Kirjanpainajan aiheuttama kuusikuolleisuus kolminkertaistunut

Kirjanpainaja. Kirjanpainaja. Kuva: Timo Jakonen

Puustotuhojen määrä ei ole noussut hälyttävästi, vaikka ilmaston lämpeneminen muuttaa puiden, tuholaisten ja taudinaiheuttajien elinolosuhteita. Seurauksia on jo näkyvissä paikallisesti. Lumi-, hirvi- ja tuulituhot olivat vuonna 2023 edelleen yleisimpiä metsikön laatua alentavia tuhotekijöitä.

Luonnonvarakeskuksen (Luke), Metsäkeskuksen sekä Itä-Suomen yliopiston asiantuntijat kertovat Luken tuottamassa Metsätuhot-raporttisarjassa eri tekijöiden aiheuttamien puustotuhojen määristä sekä tuhonaiheuttajien, kuten tautien, nisäkkäiden ja hyönteisten esiintymisestä vuosittain. Tiedot perustuvat valtakunnan metsien inventointiin (VMI), metsänkäyttöilmoituksiin, erillisiin seurantoihin, kansalais- ja ammattilaishavaintoihin sekä tutkijoiden omiin havaintoihin.

VMI:n perusteella vuonna 2023 esiintyi puuston laatua alentavia tuhoja hiukan alle yhdellä viidesosalla puuntuotannon metsämaan pinta-alasta. Vaikka tuhojen määrä on 300 000 hehtaaria suurempi kuin vuonna 2022, tuhopinta-alat ovat kuitenkin matalammat kuin viime vuosikymmenenä keskimäärin.

Edellä mainittujen lukujen valossa puustotuhojen määrä ei ole noussut hälyttävästi. Ilmastonmuutos, eritoten lämpötilojen nousu sekä muutokset sadannassa, ovat kuitenkin muuttaneet puiden sekä niitä hyödyntävien tuholaisten ja taudinaiheuttajien elinolosuhteita.

– Negatiivisten yhteisvaikutuksien tuloksia on nähtävissä jo paikallisesti. Onko etelänversosurman ilmaantuminen ja okakaarnakuoriaisen runsastuminen eritoten kuivilla Varsinais-Suomen alueilla ennakkovaroitus tulevasta, pohtii tutkija Tiina Ylioja Luonnonvarakeskuksesta.

Lumi-, hirvi- ja tuulituhot olivat vuonna 2023 edelleen yleisimpiä metsikön laatua alentavia tuhotekijöitä. Etelä-Suomessa hirven aiheuttamat tuhot olivat laskusuuntaiset yhdessä hirvikannan pienentymisen kanssa. Vuosi Vuosi 2023 oli vähämyrskyinen ja määrältään maltilliset metsä- ja maastopalot keskittyivät alkukesään. Havununnia havaittiin jälleen aiempaa pohjoisempana, lehtikuoriaisia esiintyi edelleen paikoin runsaasti ja tuhoilmoituksia saatiin eniten mäntykuolemista.

Metsäkeskuksen vastaanottamat hyönteistuhojen vuoksi tehdyt hakkuuilmoitukset jatkoivat määrällistä nousuaan ja VMI:n perusteella kirjanpainajan aiheuttamien puustotuhojen pinta-alat olivat nousseet viime vuosien tyypillisistä noin 20 000 hehtaarista 64 300 hehtaariin. Sen sijaan Etelä-Savossa meneillään oleva laaja ruskomäntypistiäisen massaesiintymä ei erottunut VMI:ssä, koska seudun koealat oli mitattu ennen kuin neulasten syönti alkoi kesällä.

Taloudellisesti merkittävät juurikääpätartunnat kuusikoissa ja männiköissä näkyvät VMI:ssa aliarvioina, vuonna 2023 puustotuhojen pinta-ala oli 40 000 hehtaaria. Metsänomistajille juurikäävän aiheuttamien vuosittaisten kokonaistappioiden arvioidaan olevan yli 50 miljoonaa euroa, joten juurikäävän torjumiseen on panostettava.

