Ilmatieteen laitos: Pääsiäisen sää ottelu kevään ja talven välillä

Keväinen lämpö käväisee maan eteläosissa, mutta etenkin pohjoisessa on syytä varautua lumisateisiin ja huonoon ajokeliin.

Ilmatieteen laitoksen keskiviikkona 27. maaliskuuta tekemän ennusteen mukaan huomenna kiirastorstaina Suomeen virtaa etelästä keväisen lämmintä ilmaa, ja lämpötila kohoaa laajalti 5–12 lämpöasteen välille. Lapissa pilvisyys on ajoittain runsasta, ja lumisade hankaloittaa siellä pääsiäisen menoliikennettä.

Pitkäperjantaina Suomeen saapuu lännestä matalapaine, joka tuo vesi- ja räntäsateita maan etelä- ja keskiosaan ja lumisateita Pohjois-Pohjanmaalle sekä Etelä-Lappiin. Matalapaine väistyy hitaasti lauantaina, mutta vettä tai lunta voi sataa ajoittain lähes koko maassa.

Sunnuntaina päivällä on laajalti poutaista. Lounaasta lähestyy kuitenkin uusi matalapaine, jonka yhteydessä sään ennustettavuus heikkenee nopeasti.

– Maanantain ennuste on hyvin epävarma, mutta talviset olosuhteet voivat haitata paluuliikenteen sujuvuutta ainakin pohjoisessa. Niinpä kelivaroitusten kehittymistä kannattaa seurata pääsiäisen kuluessa, kertoo Ilmatieteen laitoksen meteorologi Ari-Juhani Punkka tiedotteessa.

Tilastojen mukaan päivälämpötilat ovat maalis-huhtikuun vaihteessa tyypillisesti maan etelä- ja keskiosassa 3–6 lämpöasteen välillä, pohjoisessa -2:n ja +3 asteen välillä. Öisin on pakkasta koko maassa.

Lunta on maassa maalis–huhtikuun vaihteessa yleensä maan etelä- ja länsiosassa keskimäärin 10‒30 senttimetriä, idässä ja pohjoisessa 30‒80 senttimetriä. Lumetonta on ainoastaan lounaissaaristossa. Tänä vuonna lumetonta on pääsiäisenä lounaissaariston lisäksi osassa etelä- ja lounaisrannikkoa – tosin pääsiäiseksi ennustetut lauhat säät sulattavat lumia vauhdilla myös muualla maassa. Maan keski- ja pohjoisosassa lunta on pääsiäisen alkaessa paikoin keskimääräistä enemmän.

Vuosi sitten pääsiäinen oli hieman yli viikkoa tämänvuotista myöhemmin. Tuolloin pääsiäistä vietettiin lähes koko maassa aurinkoisessa poutasäässä. Lämpötila kohosi päivisin kymmenen lämpöasteen vaiheille, mutta öisin oli pakkasta. Sää oli etenkin Lapissa ajankohtaan nähden tavanomaista lämpimämpää.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Pieraccinin Sibelius-kokoelma Sibelius-museoon

Jean Sibeliuksen kirje EMIn levytuottaja Walter Leggelle 17.1.1935.

Åbo Akademin säätiö (Stiftelsen för Åbo Akademi) on hankkinut omistukseensa Rolando ja Siv Pieraccini säätiöltä maailman suurimman yksityisen Jean Sibelius -kokoelman. Osana Åbo Akademin säätiötä Piispankadulla Turussa toimivan Sibelius-museon kokoelmiin sijoitettava, sisältönsä ja laajuutensa puolesta ainutlaatuinen Jean Sibelius -kokonaisuus sisältää 239 kohdetta.

Lantmännen Agro Turku vahvistaa konemyyntiään

Filip Björklöf.

Lantmännen Agro Turku (Karis Järn Ab – Karjaan Rauta Oy) vahvistaa konekaupan ja asiakaspalvelun osaamistaan. Esa Vuorela aloittaa konemyynnin myyntipäällikkönä Karjaan Rauta Oy:n Turun toimipisteessä.

