Palkansaajien veroilmoituksen täydentämisen määräpäivät lähestyvät

Verohallinto odottaa esitäytettyihin veroilmoituksiin tänä keväänä yhtä paljon korjauksia kuin viime vuonna. Koronatilanne toi etätyöt osaksi palkansaajien työarkea, ja etätöihin liittyvistä vähennyksistä tuleekin edelleen Verohallinnolle paljon kysymyksiä.

Suurimman osan palkansaajista pitää ilmoittaa tiedot vuoden 2021 verotusta varten lähiviikkoina.

Palkansaajilla veroilmoituksen täydentämisen ensimmäinen määräpäivä on viikon päästä tiistaina 10. toukokuuta. Muut määräpäivät ovat 17. ja 24. toukokuuta. Pienellä osalla palkansaajista (elinkeinonharjoittajien puolisot) määräpäivä oli jo 1. huhtikuuta. Oma määräpäivä näkyy OmaVerossa ja esitäytetyllä veroilmoituksella.

Verohallinto on lähettänyt esitäytettyjä veroilmoituksia tänä keväänä yhteensä vajaa 5,5 miljoonaa. Palkansaajille ja eläkeläisille esitäytettyjä veroilmoituksia lähti viisi miljoonaa.

Esitäytetty veroilmoitus pitää aina tarkistaa. Jos kaikki tiedot esitäytetyllä ovat oikein, asiakkaan ei tarvitse tehdä mitään. Ilmoitettavaa ei ole suurimmalla osalla, jotka esitäytetyn veroilmoituksen saavat. Viime keväänä vajaa 1,4 miljoonaa täydensi esitäytetyn veroilmoituksen tietoja. Erityisesti täydennettävää voi olla palkansaajilla.

− Tarkista, että valmiiksi merkityt tulot ja vähennykset ovat oikein. Viime vuonna koronan vuoksi sekä etä- että läsnätöitä tehneillä voi olla korjattavaa erityisesti kodin ja työpaikan välisissä matkakuluissa sekä työhuonevähennyksessä, johtava veroasiantuntija Mervi Hakkarainen Verohallinnosta sanoo.

− Jos on joutunut joukkoliikenteessä käyttämään työmatkoilla kasvomaskia viime vuonna ja on ostanut maskit itse, maskien kustannukset voi vähentää verotuksessa kodin ja työpaikan välisinä matkakuluina. Maskivähennyksen määrä on kaksi euroa matkapäivältä.

Pääosin etätöitä tehneiden kannattaa tarkistaa myös, että esitäytetylle on merkitty työhuonevähennys. Täyden kaavamaisen työhuonevähennyksen 920 euroa voi tehdä, jos on tehnyt etätöitä yli puolet kaikista työpäivistä vuodessa.

Osan pitää täydentää veroilmoitukselle myös tuloja.

− Esimerkiksi vuokratulot ja virtuaalivaluuttojen vaihdot ovat sellaisia tuloja, joiden tietoja emme saa valmiiksi muualta esitäytetylle veroilmoitukselle. Ne pitää ilmoittaa itse, Hakkarainen muistuttaa.

Verohallinto odottaa, että OmaVero on tänäkin vuonna suosituin tapa täydentää veroilmoitusta. Viime vuonna 86 prosenttia esitäytetyn veroilmoituksen täydentäjistä teki muutokset palvelussa.

Vero.fistä löytyy kattavat ohjeet, miten esitäytetty veroilmoitus kannattaa tarkistaa ja tarvittaessa korjata tai täydentää: Esitäytetty veroilmoitus – näin ilmoitat OmaVerossa tai paperilla.

Apua saa myös Verohallinnon puhelinpalvelusta, somekanavista ja chatista, joka määräpäivinä palvelee pidennetyin aukioloin kello 19:ään asti. Verotoimistojen aukioloajoissa on edelleen koronatilanteen takia muutoksia ja supistuksia.

