Lude vai kuoriainen? – tunnista kodin tuholainen oikein

Luteen kehityskaari munasta aikuiseksi. Tuholaistorjunnalla pitää pystyä poistamaan kohteista kaikki nämä olomuodot, jotta tuholaisista päästään pysyvästi eroon. Luteen kehityskaari munasta aikuiseksi. Tuholaistorjunnalla pitää pystyä poistamaan kohteista kaikki nämä olomuodot, jotta tuholaisista päästään pysyvästi eroon. Kuva: Jane Iltanen

Tunnistamalla tuhohyönteisen oikein voi välttyä turhalta riidalta ja säästää pitkän pennin. Kodin erilaiset ötökät ovat jo pitkään olleet vakioaihe Kuluttajaliiton asumisneuvonnassa. Kuluttajaliitto muistuttaa, että tuholaisten haitallisuudessa ja torjuntatoimissa on eroja. Tuholaisen varma tunnistaminen ennen toimenpiteitä onkin paras keino edetä asiassa.

– Muut kodin tuholaiset, kuten esimerkiksi erilaiset kuoriaiset, ovat jääneet keskustelussa vähemmälle huomiolle, toteaa Kuluttajaliiton asumisasioihin erikoistunut juristi Kristel Pynnönen Andersson.

– Kuluttajaliiton asumisneuvonnassa erityisesti kuoriaisista kysytään kuitenkin ainakin yhtä usein kuin luteista. Erilaisten tekstiili- ja elintarviketuholaisten torjuntatoimista ja vastuukysymyksistä tiedetään jopa heikommin kuin luteiden.

Pynnönen Andersson kertoo, että monesti ilmassa on paniikkia ja jopa kauhua, kun soittaja on törmännyt tuholaiseen omassa kodissaan.

– Tämä on aivan ymmärrettävää, sillä jos lutikat pääsevät valtamaan vaikkapa koko rakennuksen, tilanne on hankala ja kallis selvittää.

Äkkiratkaisujen sijaan paras tapa toimia on tehdä varma tunnistus siitä, millaisen tuholaisen kanssa oikein ollaan tekemisissä. Pynnönen Andersson huomauttaa, että muut tuholaiset kuin lude eivät vaadi samaa reagointinopeutta.

– Ötökät ovat erilaisia ja joskus tunnistamme ne melko huonosti, hän toteaa. Asumisneuvontaan soittavat saattavat ihmetellä taloyhtiön toimien hitautta. Saatamme joutua korostamaan, että tuholaisten haitallisuudessa, ja siksi myös torjuntatoimissa on eroja.

Ensimmäinen askel on tehdä varma tunnistus, mikä tuholainen on kyseessä. Tuholaistorjujalle ei kannata rynnätä soittamaan suin päin. Pahimmassa tapauksessa väärä tunnistaminen tai pelkästään varmuuden vuoksi toimiminen aiheuttaa aivan turhia kustannuksia ja vaivaa.

Luteiden osalta kannattaa kääntyä ammattilaisten puoleen. Mutta erilaisten kuoriaisten kohdalla kannattaa ehdottomasti pyrkiä pääsemään niistä eroon aluksi kotikonstein ammattilaisen suorittaman kalliin myrkytyksen sijaan. Kotikonsteina sinun tulee käydä läpi hyönteisten mahdolliset oleskelupaikat (kaapit, vaatehuoneet, sokkelit ja lattialistat). Imuroi tilat ja hävitä pölypussi. Kaapit kannattaa tyhjentää ja pitää tyhjinä. Aloita myrkyttäminen tuhohyönteissumutteilla. Tee käsittely ohjeen mukaan, pidä muutaman päivän tauko ja seuraa tilannetta. Mikäli hyönteisiä edelleen esiintyy, toista käsittely. Muista, että nämä ovat sitkeitä kavereita.

Kuoriaisten osalta kannattaa ottaa yhteyttä taloyhtiön isännöitsijään ja tuhohyönteistorjuntaa tekeviin yrityksiin vasta silloin, jos kotikonstit eivät tepsi. Myös mahdolliseen vuokranantajaan tulee viimeistään tällöin olla yhteydessä. Kannattaa jäädä seuramaan, miten asian hoitaminen heidän toimestaan etenee. Riippuen asumiselle aiheutuvan haitan tasosta tilanne voi olla peruste vuokran alennukselle.

