Kaupunginsairaalan yhdellä osastolla neljä koronavirustartuntaa

Jyrkkälä-Pansion kotihoidon alueella työskennelleellä henkilöllä on todettu koronavirustartunta 30. syyskuuta. Työntekijä on ollut kotihoidon asiakaskäynneillä ohjeistusten mukaan suojautunut eikä ole altistanut tartuttavana töissä ollessaan asiakkaita. Alueen työntekijöistä kuusi on altistunut ja heidät on määrätty karanteeniin.

Turun kaupungin Syvälahden koulussa on todettu sunnuntaina 11. lokakuuta yhdellä henkilöllä koronavirustartunta. Koulussa altistuneisiin oppilaisiin ja henkilökunnan jäseniin on oltu yhteydessä Wilman kautta sekä puhelimitse. Lisäksi Turun kaupungin tartuntatautien valvonta antaa karanteeniin liittyvät toimenpideohjeet altistuneille puhelimitse.

Suomalais-venäläisen päiväkoti Miska-talon kannatusyhdistys ry:n päiväkoti Miska-talossa on todettu koronavirustartunta 11. lokakuuta. Päiväkodissa on kirjoilla noin 30 lasta. Koko henkilökunta ja lapset ovat karanteenissa. Kaikkiin huoltajiin ja henkilökunnan jäseniin on oltu yhteydessä, ja heidät on ohjeistettu tartuntatautien valvonnasta.

Koronatilanteen vuoksi Turun kouluissa noudatetaan tehostettuja hygieniakäytäntöjä.

Kaupunginsairaalan yhdellä osastolla on todettu neljä koronavirustartuntaa. Tartuntoja on todettu sekä henkilökuntaan kuuluvilla että potilailla. Altistuneet on kartoitettu ja asetettu karanteeniin. Karanteenissa on 19 osaston työntekijää.

Osaston henkilökunta on ollut hoitotoimenpiteissä suojautuneena ohjeistusten mukaisesti.

Osaston henkilökunnasta ja kaikista potilaista on otettu tai otetaan varotoimenpiteenä koronavirusnäytteet tartuntojen leviämisen ehkäisemiseksi. Koronavirustartuntoja ei toistaiseksi ole löytynyt lisää.

Kaupunginsairaalan osastolla on voimassa vierailukielto, eikä osastolle oteta toistaiseksi uusia potilaita.

Omaiset voivat tulla vierailulle vain terveenä ilman hengitystieinfektio-oireita. Lisäksi vierailuista on sovittava etukäteen asumispalveluyksikön, sairaalan aulahenkilön tai osaston henkilökunnan kanssa.

Vierailuille voi tulla korkeintaan 1–3 henkilöä kerrallaan.

Kaupunginsairaalassa ja Kaskenlinnan sairaalassa vierailevien tulee käyttää suojaimia sairaalan sisätiloissa (osastoilla, potilashuoneissa, käytävillä, hississä, aulassa) koko käynnin ajan. Epidemiatilanteen vuoksi suositellaan, että potilasvierailuja sairaalassa vältetään tai vähennetään toistaiseksi.

Sairaalavierailulla tulee käyttää suojaimia ohjeiden mukaisesti, jotta kaikkien osapuolten turvallisuus voidaan varmistaa. Vierailija saa ohjeet ennen vierailua sairaalan aulahenkilöltä, osaston oven läheisyydessä hoitajalta tai osastolta puhelimitse. Sairaala ei pääsääntöisesti jaa omaisille suunenäsuojaimia, mutta jos suojainta ei ole tai se ei ole oikeanlainen, niin maskin saa käyttöön sairaalasta. Vierailuaikaa on lyhennetty ja se päättyy kaikilla osastoilla kello 18.

Vierailut vanhusten asumispalveluiden yksiköissä ovat mahdollisia, mutta suojautumisesta tulee huolehtia. Yksikön hoitaja saattaa asukkaan tapaamiseen ja tapaamisesta pois, ohjeistaa omaista hygieniakäytännöistä esimerkiksi käsidesin käytöstä ja antaa omaiselle suojaimen vierailun ajaksi. Vierailuilla on käytettävä kirurgista suu-nenäsuojaan tai kasvot kokonaan peittävää visiiriä koko tapaamisen ajan.

