Hakkuut vähenivät 69 miljoonaan kuutiometriin viime vuonna

Hakatun runkopuun määrä pieneni viime vuonna 69 miljoonaan kuutiometriin. Tukkipuun hakkuut supistuivat yhdeksän ja kuitupuun hakkuut kahdeksan prosenttia. Samalla puuston poistuma putosi 82 miljoonaan kuutiometriin. Puuston kasvu oli poistumaa suurempi, joten kokonaistilavuus nousi yli 20 miljoonalla kuutiometrillä.

Tukki- ja kuitupuuta hakattiin 2023 Luonnonvarakeskuksen (Luke) ennakkotietojen mukaan 58,9 miljoonaa kuutiometriä. Määrä pieneni edellisestä vuodesta kahdeksan prosenttia. Tukki- ja kuitupuuta käytetään pääosin metsäteollisuudessa, vajaa puoli miljoonaa kuutiometriä menee metsänomistajien oman sahatavaran raaka-aineeksi. Metsähakkeeksi ja pientalojen polttopuuksi korjatun runkopuun kokonaismäärä pieneni kymmenen prosenttia 9,7 miljoonaan kuutiometriin.

– Teollisuuspuuta hakattiin viime vuoden alkupuoliskolla edellisen vuoden tahtiin, mutta sitten hakkuut vähenivät selvästi metsäteollisuustuotteiden kysynnän heikentyessä. Metsäteollisuustuotteiden valmistukseen ja energiaksi hakatun runkopuun kokonaismäärä eli hakkuukertymä pieneni noin seitsemän miljoonaa kuutiometriä 69 miljoonaan kuutiometriin. Vähennystä oli yhdeksän prosenttia ja edellisestä viisivuotisjaksosta kahdeksan prosenttia, kertoo Luken yliaktuaari Jukka Torvelainen tiedotteessa.

Teollisuuden tarpeisiin ja vientiin hakattiin tukki- ja kuitupuuta 58,6 miljoonaa kuutiometriä. Määrä pieneni edellisvuodesta 5,4 miljoonaa kuutiometriä ja oli yhdeksän prosenttia vähemmän kuin edellisen viiden vuoden aikana keskimäärin.

– Edellisen kerran teollisuuspuun hakkuut jäivät alle 60 miljoonan kuutiometrin vuonna 2020, ja sitä ennen vuonna 2015, toteaa yliaktuaari Tiina Sauvula-Seppälä Lukesta.

Yksityismetsissä teollisuuspuun hakkuut vähenivät edellisvuodesta yli kymmenyksen. Valtio ja yritykset kasvattivat mäntytukin ja havukuidun hakkuita, mikä lisäsi niiden omistamissa metsissä tukki- ja kuitupuun hakkuita kolmella prosentilla.

Tukkipuuta hakattiin 26,0 miljoonaa kuutiometriä, mikä oli kymmenen prosenttia edellisvuotta vähemmän. Kuusitukin hakkuumäärä notkahti 14 prosenttia, mäntytukin vain kolme prosenttia.

Kuitupuun hakkuut vähenivät kahdeksan prosenttia 32,6 miljoonaan kuutiometriin. Mäntykuitupuun hakkuumäärä 15,1 miljoonaa kuutiometriä oli pienin vuoden 2012 jälkeen. Lehtikuitupuun hakkuut eivät odotuksista huolimatta kasvaneet, vaan jäivät 8,0 miljoonaan kuutiometriin.

Hakkuiden ennakkotiedot julkaistiin ensimmäisen kerran nyt maakunnittain. Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa puuta kaatui eniten, molemmissa hieman yli kuusi miljoonaa kuutiometriä. Teollisuuspuun hakkuut pysyivät ennallaan Lapissa, Kainuussa ja Keski-Pohjanmaalla. Kahdeksassa maakunnassa hakkuut vähenivät yli kymmenen prosenttia.

Energiapuuta korjattiin lämpö- ja voimalaitosten käyttöön 5,5 miljoonaa kuutiometriä. Siitä oli runkopuuta eli koko- tai rankapuuta 3,2 miljoonaa ja latvusmassaa tai kantoja 2,2 miljoonaa kuutiometriä.

– Energiapuun korjuu väheni viidesosan, kun rangan ja kokopuun määrä pieneni yli miljoonalla kuutiometrillä. Syynä voi olla pieniläpimittaista puuta koskevan kilpailun koventuminen ja hintojen nousu. Energiapuuta koskevat ennakkotiedot eivät kuitenkaan ole yhtä tarkkoja kuin teollisuuspuuta koskevat, joten muutokset tarkentuvat myöhemmin keväällä, kertoo Sauvula-Seppälä.

