Polaaripyörteen ennätyksellinen otsonikato havaittiin myös Suomen yllä

Otsoniluotaus Sodankylässä. Otsoniluotaus Sodankylässä. Kuva: Rigel Kivi

Otsonikato pohjoisten leveyspiirien stratosfäärissä on tänä talvena ollut poikkeuksellisen voimakas. Lähipäivien aikana erityisen vähäotsoninen polaaripyörre liikkuu Suomen yllä. Niukan otsonin vuoksi UV-säteily on Suomessa viikonlopun aikana tavanomaista voimakkaampaa.

Torstaina 2. huhtikuuta Sodankylässä tehdyssä luotauksessa on havaittu ennätyssuuri otsonikato noin 18 kilometrin korkeudella. Tilanne on samankaltainen kuin Marambion mittausasemalla Etelämantereella havaitaan keväisen otsoniaukon aikaan.

”Ensimmäistä kertaa pitkän havaintohistorian aikana Sodankylässä on havaittu Etelämantereen kaltainen otsonikato. Stratosfäärissä, noin 18 kilometrin korkeudella on jopa 90 prosenttia vähemmän otsonia kuin normaalisti, Ilmatieteen laitoksen erikoistutkija Rigel Kivi kertoo.

Pohjois-Suomessa 2. huhtikuuta havaittu kokonaisotsoni oli 271 Dobsonin yksikköä (DU). Normaalisti se on 416 DU. Helsingissä havaittiin samana päivänä 343 DU, mutta otsonimäärä pienenee myös Etelä-Suomessa viikonlopun aikana.

”Ilmakehän kokonaisotsonin pitäisi olla pohjoisilla alueilla tähän aikaan vuodesta suurimmillaan stratosfäärin kiertoliikkeestä johtuen. Tänä talvena kokonaisotsoni on kuitenkin pysytellyt lähes samana marraskuun puolivälistä alkaen, toteaa Ilmatieteen laitoksen erikoistutkija Leif Backman.

Otsonikerros on lähipäivinä normaalia ohuempi koko maassa. Pilvisyydestä riippuen UV-indeksi voi nousta Etelä-Suomessa noin kolmeen. Tavanomaisesti kolmen ylittäviä UV-indeksejä mitataan Suomessa toukokuun alusta alkaen. UV-säteilyltä on syytä suojautua, kun UV-indeksi on 3 tai korkeampi.

Pohjois-Suomessa UV-indeksit ovat viikonloppuna hiukan matalampia, mutta UV-säteilyn määrää voimistaa otsonikerroksen ohuuden lisäksi maanpinnan lumipeite.

”Lumi heijastaa voimakkaasti UV-säteilyä, ja aurinkolasit on hyvä muistaa ottaa mukaan lumisilla alueilla ulkoillessa, muistuttaa Ilmatieteen laitoksen tutkija Kaisa Lakkala.

Poikkeuksellinen otsonitilanne on kehittynyt arktisella alueella kahden tekijän yhteisvaikutuksesta: hitaasta kiertoliikkeestä stratosfäärissä ja voimakkaasta otsonikadosta. Kiertoliike on tuonut normaalia vähemmän otsonia, ja polaaripyörteen kylmissä oloissa on esiintynyt poikkeuksellisen runsaasti polaaristratosfääripilviä, jotka aiheuttavat otsonikatoa muuntamalla stratosfäärissä esiintyvän kloorin aktiiviseen muotoon. Myös Suomessa nähtiin marras-helmikuussa usein polaaristratosfääripilviä.

”Lisääntynyt auringonvalo kiihdytti otsonikatoa helmi-maaliskuussa. Nyt otsonikato on pysähtynyt, kun polaaripyörre on lämmennyt, ja polaaristratosfääripilviä ei enää juurikaan esiinny, sanoo Backman.

Pitkällä aikavälillä otsonikerros on toipumassa. Otsonia tuhoavien aineiden pitoisuudet ovat ilmakehässä kuitenkin toistaiseksi niin korkeita, että merkittävää otsonikatoa voi syntyä, jos olosuhteet ovat kuluneen talven tapaan sille suotuisia.