– Juurikäävän torjunnassa kantokäsittelyn laatu ja juurikääpäisyyden huomiointi metsänuudistamisessa korostuu, muistuttaa asiantuntija Henna Höglund Metsäkeskuksesta.

Lämpötilojen nousu ja sään ääri-ilmiöt, kuten kuivuusjaksot, vaikuttavat Suomen luontotyyppeihin ja metsätalouteen. Kevään hidas eteneminen sekä vähäiset ja lyhyet hellejaksot kesällä ovat toivottavia puuston hyvinvoinnille.

– Viileät ja sateiset kevät- ja kesäsäät rajoittaisivat kaarnakuoriaistuhojen määriä niin kuusissa kuin männyissäkin, muistuttaa Ylioja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Suuret suojelualueet auttavat pohjoisia lintulajeja selviämään ilmastonmuutoksesta

Järripeippo on pohjoisen olosuhteisiin sopeutunut laji, joka hyötyy isoista suojelualueista ilmaston lämmetessä.

Kylmään ilmastoon sopeutuneet lintulajit tarvitsevat pärjätäkseen suuria suojelualueita. Etelä-Suomen pienet ja hajanaiset suojelualueet eivät riitä turvaamaan niiden tulevaisuutta ilmaston lämmetessä.

Elinvoimajohtaja Vesa Palanderille tunnustusta

Vesa Palander.

Turun kaupungin elinvoimajohtaja Vesa Palander on Varsinaissuomalainen viestintäteko -tunnustuksen saaja. Tunnustuksen myöntää joka toinen vuosi Turun kauppakamarin viestintä- ja markkinointivaliokunta, johon kuuluu noin 40 viestinnän ja markkinoinnin alan tekijää Varsinais-Suomen alueelta.

Coolcation-trendi toi Viking Linelle enemmän kansainvälisiä matkustajia

Kansainväliset matkailijat jatkoivat kesäsesonkia syyskuun alkuun saakka Viking Linen aluksilla.

Viking Linen laivoilla matkusti kesä–elokuussa lähes 1,8 miljoonaa matkustajaa, ja kansainväliset matkailijat jatkoivat kesäsesonkia syyskuun alkuun saakka. Heidän määränsä kasvoi kymmenen prosenttia viime kesään verrattuna.

Neljä viidestä alle 25-vuotiaasta kiinnostunut yrittäjyydestä

Yrittäjyys kiinnostaa työelämässä mukana olevia suomalaisia laajasti. Suomalaisen työn Työelämäindeksin mukaan joka toinen vastaaja pitää yrittäjyyttä henkilökohtaisesti kiinnostavana vaihtoehtona. Alle 25-vuotiaista vastaajista näin ajattelee peräti 80 prosenttia.

Keon sillan esteettömyysparannukset vaikuttavat jalankulun ja pyöräilyn reitteihin Raision keskustassa

Turun kehätien ylittävälle jalankulun ja pyöräilyn sillalle rakennetaan ramppi, joka mahdollistaa esteettömän kulun sillalle. Rampin rakentamisen aikana alueen jalankulun ja pyöräliikenteen reitteihin tulee muutoksia.

Kysely: Tekoäly ei ainakaan vielä tappanut hakukonetta

Tekoäly ei ole ainakaan vielä syrjäyttänyt hakukonetta suomalaisten ensisijaisena väylänä tiedonhakuun. Viestintätoimisto Riannon teettämän tuoreen kyselyn mukaan suomalaiset suuntaavat edelleen useimmiten ensin hakukoneeseen, kuten Googleen, kun he etsivät tietoa aina ruokaresepteistä terveystietoon ja remonttiohjeista sijoittamiseen.

Syyskuu lasten tapaturmien huippukuukausi

Lasten tapaturmien vakavuus kasvaa Ifin tilastojen perusteella iän mukana, eniten leikkausta vaativia tapaturmia sattuu yli 12-vuotiaille.

