Wilma Murto juhli uransa ensimmäistä voittoa Timanttiliigassa
Seiväshyppääjä Wilma Murto juhli uransa ensimmäistä Timanttiliigan kilpailun voittoaan Lontoossa sunnuntaina. Murto taivutti voiton kauden kotimaisella kärkituloksella 480. Se syntyi ensimmäisessä kilpailussa Murron hiljattain saamilla uusilla seipäillä ja vaikeissa vastatuulissa.
– Loistava suoritus Wilmalta. Olosuhteet olivat kaikkea muuta kuin hyvät. Tuuli oli koko ajan vastainen, välillä puuskainen ja välillä lempeämpi, mutta koko ajan vastainen, Murron valmentaja Jarno Koivunen hehkuttaa SUL:n nettisivuilla.
– Toivoin etukäteen, että olisi hyvät olosuhteet, kun kokeilen uusia seipäitä. Mutta olikin tosi tylyt tuulet, vaikka oli minulla niiden kanssa vähän onneakin. Siihen sattui kuitenkin muutama vasta- ja sivutuuli. Onneksi se on minun vahvuuteni, etteivät tuulet liiaksi häiritse tekemistä, Murto sanoi.
Murto kilpaili Lontoossa uusilla seipäillä, joilla on mittaa 475 senttiä, mutta ne ovat profiililtaan samanlaiset kuin 460-senttiset seipäät, joilla Murto aiemmin kilpaili.
– Niiden kanssa oli tosi hyvä fiilis hypätä. Samanlainen tuntuma kuin vanhoilla, mutta pääsin jo nyt käyttämään sellaisia otteita, joita en olisi pystynyt ottamaan vanhoilla seipäillä.
Murto ehti tehdä uusilla seipäillä vain yhden harjoituksen.
Ensimmäistä kertaa joku muu suomalaisurheilija kuin keihäänheittäjä otti voiton Timanttiliigassa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