Talven aikana arktista otsonikatoa on seurattu kansainvälisessä havaintokampanjassa, johon myös Ilmatieteen laitoksen Sodankylän asema osallistuu. Kampanjassa otsonipitoisuus mitataan samassa ilmamassassa kahden tai useamman mittausaseman yllä otsoniluotaimella. Havaitun otsonimuutoksen avulla saadaan tarkempaa tietoa otsonikadosta.

Ilmatieteen laitoksen Sodankylän asemalla lisäksi käytössä SAOZ-spektrometri, joka mittaa otsonin kokonaismäärää päivittäin. Lisäksi Brewer-spektroradiometri mittaa kokonaisotsonia ja UV-säteilyä Helsingissä ja Sodankylässä. Ilmatieteen laitoksen UV-indeksin mittausverkostoon kuuluu yhteensä seitsemän mittausasemaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Reilut kolme prosenttia 65 vuotta täyttäneistä kävi yksityisellä yleislääkärillä osana valinnanvapauskokeilua syksyllä

Kela maksoi syksyllä korvauksia yhteensä 44 500 asiakkaan lääkärikäyntien ja tutkimusten kustannuksista osana valinnanvapauskokeilua. Kuluvana vuonna valinnanvapauskäynti maksaa asiakkaalle enintään 30,20 euroa ja vastaanotolla voi käydä kolme kertaa.

Pula sote-alan harjoittelupaikoista viivästyttää ammattikorkeakoulusta valmistumista

Arene julkaisi torstaina ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen saatavuus sosiaali- ja terveysalalla -kyselyanalyysin. Tulokset osoittavat, että ammattikorkeakoulujen sosiaali- ja terveysalan opiskelijoiden harjoittelupaikkoja ei ole riittävästi. Vaikutukset näkyvät jo pahasti opintojen viivästymisinä. Tilanne kuormittaa ammattikorkeakoulujen sekä sote-palveluita tuottavia organisaatioita. Yli 90 prosenttia vastaajista arvioi harjoittelupaikkatilanteen heikentyneen viime vuosina. Kyselyn tulokset osoittavat, että kyse on valtakunnallisesta ja rakenteellisesta ongelmasta, mikä ei ole ratkaistavissa yksittäisten korkeakoulujen toimilla.

Liikennevakuutus ei koske vain autoja – myös golfauto, lumiskootteri ja jopa panssarivaunu tulee vakuuttaa

Monet rekisteröimättömät kulkupelit vaativat liikennevakuutuksen silloin, kun niillä ajetaan. Erityisesti piha- ja mökkikäytössä olevien ajoneuvojen kohdalla vakuuttamisvelvollisuus voi yllättää.

Liikenteessä on uudenlaisia ajoneuvoja, ja etenkin sähköistyminen on avannut markkinoita erikoisillekin liikkumisvälineille. Vakuuttamisen näkökulmasta tilanne on selkeä: golfautot, lumiskootterit ja muut erikoiset ajopelit tulee liikennevakuuttaa.

Keskon ruokakuljetuksiin ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa

Keskon ensimmäinen sähkökuorma-auto Varsinais-Suomessa aloitti kuljetukset tammikuun puolivälissä. Kesko jatkaa kuluvana vuonna alkanutta Suomen-kuljetustensa sähköistämistä. Vuoteen 2030 mennessä Keskon päivittäistavarakaupan kuljetuskalustosta noin 30 prosenttia arvioidaan olevan sähköautoja.

Turkulainen Roope Itälinna vuoden nuori taiteilija

Acid Wash, 2024. Öljy ja akryyli kankaalle, 190 x 150 cm.

Kuvataiteilija Roope Itälinna on valittu vuoden 2026 nuoreksi taiteilijaksi. Hän saa Tampereen kaupungin myöntämän 25 000 euron stipendin ja mahdollisuuden yksityisnäyttelyn järjestämiseen Tampereen taidemuseon näyttelytilassa Finlaysonin alueella syksyllä 2026. Itälinna on järjestyksessä 42. Vuoden nuori taiteilija.

Vuoden ensimmäinen alueellinen maanpuolustuskurssi alkaa Turussa

Turussa järjestetään 26.–30. tammikuuta alueellinen maanpuolustuskurssi, joka aloittaa vuoden kurssitoiminnan. Kurssi on ensimmäinen, jonka järjestämisestä vastaa vuodenvaihteessa toimintansa aloittanut Lupa- ja valvontavirasto. Aikaisemmin alueelliset maanpuolustuskurssit järjestivät aluehallintovirastot.

K40 Disco by Sami Kuronen saapuu Turkuun

K40-discoja on järjestetty muun muassa Raumalla.

Diskopallo pyörii ja tanssilattia kutsuu – K40 Disco tuo aikuisten omat bileet Turkuun perjantaina 20. maaliskuuta. Raumalla ja muutamalla muulla paikkakunnalla jo useamman vuoden ajan täysiä iltoja tehnyt konsepti rantautuu nyt Turun Ihkuun ja tarjoaa aikuisille hyvät bileet, tuttua musiikkia ja oikean yleisön.

Arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja lisätty Varhan ikääntyneiden palveluissa

Varhan ikääntyneiden palveluissa arviointiyksiköiden määrää ja asiakaspaikkoja on lisätty, jotta Varhassa voidaan entistä paremmin tukea iäkkäiden kotona asumista ja toimintakykyä.

Sibelius-museo ja Åbo Akademin musiikkitieteen ja folkloristiikan oppiaineet juhlivat yhteistä 100-vuotista historiaansa

Otto Andersson (1879-1969) vuonna 1968 käyttöön otetun museorakennuksen vitriinin äärellä vuonna 1969.

Marraskuussa tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun Otto Andersson (1879–1969) nimitettiin Åbo Akademin ensimmäiseksi musiikkitieteen ja kansanrunoudentutkimuksen professoriksi. Tästä hetkestä lähtien alkoivat rakentua Åbo Akademin musiikkihistorialliset kokoelmat ja kulttuurintutkimuksellinen arkisto. Musiikkihistorialliset kokoelmat saivat vuonna 1949 nimen Sibelius-museo. Tänä vuonna juhlitaan yhteistä 100-vuotista historiaa.

Jo pieni määrä alkoholia heikentää unta – humalahakuinen käyttö vaikuttaa pidempään

Päihdelääketieteen professori Solja Niemelän mukaan jo pari annosta alkoholia muuttaa unen rakennetta niin, että unesta tulee pintapuolista. Huonon unen seurauksena olo on seuraavana päivänä väsynyt ja keskittyminen vaikeaa. Humalahakuinen käyttö vaikuttaa uneen vielä pidempään, jopa useamman vuorokauden.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

Diabeteksesta maksetut korvaukset kasvussa

Tyypin 2 diabetes lisääntyy Suomessa nopeasti, ja sen seuraukset näkyvät vakuutuskorvauksissa. Pohjola Vakuutuksen mukaan korvaukset nousivat viime vuonna selvästi. Lääkekulut ovat suurin syy kasvavaan kustannuspaineeseen.

Saara-Sofia Sirén Telan uudeksi toimitusjohtajaksi

Saara-Sofia Sirén.

Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén , 39, on valittu Työeläkevakuuttajat Tela ry:n uudeksi toimitusjohtajaksi. Sirén aloittaa tehtävässään 1. toukokuuta, mikäli eduskunta myöntää hänelle eron kansanedustajan toimesta. Telan pitkäaikainen toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes jää tuolloin pois tehtävästään. Koulutukseltaan Sirén on kauppatieteiden maisteri sekä filosofian maisteri.

