Ammatillisesta koulutuksesta valmistuneista vain 55 prosenttia työllistyy

Ammatillisen koulutuksen suorittaneiden osaaminen vastaa Teknologiateollisuus ry:n jäsenyritysten mukaan melko hyvin yritysten tarpeisiin. Teknologiateollisuuden teettämässä laajassa selvityksessä tätä mieltä oli 81 prosenttia kyselyyn vastanneista yrityksistä. Koulutuksen kyvyssä vastata työelämän muuttuviin osaamistarpeisiin on kuitenkin yhä parantamisen varaa, ja liian suuri osa on työttömänä vuosi valmistumisen jälkeen.

Teknologiateollisuuden eri toimialojen näkökulmasta katsottuna ammatillisen koulutuksen tarjonta vastaa kohtuullisen hyvin yritysten tarpeita. Tekniikan alan ammatillisen koulutuksen palvelukyky -selvityksen ohessa tehdyn kyselyn mukaan 42 prosenttia yrityksistä on sitä mieltä, että ammatillisen koulutuksen suorittaneiden osaaminen vastaa niiden tarpeisiin hyvin, ja 39 prosentin mielestä osaaminen vastaa kohtuullisesti tai riittävästi yritysten tarpeita. Myös selvityksen aikana toteutetuissa työpajoissa saadut kommentit olivat pääosin positiivisia.

Tekniikan ammatillisesta koulutuksesta valmistuneista kuitenkin vain 55 prosenttia on työllisiä vuosi valmistumisen jälkeen.

– Yrityksistä 19 prosenttia vastasi, että valmistuneiden osaaminen vastaa niiden tarpeita huonosti. Tekniikan ammatillisesta koulutuksesta valmistuneista 26 prosenttia on työttömänä vuosi valmistumisensa jälkeen. Samaan aikaan teknologiateollisuudessa on valtava pula osaajista, joten näinkin suuren kohtaanto-ongelman syyt on selvitettävä välittömästi, sanoo koulutusjohtaja Leena Pöntynen.

Palaute koulutuksesta on hyvää. Näyttää kuitenkin siltä, ettei koulutuksessa onnistuta riittävän hyvin tavoitteessa, jonka tehtävänä on tuottaa valmistuneille töitä ja yrityksille osaavaa työvoimaa.

– Työttömäksi jää liian moni. Koulutuksesta tulee saada sellainen osaaminen, että sillä pärjää nykypäivän työelämässä, kun itsellä on halu työllistyä. On inhimillisestikin väärin, että käyt koulut mutta et pysty työllistymään. Tarvitsemme jokaisen valmistuneen töihin, joten työttömyyden syyt on selvitettävä ja juurisyihin puututtava, sanoo johtava asiantuntija Eero Manninen.

Koulutuksen kykyä vastata työelämän muuttuviin osaamistarpeisiin on parannettava ja opettajien mahdollisuuksia osaamisen kehittämiseen vahvistettava. Peruskoulussa on kiinnitettävä erityistä huomiota matemaattis-luonnontieteelliseen osaamiseen ja kädentaitoihin. Koulutuksen työelämäyhteistyötä on tiivistettävä nykyisestä ja siihen on osoitettava riittävä resurssit.

On myös välttämätöntä varmistaa, että opiskelijat saavat riittävästi opetusta ja ohjausta niin oppilaitoksissa, työpaikoilla kuin digitaalisilla oppimisalustoilla. Yritykset ovat valmiita osallistumaan työpaikalla tapahtuvan opiskelun toteuttamiseen nykyistä laajemminkin, mutta ne edellyttävät, että opiskelijoilla on sen kannalta riittävät perustaidot ja että oppilaitoksilta saadaan riittävästi tukea työpaikalla järjestettävän koulutuksen toteuttamiseen.

– Lisäksi meidän on pakko huomioida, että teollisuuden tuotanto saattaa sijaita alueilla, joissa nuorten määrä laskee rajusti. Lisääntyvä maahanmuutto tuo oppilaitoksille mahdollisuuksia, mutta tukea tarvitaan kieli- ja kulttuurikysymyksissä, Manninen toteaa.