Syksyn alku näkyy lasten tapaturmissa. Ifin vahinkotilastojen mukaan alle 18-vuotiaille sattuu eniten tapaturmia syyskuussa. Tapaturmia sattuu erityisesti kahdelle erilaiselle ikäryhmälle, 1-vuotiaille taaperoille ja yläkoululaisille. Tapaturmien vakavuus kasvaa iän mukana.

Varsinais-Suomessa käynnistyy asukaskysely lähisuhdeväkivallasta

Varsinais-Suomen hyvinvointialue toteuttaa yhteistyössä alueen kuntien ja järjestöjen kanssa väestökyselyn, jonka tavoitteena on selvittää asukkaiden kokemuksia ja näkemyksiä lähisuhdeväkivallasta. Kysely on ensimmäinen laatuaan.

Ohjaamoon voi tulla, jos ei tiedä, mistä aloittaa

Raision seudun Ohjaamon toiminta alkoi vuoden alusta. Ohjaamo on paikka, jonne tulla, vaikka ei vielä tietäisi, mitä tarvitsee. Moniammatillinen tiimi neuvoo, ohjaa ja auttaa selvittämään asioita.

Suomen Sjögrenliitto ry juhlii 30-vuotista taivaltaan

Suomen Sjögrenliitto ry juhlii 30-vuotista taivaltaan Lounatuulet Yhteisötalossa (Läntinen Pitkäkatu 33) 17. syyskuuta kello 13. Juhlapuheen pitää eduskunnan ensimmäinen varapuhemies Paula Risikko (kok.). Juhlaesitelmän pitää erikoislääkäri, psykiatri, juristi Jukka Kärkkäinen .

Saaristomerellä pesien merimetsojen määrä väheni yli neljänneksellä

Vaikka suurin osa Suomen merimetsoista pesii nykyään puissa, myös maapesintä on yhä yleistä. Kesällä puissa sijaitsi 63 prosenttia lasketuista pesistä, kun vielä 2019 puupesien osuus oli 27 prosenttia.

Suomessa laskettiin kesällä noin 29 780 merimetson pesää. Pesimäkanta pieneni edellisvuodesta noin seitsemän prosenttia eli reilulla 2 000 pesällä. Myös asuttujen yhdyskuntien määrä väheni selvästi.

Geenitutkimus voi paljastaa syyn nuoren selittämättömälle äkkikuolemalle

Nuoren selittämättömän äkkikuoleman taustalla voi olla harvinainen perinnöllinen sairaus, joka ei välttämättä tule esiin tavanomaisissa tutkimuksissa. Geenitutkimus on tärkeä osa erityisesti nuorten odottamattomien äkkikuolemien syyn selvittämisessä. Geenitutkimus voi myös auttaa tunnistamaan riskissä olevia sukulaisia ja ehkäistä mahdollisia vakavia sydäntapahtumia.

Maaperätutkimus sulkee ajokaistan Aninkaistenkadulla

Aninkaistenkadulla tehdään maaperätutkimusta 14.–18. syyskuuta Tuomiokirkkosillan kupeessa. Yksi on ajokaista pois käytöstä linja-autoaseman suuntaan ajettaessa.

Jo 60 prosenttia verkkokauppapaketeista tulee kotimaasta – kotiinkuljetukset kasvoivat peräti 45 prosenttia

Suomalaiset tilaavat verkkokaupoista enemmän kuin koskaan, ja kasvu painottuu yhä vahvemmin kotimaahan. Nyt toista kertaa julkaistavan Digital Commerce Finlandin Paketti-indeksin mukaan kotimaisten verkkokauppapakettien määrä kasvoi tammi–kesäkuussa 22,6 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna, yli kaksi kertaa tuontipaketteja nopeammin. Kaikkiaan suomalaiset vastaanottivat alkuvuonna 36,4 miljoonaa verkkokauppapakettia, mikä on 17,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Hansa Approilla jaossa 500 tuoteämpäriä opiskelijoille

Hansailmiö-viikko täyttää kauppakeskus Hansakorttelin jälleen 16.–20. syyskuuta. Tänä syksynä juhlinta käynnistyy keskiviikkona 16. syyskuuta Hansa Approilla, johon ovat tervetulleita kaikki turkulaiset opiskelijat. Turun päivän etkoilun hengessä järjestettävä tempaus jatkaa Hansakorttelin perinnettä toivottaa uudet turkulaiset tervetulleeksi kotikaupunkiinsa. Approjen suorittaneet 500 ensimmäistä opiskelijaa palkitaan tuoteyllätyksillä täytetyllä, laadukkaalla Hansa-tuoteämpärillä.