Luke arvioi valtakunnan metsien inventoinnin (VMI) maastoaineistoon perustuen suurimman ylläpidettävissä olevan aines- ja energiapuun hakkuukertymän. Kesällä 2023 sen arvioitiin olevan 2019–28 keskimäärin 79,8 miljoonaa kuutiometriä runkopuuta vuodessa.

– Hakkuut jäivät vuonna 2023 koko maassa 11,2 miljoonaa kuutiometriä arvioituja hakkuumahdollisuuksia pienemmiksi, niistä hyödynnettiin 86 prosenttia. Maakunnittaiset tiedot tarkentuvat keväällä, mutta ennakkotietojen perusteella hakkuut pysyivät kaikissa maakunnissa arvioituja mahdollisuuksia pienempinä, kertoo Torvelainen.

Hakkuut vaihtelevat vuosittain paljon. Vuodesta 2019 alkaen koko maan hakkuut ovat vaihdelleet 86 ja 96 prosentin välillä ja olleet keskimäärin 92 prosenttia arvioiduista mahdollisuuksista. Suomen kolmen pohjoisimman maakunnan alueella on hakattu noin neljä viidesosaa ja sen eteläpuolella 96 prosenttia mahdollisuuksista.

Runkopuuta korjattiin viime vuonna käyttöön 68,6 miljoonaa kuutiometriä. Lisäksi metsiin jäi noin kahdeksan miljoonaa kuutiometriä hakkuutähteiden runkopuuta ja kuusi miljoonaa kuutiometriä luontaisesti kuollutta runkopuuta. Näin puuston kokonaispoistuma pieneni edellisvuodesta seitsemän miljoonaa kuutiometriä 82,3 miljoonaan kuutiometriin. Se oli kahdeksan prosenttia vähemmän kuin edellisenä vuonna ja seitsemän prosenttia alle edellisen viisivuotisjakson keskiarvon.

– Hakkuut, metsänhoitotyöt ja luonnonpoistuma vähensivät viime vuonna elävän pystypuuston määrää 82 miljoonaa kuutiota. Uutta runkopuuta kasvoi kuitenkin 104 miljoonaa kuutiometriä, joten puuston kokonaistilavuus suureni 21 miljoonalla kuutiometrillä, laskee Torvelainen.

Luke kerää ja julkistaa puun markkinahakkuita koskevia tietoja kuukausittain ja kalenterivuosittain. Hakkuiden kokonaismäärän ja puuston poistuman laskennassa käytettävät muut erät selvitetään erillistutkimuksilla tai Valtakunnan metsien inventointien (VMI) yhteydessä.

Metsänomistajien kotitarvehakkuiden eli omaan käyttöön sahauttaman puun määrä on selvitetty edellisen kerran vuodelta 2010 ja pientalojen polttopuun määrä on lämmityskaudelta 2016–17.

Hakkuiden ja puuston poistuman vuosikohtaisista määristä julkaistaan ennakkotiedot helmikuussa ja lopulliset maakunnittaiset tiedot huhtikuussa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Henkilöauto ja mopo kolaroivat Kaarinassa

Kaarinassa tapahtui liikenneonnettomuus maanantaina 14. syyskuuta noin kello 15.30 Kaarinantien ja Rakentajantien risteyksessä.

Royal Caribbeanin viidennen Icon-luokan aluksen rakentaminen alkoi Meyer Turun telakalla

Meyer Turun ja Royal Caribbeanin ryhmät Icon5-aluksen kölinlaskussa.

Royal Caribbeanin vuonna 2028 valmistuvan viidennen Icon-luokan aluksen rakentaminen on aloitettu Meyer Turun telakalla. Kölinlaskujuhlassa tulevan aluksen ensimmäinen lohko nostettiin paikalleen vastalyötyjen kolikoiden päälle.

Käräjäoikeus tuomitsi kymmenen vuotta vankeutta taposta ja hautarauhan rikkomisesta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on käsitellyt Turussa tapahtunutta henkirikosta koskevan asian, jossa syyttäjä vaati 43-vuotiaalle miehelle rangaistusta pajavasarallatehdystä 44-vuotiaan miehen taposta.

Naantalin Prisma aukeaa torstaina

Naantalin Prisma tarjoaa töitä lähes sadalle.

Naantalin uusi Prisma avataan torstaina 17. syyskuuta kello 10. Uusi liikekeskus vahvistaa Naantalin kaupallisia palveluja laajalla päivittäis- ja käyttötavaravalikoimalla sekä monipuolisilla oheispalveluilla.