Oppilaitokset olivat laajasti tyytyväisiä työelämässä oppimisen toteutukseen. Keskimääräistä alemman arvion se sai Etelä-Savossa, Kymenlaaksossa ja Lapissa, mutta niissäkin arviot olivat kohtuullisen hyviä.

Erityisen haastavaksi kyselyyn osallistuneet koulutuksenjärjestäjät totesivat osaavan opetushenkilöstön saatavuuden tekniikan alan ammatillisessa koulutuksessa. Kaksi kolmesta järjestäjästä piti saatavuustilannetta joko erittäin huonona tai huonona.

– Opettajien osaamista täytyy kehittää vastaamaan työelämän tarpeita ja opettajapulaa helpottaa yhteistyöllä teollisuuden ammattilaisten kanssa. Tekniikan opettajien työelämäjaksojen järjestämiseen yrityksissä on kohdennettava rahaa ja yritysten ja oppilaitosten työelämä- ja vuorovaikutusosaamista on vahvistettava, Manninen toteaa.

Opiskelijat ovat selvityksen mukaan tyytyväisiä koulutuksen heille tuottamaan osaamiseen ja ammattitaitoon. Opetuksen ja ohjauksen onnistumista tarkasteltiin annettujen opiskelija- ja työelämäpalautteiden sekä koulutuksen järjestäjille tehdyn kyselyn perusteella. Tyytyväisimpiä opetuksen ja ohjauksen laatuun oltiin Kainuussa, Etelä- ja Pohjois-Pohjanmaalla, Pohjois-Karjalassa, Pohjois- ja Etelä-Savossa sekä Satakunnassa, Päijät- ja Kanta-Hämeessä.

Teknologiateollisuus teetti selvityksen tekniikan alan ammatillisen koulutuksen palvelukyvystä yhteistyössä Teollisuusliiton, Hämeen ammattikorkeakoulun (HAMK) tutkimusyksikön sekä tekniikan alan 25 ammatillisen koulutuksen järjestäjän kanssa.

Teknologiateollisuus ry:n 109 jäsenyrityksessä tehtiin haastattelut. Selvityksen on koonnut HAMK Edun tutkijayliopettaja Mika Tammilehto.

Selvityksessä tarkasteltiin koulutuksen vetovoiman ja tarjonnan, laadun ja vaikuttavuuden sekä toimintaedellytyksien kokonaisuutta. Selvityksen lähteinä on yrityskyselyn lisäksi käytetty ammatillisen koulutuksen opiskelijapalautetta vuosilta 2020–22, työpaikkaohjaajien ja työnantajien antamaa työelämäpalautetta 2021–22, opetushallituksen ammatillista koulutusta koskevia kustannustietoja sekä HAMKin kyselyä tekniikan alan ammatillisen koulutuksen järjestäjille.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Väitös: Hoitomuoto vaikuttaa elämänlaatuun suunielusyöpään sairastuneilla

Pihla Ranta.

Elämänlaatutulokset ovat Suomessa hyviä suunielusyövän hoidon jälkeen. Hoitomuodolla on kuitenkin merkitystä. Turun yliopistossa tarkastetun väitöskirjatutkimuksen tulosten mukaan varhaisen vaiheen suunielusyövissä leikkaus näyttää olevan paras hoitomuoto.

Tunnetko taloyhtiön ja osakkaan välisen kunnossapitovastuun?

Tunnetko taloyhtiön ja osakkaan välisen kunnossapitovastuun? Internet antoi meille selaimen, älypuhelin toi appit – mutta mitä tekoäly tulee meille antamaan? Hallitsetko palovaroittimiin liittyvät muuttuvat vastuut? Minkälaisia ovat taloyhtiön eri rahoitusratkaisut? Miten uusi rakentamislaki muuttaa korjaushankkeiden tai osakkaiden muutostöiden luvanvaraisuutta? Miten toteutetaan sähköautojen latauspisteet taloyhtiössä? Näihin kysymyksiin saadaan vastaus Varsinais-Suomen Taloyhtiöpäivässä, joka kerää suuren joukon taloyhtiöväkeä, asiantuntijoita ja palveluntarjoajia Logomoon torstaina 30. lokakuuta kello 15–20. Tapahtuma on osallistujille maksuton.

