi hyvinvointiyhteiskunnaksi. Tästä johtuen sähkön ja lämmön tuotannon tulee olla Suomessa lähes päästötöntä 2030-luvun loppuun mennessä huolto- ja toimitusvarmuusnäkökulmat huomioiden. Liikenteen päästöjen tulee vähintään puolittua vuoteen 2030 mennessä vuoden 2005 tasosta.

Toimialaraportti käsittelee alan nykytilaa ja tulevaisuuden näkymiä. Pk-toimialabarometri esittelee toimialakohtaisia tuloksia Suomen Yrittäjien, Finnvera Oyj:n ja TEM:n yhteistyönä tekemästä pienten ja keskisuurten yritysten toimintaa ja taloudellista toimintaympäristöä kuvaavasta barometrista. Pk-barometrin vastaajamäärä oli 6 133 yritystä, joista uusiutuvan energian vastaajia oli 151.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Rytmimusiikin erikoiskanava Groove FM palaa Turun alueen radiotaajuuksille

Lähes 27 vuotta suomalaisia viihdyttänyt Groove FM aloittaa lähetykset Turun seudulla torstaina 30. lokakuuta. Se on ollut yli 12 vuotta pois Turun radioaalloilta. Tänä vuonna uudistunut kanava tarjoaa rytmimusiikkia alkaen klassikoista tuoreimpiin tanssittajiin.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Tutkimus: Istumisen vähentäminen voi piristää mieltä

Uuden tutkimuksen mukaan päivittäisen istumisen vähentäminen voi lisätä koettua vireyttä vähän liikkuvilla aikuisilla.

Silakkamarkkinoilla yli 38 500 kävijää

Silakkamarkkinoilla riitti vilinää sateisesta säästä huolimatta.

Jokirannassa 23.–26. lokakuuta järjestetyillä Turun 45. Silakkamarkkinoilla vieraili neljän päivän aikana yli 38 500 kävijää. Torstaina kävijöitä oli 7 500, perjantaina 10 000 ja lauantaina jopa 14 500. Sunnuntaillekin kävijöitä riitti 6 500, vaikka myyntiaika päättyi jo kello 17.

Kulttuuripankki avautuu varsinaissuomalaisille taiteilijoille

Lähes valtakunnalliseksi laajentuva Kulttuuripankki avautuu myös varsinaissuomalaisille taiteilijoille lokakuussa. Verkkopalvelu lisää taiteen ja kulttuurin tekijöiden työllistymismahdollisuuksia tuomalla heidän palvelunsa näkyville ja tilattaviksi.

Bukarestin-lennot alkavat – Turun kenttä vahvistaa alueen yhteyksiä Eurooppaan

Turun pormestari Piia Elo (sd.) avasi reitin Turusta Bukarestiin.

Bukarestin ja Turun välinen suora lentoyhteys on avautunut maanantaina. Aamulla Romanian pääkaupungista saapunut Wizz Airin lento toi noin 200 matkustajaa Turkuun, ja paluulento lähti saman aamupäivän aikana takaisin Bukarestiin mukanaan noin 140 matkustajaa. Reitti lennetään jatkossa kahdesti viikossa, maanantaisin ja perjantaisin.

Kysely: Suomalaiset kokevat osakesijoittamisen vaikeaksi ja riskialttiiksi

Danske Bankin tuoreen sijoittamista ja säästämistä koskevan kyselyn mukaan suomalaiset suosivat erityisesti tilisäästämistä. Rahan puute, osakkeiden valinnan vaikeus sekä haluttomuus seurata markkinoita ovat yleisimpiä syitä olla sijoittamatta osakkeisiin. Osakesijoitusintoa rokottavat myös kulut.

Pyhäinpäivänä muistellaan edesmenneitä hautausmailla ja kirkoissa

Pyhäinpäivänä kunnioitetaan ja muistellaan kuolleita läheisiä sekä kristikunnan pyhimyksiä ja marttyyreja.

Lauantaina 1. marraskuuta vietetään pyhäinpäivää. Se on kristillinen muistopäivä, jolloin kunnioitetaan ja muistellaan kuolleita läheisiä sekä kristikunnan pyhimyksiä ja marttyyreja. Vahvana perinteenä elää tapa viedä kynttilöitä poisnukkuneiden rakkaiden haudoille. Yhdessä kynttilät ja lyhdyt muodostavat valomeren, joka valaisee marraskuun pimeyden. Hautausmailla käyminen pyhäinpäivänä koetaan merkitykselliseksi, ja se onkin jouluajan lisäksi päivä, jolloin ihmisiä vierailee haudoilla eniten.

Työmatkapyöräilijöille satoja tapaturmia loka–marraskuussa

Pyöräilijöille sattuu tähän vuodenaikaan paljon työmatkatapaturmia pimeydestä ja liukkaista teistä johtuen etenkin aamuliikenteessä. Kun varusteet, tilannenopeus ja valot ovat kunnossa, matka töihin sujuu turvallisemmin.

Varsinais-Suomen maanteillä siirrytään talvinopeusrajoituksiin keskiviikkona

Talvi- ja pimeän ajan nopeusrajoitukset otetaan käyttöön tällä viikolla.