Artukaisten uusi harjoitusjäähalli valmis, ensimmäiset yleisöluistelijat pääsivät maanantaina kaukaloon

Artukaisiin on avattu uusi 6 500 neliömetrin harjoitusjäähalli. Uusi halli palvelee jääurheilun harrastajia. Ensimmäiset yleisöluistelijat pääsivät jäälle 14. syyskuuta.

Suuret suojelualueet auttavat pohjoisia lintulajeja selviämään ilmastonmuutoksesta

Järripeippo on pohjoisen olosuhteisiin sopeutunut laji, joka hyötyy isoista suojelualueista ilmaston lämmetessä.

Kylmään ilmastoon sopeutuneet lintulajit tarvitsevat pärjätäkseen suuria suojelualueita. Etelä-Suomen pienet ja hajanaiset suojelualueet eivät riitä turvaamaan niiden tulevaisuutta ilmaston lämmetessä.

Elinvoimajohtaja Vesa Palanderille tunnustusta

Vesa Palander.

Turun kaupungin elinvoimajohtaja Vesa Palander on Varsinaissuomalainen viestintäteko -tunnustuksen saaja. Tunnustuksen myöntää joka toinen vuosi Turun kauppakamarin viestintä- ja markkinointivaliokunta, johon kuuluu noin 40 viestinnän ja markkinoinnin alan tekijää Varsinais-Suomen alueelta.

Coolcation-trendi toi Viking Linelle enemmän kansainvälisiä matkustajia

Kansainväliset matkailijat jatkoivat kesäsesonkia syyskuun alkuun saakka Viking Linen aluksilla.

Viking Linen laivoilla matkusti kesä–elokuussa lähes 1,8 miljoonaa matkustajaa, ja kansainväliset matkailijat jatkoivat kesäsesonkia syyskuun alkuun saakka. Heidän määränsä kasvoi kymmenen prosenttia viime kesään verrattuna.

Neljä viidestä alle 25-vuotiaasta kiinnostunut yrittäjyydestä

Yrittäjyys kiinnostaa työelämässä mukana olevia suomalaisia laajasti. Suomalaisen työn Työelämäindeksin mukaan joka toinen vastaaja pitää yrittäjyyttä henkilökohtaisesti kiinnostavana vaihtoehtona. Alle 25-vuotiaista vastaajista näin ajattelee peräti 80 prosenttia.

Keon sillan esteettömyysparannukset vaikuttavat jalankulun ja pyöräilyn reitteihin Raision keskustassa

Turun kehätien ylittävälle jalankulun ja pyöräilyn sillalle rakennetaan ramppi, joka mahdollistaa esteettömän kulun sillalle. Rampin rakentamisen aikana alueen jalankulun ja pyöräliikenteen reitteihin tulee muutoksia.

Kysely: Tekoäly ei ainakaan vielä tappanut hakukonetta

Tekoäly ei ole ainakaan vielä syrjäyttänyt hakukonetta suomalaisten ensisijaisena väylänä tiedonhakuun. Viestintätoimisto Riannon teettämän tuoreen kyselyn mukaan suomalaiset suuntaavat edelleen useimmiten ensin hakukoneeseen, kuten Googleen, kun he etsivät tietoa aina ruokaresepteistä terveystietoon ja remonttiohjeista sijoittamiseen.

Syyskuu lasten tapaturmien huippukuukausi

Lasten tapaturmien vakavuus kasvaa Ifin tilastojen perusteella iän mukana, eniten leikkausta vaativia tapaturmia sattuu yli 12-vuotiaille.

Syksyn alku näkyy lasten tapaturmissa. Ifin vahinkotilastojen mukaan alle 18-vuotiaille sattuu eniten tapaturmia syyskuussa. Tapaturmia sattuu erityisesti kahdelle erilaiselle ikäryhmälle, 1-vuotiaille taaperoille ja yläkoululaisille. Tapaturmien vakavuus kasvaa iän mukana.

Varsinais-Suomessa käynnistyy asukaskysely lähisuhdeväkivallasta

Varsinais-Suomen hyvinvointialue toteuttaa yhteistyössä alueen kuntien ja järjestöjen kanssa väestökyselyn, jonka tavoitteena on selvittää asukkaiden kokemuksia ja näkemyksiä lähisuhdeväkivallasta. Kysely on ensimmäinen laatuaan.

Ohjaamoon voi tulla, jos ei tiedä, mistä aloittaa

Raision seudun Ohjaamon toiminta alkoi vuoden alusta. Ohjaamo on paikka, jonne tulla, vaikka ei vielä tietäisi, mitä tarvitsee. Moniammatillinen tiimi neuvoo, ohjaa ja auttaa selvittämään asioita.