Kolme erityistä rohkeutta osoittanutta palkittiin hengenpelastusmitaleilla Turussa

Hengenpelastusmitalien saajat Miska Rosenberg, Sami Hamilo ja Emily Keränen poseeraavat yhdessä Lounais-Suomen aluehallintoviraston johtaja Tero Kuusiston ja ylijohtaja Ilkka Horellin kanssa.

Emily Keränen , Sami Hamilo ja Miska Rosenberg saivat tasavallan presidentin myöntämän hengenpelastusmitalin tunnustuksena erittäin rohkeasta tai neuvokkaasta teosta, jolla toisen ihmisen henki on pelastettu uhkaavasta vaarasta. Mitalit luovutti Lounais-Suomen aluehallintoviraston ylijohtaja Ilkka Horelli .

Yli puolet suomalaisista valitsee matkakohteensa tarkemmin Ukrainan sodan takia

Yli puolet, 56 prosenttia, suomalaisista valitsee matkakohteensa entistä tarkemmin, koska Euroopan turvallisuustilanne on kiristynyt Ukrainan sodan myötä, selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä.

Suomalaisten yritysten tuottavuus ei kasva

Asiakastiedon lokakuun yritysraportti tarkastelee toimialojen viisivuotiskehitystä ja tuoreita konkurssitilastoja. Liikevaihdon kasvun perusteella mitattuna eniten kasvaneet toimialat Suomessa vuosien 2019–24 aikana ovat eläinlääkintäpalvelut, juomien valmistus ja sosiaalihuollon laitospalvelut.

Valtuustolive: Juhlavuosikonsepti, Petreliuksenportin asemakaavanmuutos ja lausunto viime vuoden arviointikertomukseen

Turun kaupunginvaltuusto kokoontuu maanantaina kello 18 Linnasmäen opistolla. Valtuusto on evakossa pari vuotta, koska kaupungintalo on remontissa.

Parainen keskeyttää yt-neuvottelut

Paraisten kaupunkikehitysosastoa koskevat yt-neuvottelut ovat päättyneet. Neuvotteluesityksen perusteella ei tehdä minkäänlaisia päätöksiä. HR-päällikkö Peter Lindroosin mukaan neuvottelujen päättymisessä on kyse asioiden uudelleentarkastelusta.

Turun tuomiokirkkoseurakunnan pääjumalanpalvelus siirtyy helmikuussa Martinkirkkoon

Sunnuntain pääjumalanpalvelus sekä lauantai-illan iltaehtoollinen siirtyvät Tuomiokirkon peruskorjauksen alkaessa helmikuussa Martinkirkkoon.

Seurakuntaneuvostot ovat päättäneet, että Tuomiokirkkoseurakunnan sunnuntain pääjumalanpalvelus sekä lauantai-illan iltaehtoollinen siirtyvät Turun tuomiokirkon peruskorjauksen alkaessa helmikuussa 2026 Turun Martinkirkkoon. Tuomiokirkon peruskorjaus aiheuttaa paljon muitakin järjestelyitä Tuomiokirkkoseurakunnan toimintaan. Väistötilasuunnitelmista järjestetään Tuomiokirkossa seurakunnan infotilaisuus tiistaina 4.11. klo 17, ja tieto löytyy sen jälkeen myös seurakunnan nettisivuilta.

Alle tuhat litraa öljyä valunut Luonnonmaan ja Naantalin sataman väliselle vesialueelle

Luonnonmaan ja Naantalin sataman välisellä vesialueella on öljyvuoto. Asiantuntija-arvion mukaan maanantaina päivällä vuotanut määrä on alle tuhat litraa.

Turun reitin Baltic Princess saa uuden aikataulun

Baltic Princess -aluksen lähtö Turusta aikaistuu.

Tallink Silja Linen Turku–Tukholma-reitin Baltic Princess saa uuden aikataulun 1. joulukuuta alkaen. Laiva lähtee Turusta jo kello 19.30 ja palaa Turkuun seuraavana päivänä kello 18.30. Uusi aikataulu on voimassa 29. toukokuuta saakka keskiviikosta sunnuntaihin.

Aurajokeen elokuussa kaahannut kuljettaja kortiton

Lounais-Suomen poliisi on saanut päätökseen esitutkinnan elokuisessa tapauksessa, missä ajoneuvo syöksyi Aurajokeen Turussa. Asia siirretään syyteharkintaan Länsi-Suomen syyttäjäalueelle.