Musiikkikoulutuksen tulevaisuuden työkirja kokoaa käytännön opit oppilaitosten kehittämiseen

Työelämä muuttuu, ikäluokat pienenevät, rahoitus kiristyy ja väestö keskittyy. Juuri julkaistu Musiikkikoulutuksen tulevaisuuden työkirja kokoaa käytännön oppeja ja menetelmiä siihen, miten oppilaitoksia voidaan kehittää muuttuvassa toimintaympäristössä.

Saako Suomessa sanoa mitä tahansa julkisesti?

Niko Kivelä.

Niko Kivelä on syksyllä yli 50 esitystä kattavalla Sananvapaus-kiertueella, joka saapuu Turkuun Konserttitalolle 18. syyskuuta. Yli 50 esitystä kattava kiertue jatkuu 22.5.2027 saakka, jolloin se päättyy Helsinkiin.

Liikuteltavassa viljakuivurissa paloalku Mynämäellä

Liikuteltavassa viljakuivurissa syttyi paloalku Mäkäräntiellä Mynämäellä sunnuntain ja maanantain vastaisena yönä.

Näköislehti

Urheilu

Lukas Wernblomilla hurja kauden aloitus

Lukas Wernblom.

TPS-hyökkääjä Lukas Wernblom on aloittanut Liiga-kautensa poikkeuksellisella tavalla. Kolmen ensimmäisen ottelun jälkeen ruotsalaishyökkääjä on kirjauttanut tehot 2+6=8 ja noussut samalla TPS:n seurahistoriassa nimekkääseen joukkoon.

Turun Naisvoimistelijat täyttää 120 vuotta

Turun Naisvoimistelijoiden toiminnassa on mukana myös seniorivoimistelijoita. Kuva on vuodelta 2021.

Turkulainen voimisteluseura TNV – Turun Naisvoimistelijat ry täyttää 120 vuotta 15. syyskuuta. Vuonna 1906 perustettu seura on yksi Suomen pitkäikäisimmistä ja perinteikkäimmistä liikuntaseuroista ja tarjoaa edelleen liikunnan iloa turkulaisille aikuisten ryhmäliikuntatunneilla sekä lasten ja nuorten harrastustunneilla ja valmennusjoukkueissa.

Turkulaisjoukkueet TPK ja FC Kosova valmiina miesten futsalkauteen

Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaisjoukkuetta; TPK ja FC Kosova. l

Miesten Futsal-liiga alkaa tulevana viikonloppuna. TPK:n osalta kausi alkaa kotiottelulla Samppalinnan palloiluhallissa. 12. syyskuuta kello 13 alkavassa ottelussa TPK saa vastaansa tamperelaisen VehU:n.

Tanssiurheilun huiput kohtaavat Raisiossa

Juuso ja Tiia Karonen.

Tanssiurheilun GP-kilpailut kokoaa lauantaina 12. syyskuuta Raisioon yli 200 kilpailijaa ja kansainvälisen tuomariston. Mukana nähdään hallitsevat vakiotanssin ja 10-tanssin Suomen mestarit sekä järjestävän seuran, Tanssiurheiluseura Boleron huippupareja.

TPS:n naiset selvänä ennakkosuosikkina F-liigaan

Meri-Helmi Höynälä on tottunut onnistumaan TPS-paidassa. Hän on yksi TPS:n vahvistuksista alkavalle kaudelle.

Salibandyn naisten F-liiga käynnistyy 10. syyskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun viime kevään finaaliuusinnassa hallitseva mestari TPS saa vastaansa Tampereen Classicin.

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .