Suomalaisten osakkeiden tuotto-odotus noin kuusi prosenttia

OP Varainhoito on julkaissut talousnäkemyksensä sekä eri omaisuuslajien tuotto-odotukset vuodelle 2024. Ensi vuonna maailmantalouden kasvun ennustetaan hidastuvan. Heikkenevästä kasvusta huolimatta osakkeiden odotettu tuotto asettuu lähes pitkän ajan keskiarvoonsa. Korkojen noustua korkosijoitukset tarjoavat pitkästä aikaa kohtuullista tuottoa.

Kuluneena vuonna maailmantaloutta ovat sekoittaneet niin korkeat korot, Kiinan hidastunut talouskasvu, Euroopan talouskasvun jääminen odotuksista Saksan ajauduttua taantumaan sekä geopolitiikan käänteet.

Kuluneen vuoden tapahtumat heijastuvat ensi vuoteen. OP Varainhoidon mallintaman todennäköisimmän talousskenaarion mukaan maailmantalouden kasvu on ensi vuonna hidasta, sanoo OP:n strategi Jussi Hyöty.

– Maailmantalouden kasvunäkymät ovat ensi vuonna vaisut ja yllätysten todennäköisyys on normaalia suurempi. Emme kuitenkaan odota taloudessa suurta mullistusta koko vuotta ajatellen. Inflaatio jatkaa ensi vuonna hidastumistaan samalla, kun talous hidastuu. Samoin keskuspankit laskevat ohjauskorkoa inflaation hidastuessa kohti tavoitetta. Tässä skenaariossa myös palkansaajat neuvottelevat kohtuulliset palkankorotukset, jolloin kotitalouksien ostovoima pysyy kohtuullisena, kertoo Hyöty tiedotteessa.

Tänä vuonna korkosijoitusten tuotot ovat parantuneet huomattavasti korkotason nousun myötä. Vuoden aikana Yhdysvaltain pitkä korko nousi 1,5 prosentista lähelle viittä prosenttia ja Saksan pitkä korko kahdesta prosentista lähelle kolmea prosenttia.

OP Varainhoidon näkemyksen mukaan likvidien korkosijoitusten tuotto-odotukset ovat vuonna 2024 talouden perusskenaariossa kolmen ja seitsemän prosentin välissä. Valtionlainojen tuotto-odotus on kolme prosenttia, kun riskiä sisältävien lainojen tuotto-odotus on viiden prosentin tuntumassa.

– Korkojen nousu on lisännyt sijoittajien kiinnostusta erityisesti Yhdysvaltain valtion lainoihin. Korkosijoitukset tarjoavatkin nyt kohtuullisen tuoton ja hyvän suojan markkinoiden riskeille. Listatuilla markkinoilla juuri korkosijoitukset näyttävät tällä hetkellä tuovan parhaan kompensaation otetulle riskille, sanoo Hyöty.

Osakemarkkinoiden tuotto-odotukset ovat puolestaan talouden perusskenaariossa hieman yli viiden prosentin tasolla. Tuotto-odotus vaihtelee viiden ja seitsemän prosentin välillä.

– Eurooppalaisten osakkeiden tuotto on kuusi prosenttia, kun taas Yhdysvaltain, Japanin ja kehittyvien markkinoiden tuotot ovat viisi, kuusi ja seitsemän prosenttia. Suomalaisten osakkeiden tuotto-odotus on puolestaan kuuden prosentin tuntumassa, sanoo Hyöty.

Hyöty näkee, että vuodesta 2024 tulee todennäköisesti vaiherikas, mikä kannattaa huomioida sijoitussalkkua rakentaessa.

– Sijoittajalle tärkeä yhdistelmäsalkku, jossa on sekä osakkeita että korkoja, kestää suhdannevaihteluita ja riskejä aikaisempaa paremmin. Vaikka taloudessa riskit ovat kasvaneet, sijoittajan yhdistelmäsalkussa riskit ovat paremmin tasapainossa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Your & More -myymäläketju laajenee Myllyyn

Luhta tuo uuden Your & More -muotiketjun Myllyyn.

Luhta lanseerasi Suomeen uuden Your & More -muotiketjun ja avasi viime syksynä ketjulle kolme myymälää. Maaliskuun alussa avattiin myymälä Jyväskylässä, torstaina 26. maaliskuuta juhlistetaan avajaisia Raisiossa Kauppakeskus Myllyssä.

Artukaisten uuden liikuntakeskuksen operointi käynnistyy kaupungin omana työnä

Artukaisiin nouseva liikunta- ja vapaa-ajan keskus tarjoaa saman katon alla liikunta- ja harrastusmahdollisuuksia kaiken ikäisille kävijöille. Jäähalli aukeaa syksyllä ja muut toiminnot käynnistyvät vuoden 2027 aikana.

Ravintola Pikkupihvi avaa Skanssissa

Pikkupihvi avaa ravintolan Skanssiin.

Ravintola Pikkupihvi avaa ravintolan Kauppakeskus Skanssin EAT-ravintolamaailmaan ensimmäiseen kerrokseen huhtikuun alussa.

Turun kaupungin tulos parani mutta jäi yli seitsemän miljoonaa euroa pakkaselle

Turun kaupungin viime vuoden tilinpäätös lähetetään kaupunginhallituksen allekirjoitettavaksi ja toimitettavaksi edelleen tilintarkastajalle tarkastettavaksi. Vuoden tulos muodostui ennakoitua paremmaksi. Tilikausi päättyi 7 199 826,72 euroa alijäämäisenä ja toteutui 15,0 miljoonaa euroa muutettua talousarviota parempana.

Yhdistä kulttuuri pääsiäisulkoiluun

Vesiliukumäki Impivaaran uimahallissa.

Tutustu kävellen keväiseen Turkuun esimerkiksi ihmeiden, rakkaustarinoiden, patsaiden tai arkkitehtuurin kautta. Maksuttomat kulttuurikuntoilukartat ovat saatavilla sähköisenä ja paperiversiona.

Suomen ylikulutuspäivä on 1. huhtikuuta

Suomalaiset ovat kuluttaneet oman osuutensa maailman luonnonvaroista kolmessa kuukaudessa. Suomi on vuodesta toiseen eniten uusiutuvia luonnonvaroja kuluttavien maiden joukossa. Ylikulutus Suomessa ei taltu pelkästään yksilöiden valinnoilla, vaan sen vähentämiseksi tarvitaan poliittisia päätöksiä, joilla muutetaan yhteiskunnan rakenteita. Seuraavan hallituksen tärkein tehtävä on lopettaa ekologisen velan otto.

Väitös: Oppimistilanteiden virheistä voi olla opiskelijalle enemmän hyötyä kuin haittaa

Reetta Kyynäräinen.

Reetta Kyynäräisen väitöstutkimus osoittaa, että yli puolet kemian oppimistilanteista sisältää virheitä. Opiskelijan opinnoissaan tekemät virheet saattavat horjuttaa opiskelijan itseluottamusta hetkellisesti, mutta pidemmällä aikavälillä oppimistilanteiden virheistä voi olla opiskelijalle enemmän hyötyä kuin haittaa.

Kuntien velkaantuminen uhkaa kiihtyä

Kuntien talouden tila näyttäytyy tällä hetkellä melko valoisana. Näkymät kuitenkin heikkenevät arvioitaessa talouden tilaa 12 kuukauden kuluttua. Myös kuntien velkaantuminen uhkaa nousta. Valtaosa kunnista tunnistaakin taloudessaan huomattavan tai kohtalaisen sopeutustarpeen. Pidemmällä aikavälillä kuntakenttä on valmis toteuttamaan sopeutustoimia tuottavuuttaan parantamalla. Tiedot käyvät ilmi Kuntaliiton kevään Talousbarometristä.

Lasten ja nuorten ruutuaika kasvanut kolmen vuosikymmenen ajan – pandemia kiihdytti kehitystä

Lasten ja nuorten ruutuaika on kasvanut merkittävästi viimeisten kolmen vuosikymmenen aikana, ja kasvu voimistui erityisesti Covid-19-pandemian alettua, ilmenee uudesta systemaattisesta tutkimuskatsauksesta.

Apulaistietosuojavaltuutettu: Omat luottotiedot voitava tarkastaa lähtökohtaisesti maksutta

Apulaistietosuojavaltuutettu katsoo, että luottotietoyhtiö Dun&Bradstreet Finlandin säännönmukainen käytäntö, jossa henkilö on voinut tarkastaa omat luottotietonsa ainoastaan kerran vuodessa maksutta, ei ole tietosuojalainsäädännön mukainen. Yhtiöllä oli lisäksi puutteita henkilötietoja koskeviin pyyntöihin vastaamisessa.

Raision kaupunginkirjaston asukasillassa käsitellään E18-tiehanketta

Raision keskustaa myllerretään seuraavat kolme vuotta.

Raision tekninen johtaja Timo Oja sekä E18-tiehankkeen projektipäällikkö Heikki Voutilainen vierailevat Raision kaupunginkirjaston asukasillassa auditorio Martinsalissa keskiviikkona 8. huhtikuuta kello 17.30. He kertovat tiehankkeesta sekä vastaavat asukkaita askarruttaviin kysymyksiin.

Turun kaupunki: Lausunnonantajista valtaosa suhtautui raitiotiehen myönteisesti tai neutraalisti

Turun kaupunki keräsi raitiotielinjan toteutussuunnitelman ja vaikutusarviointien pohjalta lausuntoja eri toimijoilta. Kaupunkilaisten näkemyksiä hankkeesta kerättiin helmikuun lopulla järjestetyssä kansalaispaneelissa sekä avoimella verkkokeskustelulla.

Baltic Jazz järjestetään tänä kesänä jo 38. kertaa

Koko perheen Baltic Jazz Taalintehtaalla on järjestetty vuodesta 1987 lähtien.

Perinteikäs Baltic Jazz -festivaali tuo jälleen korkeatasoisen kattauksen kotimaista ja kansainvälistä jazzia Taalintehtaalle 3.–5. heinäkuuta. Kolmipäiväinen tapahtuma yhdistää huippuluokan konsertit, lämminhenkisen tunnelman ja monipuolisen oheisohjelman ainutlaatuisessa merellisessä ympäristössä.

Maanteillä siirrytään kesänopeuksiin keskiviikkona

Satakunnan ja Varsinais-Suomen maanteillä siirrytään kesänopeusrajoituksiin keskiviikkona 1. huhtikuuta. Kesäkaudella pääteillä otetaan käyttöön talvikautta korkeammat nopeusrajoitukset, mutta muutamia poikkeuksia jää voimaan liikenneturvallisuuden parantamiseksi. Kevään vaihtelevat sääolot edellyttävät autoilijoilta erityistä tarkkaavaisuutta.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

Varha aikoo nopeuttaa jatkohoitoon pääsyä Tyks Akuutista

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) kertoo nopeuttavansa potilaiden jatkohoitoon pääsyä Tyks Akuutista. Hyvinvointialue on talven aikana lisännyt resursseja jatkohoitoon pääsyn parantamiseksi eri tavoin. Huhtikuussa kasvatetaan Loimaan kuntouttavan arviointiyksikön paikkamäärää. Toukokuussa avataan Tyks Mäntymäen sairaalaan uusi 26-paikkainen akuutti geriatrinen osasto.

Lajitteluasemilla siirrytään laajennettuihin kausiaukioloihin

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään 1. huhtikuuta laajennettuihin kausiaukioloaikoihin.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään 1. huhtikuuta laajennettuihin kausiaukioloaikoihin. Huhtikuun alkuun sijoittuvan pitkän pääsiäisviikonlopun aikana asemat ovat kuitenkin suljettuna.

Varhalle määräys saattaa kuntoon potilaiden jatkohoitoon pääsy Tyks Akuutista

Lupa- ja valvontavirasto on 26. maaliskuuta määrännyt Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) huolehtimaan siitä, että potilaat pääsevät viivytyksettä siirtymään jatkohoitoon päivystystarpeen päätyttyä Turun yliopistollisen sairaalan Akuutin päivystystoimipisteissä. Varhan pitää hoitaa asia kuntoon 31. elokuuta mennessä.

Näköislehti

Urheilu

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.

Eero Vuorjoki, Oscar Häggström ja Vincent Ulundu Pikkuhuuhkajien matkassa

Vincent Ulundu.

Pikkuhuuhkajat kohtaa San Marinon vieraissa 26. maaliskuuta kello 19 Suomen aikaa ja Kyproksen kotona Tampereella 31. maaliskuuta kello 18.

TPS:n Olli Kuismalle kahden vuoden jatkopahvi

Olli Kuisma.

TPS:n salibandymiesten ykkösmaalivahti Olli Kuisma jatkaa Palloseurassa. Kuisman allekirjoittama jatkosopimus pitää miehen TPS:n maalilla kahden seuraavan kauden ajan, kevääseen 2028. Kuluvalla kaudella Pöytyän Urheilijoiden kasvatti on ollut TPS:n tärkeimpiä yksilöitä. Kuisma on pelannut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta kaikki kauden liigaottelut. Kuisman jatkosopimus tuo jatkuvuutta TPS:n miehistöön.