Raision kaupungin investointityölle tunnustusta

Raision kaupunginjohtaja Eero Vainio ja kaupunkikehitysjohtaja Samu Mattila.

Turun kauppakamarin elinkeinopolitiikan valiokunta myöntää vuosittain Vuoden elinkeinopoliittinen kuntateko -tunnustuksen kunnalle tai kuntaa lähellä olevalle henkilölle tai organisaatiolle, joka on toiminut aktiivisesti elinkeinoelämän toimintaympäristön kehittämiseksi. Tänä vuonna tunnustuksen sai Raision kaupunki onnistuneesta Invest in -työstään. Se on viime vuosina pystynyt houkuttelemaan runsaasti uusia yrityksiä valitsemaan Raision sijoittumispaikakseen. Tunnustus jaettiin nyt jo 15:nnen kerran 27. lokakuuta Elinkeinopolitiikan foorumissa Turussa.

Vaisaaren ja Tiedonpuiston kouluissa avoimet ovet

Tiedonpuiston koulussa on avoimet ovet lauantaina 15. marraskuuta kello 10-14.

Vaisaaren ja Tiedonpuiston koulujen avoimet ovet järjestetään lauantaina 15. marraskuuta kello 10–14. Lähdöt kierroksille ovat tasatunnein ja niihin tulee ilmoittautua etukäteen. Kierroksella kouluissa liikutaan ohjatulla reitillä itsenäisesti. Reitti alkaa Vaisaaren pääovilta ja jatkuu Tiedonpuiston uuteen kouluun.

Rytmimusiikin erikoiskanava Groove FM palaa Turun alueen radiotaajuuksille

Lähes 27 vuotta suomalaisia viihdyttänyt Groove FM aloittaa lähetykset Turun seudulla torstaina 30. lokakuuta. Se on ollut yli 12 vuotta pois Turun radioaalloilta. Tänä vuonna uudistunut kanava tarjoaa rytmimusiikkia alkaen klassikoista tuoreimpiin tanssittajiin.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Tutkimus: Istumisen vähentäminen voi piristää mieltä

Uuden tutkimuksen mukaan päivittäisen istumisen vähentäminen voi lisätä koettua vireyttä vähän liikkuvilla aikuisilla.

Silakkamarkkinoilla yli 38 500 kävijää

Silakkamarkkinoilla riitti vilinää sateisesta säästä huolimatta.

Jokirannassa 23.–26. lokakuuta järjestetyillä Turun 45. Silakkamarkkinoilla vieraili neljän päivän aikana yli 38 500 kävijää. Torstaina kävijöitä oli 7 500, perjantaina 10 000 ja lauantaina jopa 14 500. Sunnuntaillekin kävijöitä riitti 6 500, vaikka myyntiaika päättyi jo kello 17.

Kulttuuripankki avautuu varsinaissuomalaisille taiteilijoille

Lähes valtakunnalliseksi laajentuva Kulttuuripankki avautuu myös varsinaissuomalaisille taiteilijoille lokakuussa. Verkkopalvelu lisää taiteen ja kulttuurin tekijöiden työllistymismahdollisuuksia tuomalla heidän palvelunsa näkyville ja tilattaviksi.

Urheilu

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.

Konsulttiyhtiö: Liiga voi saada eron SHL:ään kiinni uudella mediasopimuksella

TPS:n liiketoiminnan kulut per piste ovat 150 000 euroa ja henkilöstökulut per piste 77 100 euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n tuore analyysi SM-liigaseurojen taloudellisesta tilanteesta kaudelta 2024–25 osoittaa, että liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto nousi ennätykselliseen 191,7 miljoonaan euroon, missä on kasvua 11 prosenttia edellisvuodesta. Kasvu ei kuitenkaan tullut jääkiekosta, vaan pääosin oheis- ja muusta liiketoiminnasta. Liigakarsinnat olivat tuottoisia liigalle ja toivat yli miljoonaa euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen. Taloudellisessa tarkastelussa kauden tehokkaimpia olivat kauden finalistit Saipa ja Kalpa, jotka tekivät hyvän tuloksen pienellä budjetilla.

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.