Työryhmä valmistelemaan vaalialuemallin vaatimia lakimuutoksia

Oikeusministeriössä käynnistetään lainsäädäntöhanke perustuslain ja vaalilain muuttamiseksi. Hankkeessa valmistellaan hallituksen esitys, jolla eduskuntavaalien vaalijärjestelmää kehitetään parlamentaarisen vaalialuetyöryhmän enemmistön ehdotuksen mukaisesti.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Tunnistatko sähkön varastoimisen riskit?

Akkuvarastointi houkuttelee yhä useampaa yritystä ja yrittäjää sekä turvaamaan sähkön saantia että tienaamaan ylimääräistä sähkömarkkinoilta. Lue LähiTapiolan riskipäällikkö Matti Juvenin vinkit, mitä jokaisen yrittäjän kannattaa tietää akkujen hankinnasta, sijoittamisesta ja turvallisuudesta.

Levyverhoiltujen parvekekaiteiden riskeihin halutaan puuttua

Alaprofiiliin kertynyt kosteus on sälöyttänyt kevytrakenteisen kaidelevyn.

Julkisivuyhdistys on julkaissut levyrakenteisten parvekekaiteiden tarkastukseen ja suunnitteluun väliaikaiset ohjeet, joissa suositellaan, ettei kuitusementtilevyä toistaiseksi käytetä ensisijaisena putoamissuojana. Yhdistys kiirehtii viranomaisohjeita ja kuormitusstandardeja.

Suun sairaudet lisäävät aivovaltimopullistumien puhkeamisen riskiä

Hampaan kiinnityskudossairaudet, kuten vaikea ientulehdus ja parodontiitti, näyttäisivät lisäävän aivovaltimon pullistuman eli aneurysman muodostumisen ja puhkeamisen riskiä, osoittaa tuore väitöstutkimus 13 vuoden seuranta-aineistosta. Suu- ja leukakirurgian erikoishammaslääkäri Joona Hallikaisen väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 12. joulukuuta.

Turun musiikkijuhlien Oopperajoulun solisti vaihtuu

Stella Tähtinen.

Turun musiikkijuhlien (TMJ) Oopperajoulua vietetään sunnuntaina 14. joulukuuta kello 18 Turun konserttitalolla. Konsertin ohjelma koostuu tunnetuista ooppera-aarioista sekä merkittävimmistä joululauluista ympäri Eurooppaa. Taiteilijakokoonpano muuttuu, kun Iris Candelarian tilalle tulee turkulaislähtöinen sopraano Stella Tähtinen .

Black Fridayn kulutus kasvoi, petosten torjunta tehostui

Black Friday sai kuluttajat jälleen aktiivisesti liikkeelle. Visan kokoaman datan mukaan keskimääräinen asiakaskulutus kasvoi yli 17 prosenttia marraskuun keskimääräiseen perjantaihin verrattuna.

Opastettuja kierroksia Konsulinnaan Annan päivänä

Konsulinnassa on paljon upeita yksityiskohtia.

Aboa Vetus tarjoaa Annan päivän kunniaksi 9. joulukuuta opastettuja kierroksia Rettigin palatsin kanssa samalla tontilla sijaitsevaan ja nykyisin toimistona toimivaan Konsulinna-rakennukseen kello 13.00, 15.00 ja 17.00.

YIT käynnistää Taito-kampuksen ja infrahankkeen toteutuksen

YIT ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet Kupittaan kärjen kumppanuushankkeen toteutussopimukset, jotka käynnistävät Taito-kampuksen ja infrahankkeen rakentamisen. Turun kaupunginvaltuusto hyväksyi hankkeen toteutusvaiheeseen siirtymisen marraskuussa.

Paimio-mitali Aino Tikalle ja Irmelin Isokoskelle

Aino Tikka (vas) ja Irmelin Isokoski saivat tänä vuonna Paimio-mitalit numero 31 ja 32.

Paimio-mitali myönnetään henkilölle, joka on saavuttanut merkittävää menestystä toiminnallaan Paimion ja paimiolaisuuden hyväksi eri elämänalueilla, kuten kulttuurissa, tieteessä, urheilussa, sosiaalitoimessa, talouselämässä tai yhdyskuntatyössä. Paimiolaisen kuvanveistäjä Raili Mikkosen suunnittelema Paimio-mitali jaettiin ensimmäisen kerran vuonna 2003. Tänä vuonna kaupunginhallituksen päätöksellä jaetaan kaksi Paimio-mitalia.

Loton potti kohoaa yhdeksään miljoonaan euroon

Loton lauantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti nousee yhdeksään miljoonaan euroon. Jokerista osui lauantaina miljoonan euron täysosuma pienelle paikkakunnalle Kanta-Hämeeseen.

Muistojeni joulu -konsertti kerää tähtiesiintyjiä Raisioon

Janiina Lehtonen.

Raision Kuula on järjestänyt kesätansseja Raision Huvilinnussa jo 1960-luvulta lähtien. Mäntymetsän siimeksessä sijaitsevalla omalla lavalla on tanssittu suosittujen artistien ja tanssiorkestereiden tähdittämissä illoissa perinteisesti vappuaatosta pitkälle syksyyn. Kesään on kuulunut myös karaokeiltoja. Perinteeksi on muodostunut myös seuran järjestämä joulukonsertti. Tänä vuonna konsertoidaan teemanimellä Muistojeni joulu.

Kriivarin koulun ja päiväkodin lähimetsien puolustamiselle Paimion ympäristöpalkinto

Paimion ympäristöpalkinnon vastaanottajat Jutta Mutila, Anne-Mari Auer, Sari Välimaa ja Pekka Salmi.

Paimion kaupunki perusti 700-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi ympäristöpalkinnon, jonka tavoitteena on edistää ilmasto-, ympäristö- ja luontotekoja sekä tuoda näkyväksi jo tehtyjä paikallisia ympäristötekoja. Palkinnon avulla haluttiin kannustaa positiivisiin ja vaikuttaviin ympäristötekoihin ja nostaa esimerkkejä, joita muut voivat helposti hyödyntää/monistaa omassa toiminnassaan. Samalla palkinto tukee palkittavien myönteisen ympäristöidentiteetin vahvistumista. Ympäristöpalkinto on tunnustus Paimion hyväksi tehdystä työstä, tapahtumasta tai muusta teosta, joka on toteutettu 2020-luvun aikana.

Uudet karttatyökalut tarjoavat tarkkaa tietoa ilmastonmuutoksesta ja kaupunkien pienilmastosta

Miten ilmastonmuutos etenee maakunnittain seuraavien vuosikymmenten aikana? Missä suomalaiskaupungeissa syntyy kuumia lämpösaarekkeita jo nyt? Muun muassa näihin kysymyksiin löytyy tietoa uusista karttatyökaluista, jotka ovat maksutta kaikkien käytettävissä.

Asukkaat tarvitsevat hyvät ohjeet palovaroittimista taloyhtiöiltä

Palovaroittimet siirtyvät taloyhtiöiden vastuulle.

Vastuu palovaroittimien toimintakunnosta siirtyy vuodenvaihteessa taloyhtiöille. Se tarkoittaa, että rakennuksen omistajalla on velvollisuus huolehtia, että asunnoissa on riittävä määrä toimivia palovaroittimia. Huoneiston asukkaan tehtävänä on ilmoittaa omistajalle viipymättä palovaroittimissa havaitsemistaan vioista. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) asiantuntija kannustaa taloyhtiöitä antamaan selkeät ohjeet asukkaille.

EU:n metsäkatoasetuksen soveltamisen lykkäämisestä ja yksinkertaistamisesta alustava sopu

EU:n kolmikantaneuvotteluissa saavutettiin 4. joulukuuta alustava sopu metsäkatoasetuksen muutosehdotuksista. Keskeisiin sisältömuutoksiin kuuluisi asetuksen soveltamisen lykkääminen vuodella sekä tiettyjen toimijoiden ja alkutuotannon velvoitteiden keventäminen. Muutokset tulee vielä vahvistaa Euroopan unionin neuvostossa ja Euroopan parlamentissa ennen vuodenvaihdetta. Kansallinen täytäntöönpano yhteensovitetaan muutoksiin.

Urheilu

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.

FBC Turku ei ole onnistunut tiivistämään puolustustaan

Tuttu näky FBC Turun otteluista tällä kaudella. Pallo on maalissa, vastustaja juhlii.

14 ottelua, viidessä ottelussa omiin yli kymmenen maalia, omiin yhteensä 116 ja maaliero -75.