Perhekeskuspäivä kokoaa ammattilaiset ja opiskelijat keskustelemaan vanhemmuuden tuesta Turussa
Turussa järjestetään perhekeskuspäivä 3. marraskuuta, joka tuo yhteen lasten, nuorten ja perheiden parissa työskenteleviä ammattilaisia sekä sosiaali- ja terveysalan opiskelijoita. Tapahtuma järjestetään Turun ammattikorkeakoululla Lemminkäisenkadun kampuksella sekä verkossa. Tapahtuma sisältää verkostoitumisosuuden sekä asiantuntijaluentoja vanhemmuuden tukemiseen liittyvistä ajankohtaisista teemoista.
Tilaisuus alkaa tunnin kestävällä verkostoitumisosalla, jossa osallistujilla on mahdollisuus tutustua järjestöjen, kunnan ja Varhan yhteistyönä toteuttamaan kohtaamispaikkatoimintaan, vertaistoimintaan, haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja nuorten monialaiseen tukemiseen sekä myönteiseen vanhemmuuden tukemiseen.
Perhekeskuspäivän tavoitteena on lisätä keskustelua ja vahvistaa eri toimijoiden yhteistä ymmärrystä vanhemmuuden tukemisesta sekä niistä rakenteista, toimintatavoista ja yhteistyömuodoista, joiden avulla voidaan vastata lasten, nuorten ja perheiden tuen tarpeisiin riittävän varhain ja kokonaisvaltaisesti. Tilaisuudessa tarkastellaan, miten vanhemmuuden tuki kytkeytyy arjen perhekeskustyöhön, yhteisövaikuttavuuteen ja sektorirajat ylittävään yhteistyöhön.
Päivän aikana kuullaan asiantuntijapuheenvuoroja muun muassa siitä mitä Yhteisövaikuttavuus tarkoittaa, mitä työntekijät ja perheet odottavat yhdessä tekemiseltä ja miten toiveikkuutta vahvistetaan. Tästä kuulijoita valaisee Itlan kehitysjohtaja Laura Yliruka. Toisessa asiantuntijapuheenvuorossa tutkimusprofessori Taina Laajasalo THL:n Turva ja suojelu -yksiköstä puhuu siitä, miksi meidän on tärkeää ymmärtää lapsuuden haitallisten ACE-kokemusten (Adverse Childhood Experiences) kokemusten vaikutuksia. Osana päivän ohjelmaa esitellään myös yhdessä tekemisen paikallisia ratkaisuja ja kokemuksia vanhemmuuden tuesta.
Tapahtuma toteutetaan yhteistyössä Varsinais-Suomen hyvinvointialueen, Itlan, Varsinais-Suomen lastensuojelujärjestöjen sekä Voimaa vanhemmuudesta- hankkeen kanssa. Perhekeskuspäivä tarjoaa osallistujille mahdollisuuden verkostoitua, jakaa kokemuksia sekä saada uusinta tietoa lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin tukemisesta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

