Kaukolämmön päästöt putosivat kolmanneksella, sähkö lähes fossiilitonta ja Euroopan edullisinta

Sähkön ja lämmön vuositilastot osoittavat, että päästöt ovat edelleen vähentyneet ja sähkömarkkinat toimivat hyvin. Sähkön kulutus nousi edellisestä vuodesta, nousun kattoivat tuulivoima ja tuonti. Sähkön ja lämmön yhteistuotannolla on keskeinen rooli yhdentyvien energiamarkkinoiden tasaajana.

Katedraali soi! jo 30. kerran

Katedraali soi! -viikolla Turun tuomiokirkon holvikaarien alla pääsee nauttimaan vaikka joka ilta vanhaa ja vähän uudempaakin taidemusiikkia.

Jo 30 vuoden ikään ehtinyttä Katedraali soi! -kirkkomusiikkiviikkoa vietetään Turun tuomiokirkossa 2.–8. helmikuuta. Tänä vuonna luvassa on kolme kantaesitystä, yksi myöhäisillan konsertti ja vahva kirjo turkulaista ja suomalaista ammattimusiikin osaamista.

Kysely: Hiljaisen suojelun piirissä yli miljoona hehtaaria metsätalousmaata

Yksityiset metsänomistajat jättävät Suomessa laajoja metsäalueita omaehtoisesti, ilman sopimusta metsätaloudellisen käsittelyn ulkopuolelle tai käsittelevät niitä vain hyvin pienimuotoisesti. Pellervon taloustutkimus PTT:n tuoreen tutkimuksen mukaan hiljainen suojelu kattaa arviolta noin 1,1 miljoonaa hehtaaria metsätalousmaata. Kyseessä on ensimmäinen valtakunnallinen arvio ilmiön laajuudesta.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Aikuiset lapset vähentävät ikääntyvien vanhempien hoivakotiasumista, mutta muistisairailla tilanne on toinen

Muistisairauksiin kuolleiden kohdalla aikuisten lasten määrä tai etäisyys ei vaikuttanut hoivakotien käyttöön. Kun tarkasteltiin kaikkia kuolleita, lapsettomilla oli enemmän hoivakotipäiviä verrattuna henkilöihin, joilla oli vähintään yksi lapsi.

Näköislehti

Urheilu

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.

TPS-kasvatti Nikolas Talo palaa mustavalkoisiin

Nikolas Talo.

Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä oman kasvattinsa Nikolas Talon . Talon sopimus TPS:n kanssa on kaksivuotinen. 22-vuotias puolustaja pystyy pelaamaan sekä topparina että vasempana laitapuolustajana.

Tonni päästettyjä tulossa FBC Turulle täyteen

17 ottelun tappioputkessa miesten F-liigassa oleva FBC Turku on tällä hetkellä päästänyt ylimmällä sarjatasolla 999 maalia. Seuraava päästetty maali on siis tuhannes maali Beeceen verkkoon. Hyvin suurella todennäköisyydellä tasaluku ylitetään 24. tammikuuta, kun FBC kohtaa vieraissa Eräviikingit.

Turku Turbulence lunastanut paikkansa crossfit-tapahtumien joukossa

Crossfitin joukkuekisassa tarvitaan voiman lisäksi yhteishenkeä.

Vuonna 2024 järjestettiin ensimmäistä kertaa crossfit-tapahtuma Turku Turbulence. Tapahtuma sai hyvän vastaanoton ja 7. helmikuuta Logomossa kisataan jo kolmas Turku Turbulence.

Beninin maajoukkuetoppari TPS:n takalinjoille

Charlemagne Azongnitode.

Turun Palloseura saa puolustukseensa uuden vahvistuksen, kun toppari C harlemagne Azongnitode , 24, liittyy joukkueeseen kaksivuotisella sopimuksella. Viime kaudella hän pelasi Veikkausliigaa AC Oulussa.

Keskikenttämies Aly Coulibaly jatkaa TPS:ssa

Aly Coulibaly.

TPS on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Aly Coulibalyn kanssa. Ranskasta kotoisin oleva 29-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyi turkulaisten riveihin viime kesänä ja jatkaa nyt joukkueessa tulevalla Veikkausliiga-kaudella.