Turun päiväkoteihin suositellaan myös maskien käyttöä lasten huoltajille lapsia tuotaessa ja hakiessa. Päiväkotien eteiset ovat usein ahtaat, eikä niissä pystytä pitämään turvavälejä. Sivistystoimiala suosittaakin nykyisen koronatilanteen huomioiden vanhemmille maskin käyttöä päiväkodissa lapsen nouto- ja hakutilanteissa.

Vähävaraisille tarkoitettuja maksuttomia kangasmaskeja on jaettu ja jaetaan kauppakeskus Skanssin Monitorissa tiistaista 13. lokakuuta alkaen. Monitori sijaitsee Skanssin kauppakeskuksen toisessa kerroksessa Itäparkin päädyssä, Intersportin myymälää vastapäätä. Skanssin Monitori on avoinna arkisin kello 12–18.

Kangasmaskeja jaetaan kaksi jokaiselle niitä tarvitsevalle. Tarkemmat tiedot vähävaraisten maskijaosta löytyvät osoitteesta turku.fi/maskijako.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Uuden asunnon vuokratontti saattaa olla orjasopimus

Taloyhtiö asuntoineen on naimisissa tontin kanssa, eikä voi muuttaa pois, muistuttaa kirjoittaja.

Vuokratontilla on alun perin pyritty siihen, että asunnon ostaminen tulisi aidosti halvemmaksi. Kaupunkien vuokratonteillä tämä pitkään toteutuikin. Vuokratontti ei automaattisesti ole mikään kielteinen asia. Helsingissä on rakennettu kaupunginosia puhtaasti vuokratonteille.

Aivovammojen tärkein hoito on niiden ehkäisy

Vaikka kypärä ei estä kaikkia vammoja tai onnettomuuksia, se pienentää merkittävästi vakavien seurausten riskiä.

Pyöräilykypärä on pyöräilijän tärkeä varuste, joka suojaa päätä onnettomuustilanteessa. Liikenneturvan kyselyn mukaan enemmistö ei suostu ajamaan polkupyörää ilman kypärää. Liikenneturvan seurantojen** mukaan enemmistö myös käyttää sitä. Paina kypärä päähän myös sähköpotkulautaa ajaessa.

LiikU Haastepyöräily -kampanja starttaa vappuna

LiikU Haastepyöräily -kampanja kannustaa kaikenikäisiä ja -tasoisia lounaissuomalaisia valitsemaan pyörän yhä useammin arjen kulkuvälineeksi. Kampanjaa on järjestetty Satakunnassa jo yli 30 vuoden ajan ja Varsinais-Suomessa yli 20 vuotta. Viimeisen kymmenen vuoden aikana kampanjassa on poljettu yhteensä yli 22 miljoonaa kilometriä.

Vesiympäristöjen ja niiden kasvustojen muutokset näyttelyn lähtökohtana

Elina Koskimies, Kaiku mereltä metsään, vesiväri paperille, 2025.

Elina Koskimiehen näyttely Mereltä joen kautta metsään ja taas kaupunkiin on esillä Galleria Joellassa 30.4.–24.5.

Työpaikkojen rakenteet vaikuttavat isien perhevapaisiin oletettua vähemmän

Työpaikkojen rakenteelliset ominaisuudet vaikuttavat isien perhevapaiden käyttöön vähemmän kuin on oletettu, osoittaa tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus. Tutkijoiden mukaan vanhempainvapaiden tasapuolisempaan jakautumiseen tähdättäessä muutoksia on tehtävä lainsäädännön rinnalla myös arkisessa työpaikkakulttuurissa.

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter ampui 25 kertaa mutta sai pallon maaliin vain kerran

Jussi Niska.

Kun jalkapallo-ottelun laukaustilasto näyttää lukemia 25–2, ei luulisi, että peli on erityisen tiukka. Eikä se ollutkaan, mutta Interiltä kesti silti 77 minuuttia ennen kuin se sai pallon maaliin asti. Laitapakki Jussi Niska keskitti vasemmalta ja Alie Conteh puski pallon maaliin. Se riitti kolmeen pisteeseen.

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.