Maanteillä siirrytään talvinopeusrajoituksiin keskiviikkona 29. lokakuuta. Vaikka Lounais-Suomessa ei useinkaan ole lokakuun lopussa vielä talvikelejä, pimeä aika tulee säännöllisesti kalenteriaikataulun mukaan. Alennetuilla nopeusrajoituksilla pienennetään pimeyden, hirvieläinten, märkien tienpintojen ja talviajan liukkauden aiheuttamaa kohonnutta onnettomuusriskiä. Myös mahdollisten onnettomuuksien seuraukset ovat alemmilla nopeuksilla lievemmät.

Osa- tai kokoaikaisia kuntapuheenjohtajia 24 kaupungissa tai kunnassa

24 kaupungissa tai kunnassa toimii päätoimisia tai osa-aikaisia puheenjohtajia. Kesällä alkaneella vaalikaudella 54 luottamushenkilöä hoitaa tehtäväänsä joko osa- tai kokoaikaisesti. Kuntaliiton selvityksessä tarkasteltiin kaupunkien ja kuntien puheenjohtajia valtuustokauden 2025–29 alussa. Tarkastelussa olivat mukana niin puheenjohtajan kuin pormestarin roolissa toimivat.

Lapsiasiavaltuutettu: Kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen heikentävät yhdenvertaisuutta koulussa

Koulu ei ole yhdenvertainen paikka kaikille lapsille, ja tähän ovat syynä lasten näkemysten mukaan etenkin kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen.

Lapset eri puolilla Suomea kertoivat lapsiasiavaltuutetulle näkemyksiään koulun ja koulutuksen yhdenvertaisuudesta. Tapaamisten perusteella koulu ei ole yhdenvertainen paikka kaikille lapsille, ja tähän ovat syynä lasten näkemysten mukaan etenkin kiusaaminen ja ongelmien sivuuttaminen.

Omakotitalon välikaton rakenteet tulessa Raisiossa

Yksikerroksisen omakotitalon takan lämmitys kuumensi rakennuksen hormia, niin että välikaton rakenteet syttyivät palamaan ullakolla Raisiossa Peräpellokadulla sunnuntaina illalla. Rakennuksessa oli kaksi henkilöä, jotka havaitsivat savun ja soittivat hätäkeskukseen.

Galleria Aski nimesi 14 näyttelyn taiteilijat

Henri Tuominen, Ruttoranka.

Galleria Aski on viime vuonna perustettu nykytaiteen näyttelytila Taiteen talossa Turussa. Galleriaa ylläpitää Rettigin kuvataiteilijat yhdistys, joka koostuu Taiteen talossa työskentelevästä 24:stä taiteilijasta.

Väitös: Lapset oppivat numerojärjestystaitoja jo 3–5-vuotiaina

Heidi Harjun väitöstutkimuksessa kehitettiin uusia menetelmiä, joiden avulla lasten spontaania huomion kiinnittämistä numerojärjestykseen oli mahdollista tutkia.

Tutkimusten mukaan lapsilla on suuria yksilöllisiä eroja matemaattisissa taidoissa jo koulun alkaessa. Nämä erot ovat hyvin pysyviä tai jopa kasvavat koulupolun edetessä. Tästä syystä on tärkeää ymmärtää matemaattisten taitojen varhaista kehitystä ja niihin vaikuttavia tekijöitä.

Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin: Kiinteä eurooppalainen yhteys Ahvenanmaalle vakauttaisi Suomen turvallisuus- ja talousnäkymiä

Kireä ja edelleen kiristyvä kansainvälinen tilanne pakottaa Suomen turvaamaan strategiset etunsa Itämerellä. Turun kaupunginhallituksen jäsen Perttu Helin (kesk.) vaatii, että kiinteän yhteyden rakentaminen Ahvenanmaalle nostetaan kansalliseksi ja eurooppalaiseksi prioriteetiksi.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

Johan Ekman Turun Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi

Turun Vasemmistoliiton syyskokouksessa 25. lokakuuta valittiin kunnallisjärjestöön uusi puheenjohtajisto vuodelle 2026. Uutena puheenjohtajana vuoden vaihteessa aloittaa Johan Ekman ja varapuheenjohtajana Jenni Jäntti .

Urheilu

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.

Konsulttiyhtiö: Liiga voi saada eron SHL:ään kiinni uudella mediasopimuksella

TPS:n liiketoiminnan kulut per piste ovat 150 000 euroa ja henkilöstökulut per piste 77 100 euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n tuore analyysi SM-liigaseurojen taloudellisesta tilanteesta kaudelta 2024–25 osoittaa, että liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto nousi ennätykselliseen 191,7 miljoonaan euroon, missä on kasvua 11 prosenttia edellisvuodesta. Kasvu ei kuitenkaan tullut jääkiekosta, vaan pääosin oheis- ja muusta liiketoiminnasta. Liigakarsinnat olivat tuottoisia liigalle ja toivat yli miljoonaa euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen. Taloudellisessa tarkastelussa kauden tehokkaimpia olivat kauden finalistit Saipa ja Kalpa, jotka tekivät hyvän tuloksen pienellä budjetilla.

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.