Aamuset-kaupunikimedia (AKM)

Maastopalojen pienhiukkaset aiheuttavat yli 100 000 ennenaikaista kuolemaa vuosittain

Maastopaloista syntyvät pienhiukkaset aiheuttavat maailmassa yli 100 000 ennenaikaista kuolemaa vuodessa, kertoo Lancet Countdown 2025 -raportti. Tutkimuksen mukaan savujen pienhiukkaspitoisuudet eivät ole maailmanlaajuisesti merkittävästi lisääntyneet, mutta savulle altistuvien ihmisten määrä kasvaa väestönkasvun myötä etenkin paloherkillä alueilla.

Väitöstutkimus osoitti melanokortiinijärjestelmän tuntemattoman roolin sydämessä

Anni Hallanheimo.

Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoitti ensimmäistä kertaa, että sydämestä löytyy aktiivinen melanokortiinijärjestelmä, joka säätelee sen toimintaa, vaikuttaa sydämen liikakasvun ja vajaatoiminnan muodostumiseen ja toimii potentiaalisena lääkekehityskohteena uusille sydämen vajaatoiminnan hoitomuodoille.

Sään ääri-ilmiöiden voimistuminen vaatii kunnilta varautumista

Ilmastonmuutoksen vaikutukset eivät ole enää vain tulevaisuuden huoli. Ifin tilaamasta kyselystä selviää, että vaikka valtaosa suomalaiskunnista on havainnut sään ääri-ilmiöiden vaikutuksia, vain murto-osa on valmistautunut riittävästi.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Yli kolmannes nuorista harkitsee työn perässä ulkomaille muuttoa

Yli 17 500 vastaajan kyselyssä useampi kuin joka kolmas 18–34-vuotiaista kertoo harkinneensa töiden perässä ulkomaille lähtemistä. Erityisesti kulttuurialan, tutkimuksen, viestinnän ja ICT:n ammattilaiset ovat kiinnostuneita ulkomailla työskentelystä.

Valtaosa autoilijoista ei tiedä, kuinka vanhoilla renkailla ajaa

Jos renkaiden iästä tai kunnosta ei ole tietoinen, huono pito saattaa käydä ilmi vasta liikenteessä, kun esimerkiksi äkkijarrutus ei onnistukaan. Renkaiden ikä ja kunto kannattaa tarkistaa aina talvi- ja kesärenkaiden vaihdon yhteydessä, jolloin se tulee tehtyä vähintään kaksi kertaa vuodessa, sanoo LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri .

Työeläkeindeksi ja palkkakerroin vahvistettu ensi vuodelle – työeläkkeet nousevat 0,88 prosenttia

Sosiaali- ja terveysministeriö on 24. lokakuuta vahvistanut työeläketurvaa koskevat indeksit vuodelle 2026. Palkkakerroin ja työeläkeindeksi tarkistetaan vuosittain. Työeläkeindeksillä tarkistetaan maksussa olevat työeläkkeet. Palkkakerrointa käytetään tulevan työeläkkeen laskennassa. Sillä tarkistetaan vuosiansiot eläkkeen alkamisvuoden tasoon.

Teokset pohtivat elämisen ehtoja sodan aikana

Stillkuva Sasha Kurmazsin videosta The State of Emergency.

Kriittisessä Galleriassa on esillä näyttely Ukraina (työnimi) 31.10.–30.11. Avajaiset ovat torstaina 30. lokakuuta kello 18–20.

THL kouluttaa terveydenhuollon ammattilaisia kohtaamaan rokotteen ottamista epäröiviä

THL kouluttaa terveydenhuollon ammattilaisia kohtaamaan rokotteen ottamista epäröiviä. Koulutuksen tavoitteena on tarjota terveydenhuollon ammattilaisille keinoja kohdata rokottamista epäröivä asiakas ymmärtävästi ja tukien sekä auttaa häntä tekemään luotettavaan tietoon perustuvia päätöksiä omasta tai lapsensa terveydestä.

Jesse Kitinoja voitti Vähäheikkiläntie 13 -taidekilpailun

Kotikolo. Havainnekuva.

TVT Asunnot Oy:n ja Upeartin järjestämässä avoimessa ja yksivaiheisessa taidekilpailussa haettiin taidetta Mäntymäkeen rakennettavaan ARA-kohteeseen osoitteeseen Vähäheikkiläntie 13. Haettavilta teosehdotuksilta toivottiin näkökulmia kodin merkitykseen sekä asumisen teemoihin. Arvioinnissa painotettiin ehdotusten sopivuutta sijoitusympäristöönsä sekä niiden taiteellista ja elämyksellistä laatua.

Turun kaupunki tarjoaa ikäihmisille maksuttomia liukuesteitä kaatumisten ehkäisyyn

Turku aloittaa loka–marraskuun vaihteessa maksuttomien liukuesteiden jakelun yli 70-vuotiaille. Talven liukkailla keleillä kaatumisen riski kasvaa ja kaatumiset ovat ikääntyneiden yleisimpiä tapaturmia.

Turun nuorisovaltuuston vaalit alkavat

Vaaleissa valitaan jäsenet ja varajäsenet nuorisovaltuuston kaksivuotiselle toimikaudelle 2026–27.

Turun nuorisovaltuustovaalien äänestysaika on 3.–9. marraskuuta. Vaaleissa valitaan jäsenet ja varajäsenet nuorisovaltuuston kaksivuotiselle toimikaudelle 2026–27. Äänioikeutettuja vaaleissa ovat Turussa asuvat tai opiskelevat 13–18-vuotiaat eli vuosina 2007–12 syntyneet nuoret.

Kysely: Tulotaso ratkaisee, kuka valittaa valvontamaksusta

Raha ratkaisee, kuka jaksaa riitauttaa yksityisen pysäköinninvalvontamaksun. Tuoreen kyselyn mukaan lähes kaksi kolmesta suurituloisesta ei maksa valvontamaksua mukisematta, jos kokee sen virheelliseksi. Pienituloisista joka kolmas ajattelee samoin. Myös ammatti ja koulutustaso vaikuttavat siihen, kuinka halukas autoilija on reklamoimaan saamastaan valvontamaksusta.

Prisma ja uudistettu Sokos valmistuvat joulukauppaan ensi vuonna

Turun Osuuskauppa on hakenut osviittaa omaan hankkeeseensa muun muassa Tampereelta, jossa on saatu keskustan hypermarketista hyviä kokemuksia.

Turun Osuuskauppa ilmoitti syyskuussa kymmenen miljoonan euron investoinneista Turun keskustan palvelujen kehittämiseen ja Prisman avaamisesta Wiklundille ensi vuonna.

Kela: Tarkista verokorttisi tuloraja

Kela muistuttaa asiakkaitaan tarkistamaan vuoden 2025 verokortin tulorajan ja tilaamaan tarvittaessa uuden verokortin Verohallinnolta. Näin varmistat, että Kelan tukien ennakonpidätys menee oikein eikä liikaa veroa peritä.

Väitös: Ylipaino yhteydessä heikompaan tulokseen alaselkäleikkauksissa

Konsta Koivunen.

Tuore väitöstutkimus osoittaa, että ylipaino, heikko leikkausta edeltänyt toimintakyky ja kova leikkausta edeltänyt kipu lisäävät huonon tuloksen riskiä alaselkään kohdistuvien leikkausten yhteydessä.

Turun ja Salon työllisyysalueet aloittavat yhteistyön palveluiden tuottamisessa

Turun ja Salon työllisyysalueet tiivistävät yhteistyötään työvoimaviranomaiselle kuuluvien lakisääteisten tehtävien hoitamisessa. Turun työllisyysalueen Työllisyysaluelautakunta ja Salon kaupungin elinvoimajaosto ovat hyväksyneet sopimuksen, jonka perusteella Turun kaupungin viranhaltijat ryhtyvät hoitamaan Salon kaupungin järjestämisvastuulle kuuluvia tukien maksatusprosesseja. Sopimus maksatustehtävien hoitamisesta hyväksyttiin elinvoimajaoston kokouksessa.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Akselintiellä

Akselintie 7:n kohdalla tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 29.–31. lokakuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä työmaan kohdalla.

Urheilu

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.