Jos kyseessä varmasti on lude, on hyvä olla viivyttelemättä yhteydessä taloyhtiöön ja kertoa asiasta. Todistettu ludehavainto vaatii nopeampia toimia, mutta ei välttämättä oikeuta esimerkiksi vuokrasopimuksen purkamiseen. Moni voikin hädissään pyrkiä purkamaan vuokrasopimuksen saman tien. Pynnönen Andersson kertoo, että Kuluttajaliiton asumisneuvonnassa vuokralaiset ihmettelevät usein sitä, ettei vuokranantaja noin vain hyväksy ajatusta sopimuksen purkamisesta. Tällöin tilannetta joudutaan avaamaan vuokralaiselle.

Vuokralaisella on lain mukaan oikeus purkaa vuokrasopimus, jos terveydelle aiheutuu ilmeistä vaaraa huoneiston käyttämisestä.

– Pelkkä luteen tai varsinkaan muun tuholaisen löytäminen omasta vuokra-asunnosta ei kuitenkaan vielä riitä perusteeksi vuokrasopimuksen purkamiselle, Pynnönen Andersson muistuttaa.

– Tuholaisista pitäisi pystyä osoittamaan aiheutuvan terveydelle vaaraa, jotta vuokrasopimus voitaisiin purkaa. Eri asia puolestaan on se, tulisiko tuholaistilanteessa kyseeseen vuokranalennus.

Miten ehkäistä tuholaisongelmia omassa kodissa ja kenen vastuulla tuholaisten aiheuttamat vahingot ovat? Kuluttajaliiton uudessa webinaarissa tiistaina 14. marraskuuta kello 17.30–18.30 paneudutaan asiantuntijoiden johdolla asumisterveyteen ja kodin yleisimpiin ötökkävieraisiin.

Tunnistamalla tuholaisen ja ryhtymällä oikeisiin toimenpiteisiin voit säästää rahaa ja vaivaa. Kaikki tuholaiset eivät ole vaarallisia tai edes tuhoa omaisuutta, vaikka ne voivatkin olla hieman ällöttäviä. Suomalaisista kodeista löytyy muun muassa turkiskuoriaisia, ruskoturkiskuoriaisia, riisihäröjä, sokeri- ja paperitoukkia ja myös luteita.

Erilaiset ötökät vilahtelevat puheissa, mutta tiedätkö miten varmuudella erottaa vaikkapa turkiskuoriaisen luteesta? Eri tuholaiset aiheuttavat erilaisia haittoja ja vaativat erilaisia toimenpiteitä.

Asiantuntijoina Kuluttajaliiton asumiseen erikoistunut juristi Kristel Pynnönen Andersson ja kokemusasiantuntijana viestintäassistentti Ronja Bruun.

Kuluttajaliiton verkkotilaisuudessa (Teams) käydään läpi muun muassa miten kodin eri tuholaiset voi tunnistaa. Kuka vastaa tuholaistorjunnasta ja sen kustannuksista? Miten tuholaiset vaikuttavat vuokrasopimukseen?

Millä kotikonsteilla tuholaisia voi torjua? Milloin kotikonstit ovat riittäviä ja milloin tilanne vaatii ammattilaisen suorittaman myrkytyksen? Miten asioita liittyy tuholaisten aiheuttamiin vahingonkorvausvastuisiin?

Tilaisuus on kaikille avoin ja maksuton. Ilmoittaudu tilaisuuteen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Käynnissä harvinainen avaruusmyrsky

Auringossa syntyi sunnuntaina 18. tammikuuta voimakas, tason X1.9 roihupurkaus eli röntgenalueen sähkömagneettisen säteilyn leimahdus. Tässä yhteydessä Auringosta lähti kohti Maata koronan massapurkaus eli avaruuteen sinkoutunut kaasupilvi. Revontulia on nähty Keski-Eurooppaa myöten. Suomessa pilvisyys voi estää revontulien näkemisen suuressa osassa maata.

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Otkes: Muistisairas kuoli Turussa liikkumista rajoittavien toimien seurauksena

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) käynnistää turvallisuustutkinnan ikääntyneiden palveluyksiköissä tapahtuneista kahden muistisairaan asiakkaan kuolemista.

Väitös: Tulevissa pandemioissa tartuntoja estetään antigeenitesteillä – suomalaisella teknologialla tunnistaa tartuttajat

Juha M. Koskinen.

Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa suunniteltiin ja kehitettiin automatisoidut pikatestit usealle tartuntataudille. Väitöskirjatyön aikana kaupallistetut testit tunnistavat tartuttavat ja aktiivisessa tautivaiheessa olevat henkilöt virusten tai bakteerien antigeenien avulla. Antigeenitestejä hyödyntämällä voidaan tehostaa tartuntatautien hoitoa ja hallita taudin leviämistä pandemioiden ja epidemioiden aikana.

Poliisi tutkii Kupittaalla parkkipaikalla tapahtunutta pahoinpitelyä

Lounais-Suomen poliisi selvittää viime lauantai-iltana Turun Kupittaalla Veritas Stadionin parkkipaikalla tapahtunutta epäiltyä pahoinpitelytapausta, jossa oli osallisena alaikäisiä nuoria. Poliisi valvoo jatkossa tehostetusti nuorison kokoontumisia alueella.

Åbo Akademin säätiön museoissa yli 22 000 vierailua

Axel Haartman tarkasteli talonsa ikkunasta avautuvaa maisemaa yhdessä lempikoiransa Readyn kanssa. Samainen koira löytyy myös ikuistettuna ateljeekodin yläaulan kattoon.

Åbo Akademin säätiön museoissa kävi viime vuoden aikana 22 238 vierailijaa, joista 6 750 oli ilmaiskävijöitä.

Huijausviestejä Varhan asiakas- ja palveluohjaus Soihdun nimissä

Varhan asiakas- ja palveluohjaus Soihdun nimissä on lähetetty sähköposteja ihmisille Varhan alueella. Sähköpostin aiheena on ajanvaraus lastensuojeluselvitykseen. Sähköpostissa on ollut mukana myös linkki. Linkkiä ei tule klikata.

Robotiikka ja konenäkö avuksi romuajoneuvojen lasien kierrätyksessä

Lasirullakolla keraystä.

Käytöstä poistettujen autojen osien uudelleenkäytöllä ja materiaalien tehokkaammalla kierrätyksellä vähennetään ympäristökuormitusta ja voidaan myös synnyttää uutta liiketoimintaa. Käytöstä poistettujen autojen metallirungot ja rahanarvoiset varaosat hyödynnetään tarkoin, mutta autonlasit kiertävät huonosti. Valmisteilla oleva EU-asetus velvoittaa kierrättämään 70 prosenttia autonlaseista.

Poliisi jatkaa hoivakodissa tapahtuneen kuolemantapauksen tutkintaa – epäilynä kuolemantuottamus

Lounais-Suomen poliisi on jatkanut turkulaisessa hoivakodissa joulukuussa tapahtuneen kuolemantapauksen tutkintaa. Asiaa tutkitaan ainakin epäiltynä kuolemantuottamuksena.

Arkkipiispa Tapio Luoma tapasi paavi Leo XIV:n

Paavi Leo XIV ja arkkipiispa Tapio Luoma.

Arkkipiispa Tapio Luoma tapasi paavi Leo XIV:n yksityisvastaanotolla Vatikaanissa, Pyhän Henrikin päivänä 19. tammikuuta. Paavin tavanneeseen delegaatioon kuuluivat myös katolisen kirkon piispa Raimo Goyarrola ja ortodoksisen kirkon arkkipiispa Elia .

Kaarinan läntisen ohitustien varsinaiset rakennustyöt käynnistyneet

Paraistenväylän eli Kaarinan läntisen ohitustien työt alkavat tammikuun lopussa (viikolla 5) Auvaisbergin sillan tukitelineiden rakentamisella. Jo joulukuussa aloitettiin työmaatien rakentaminen Kartanontieltä Kuusistonsalmen rantaan.

Turun Yrittäjien hallitus järjestäytyi

Varapuheenjohtaja Sarianne Mäkelä (vas.), puheenjohtaja Annika Rautiainen ja varapuheenjohtaja Janne Puurunen.

Turun Yrittäjien järjestäytymiskokouksessa 16. tammikuuta valittiin jatkamaan hallituksen varapuheenjohtajana juristi Sarianne Mäkelä (Serenum PreLex Oy) ja uutena varapuheenjohtajana aloittaa aikaisemminkin

Yhteisöjen jo valmistuneeseen tuloverotukseen tehtiin viime vuonna yli 7 000 muutosta

Verotustietojen julkisuus on viime vuosina laajentunut niin, että myös tietyt verotukseen jälkikäteen tehdyt muutokset ovat tulleet julkisiksi verovuodesta 2022 alkaen. Aiemmin julkisia olivat ainoastaan niin sanotut säännönmukaisen verotuksen tiedot, eli tiedot sellaisina, kun ne olivat verotuksen päättymishetkellä.

Laugh my Turku ry on nykyään Komediatehdas Turku ry

Turkulainen lavakomediaan keskittynyt yhdistys Laugh my Turku ry on vaihtanut nimensä. Yhdistyksen uusi nimi on Komediatehdas Turku ry. Nimenvaihdoksen tavoitteena on selkeyttää yhdistyksen brändiä ja eri tuotantoja. Jatkossa jo kymmenen vuotta pyörineet stand up -tuotannot toimivat nimen Laugh my Turku alla sekä teatterituotannot tunnetaan jatkossa Päin Brinkkalaa tuotebrändistä. Nimenvaihdoksen myötä yhdistys julkaisee myös uuden logon.

Unilääkäri: Pitkä uni ei ole aina merkki hyvästä palautumisesta

− Liiallinen nukkuminen on todellinen ilmiö, jonka taustalla voi olla monia syitä. Esimerkiksi ylivirittyneisyys tai erilaiset unihäiriöt, kuten uniapnea tai levottomien jalkojen oireyhtymä, rikkovat yöunta. Kun yöuni ei virkistä, unen kokonaistarve kasvaa, kommentoi Terveystalon työterveyshuollon erikoislääkäri ja unen asiantuntijalääkäri Sanna-Tuulia Mattila tiedotteessa.

Seilin saaristossa voi yöpyä, jos liikkumisrajoitukset eivät sitä estä

Saaristomeren kansallispuisto, Berghamn.

Kemiönsaaressa ja Paraisilla sijaitsevassa Saaristomeren kansallispuistossa ja Seilin saariston luonnonsuojelualueella astuivat voimaan uudet järjestyssäännöt joulukuussa. Järjestyssäännöt ovat tärkeitä ohjenuoria esimerkiksi retkeilijöille ja veneilijöille siinä, miten alueilla saa liikkua, yöpyä ja toimia herkkä luonto huomioiden. Järjestyssäännöissä linjataan nyt ensi kertaa droonien lennättämisestä.

Teknologiayritykset ja opiskelijat kohtaavat UTUTECH Job Day -tapahtumassa

Teknillisen tiedekunnan yritysyhteistyöjohtaja Timo Vasankari.

Turun yliopiston teknillisen tiedekunnan UTUTECH Job Day on rekrytointitapahtuma, jossa opiskelijat pääsevät tutustumaan Lounais-Suomen teknologiayrityksiin ja niiden tarjoamiin työmahdollisuuksiin opintojen eri vaiheissa.

Turku ehdottaa elinkeinoalueiden vyöhykemallia, saaristoelinkeinojen elinvoimaohjelmaa ja yhteistä seurantamallia

Kaupunkiseutusuunnitelma on Turun seudun kuntien yhteinen maankäyttöstrategia, jota käytetään MAL-yhteistyön sekä maakunta- ja kuntakaavoituksen lähtökohtana. Kaupunkiseutusuunnitelmaa vuosille 2024–50 valmistellaan MAL-sopimuskuntien, Turun kaupunkiseutu -kuntayhtymän, Varsinais-Suomen liiton ja Varsinais-Suomen ELY:n yhteistyönä.

Näköislehti

Urheilu

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.

Rikhard Nurro vapaaottelun PM-kisoihin

Finnfighters’ Gymin Rikhard Nurro on valittu Suomen vapaaottelumaajoukkueeseen, joka osallistuu aikuisten ja junioreiden PM-kisoihin tammikuun puolivälissä. Nurro ottelee miesten 93-kiloisten sarjassa.