Suomen Sjögrenliitto ry juhlii 30-vuotista taivaltaan

Suomen Sjögrenliitto ry juhlii 30-vuotista taivaltaan Lounatuulet Yhteisötalossa (Läntinen Pitkäkatu 33) 17. syyskuuta kello 13. Juhlapuheen pitää eduskunnan ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko (kok.). Juhlaesitelmän pitää erikoislääkäri, psykiatri, juristi Jukka Kärkkäinen .

Saaristomerellä pesien merimetsojen määrä väheni yli neljänneksellä

Vaikka suurin osa Suomen merimetsoista pesii nykyään puissa, myös maapesintä on yhä yleistä. Kesällä puissa sijaitsi 63 prosenttia lasketuista pesistä, kun vielä 2019 puupesien osuus oli 27 prosenttia.

Suomessa laskettiin kesällä noin 29 780 merimetson pesää. Pesimäkanta pieneni edellisvuodesta noin seitsemän prosenttia eli reilulla 2 000 pesällä. Myös asuttujen yhdyskuntien määrä väheni selvästi.

Geenitutkimus voi paljastaa syyn nuoren selittämättömälle äkkikuolemalle

Nuoren selittämättömän äkkikuoleman taustalla voi olla harvinainen perinnöllinen sairaus, joka ei välttämättä tule esiin tavanomaisissa tutkimuksissa. Geenitutkimus on tärkeä osa erityisesti nuorten odottamattomien äkkikuolemien syyn selvittämisessä. Geenitutkimus voi myös auttaa tunnistamaan riskissä olevia sukulaisia ja ehkäistä mahdollisia vakavia sydäntapahtumia.

Maaperätutkimus sulkee ajokaistan Aninkaistenkadulla

Aninkaistenkadulla tehdään maaperätutkimusta 14.–18. syyskuuta Tuomiokirkkosillan kupeessa. Yksi on ajokaista pois käytöstä linja-autoaseman suuntaan ajettaessa.

Näköislehti

Urheilu

Lukas Wernblomilla hurja kauden aloitus

Lukas Wernblom.

TPS-hyökkääjä Lukas Wernblom on aloittanut Liiga-kautensa poikkeuksellisella tavalla. Kolmen ensimmäisen ottelun jälkeen ruotsalaishyökkääjä on kirjauttanut tehot 2+6=8 ja noussut samalla TPS:n seurahistoriassa nimekkääseen joukkoon.

Turun Naisvoimistelijat täyttää 120 vuotta

Turun Naisvoimistelijoiden toiminnassa on mukana myös seniorivoimistelijoita. Kuva on vuodelta 2021.

Turkulainen voimisteluseura TNV – Turun Naisvoimistelijat ry täyttää 120 vuotta 15. syyskuuta. Vuonna 1906 perustettu seura on yksi Suomen pitkäikäisimmistä ja perinteikkäimmistä liikuntaseuroista ja tarjoaa edelleen liikunnan iloa turkulaisille aikuisten ryhmäliikuntatunneilla sekä lasten ja nuorten harrastustunneilla ja valmennusjoukkueissa.

Turkulaisjoukkueet TPK ja FC Kosova valmiina miesten futsalkauteen

Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaisjoukkuetta; TPK ja FC Kosova. l

Miesten Futsal-liiga alkaa tulevana viikonloppuna. TPK:n osalta kausi alkaa kotiottelulla Samppalinnan palloiluhallissa. 12. syyskuuta kello 13 alkavassa ottelussa TPK saa vastaansa tamperelaisen VehU:n.

Tanssiurheilun huiput kohtaavat Raisiossa

Juuso ja Tiia Karonen.

Tanssiurheilun GP-kilpailut kokoaa lauantaina 12. syyskuuta Raisioon yli 200 kilpailijaa ja kansainvälisen tuomariston. Mukana nähdään hallitsevat vakiotanssin ja 10-tanssin Suomen mestarit sekä järjestävän seuran, Tanssiurheiluseura Boleron huippupareja.

TPS:n naiset selvänä ennakkosuosikkina F-liigaan

Meri-Helmi Höynälä on tottunut onnistumaan TPS-paidassa. Hän on yksi TPS:n vahvistuksista alkavalle kaudelle.

Salibandyn naisten F-liiga käynnistyy 10. syyskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun viime kevään finaaliuusinnassa hallitseva mestari TPS saa vastaansa Tampereen Classicin.

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .